TFF 1.LİG 23.HAFTA | Denizlispor - SAMSUNSPOR'umuz

Başlatan Kaya, 26 Şubat 2017, 20:35:58

« önceki - sonraki »

fanatik samsunsporlu

İlk yarıda kaçan pozisyonlar çok netti.Vedat arandı maçta.Kone nin o pası vermesi lazımdı araya

cakir55

Sol Açık

Ben takımı genel olarak beğendim. Erkam'ın savunma olarak bek performansı harika, sadece kanadını savunmuyor, stoperlerin kademesine de çok iyi giriyor. Abdülkerim 3.sol bek olarak oynadı, aksadı, ama normaldir. N'Diaye'nin bile çok kötü olmadığı bir maçtı. Ercan bir büyük hata yaptı, onun dışında çok iyi hamleleri vardı. Çabukluğu ile katkı sağlıyor. Solak Lumu ile sağ ayaklı Murat'ın neden ters kanat oynadığını anlamıyordum, 2.yarıda yer değiştirdiler ve her ikisinin de etkinliği arttı. Hasan ise yine maçı getiren oyuncu oldu. Attığı pas gerçekten harikaydı.

İlk başta söylediğim üzere, Osman Özköylü kariyeri ve davranışları itibariyle sevdiğim bir insan değildi. Ancak, takımda önemli bir iş yaptığını düşünüyorum. O da yıllardır oynadığından çok daha farklı bir oyun yapısını oturtmuş olması.

Sonunda yukarıyı yakaladık. Bundan sonra çok büyük talihsizlikler yaşamazsak, düşmeyiz arkadaşlar!

Bence bizim takım 18.hafta itibariyle tam olarak kuruldu. Yani son 6 maç. Bu 6 maçta 3 galibiyet, 1 beraberlik, 2 yenilgi aldık. Kaybettiğimiz maçların birisi 90+3'te yediğimiz golle ADS, diğeri hiç de haketmediğimiz bir şekilde Sivas. Berabere kaldığımız maçta, neredeyse 1-0 yenik başlayıp 10 kişi ile oynayarak berabere kaldık.Yani çok zor kaybeden bir takımımız var. 9 gol attık, 4 gol yedik.

Kalan 11 maçta (6'sı iç saha) her türlü 15-20 puan arası toplarız ki bence 14 puan bile yetecektir. Özetle, hedefimiz kümede kalmak olduğuna göre, bu sezon bu hedefi tutturacağız! Korkunç bir kabusla yüz yüzeydik, ama kendi adıma sonunda rahatladım...  ;)

yilmazselcuk55

Alıntı yapılan: korayxyz - 04 Mart 2017, 21:12:13
Arkadaşlar rahat olun. Yarın mutlaka kazanacağız ;)

Reis yaptın yine yapacağını  ;)

ali ihsan

TIRMANIŞ BAŞLIYOR

Deplasmanda 1 yıldır kazanamamanın gerek psikolojik etkisi gerekse rakiplerimizin bir kısmının kazanması sebebiyle puan sıralamasının en sonunda olmamızın stresi altında çıktığımız Denizlispor maçı bizim için çok önem taşıyordu.Kazanıp bir çok olumsuzluğu yok etmek ve üst sıralara doğru hızlı bir tırmanışa başlamamız gerekiyordu.

Maça bu bilinçle başladık.Osman Hoca,stoper bölgesinde çok iyi performans ortaya koyan Abdülkerim'i sol bek başlatırken,N'Diaye-Ercan ikilisine defansın göbeğini emanet etmişti.Abdülkerim yerini çokça yadırgadı.Geldiği günden beri en kötü performansını izledik bence.Asıl mevkisi olan stoperde oynaması gerektiğini Osman Hoca da anlamıştır artık.İkinci sarı karttan oyundan bile atılabilirdi.Burhan varken bence macera aramamalıydık.Denizlispor hücum konusunda pek maharetli olmayınca defansta çıkabilecek arızalar perdelendi bence bu maçta ama ileriki haftalarda bu kurgu bizi sıkıntıya sokar.Abdülkerim-Ercan ikilisi en ideali bizim için.

Orta sahada Hasan-Kenan ikilisi yerini korurken sol açıkta Lumu sağ açıkta ise Murat önlerinde ise Göksu-Kone ikilisi ile sahadaydık.

Özellikle Hasan ve Murat maçta sivrilen isimler oldular.Takımı maestro gibi yönetti Hasan.Çok koştu,top kazandı ve her şeyden önemlisi topu olumlu kullandı.Golde araya bıraktığı derin top birinci sınıf bir ayak olduğunu herkese gösterdi.Maçın diğer iyi ismi Murat'ın vuruşunda kaleciden dönen topu akıllı bir vuruşla gol yapan ise oyuna sonradan giren Gökay'dı.Gökay'ın golüyle gelen bu 3 puan hem 1 yıllık deplasman galibiyeti özlemini bitirirken takıma da büyük bir özgüven aşıladı.

Deplasmanda değil sanki iç sahada oynadığımız bir maçtı aslında.Topa sahip olan oyunu kontrol eden taraf bizdik.Bir çok pozisyon bulduk ama net vuruş yapacak bir isim olmayınca işi biraz zora soktuk açıkçası.İlk devreyi 3-0 önde kapatacak fırsatları bulduk.Rakip ise bizi fazla zorlayamadı.

İkinci devre de ilk yarıdaki gibi bizim hakimiyetimizde bir oyun oldu.Atanın kazanacağı bir maçtı ve zorda olsa kazandık.

Hücumda Murat ile sağ kanatı etkili kullanırken sol kanattaki Lumu çok etkisiz kaldı.Belli ki henüz takıma adapte olamamış.

Her ne kadar Osman Hoca toz kondurmasa da Göksu'da mevcut form düzeyi ile bizi taşıyacak durumda değil.Fizik gücü yeterli değil,son vuruş yapacak bir forvet ise hiç değil.Kevın Brands'in takıma monte edilmesi şart.Yüzü kaleye dönük forvet arkası oynayabilecek en makul isim o.

Orta sahamızda Hasan ne kadar iyi ise Kenan ise o kadar kötüydü.Agresif değil.Rakibi ısırmıyor,dikine ise hiç oynamıyor.Sürekli geri ve yan pas yaparak takımın vitesini düşürdü bugün.Gökay ve Caner yakında formayı alırlarsa şaşırmamak lazım.

Şimdi içeride oynayacağımız GBB maçı büyük önem kazandı.Kazanırsak hem rakibimizi altımıza alacağız hem de 3 maçlık seri yakalamış olacağız.Alınacak 3 puan bizi stresli ortamdan uzaklaştıracağı gibi potaya daha fazla takımı da sokmuş olacağız.Yakalanacak 3 maçlık seri ve özgüvenle diğer maçlarda çok daha rahat ve dengeli bir oyun ortaya koyacağımıza inanıyorum.

Osman Hoca macera aramadan form düzeyine göre en iyi kadroyu sahaya sürmelidir.İçerideki taraftar desteği ile birlikte Malatya ve Bolu maçlarında ki tarifeyi tekrarlayacağımıza inanıyorum.Bizim için Denizli'de tırmanış başlamıştır.Bunu hızlandırmak ve bir an önce rahat nefes almak için herkesi tribüne bekliyoruz.

tactician

detaylı bir maç analizi yazacağım ama oyuncular özelinde ufak bir değerlendirme yapılacak olursa;

kaleci muyters baya iyi. oyuna hakimiyet 10 numara.

erkam geldiği günden beri çok iyi. kanat savunması, gerekli yerde hücuma destek pozisyon bilgisi ve ters kademe anlamında çok başarılı idi. tek bir pozisyonda savunma çizgisinin gerisinde kalmış ve ofsaytı boşmuştu. kendisi adına tek hata bu idi.

ercan fena değildi bugün bir iki basit hata yaptı ve topu oyuna sokarken çok aksıyor.

ndiaye de değişiklik yok. keskin bir stoper değil. denizli forveti kendisini çok zorlamadı diye hafif iyi gözükmüş olabilir ama yok son dakikalarda bir tane olumlu katkısını göremedik.

Abdülkerim hoca kurbanı oldu. Ve sol bekte geldiği günden bu yana en kötü performansını izlettirdi.  çift sarıdan kırmızı ile atılacak diye çok korkuttu.

kenan da hasan da birbirlerini tamamlayan müthiş bir ikili. her ikisini de çok beğendim. kenan tempo olarak bir tek geçen hafta düşüktü. bugünde bence geldiği günden beri en iyi oyununu oynadı. takımın farklı pozisyonları zaman zaman aksasa da bu ikili maçın hiç bir bölümünde ortaalanı denizlispor ortasahasına bırakmadı. onlara hep üstünlük sağladı.

murat bir yılın üzerine en iyi oyununu oynadı.

lumu oynadıkça olabilecek potansiyeli var dedirtti bana açıkası. fiziksel olarak yetersiz ama teknik kapasitesi ve hızı oldukça iyi. duran toplardaki etkinliği cabası.

kone geçen haftaki performanslarına göre bir tık geride kaldı ama yine iyiydi.kanatta daha rahat ve daha etkin oynuyor bence.

Göksu ön alanda çok mücade ediyor bir çoğunda da ayakta kalıyor. Uçta değerlendirilse indirdiği toplar ile takıma daha fazla katkı sağlayacak bence. mücadele içerisinde çok enerji harcıyor şut çekmesi gerektiği yerlerde enerjisi kalmıyor. osman hoca gibi kendisinin takımın kimyası açısından önemli bir isim olduğunu düşünüyorum

Sadece Samsunspor

mehmet yılmaz

Çok şükür kazandık...
Bir yıldan fazla zamandır bu sevince hasret kalmıştık. Üstelik kazanırken fazlasıyla hak ederek kazandık. Rakibe doğru dürüst pozisyon vermediğimiz gibi biz çok kaçırdık.
Bugün takımın en iyileri Hasan ve Murat Gürbüzerol'du.
Göksu maalesef, her hafta daha da geriye gidiyor. Kesinlikle bizim aradığımız santrafor tipi değil. Buna formsuzluğu da eklendi. Attığı iki şut çok kötüydü. Hocanın ısrarını anlayamıyorum.
Gökay, bu ligin oyuncusu olduğunu gösterdi.
Üç puan kutlu olsun... 

samsunsporlu1994

Çok kritik ve önemli bir 3 puan aldık. Bir süre 15.sıra ile aramızda 4 puan fark devam etti ancak son haftalardaki iyi sonuçların ardından 15.Antep Belediye ile 1,12.Manisaspor ile ise aramızda sadece 2 puan gibi bir fark var. Samsunspor düşsün diye dört gözle bekleyen kitleye en iyi cevabı ligde kalarak vereceğiz.

ata55

çok iyi oldu bu galibiyet. denizli bize hep ilaç olmuştur.

jean

Hele sukur kazandik 1 puana raziydim cok guzel moral oldu lumu ve goksu cok kotu topa vuruyorlar 2-3 pozisyon harcadilar bosu bosuna hakederek kazandik

Stoper

Deplasmanda kazanmayı unutmuştuk. Sonuna kadar hak ederek,iyi futbolla gelen 3 puan güzel. Deplasmanda kazanamama krizi de böylelikle bitti.

özkan

Her ne olursa olsun maçın detayında yendik mi yendik.Onemli olan skordu aldık ve bitti..Darısı gaziantepe inşallah..

tactician

Denizlispor maçı öncesi herhangi bir rakip taraftar baskısı hissetmeyeceğimiz aksine taraftar desteği alaracağımız bir deplasman maçına çıkabileceğimiz öngörülülebiliyordu. Bunun yanı sıra, rakibin deplasmanlarda boş alanları doğru kullanarak aldığı puanların yanında evinde çok da başarılı olmayan karnesi, deplasmandaki ilk galibiyetimizi alabileceğimizi hissettiriyordu.

Maç başladığında yukarıdaki tahminlere paralel bir denizlispor yumuşaklığı gördük. Öte yandan, tahminlerin aksine Osman Hoca'nın sol bek için stoper orjinli oyuncularımızdan tek sol ayaklı olanı tercih etmesini yadırgadım. Sadece ben değil Abdülkerim de durumu yadırgadı. İyi niyetle oyuna katkı sağlamaya çalışsa da, zaman zaman rakip boş alanlarda o kadar etkili oldu ki, oyuncumuz ayakta kalmakta dahi zorlandı. Bu kararına Osman hoca ikinci yarı pansuman yaparak günü kurtardı. İkinci yarıda abdülkerim'in artık ileri çıkmaması ve bulunduğu kanatta boşluk kalmamasını sağlaması hem kendisine hem de o kanada gönderilen lumu'ya salık verilmişti. Bu durum ilk yarıda kollektif oyunun sekteye uğramasına sebep olsa da bir şekilde maçı kazanmayı becerdik.

Bu noktada sivas maçı sonrasında belirttiğim düşüncemin arkasındayım. yedekler arasında burhan ve halil ibrahim her daim joker olarak bulundurulmalı, ihtiyaç halinde ilk önce bu isimler düşünülmeli. burhan da, halili ibrahim de yokluktan sebep formayı almış her ikisi de elinden geldiğince katkı sağlamaya çalışmış isimler. bu isimleri kazanmışken yeniden küstürmenin anlamı yok. bu isimler eğer canberk gibi kendine bakmazsa, ben oldum deyip gelişime kendilerini kapatırlarsa amenna; ama aksi durumda (ki şu an her ikisi de takımın parçası olmak için didiniyorlar) ikisi de süre almayı hakediyorlar. kazanmak çok zor, kaybetmek çok kolay. kaç maç, hatta kaç sene her ikisine de sabretmişken bir anda kestirip atmak doğru değil. burhan mersin maçında çok hata yaptı ama kaç maç kadroya alınma ısınmaya dahi gönderilmedi. bu genç çocuklar oynadıkça hem fiziksel hem de kafa olarak maça daha hazır hiseederler yoksa verim alamayız. aynı şey oyuna vedat'ın yerine dahil olan halil ibrahim için de geçerli. ne kadar aksadı ilk girdiğinde ama ikinci yarı hep istedi. mustafa sevgi abilik yapsın; abs gelene kadar burhan oynamalı.

Osman hoca ayağa pasa dayalı 4-2-3-1 formasyonu ile sahada yayılmayı tercih ediyor. ortadaki ikili için kenan-hasan oldukça yerinde isimler. hem savunma, hem koşu mesafeleri, hem de top teknikleri o bölgeyi doldurabilmek adına ziyadesiyle yeterli. öndeki santrafor arkası üçlüyü osman hoca transferler sonrası ilk maçlarında kone-brands-vedat şeklinde düşünse de, bu düşüncesi zamanla kone'nin öne atılması ve brands'in yerine forvet arkası pozisyona göksu'nun çekilmesi şeklinde evrildi. kenarlarda sakatlık olmazsa murat ve vedat şeklinde belirginleşti. göksu'nun brands'a göre orta alana daha yakın oynayabilmesi ve daha çok mücadele ediyor olması bu tercihte başrol oynadı. bu sayede orta alanda bir kişi daha kalabalık görünebiliyor ve daha fazla pas alternatifi üretebiliyoruz. bu tercih topun fazlaca ikinci-üçüncü bölge arasında sıkışmasına sebep oluyor. geriden hızlı çıkmadığımız durumlarda, yani rakip savunma beklerken üzerine set hücumu yaptığımız durumlarda üretkenliğimiz çok düşmeye başlıyor. bu durumda ileriye daha fazla uzun top atmaya başlıyor ve ön alanda pres ile top kazanıp rakibi hazırsız yakalam kstratejisi üzerinden gol arıyoruz.

Eğer brands'in yedek olacağı ve göksu'dan daha fazla verim alabileceğimiz bir taktik arayış içinde isek pek ala 4-3-3 formasyonu denenebilir. Özellikle iç saha maçlarında önde oynamaya ve set hücumlarında etkinliğimizi artırabilmek adına uca yine göksu'yu alıp orta alana moral seviyesi üst seviyeye çıkmışken gökay tercih edilebilir. nasıl kenan-hasan 4-2-3-1 formasyonunda ortadaki ikili olmak adına müthiş bir uyum sergliyor ise gökay-kenan-hasan üçlüsü de 4-3-3 orta sahası için biçilmiş kaftan. üçü de iyi top kullanabilen ve kaçak güreşmeyen, mücadele içinde olmayı seven isimler.  Önlerine de kone-göksu-murat üçlüsü ile çok etkin bir takım olabiliriz. maçın gidişatına göre kevin-vedat-lumu hamlelerini kullanabiliriz.

Maç özetine geri gelir isek, osman hoca'nın tercihidir ama ben sol bek tercihini yanlış buluyorum. Buna rağmen, ilk yarıda özellikle çok pozisyon ürettik ve kazandık. Bundan sonra oyuncuların moral motivasyonları da üst seviyede iken bir kırılma yaşamadan, coşkunun hata yaptırmasına müsade etmeden yolumuza devam etmeliyiz.