Samsun deveci armudu

Başlatan Bafralı, 26 Haziran 2008, 14:50:36

« önceki - sonraki »

Bafralı

İzmir'de Samsun'a ait bir ürün bulmak neredeyse İmkansızdır. Ben Kaç yıldır bir tane bile görmedim desem yeridir. Taa ki bir kaç ay önce İzmir üç kuyular pazarına uğrayana dek.
Dolaşırken tezgahların birinde "samsun deveci armudu" diye bir şey satıldığını gördüm. Sarı renkli ve normalden baya büyüktü. Ben ilk gördüğümde ayva sandım. O derece büyük yani.
Tadı ise muhteşem. Acayip sulu bişey. Kesinlikle tadmanızı tavsiye ederim.
Bu armut'un İzmir'de bulabileceğiniz tek Samsun markası olmak gibi bir özelliği var. Mutlaka sahip çıkmalıyız.

Ayrıca internette araştırırken konuyla ilgili şunu buldum:
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=25184

veis

vaybe armudumuzda meşhurmuş vallaha ben ilk defa duydum.

eLLis

Armud izmire gitmiş benim haberim yok görürsem alırım :D

Bafralı

Alıntı yapılan: veis - 26 Haziran 2008, 18:18:45
vaybe armudumuzda meşhurmuş vallaha ben ilk defa duydum.

Ben de bilmiyodum. İlk o tezgahta gördüm.
Hatta Bafra daki bir kaç lokanta- meyhaneye sordum. Onlar da adını duymamıştı.

veis

ya böyle ayrıntılar küçük dursada çok önemli esasında.iyi pazar yapılabilir.sitede okuyunca bende bi bakım dedim internetden arıyorum bakalım samsunun başka neleri meşhurmuş.

CurvaSudSamsunspor

Alıntı yapılan: veis - 26 Haziran 2008, 18:50:07
ya böyle ayrıntılar küçük dursada çok önemli esasında.iyi pazar yapılabilir.sitede okuyunca bende bi bakım dedim internetden arıyorum bakalım samsunun başka neleri meşhurmuş.

eniştem samsun simiti konusunda ısrar ediyo kendisi istanbulda samsun simiti ve istanbul simiti arasında acayip fark var diyo

Bafralı

Alıntı yapılan: CurvaSudSamsunspor - 26 Haziran 2008, 19:00:51
eniştem samsun simiti konusunda ısrar ediyo kendisi istanbulda samsun simiti ve istanbul simiti arasında acayip fark var diyo

Evet Samsun'un simidi diğerlerine benzemiyo. İzmir'de yok maalesef.

veis

havzaya nezaman inersem ineyim ilk işim simitli bir kahvaltıdır ve degil istanbul tüm türkiyede böylesi olamaz.

celebi

valla bizim köyde  var ona benzer armut ancak deveci falan denilmiyor.deveci armut ankaranın diye biliyorum ben

Bafralı

Alıntı yapılan: celebi - 27 Haziran 2008, 09:29:22
valla bizim köyde  var ona benzer armut ancak deveci falan denilmiyor.deveci armut ankaranın diye biliyorum ben

Linke bakarsan sadece Samsun ve Bursa'da yetiştirilebiliyor.