TFF 1.LİG 22.HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz - Boluspor

Başlatan Kaya, 18 Şubat 2017, 12:54:29

« önceki - sonraki »

jean

Bu tahmin icin bence cok erken biz ins hastaya alirsak antepode o gazla yener rahatlariz ins

Karabudun

Maça fena başlamadık ama ilk on beş dakikadan sonra teklemeye başladık. Göksu değil de başka bir forvet olsaydı o teklemeler de olmazdı. Erken gol bulurduk ki bu durum maç içerisinde takımın öz güvenini artırırdı. Bolu defansı en az bizim hocanın ilk 11 tercihi kadar berbattı. Diğer taraftan bu saatten sonra üç puanı alabildiysek nasıl oynadığımızın hiçbir önemi yok.

Ligin sonunda sıralama nasıl olur bilemiyorum ama 11.sıradaki ADS'den itibaren herkes düşmeye aday. Şayet yarın kazanamazsa 10.sıradaki Denizli dahi tehlikede.

cakir55

Alıntı yapılan: Sol Açık - 26 Şubat 2017, 18:11:25
Düşme potası bu kadar yüksek puana çıkmaz. 35 puana ulaşır da düşersek şaşarım.  ;)
Puanlar çok yakın ben 35 puanın bizi kurtarabileceğini sanmıyorum.

tactician

Çok önemli bir galibiyet aldık.
Maçın başında yine bence strese bağlı ayaklar istenilenleri yapamadı.
Kenan karışık geldiğinden beri bence en kötü oyununu oynadı.
Aynı şey Göksu için de geçerli.
Göksu'yu önde oynatmaya ve koneyi daha serbest oynayabileceği, enerjisini daha anlamlı kullanabileceği açık pozisyonuna atmak gerekir diye düşünüyorum. Bu hafta yapılan pozisyon değişikliğini bu anlamda olumlu bulmadım.
Gökay da zaman içerisinde kenan'a iyi bir alternatif olabileceğini gösterdi.
Gol sonrası takım üzerindeki stres bir nebze de olsa kalktı ve tüm oyuncular daha iyi işler yapmaya başladı.

Vedat da her hafta adele sakatlığı nedeniyle takımı erken değişikliğe mahkum ediyor, verim de alamıyoruz. Dinlensin bir iki hafta madem.

Bu maçtaki galibiyetin taçlanması için Denizlispor deplasmanından da en azından puanla dönmemiz gerekiyor.
Sonrasında içeride oynayacağımız Antep maçını da kazanmamız durumunda daha farklı bir hava ile devam ederiz yolumuza.

Son beş sezonun bu hafta itibari ile puanlarını ve ligin bitişi ile ortaya çıkan puanları çalıştığım kapsamlı bir istatistik çalışması mevcut. Bunun ile alakalı daha detaylı bir yazı hazırlamaya çalışacağım; lakin bir iki kısa malumat yazmak gerekirse durum şudur; bu haftadan sonra ligin kalanında ligin ilk 9 sırasında yer alan takımlar puanlarını ortalama %53 oranında arttırırken; 10-18 arası sıralanan takımlar %60 oranında artrıyor puanlarını. Son 4 sıradaki takımlar ise ortalamayı yukarıya çekiyor ve can havliyle daha fazla puan topluyorlar ve %70 oranında arttırıyor puanlarını. Heme tüm sezonlar bu ortalama etrafında dolanıyor, yani standart sapması çok düşük. Bu ortalama sadece iki sezon önce (2014-2015 sezonunda) büyük bir sapma göstermiş göstermiş.  O sezon tüm puan grupları (%55-57) gibi arttırmış ve lig sıralamasında son 12 hafta çok ufak yer değişiklikleri yaşanmış. Son 4 sıra örneğin hiç değişmemiş. sadece denizlispor o sezon son anda o dörtlünün en üstünde yer almayı başarmış. Biz ortalamalara bakar isek 33 puana ulaşır isek ligde kalacağız. En kötü senaryoda son beş sene içerisinde oluşan maksimumlara göre ise 35 puan alsak ligde kalıyoruz. Bu da demek oluyor ki 17 puan daha toplamız gerekiyor. Bunu da 5 galibiyet 2 beraberlik olarak özetleyebiliriz. 6 iç saha 6 dış daha maçımız var. burada özellikle içeride oynanacak maçlar büyük önem taşıyor. sırasıyla içeride antep belediye-balıkesir-manisa-ümraniye-giresun ve bandırma ile oynayacağız. Bu maçlardan en az 4 galibiyet çıkartmak gerekiyor. belki bir de beraberlik. 6 dış saha maçının birinden galibiyet ve birinden de beraberlik çıkarttık mı yeterli oluyor gibi duruyor. bundan sonra hakikaten her maç final. inşallah bir iki hafta kala gerekli puanları toplar ve ligde kalırız.

mehmet yılmaz

Tahmin ettiğimiz gibi, cezaya rağmen 4 bin kadar taraftarımız vardı. Bu güzel bir şey.
İlk devre kör dövüşü gibi bir oyun vardı. İkinci yarıya golle başlamamız çok güzel ve önemliydi. Sonrasında iyi savunma yaptık. Osman Özköylü mecburen de olsa doğru ikiliyi buldu. Ercan ile Abdülkerim çok iyi bir maç çıkardılar. Umarım bundan sonra N'Diaye saçmalığına dönmez. Gole kadar stresliydik. Murat'ın gol atması ve ona gerçekten çok bilinçli ve iyi bir asisti Göksu'nun yapması futbolun ilginç yanlarından biriydi. Gerçekten çok kritik bir galibiyet elde ettik. Bolu'ya içeride standart tarifemizi uyguladık. Devamını getirmemiz şart.

samsunsporlu1994

Alıntı yapılan: samsunsporlu1994 - 24 Şubat 2017, 22:24:36
5 haftada sadece 4 puan alabildik,yukarıdaki takımlar iyi sonuçlar almış olsa şu an 8-9 puan fark olabilirdi. Şansımıza Bandırma ve Elazığspor da kötü sonuçlar aldı. Bugün Elazığ yenildi 19 puanda kaldı,yarın Bandırma'nın yeni hocasıyla kazacağını düşünüyorum,kazanırlarsa 21 puan yapacaklar. Manisa Göztepe deplasmanına gidecek,Göztepe'nin kazanması gerekiyor. Bu sonuçlar gerçekleşirse Bandırma 21 puanla 14.sırada,Manisa 20 puanla 15.sırada,Elazığ 19 puanla 16.sıra şeklinde sıralanacak. Biz Boluspor maçından 3 puan alamazsak biraz geride kalmış olacağız. Kazandığımızı düşünürsek sıralama değişmeyecek belki ama 15.Manisaspor ile aramızda sadece 2 puan fark kalmış olacak ve ciddi anlamda ligde kalma ihtimalimiz artacak. Kazanamazsak sıkıntılar daha da artar malesef.

2 gün önceki bir yorumum,yazdığım tüm senaryolar gerçekleşti. Bugün iyi oynamadık ancak kazanmasını bildik. Emin olun bu saatten sonra iyi oyun değil sonuç önemli. 15. Manisa ile aramızda sadece 2 puan gibi bir fark kaldı,umarım böyle devam ederiz. Ligin son haftalarına kalmadan düşme hattından çıkmamız gerekiyor.

sadece55

Ndiaye olmadan defans gerçekten çok sağlam göründü. Bir de düşünün sol beke Abs gelse tadından yenmez. Bizim aslında en büyük sorunumuz dirençli bir ön liberomuz yok üzerimize çabuk geliyorlar. Vedat Boranın sakatlığı umarım ciddi değildik pazar günü iyi bir vedat olsa daha kolay açardık kilidi. Denizli maçından boş dönmeyip burda Antepi geçersek güzel günler göreceğiz inşallah.

samsunum

tactician

Alıntı yapılan: samsunum - 27 Şubat 2017, 11:50:53
Maçın tamamını izlemek isteyenlere

https://www.youtube.com/watch?v=XFTbSAtWcCU

şunu bundan sonra tüm maçlarda yapsalar aslında çok iyi olur.
trt'nin iki buçuk-üç dakikalık özetlerinden hiç bir şey anlamak mümkün olmuyor. maçın sıcaklığı ile kaçırılan bir çok noktayı geri dönüp incelemek anlamında çok değerli olur bu tarz yayınlar.

maç ile alakalı yaptığım yorumun altına da yazmıştım; bir 22.hafta-34.hafta puan analiz çalışması yapmıştım. ekran görüntüsü aşağıda.

buna göre son küme düşen takımın 32-34 gibi bir puan alarak küme düşmesi söz konusu olacak.
bize çok uzak olsa da yine de seri galibiyetler ile ümitlenir isek diye kenara not düşmek istedim.
kalan 12 maçın on tanesini kazanıp puanı 48 yapabilir isek ancak kendimizi play-off'a atabiliyoruz :)

Tabi ki bunlar istatistik; konu samsunspor olunca hayat normal seyri ile gitmeyebiliyor çoğu zaman  8)

celebi

eprianu

Abi konu Samsunspor olunca bence hesap yapma işine girmemek lazım. Çünkü tutmuyor :)

tactician

Alıntı yapılan: eprianu - 28 Şubat 2017, 08:53:27
Abi konu Samsunspor olunca bence hesap yapma işine girmemek lazım. Çünkü tutmuyor :)

"Futbol istatistikleri mini eteğe benzer. Birçok şeyi gösterir ancak asıl merak edileni göstermez."
Sir Alex Ferguson

Yine de ben matematiğe/istatistiğe inanan kesimdenim.

celebi

Alıntı yapılan: töngel - 28 Şubat 2017, 09:05:57
"Futbol istatistikleri mini eteğe benzer. Birçok şeyi gösterir ancak asıl merak edileni göstermez."
Sir Alex Ferguson

Yine de ben matematiğe/istatistiğe inanan kesimdenim.

o ne ya :-\