TFF 1.LİG 3.HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz - Adana Demirspor

Başlatan Kaya, 19 Ağustos 2017, 00:58:48

« önceki - sonraki »

tactician

Hiç şüphesiz takımın eksiği çok; lakin karalar bağlanacak bir durum da yok.
Dünkü skorun ortaya çıkmasında en önemli dış etmenler, sırasıyla;
1. Kenan'ın sakatlanması ve çıkması
2. Saha zemininin berbat hali
3. Maçın temposunun yükselmesine mani olan hakemin ve Demirspor'lu oyuncuların tutumu.
4. Maçın başında yaşanan penaltı pozisyonundaki ters psikolojinin oluşumu ve maç boyunca azalarak da olsa devam etmesi.

Takım sahaya 4-2-3-1'e yakın bir dizilimle çıktı. Savunma önünde Kenan-Çağrı onların önünde de Larbi ile orta alan kurgulanmıştı. Alpay Hoca sene başından beri 4-2-3-1 varyantı sistemler ile sahada yer aldı zaten. Bu şekilde de devam edecektir. Bu varyantlar önde baskılı oynarken 4-3-3/4-2-1-3 geçişli bir oyun ve dengeli orta alan oyununda 4-1-4-1 gibi.  Savunma önünde Kenan-Çağrı onların önünde de Larbi ile orta alan kurgulanmıştı ve sahada daha ziyade 4-2-1-3 düzeni ile hücum ediyorduk.

Öndeki üçlü;
Halil İbrahim ---------------------- Chibuike
               ----------Angan----------------

şeklinde yer aldılar.

Dün kanatlarda ne Halil İbrahim'den ne de Chibuike'den gerekli kanat desteğini göremedik. Onların içeriye katettikleri anlarda da, koridorlarına Soldan Ufuk'un sağdan da Erkam'ın bindirmeleri ile çoğalmak gerekiyordu; bunu da ilk yarıda vasat bir verimde ikinci yarı hemene hemen sıfır verimde uygulayabildik. Bu noktada skor avantajını korumak isteyen Adanademirspor'un takım boyunu minimuma indirerek ve kanatları çıkartmadan oynadığı defansif 4-5-1'in de etkisi vardı. Temponun artıp dizilimde boşluklar oluşmasına da yaptıkları fauller ile engel oldular. Hakem de bu duruma çanak tuttu maalesef.

Alpay'ın göbekten oyun kurgulamak gibi bir oyun anlayışı hiç yok. Temelde kanatlara oynanan ters ve uzun toplar üzerine kurgulanan bir hücum anlayışı var. Çizgi bekleri dün işlemedikçe de bocalayıp durduk. Oyunu bu anlamda geriden yönlendiren isim Kenan'da çıkınca iyice kötü göründük.

Temel eleştiri olarak ortaya konan Larbi değişikliği kendi içinde bir mantık barındırıyordu ama çeşitli sebepler ile netice alamadı. En önemlisi Larbi'nin konumuna gelen sözde hazır Chibuike'nin hiç bir sorumluluk alıp katkı vermemesi idi. Hoca Larbi'den 65 ten sonra fiziksel olarak geri gideceğini bekleyip onun değişikliğini öne almayı ve Angan ile kanat etkinliği arttırmak istediğini düşünüyorum. Fakat dediğim gibi hem temponun hiç yükselmemesi hem de Adana Demirsporlu oyuncuların geride çok defansif bir 4-5-1 ile kanatlarını çok sıkı biçimde kitlemesi üretkenlik anlamında istediğimizi alamamamıza sebep oldu.

Bu sene bu tarz maçları çok oynarız buna bir çözüm bulmak şart. Nedir çözüm önerim?
Bir kere saha iyi olacak. Rakiple mücadele ederken bir de zeminle mücadele etmememiz lazım.
sonrasında da aşağıda detayları görülecek şekilde asimetrik bir 4-2-3-1 ile düzeni ile hücum etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Rakibin direnç ve kalite olarak daha eksik olduğunu düşündün kanadına bir adam fazlalık sokarak oradaki dengeyi bozacaksın. Aşağıdaki örnekte soldan daha fazla yüklenileceğini öngörerek yaptım o çalışmayı. Rakibin soluna saldıracaksan ki dün Sezer'in kanadına yüklenmek lazımdı örneğin; Sağ ayaklı bir kreatif ortasahayı merkez sağa alıp oraya Angan ile beraber saldırmalarını sağlamak lazımdı. Sanırım santrafor dışında bir transfer de o bölge için düşünülüyor. Ama yine de eldeki isimler ile dün o işi Ramazan'a yaptırabilirdik pek ala.

fanatik samsunsporlu

Yediğimiz golün öncesinde 10 kişiyiz oyuncu değişikliği yapılmasını bekliyoruz. O zaman  faul yapacaksın oyun dursun da yedek oyuncuyu  alalım.Alpay hadi tecrübesiz futbolcu da mı bilmiyor bunu :( yazık günah.Geçen sene paf takımı dediler yattılar bu sene ne oldu gene kalkmadılar yerden terbiyesiz herifler

futbolcu

Son on dakikalarda bizimkiler fair playcilik yapıyorlar aklı sıra, topu dışarıya attılar

Ulan adamlar hiç acımadan bastırıp gol attılar

özkan

o inanmış biz çıkarız diyen birlik beraberlik görüntüsü yoktu sahada.geçen hafta bala gelen bir manisa galibiyeti..minimum 4 oyuncu alınmalı direk 11e.

Sol Açık

Açıkçası, tüm yorumlarında ortaklaştığım bir kişi yok, tamamen karşında olacağım bir kişi de yok; yorumların yarısına tamemen katılıp, kalan yarısına da hiç katılmıyorum.
Bu bile takımımızın ne olduğunun tam belli olmadığını, herkesin takımdan farklı beklentilerinin olduğunu gösteriyor. Kanımca bunun en önemli nedeni, son 2 yılda sürekli değişen takım sistemi. Son 2 yıl öncesinde, orta sahada rakibi bozan, hızlı hücumlarla kale önüne inen ve orada da hızlı, kendi içerisinde çabuk kısa paslar yapan oyuncularla sonuca gidiyorduk. Sistem buydu. Engin Korukır, sonra Osman Özköylü, şimdi de Alpay Özalan. Engin Korukır'ın ne yaptığı belli değildi. Osman Özköylü sistemi kökünden değiştirdi. Şimdi de Alpay Özalan başka bir deneme içerisinde.

Alpay Özalan'ın eksikleri olduğunu düşünüyorum ama rezil bir oyun oynattığını düşünmüyorum. Sorunumuz sürekli takım sisteminin değiştirilmesinde. Doğal olarak sürekli kadroyu da değiştirmek gerekiyor. Bir sistemin belirginleşmesi ve bu sistemi oynatacak hocalar, oynayacak oyuncularla devam etmek en doğrusu, ama bu tip işler Türkiye'de çok zor!

"Alpay Özalan'ın Samsunspor'u"nda savunmanın kuvvetli ve orta sahanın rakibi bozan bir oyunu olduğunu hemen farkettik. Bence savaşan bir kadro var sahada ve disiplinli bir oyun. Zaten 3 maçta 1 gol yedik ve o gol de sahada 10 kişi kaldığımız, herkesin faul yapılacak diye beklediği bir anda, anlamsız bir konsantrasyon kaybıyla geldi. Yoksa ADS'ye yenilmemiz mümkün değildi!

Ama "Alpay Özalan'ın Samsunspor'u"nda hücum kurgumuz çok dar! Yok diyemiyorum, ilk maçta da 2.maçta da yazmıştım; orta sahanın sağ içinden, savunmanın arkasına sol içe uzun top ve savunmanın arkasına çizgiden içeriye katederek sarkan bir hücumcu. Ya da sol içten sağ içe... İyimser yaklaşım, hücumcular geç geldiğinden diğer yöntemleri oturtamadı; kötümser yaklaşım, başka bir planı yok!

Ben iyimserden yanayım. Çünkü ADS maçının ilk yarısında bu yöntemi pek kullanmadık. Larbi'nin de varlığı ile daha kısa ve derinlemesine toplar denedik. Olmadı ama en azından başka bir plan denendi. Ama bu planı Larbi olmadan yapmamız mümkün değil. İkinci yarı eski plana döndük, ama ADS kanatları kapattığından hiç şans bulamadık.

Forumda her bölgeye transfer talebi var! Elbette güçlü ve golcü santrafor, hızlı kanat oyuncusu, iki yönlü oynayan orta saha, hücumcu bek, pasör savunmacı vs olsa iyi olur. Ama bizim takımın esas problemi tek tek oyuncular değil. Pote bile olsa (ki hiç mümkün olmasa da "keşke olsa" derim) çok farketmezdi, ADS maçında gol bölgesine top indiremedik bile! Rakip hücum ederken (yani takım savunmasında) kimi bireysel hatalar bir kenara konulursa çok iyiyiz, kademeler harika. Hücumda ise yeterli planımız yok, takım disiplini de cidden çok yerinde olduğundan doğaçlama da yapılmıyor! "Alpay Özalan'ın Samsunspor'u"na iyimser bakmayı tercih ediyorum; milli maç boşluğunda rakibe sürprizler yapabilecek, farklı hücum planları çalışacağımıza inanıyorum.

bayfa55

Bu ligden Rize banko çıkar gibi. Bize gelince yabancılarda kumar oynandı. İsimli ama hazır olmayan oyuncular alındı. Umarım bunun bedelini ağır ödemeyiz. Samaras konusunda kesinlikle iyimser değilim. Bu haliyle bize yararlı olacağını hiç sanmıyorum. Sokaktan hiç idman yapmamış birini sahaya koyarsınız ya öyle bir havası var.