20-Ocak-1989

Başlatan Anonymous, 19 Ocak 2005, 12:22:28

« önceki - sonraki »

AntZ

Alıntı yapılan: samsuni - 21 Ocak 2010, 16:43:09
Yıllar sonra ilk defa KKTC ve Zonguldak'a temsilci göndererek Samsunsporluluk ruhuna uygun bir davranış sergileyen Samsunspor yönetimini bu sefer tebrik etmek isterim. Öğreniyorlar yavaş yavaş. İçlerinde Samsunsporluluk şuuru olan insanlar var kesinlikle.

Maddi kayıpların telafisi var da, gerçekten ruhumuzu kaybedersek işte o zaman biteriz. Samsunspor ruhunu oluşturan acı tatlı etkenler var. Bunların başında bu yolda hayatını ve sağlığını kaybedenler, efsane başkanlarımız, efsane kaptanlarımız, balkan kupamız ve yakaladığımız başarılar var. Bu değerlerimizi unutursak ve sahip çıkmazsak Hacettepe den, İBB den bir farkımız kalmaz.

Sizin de değindiğiniz gibi bu anlamda geçmiş yıllarda yapılan hataların bu sene yapılmaması sevindirici. Ben de Samsunspor yönetimiyle birlikte, adeta bu değerlerimizi yönetimin gözünün içine sokan, tabiri caizse kafasına vura vura yaptıran sitemizi ve taraftarımızı da tebrik ediyorum.

jean

diger spor sitelerinde bulamadim bunla ilgili haber acaba banami denk gelmeid yoksa gercektende yayinlamadilarmi eger oyleyse turk futbolu icin buyuk bir ayip

AntZ

Alıntı yapılan: jean - 21 Ocak 2010, 17:19:15
diger spor sitelerinde bulamadim bunla ilgili haber acaba banami denk gelmeid yoksa gercektende yayinlamadilarmi eger oyleyse turk futbolu icin buyuk bir ayip

http://www.ajansspor.com/futbol/tff1lig/h/20100120/samsunspor_futbol_sehitlerini_andi.html
http://www.sporx.com/futbol/bankasya/181145/
http://www.buyukaltay.org/altsayfa.asp?id=997&cat=1
http://www.malatyaspor.org.tr/yeni/news.asp?nid=1771

vs.vs...

Sanırım sana denk gelmemiş sevgili Jean.

çýlgýnlar1984

unutmadık unutmayacagız

AntZ

21 Ocak 2010, 21:45:23 #229 Son düzenlenme: 21 Ocak 2010, 21:48:18 Ant55
Soldaki mezarda yatan Nurşen Asan doğum tarihine baktığımızda sanırım Nuri hocamızın eşi...
Nuri hocamızdan 2 ay sonra da vefat etmiş. Acaba Nurşen Hanım ın vefatının Nuri hocamızın vefatıyla bir ilgisi var mı?

mehmet yılmaz

Nuri Hoca evli değildi; kardeşi olabilir Nurşen hanım.

mehmet yılmaz

1989'un ocak ayı. o meşum kazadan birkaç hafta evvel, takımımız iskenderun kampında. rahmetli nuri hocamız ile birlikte kaptan emin kar, ercan kol, uğur terzi, burhanettin beadini, caner yılmaz, mustafa sinecek gibi isimler yemek masasındalar...

mehmet yılmaz

Malumunuz, 20 Ocak 1989 günü Samsunspor otobüsü bir kaza geçirdi ve önemli yaralar aldık camia olarak. Her 20 Ocak'ta Nuri Hocamızın kabri merkez olmak üzere ziyaretler yapılıp, dualar okunuyor. Bu sene de aynısı olacak, olmalı da! Ancak M. Teoman Taş Samsunlular Derneği olarak bu sene farklı bir program yapmayı amaçlıyoruz. "20 Ocak Karanlığından, Samsunspor Aydınlığına / Samsunspor'un Dünü, Bugünü ve Geleceği Üzerine Fikirler" adını verdiğimiz bir etkinlik yapacağız. Yıldıray Çınar Kültür Merkezinde 20 Ocak akşamı yapılacak olan bu organizasyon için çalışmalarımız sürüyor.

Nihayetinde Samsunspor sadece 20 Ocak'tan ibaret değil. O acıyı elbette ki kaç yıl geçerse geçsin unutmayacağız ama Samsunspor'u Samsunspor yapan, 20 Ocak hüznünün haricinde koca bir tarih ve önümüzde de inşallah güzel bir gelecek var. Bunları da konuşmak, bunların da sunumlarını yapmak istiyoruz.

İnşallah başarılı ve Samsunspor'un güzelliğine yakışır bir program olacaktır...

kalptenþimþek

19 Ocak 2011, 18:52:15 #233 Son düzenlenme: 30 Temmuz 2012, 16:36:47 kalptenþimþek

[U

kaptan 55

dile kolay,kim bilir ne acılar yaşandı ne ateşler düştü evlere,bize düşen bu acıyı hiç unutmamak,unutturmamak :'(

mehmet yılmaz

o dönemde oynanan ve geliri Samsunspor'a verilen Boluspor-Bjk maçı. Boluspor, Samsunspor formasıyla çıkmış sahaya...  >l< >l<

ali ihsan

Hasbi Menteşoğlu'nun cenaze töreninde bulunmaması garibime gitti.İlk defa duyuyorum  :o  İlginç...

mehmet yılmaz

Mete Adanır KKTC'de kabri başında anıldı...

Hüzün, Umut, Gurur, Mutluluk

20 Ocak 1989daki acı kazanın 22. seneyi devriyesini yaşadık. Ancak bu sene yapılan anma törenleri geçmiş yıllara oranla çok daha farklı oldu. Önce rahmetli Nuri Hoca ile Asım Özkan'ın kabirleri ziyaret edildi. Son yıllarda şahit olduğumuz kalabalık yine mevcuttu.

Ardından Koçyiğit Ticaret camiasının yoğun gayretleriyle yapılan ve adına "Samsunspor Şehitler Anı Trafosu" denilen bir etkinliğe şahit olduk. Uğur Mumcu Parkının hemen üst tarafında, rahmetli Asım Özkan'ın ailesinin de yaşadığı sokağın girişinde bulunan büyük bir trafo binası kırmızı, beyaz renklere büründürülmüş ve üzerine de ustalıkla bazı motifler eklenmişti. Kazada kaybettiğimiz 5 değerimizin isimlerinin bulunduğu anı yerinin açılışında söylenen söz çok anlamlıydı; bunun bir örnek olmasını ve Samsun'daki bütün kamu yapılarının bu şehrin rengi olan kırmızı-beyazla boyanmasını istiyoruz.

Akşam saatlerindeki mevlid-i şerife sempozyum ön hazırlıkları nedeniyle katılamadım. İnşallah dualar kabul olur ve ruhları şad olur.

Akşam ise Yıldıray Çınar Kültür Merkezinde çok özel bir etkinlikte idik. Benim de üyesi olduğum M.Teoman Taş Samsunlular Derneği ile kulübümüzün müşterek bir çalışması olan bir sempozyum düzenlendi. Katılım çok iyiydi. Salon tamamen dolmuştu ve orada bulunan herkes gönülden Samsunsporlu idi. Sempozyumda üç sinevizyon gösterimi ile iki de konuşma ve tebliğ sunumumuz oldu. Bu arada programı naklen vererek orada olamayan Samsunsporlulara hizmet sağlayan AKS TV'ye de teşekkür etmek isterim.

Açılış konuşmasını Samsun milletvekillerinden Sn. Ahmet Yeni yaptı. Kendisinin bu akşam için burada odluğunu ama diğer arkadaşlarının hepimizin de iyi bildiği gibi Samsunspor'un sorunlarıyla bire bir ilgilenip, önemli katkılar sağladıklarını söylerken, Samsun ve bazı ilçelere kısa süre içinde yeni spor salonları yapılacağını; Samsunspor'un ise bu sezon mutlaka Süper Lige döneceğini ifade etti.

Ardından 20 Ocak kazası ile ilgili bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Hepimizi geçmişe götüren bir sunumdu bu. Sunumun akabinde dernek başkanı Av. Erdem Eynel'in tebliği vardı. Samsunspor'u Samsunspor yapan değerlerden, özel anlamlardan söz eden Eynel, 20 Ocak'ı hatırlamanın ve onun da ötesinde Samsunsporlu kalabilmenin bu şehrin namusu olduğunu anlattı. Eynel, "Burası Her Yer Değildir!" derken salonda muhteşem bir alkış tufanı patladı adeta.

Samsunspor İkinci Başkanı Sn. Ömer Çoruh ise, "bu sezon hedefe ulaşacağız, çünkü biz Samsunluyuz, biz Samsunsporluyuz" vurgusunu yaptı.

Sonrasında acizane bir konuşma da bendeniz yaptı. Niçin ve nasıl Samsunsporlu olmalıyız? Sorularına cevap aradık birlikte ve aidiyet duygusundan söz ettik. Bu sezon Süper Lige çıkmaktan başka bir planımızın olmadığını; seneye evine dönmüş bir Samsunspor olarak yapacağımız anma programında futbol şehitlerimize, " işte yine sizi bıraktığımız yerdeyiz, yine Süper Ligdeyiz" dememiz gerektiğini, son yılların en büyük kahramanının ise büyük Samsunspor taraftarı olduğunu; yeri geldiğinde yenileceğini bile bile deplasmana giden bu taraftarın artık hak ettiği ligi yeniden görmesi gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Ayrıca ev sahibi olarak orada bulunan İlkadım Belediye Başkanımız Sn. Demirtaş'ı bulmuşken de proje aşamasında ismi Mete Adanır Spor Kompleksi olan lakin yapımı bitince Adanır'ın ismi verilmeyen spor salonuna "Mete Adanır Spor Kompleksi" isminin yeniden verilmesinin sözünü aldık. Sadece bu değil, Hasan Doğan gibi Haluk Ulusoy gibi Samsun'un yerel değerleri ve spor kültürüyle ilgisi olmayan kişlerin adının verildiği yerlerin yerine de Karadeniz'in ilk milli futbolcusu Temel Keskindemir'in ya da 1950'li yıllarda dört defa Kırkpınar başpehlivanı olan Ladikli İbrahim Karabacak'ın adlarını verilmesi gerektiğini belirttim. Özetle her Samsunsporlunun yüreğinden geçen duyguları aksettirmeye gayret ettim.

Sonrasında söz alan Sn. Demirtaş da "bu sezon Samsunspor'u heyecanla takip ettiğini ve kesinlikle Süper Lige çıkılacağını, kendisinin de üzerine düşen ne varsa yapacağını" ifade etti.

Son olarak söz alan eski başkanlardan ve o dönemin şahitlerinden Sn. Hakkı Tomaç ise "buraya hüzünlü bir konuşma yapmaya gelmiştim ama salondaki heyecandan da anlıyorum ki, artık kara günler bitecek ve Samsunspor Süper Lige dönecektir." Dedi. Rahmetli Nuri Asan'dan bahsederken söylediği cümle ise herkesi hüzne boğdu; "Nuri Hoca, ben Samsunspor için ölürüm derdi; öldü!"

Gecenin en anlamlı iki sahnesini ise ömrüm boyunca unutmayacağım. Birincisi gerçek bir Samsunsporlu olan Emin Kaptan'a "6-Emin Kar" yazan forması verilirken bütün salonun ayağa kalkması ve hiç bitmeyecekmiş gibi uzun süre alkışlayıp, "Büyük Kaptan" diye bağırması. Emin ağabey, ne kadar sevildiğini bir kez daha görmüştür ve bu sevgiyi ne kadar hak ettiğini de...

Rahmetli Mete Adanır'ın forması ise Kıbrıs'taki törenler nedeniyle geceye gelemeyen kardeşi Eralp Adanır'a ulaştırılmak üzere takım arkadaşı Kasım Çıkla'ya verildi. Kasım Ağabey, formaya şöyle bir baktı, gözleri doldu ve o mübarek formayı, armayı öpüp alnına koydu. Anlık gelişen, son derece doğal bir sahne idi o... Samsunsporlu olmanın farkını, formanın ehemmiyetini ortaya koyan bir andı; asla unutmayacağım!

Velhasıl, tam da sempozyum başlığındaki gibi oldu aslında; 20 Ocak karanlığından, Samsunspor aydınlığına...

şimşek

ben Eskişehirli ve Eskişehirsporluyum bizim sitede de bu başlık açılmıştı içimde duygularımı burada sizlerle paylaymak isteği doğdu ama siteye misafir girişi bulamadım onaylanmayı bekledim neyse o günü unutmuştum unuttuğum içinde ayrıca üzgünüm Samsunspor başta olmak üzere tüm spor camiasının ve bu acıyı yüreğinde hissedebilen herkesin acısını paylaşıyorum.

Sonuna Kadar 55

çok büyük acımız o gün