TFF 1.LİG 26.HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz - Balıkesirspor

Başlatan Kaya, 17 Mart 2017, 20:20:08

« önceki - sonraki »

Karabudun

Vallaha neye güvendiğimi ben de bilmiyorum ama sanki fark atacakmışız gibi bir his var içimde. Hayırlısı olsun.

Mert

Beraberlik ağır basıyor gibi.Fakat mutlaka kazanmamız gereken bir maç

mehmet yılmaz

İyi futbol oynuyoruz. Gidere gider yapıyoruz, geri vitesimiz yok. Savunmamız iyice oturdu. Muyters'in de acayip bir kaleci şansı var. Skor biraz da Balıkesir'in oyun yapısına bağlı olur. Açık oynarlarsa biz kazanırız. Kapanırlarsa sıkıntı yaşayabiliriz. Ama ne olursa olsun ilk devredeki talihsiz skorun rövanşını almak lazım.

binikalamadım

ali ihsan

Kapanan takımları açamıyoruz ama pozisyonda vermiyoruz.Balıkesir kapanmayacaktır.Play Off iddiası için açık bir oyun oynamak zorundalar.3-1 alırız bence.

GurbetciFanatik

Size iyi bir Haberim var.
Mac günü yine calisiyorum.

Karabudun

Alıntı yapılan: GurbetciFanatik - 24 Mart 2017, 11:15:00
Size iyi bir Haberim var.
Mac günü yine calisiyorum.

Renktaş, sen mesaileri bizim fikstüre göre ayarlasana.  ;D

ata55

davidsavage

Bugün2-0 yenilmiş Umraniyeye bizim için iyi oldu gibi,play off potasindan uzaklaştılar cokta 3 puan için oynayacaklarını sanmıyorum.

jean

orucreis

Bi tek nizamettin caliskan cezali duruma dustu sanirim

tactician

Balıkesirspor'un son oynadığı ümraniye maçını tamamen izlememiş olsam da, maçı balıkesir takımının oyun yapısı ile alakalı izlenim edinebilecek kadar takip ettim. daha önce çok alıcı gözle izlememiştim fakat 1.ligdeki bir çok takımın aksine balıkesirspor 3-6-1 /3-5-2 kombini, geçişli ve çok varyantlı bir oyun oynuyor. Hatta bu oyun yapısı oyunun şekline göre 3-4-3 şekline de bürünebiliyor. Bizim maçta çok büyük ölçüde 3-6-1 düzeni ile sahada yer alacaklardır. oyunun gidişatına göre daha ziyade sol çizgide oynayan burak önde bakamenga'nın yanına gelerek 3-5-2 düzenine geçebilirler.

Ön alanda, ortadaki altılıdan geriye emniyet sübabı olarak bıraktıkları 5 numaralı eray dışında, kalan 6 oyuncunun çeşitli varyasyonlar ile hücumda etkili olduklarını rahatça gözlemleyebiliyoruz. Öndeki oyuncuların kaliteli oyuncular olması ve belli bir şablon üzerine hücum etmemeleri çok rahat pozisyon bulmalarına olanak sağlıyor. Ligin sekizincisi olmalarına rağmen, bu hafta itibari ile ligin en çok gol atan takımı olmaları az evvel bahsettiğim süprize çok açık hücum formasyonlarının bir göstergesi niteliğinde.

Bu pozitif taraflarının  yanında, savunma kurgusu anlamında çok bariz 2-3 handikapları var. bunlardan en belirgini; 3 lü çizgi savunmanın hep öne oynama çalışan takımın arkasında takım boyunu kısaltmak adına orta alana doğru yanaşması, Balıkesir'i savunma arkasına çok rahat sarkılabilir hale getiriyor. kendi birinci bölge ve ikinci bölge arasındaki savunma geçişleri, hücumlarındaki ikinci ve üçüncü bölge geçişlerindeki gibi verimli olmadığı için özellikle seri oyunda birinci bölge ve ikinci bölge arasında ciddi boşluklar ile kompaktlıktan uzak bir oyun oynamayaları anlamına geliyor. Son olarak, geriye dönüşlerde sağ-sol bek katkılarını vermesi gereken orta alan oyuncuları da çok bu özelliklere haiz olmadıkları için kanatlardan gelen her hücum kalelerinde tehlike anlamı taşıyor. zaten 3-5-2 formatındaki oyunun en büyük zaafı kanatlarındaki boşluklardır. hele ki bu oyun düzenine uygun kanatlarınız yoksa.

Takımımızın sahaya orta alan kurgusu güçlendirerek, kanat ve savunma arkası koşularda etkili olacak bir taktiksel dizilim ve oyuncu kurgusu ile sahaya çıkması gerekiyor. Öncelikle klasik 4-2-3-1'miz bu tarz orta alanı kalabalık tutan ve orta alanda kazandıkları topu rakip kaleye farklı varyasyonlar ile çok etkili taşıyabilen bir takım karşısında oldukça riskli olur. bunun yerine bizim de, genel oyun anlayışımızı çok bozmadan, orta alana gökay'ın da monte edilmesi ile, 4-1-4-1 düzeninde oynamamız daha doğru olacaktır. (bknz aşağıdaki dizilim). Ayrıca Kone'nin çizgide yer alması bizim daha rahat pozisyona girmemiz anlamında kilit nokta olacaktır. Göksu'nun en uçta görevlendirilmesi gereken en net maç bana göre. Gerek orta alan yardımı gerek savunma önünde aldığı topları kullanabilme özelliği gerekse de hava toplarındaki hakimiyeti bu maçta çok şey katacaktır.  diğer kanada yazılacak isim noktasında kararsızım; boş alanı etkili kat eder düşüncesi ile lumu mu (ki kendisi ilk kez kendini gösterebileceği koridorları bulabilir bu maçta) yoksa fiziksel güç olarak lumu'ya nazaran belirgin derecede iyi durumda olan Gürbüzerol mu; tercih meselesi.

Kazanmamız gereken bir maç. 1. ve 2. bölgelerimizde az top kaybı ile oynayıp, savunmaya takım halinde iyi koşabilir, rakibin farklı vasyasyonlar ile hücumlarına doğru konsantre olarak yardımlaşmayı becerebilir isek galip gelmememiz için hiç bir sebep yok. Erken bir gol yemez isek gol bulabileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada oyunun genelinde erkam ve mustafa sevgi (yada ABS)'nin hücum katkısı vermek amacıyla bölgelerini mümkün mertebe boşaltmamaları önemli.

Haftanın son maçı olması hasebiyle de hem bizim hem de Balıkesir'in ruh halinin maç günü değişkenlik gösterebileceği türden bir müsabaka bu. Örneğin balıkesir'in üstündeki takımların olası galibiyetlerinde rakibimizin motivasyon olarak biraz daha salması olası. hayırlısı, umarım kazanırız...

mehmet yılmaz

Bütün maçların bizden önce oynanacak olması bir avantaj olabilir. İşimize yarar sonuçlar çıkarsa çok daha iyi olur.

ata55

davidsavage

Alıntı yapılan: ata55 - 01 Nisan 2017, 15:26:59
g.antep bşb, boluya yenildi. elde var 1. :)
Bandırmada es es e yenildi etti 2 😉