kendi kendine otomobil yapan adam

Başlatan Bafralı, 18 Temmuz 2013, 00:38:48

« önceki - sonraki »

Bafralı

Hemşerimi takdir ettim.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/133897/mini-otomobil-yapan-rot-balans-ustasi

http://gundem.bugun.com.tr/emre-bilge-kendisine-mini-otomobil-yapti-haberi/720369

Samsun'da 19 Mayıs Sanayi Sitesi'nde rot-balans ustası olarak çalışan 23 yaşındaki Emre Bilge, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için kendisine mini spor otomobil yaptı.
Alıntı
Uzaktan kumanda ile çalıştırılabilen otomobilin tekerlerini çim biçme makinesinden, motorunu ise motosiklet motorundan kullanıldı.

Samsun, 19 Mayıs Sanayi Sitesindeki bir iş yerinde rot-balans ustası olarak çalışan lise mezunu Emre Bilge, çocukken kendisine ait bir spor otomobil olması hayalini kurdu. Emre Bilge 1.5 yıl önce otomobili kendisi yapmaya karar verdi. Kendi tasarımıyla demir sac kullanıp otomobilin kaportasını yaptı. Motor olarak motosiklet motoru, teker olarak da çim biçme makinesinin tekerlerini kullandı. 2.70 metre uzunluğunda, 85 santimetre yükseklikteki mini otomobil 350 kilo ağırlığında. 2 bin 500'ye mal ettiği otomobil ileri viteste 90 kilometre, geri viteste ise 80 kilometre hız yapabiliyor. Uzaktan kumanda ile motor sistemi çalışan otomobilde elektrikli vites sistemi de bulunuyor.

Çocukken go-karta gittiğini ve çok sevdiğini bir go-kart aracı almak istediğini ancak fiyatının yüksek olması üzerine alamadığını belirten Emre Bilge, bunun üzerine kendine ait küçük boyutta bir spor araba yapmaya karar verdiğini söyledi. Günde 5-10 TL biriktirerek otomobili yaptığını dile getiren Emre Bilge, "Ben arkadaşlarımın da malzeme desteğiyle 2 bin 500 TL'ye bu otomobili yaptım. Ancak normal şartlarda yaklaşık 10 bin TL'ye mal olur. Demir kesme ve kaynak makinesiyle bu otomobili yaptım. Dış yüzeyine istediğim gibi şekil veremedim. Ancak bir hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Fırsat verilirse daha da iyisini yapacağımı biliyorum. Maddi imkanlar doğrultusunda bu kadar ya
pabildim. Bundan sonraki hedefim otomobilin sürücüsü olmadan tablet bilgisayardan yönetmek. Hayallerimin peşinden koşmaya devam edeceğim" dedi.

seyf55