Büyük Otel Samsunspor'un olacak!-mı ?

Başlatan merkez, 03 Mart 2009, 17:10:53

« önceki - sonraki »

YaşarDoğu

Alıntı

Oteli bayramdan sonra teslim alacağız

Samsun'da mahkeme kararı doğrultusunda eski işletmecisi Kuraş A.Ş.'ye işletme hakkı verilen Büyük Samsun Oteli'nin, yeniden mülk sahibi İl Özel İdaresi'ne devri yönünde karar verildi.

İl Genel Meclisi kasım ayı 20. birleşimi 2010 yılı son toplantısı, Meclis Başkanı Mustafa Karakurt başkanlığında gerçekleştirildi. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Akbaş, 2010 yılı İl Özel İdaresi gelir bütçesi bütçelerini okudu. 41 milyon 500 bin olarak hesaplanan gelir bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

4 Ocak 2010'da toplanması kararlaştırılan mecliste gündem dışı görüşmelerinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Dilaver Atlı, bütçenin hayırlı olmasını temenni etti. 2. İcra Hukuk Mahkemesi'nde Büyük Otel'le ilgili görülen dava hakkında bilgi veren Dilaver Atlı, otelin 28 Temmuz 2009 tarihli eski işletmeyiciye teslim işleminin, otelde tespit yapılmasına bilirkişi tayini ve bilirkişi raporu alınması, 04 Ağustos 2009 menkul malların teslimine dair işlemlerinin iptaline karar verildiğini kaydetti. Meclisin otelle ilgi süreçte birlikte hareket ettiğini ve başarılı bir şekilde mücadele sergilediğini ifade eden Atlı, "Otelle ilgili hukuk süreci devam ediyor. Bayramdan sonra gerekçeli kararında açıklanmasıyla hep birlikte gidip oteli teslim alacağız" dedi.

CHP Grup Başkanvekili İsmet Şahin, otelle ilgili İl Özel İdaresi bürokrat ve avukatlarına yönelik yaptığı eleştirilerden dolayı özür dilerek, kararı kutladı. MHP Grup Başkanvekili Erdal Türker, Samsunluluk bilinci ve şuuruyla hiçbir zaman Samsun'un önünü tıkayacak hal, hareketler içerisinde bulunmadıklarını, başarılı bir bütçe dönemi geçirildiğini kaydetti.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil, Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Akbaş da bütçeyle ilgili bir konuşma yaptı.(iha)

Otel yeniden kapanacak demek...E ne diyelim..

Yazıklar olsun...

Yaman55

bayramdan sonra açılcak

5 aralıkta 2 tane büyük toplantı var büyük otelde

bezgınbekır

bende acılacağini ve hatta küçük rutujlarla 7 yıldıza kadar yükseltilbileceği yonunde acıklamalar okumuştum

özkan

03 Aralık 2009, 11:35:49 #108 Son düzenlenme: 03 Aralık 2009, 11:36:14 özkan17
Dün restoran için masa sandalye,örtüler vs ihtiyaclar giderildi.yeniden faaliyette otel.

YaşarDoğu

AlıntıKarakurt, otel için kesin konuştu

İl Genel Meclis Başkanı Karakurt, Büyük Otel satışı için kıyı kenar çizgisi nihai kararını beklediklerini belirterek: " Büyük Otel satılacak" dedi.

Samsun İl Genel Meclisi açılışı öncesi 2009'u değerlendiren ve 2010'a dönük beklentilerini açıklayan İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, Büyük Otel konusunda ki kararlılıklarını belirtti.

Yargı sürecinin hala devam ettiğini vurgulayan Karakurt: " Büyük Otel satışı için Bayındırlık ve İskan Bakanlığından Kıyı kenar çizgisi ile ilgili nihai kararı bekliyoruz. Şu anda satış işlemlerini düzenleyememizin nedeni bu. Mevcut yer kıyı kenar çizgisi dahilinde yada haricinde kalması halinde arsa değerinde büyük oranlarda değişiklik olur" açıklamasında bulundu.

Daha sonra meclisin 2009 yılı çalışmaları hakkında bilgi veren Karakurt, 11 ay boyunca yapılan 11 toplantı ve 70 birleşim sonucu 201 karar alındığını belirterek, Mart ayında da meclisin bir kez olağan üstü toplandığını ifade etti.

2009 Kasım ayında yapılan bütçe çalışmalarında İl Özel İdaresi'nin 2010 yılı bütçesinin 41 Milyon 500 bin TL olduğunun altını çizen Karakurt: " Belirlenen bütçemizin yüzde 35'i cari harcamalara, yüzde 57'si yatırım harcamalarına yüzde 8'i ise transfer harcamalarına ayrılmıştır" diye konuştu.

Samsunumuzun tek 5 yıldızlı otelinin içine ettiniz, sıvadıkça sıvıyosunuz.Kaş yapalım dediniz ne göz kaldı ne dudak.

Ayrıca İl Özel İdarenin bütçesinin %8 i demek 3.320 milyon TL ( yani eski para ile yaklaşık 3.5 trilyon ) transfer bütçesi dediği heralde benim anladıgım Samsunspora verilendir umrarım.Hiç vermemelerinden iyidir ,önümüzde Ziya gibi bi örnek varken....

sadece55

kardanadam

YaşarDoğu

YaşarDoğu

AlıntıBüyük Samsun Oteli satışa çıkıyor

Samsun İl Genel Meclisi'nce, Büyük Samsun Oteli'nin yeniden satışa çıkarılması için Encümene ve İl Özel İdaresi'ne yetki verildi.

İl Genel Meclisi şubat ayı 3. birleşimi Meclis Başkanı Mustafa Karakurt başkanlığında gerçekleştirildi. İki gündem maddesinin ele alındığı toplantıda, yaklaşık 13 yıldır hukuki süreci devam eden Büyük Samsun Oteli'yle ilgili gündem maddesi görüşüldü. Otelin yeniden değer tespitinin yapılarak, satışının yapılması için Encümene ve İl Özel İdare'ye yetki verilmesi konusunda komisyon raporu Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Akbaş tarafından okundu.

Rapor sonrası MHP Grubu adına söz alan Cemalettin Şimşek, otelin satılamayacağına inandığını, yaşanan süreçle ilgili teşhis hatası olduğunu söyledi. Otel işletmecisiyle yapılan ilk protokolde izinsiz otelde tadilat yapılamayacağı, kira şartları, gibi birçok konuda devletin lehine maddeler varken, daha sonra yapılan protokolle işletmeci lehine maddelerin içerdiğine dikkat çeken Şimşek, "İl Özel İdaresi Genel Sekreteri bu protokolü imzaladı. Meclisten yetki alınmadan imza atılamaz. Protokolün iptaliyle ilgili dava açılmalıdır. Herkes elini vicdanını koyup düşünmelidir. 13 yıldır çözülemeyen bir dava" dedi.

Otelle ilgili süreç hakkında bilgi veren ve yeni protokol konusuna değinen İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil, "Yaptığım her işlemde Vali'nin ve meclisin bilgisi vardır. Ben kendi başıma hiçbir faaliyette bulunmadım. Gönül rahatlığıyla söylüyorum. Bana, 'tahliye elinizdeyken otel işletmecisiyle protokol yaptınız, işletmecinin elini güçlendirdiniz' gibi birileri iddia söylüyorsa, buyurun kardeşim o zamanın şartlarında gidip oteli boşaltsaydınız. Orayı boşaltan da benim, tahliye eden de benim. İşletmeci verdiği sözü yerine getirmedi. Hangi şartlarda oteli boşalttığımızı kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ben tahliyesini yapmış bir Genel Sekreterim" diye konuştu.
Hukuki süreçlerin devam ettiğini, o dönemde yaptıkları protokolün doğru bir karar olduğunun altını çizen Karanfil, işletmecinin yaptığı yatırımların bedelinin otelin değerinden fazla olması halinde ücret ödemeden otelin tescilini alma riski gibi birçok problemle uğraştıklarına vurgu yaptı. Özel İdare'nin yaklaşık 21 milyon TL, işletmecinin yaklaşık 24 milyon TL gibi hak talep ettiğini belirten Şimşek, ihaleye çıkılmasını uygun gördüklerini, satış kararının otelin satılacağı anlamına gelmediğini, ihaleye hukuki şartları uyan herkesin katılabileceğini, idare olarak ise otel için büyük mücadeleler verdiklerini kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Dilaver Atlı, otelin satışa çıkmasını uygun gördüklerini dile getirdi. Ellerindeki tüm yetkileri kullanmak istediklerine değinen Atlı, "Hukukun nasıl kararlar aldığına şahidiz. Devlet ve kamu malının sahiplenmesi noktasında atılan adımların ne kadar hukuki olduğunu Türk milletinin vicdanına havale ediyorum. Bu bir devlet malıdır. Bu bina işçinin, köylünün sermayesidir. Bu sürecin hukuki açısının iyi değerlendirilmediği kanaatindeyim. Devletin, memur zihniyetiyle bu işin altından kalkılamayacağı aşikardır. Daha etkin bir şekilde radikal karar ile idare edilmesi sonuç verecektir" şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili İsmet Şahin ise otel konusunun dönüp dolaşılıp yeniden satış için meclise getirildiğini, otelin satılacağına inanmadığını, kiracıyla anlaşılmasının daha mantıklı olacağını dile getirdi.

Yapılan oylamada satışa AK Parti ve MHP grupları 'evet' derken, CHP Grubu oylamaya katılmadı. Toplantıda Zihinsel Engelliler Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi'nin İl Özel İdaresi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Vakfı'nca ortak yürütülmesi yönündeki talep de onaylandı.

(iha)

celebi

Alıntı yapılan: Pergani 55 - 03 Ağustos 2009, 17:08:08
büyük otel konusunu kapatsak daha iyi olacak bence. Samsunspora verilmeyecegine göre gündemde tutmanın da bir anlamı yok