Türk Futbolunda Şike Operasyonu

Başlatan engin55, 03 Temmuz 2011, 09:48:30

« önceki - sonraki »

SametYılmaz55

Final maçından sonra bakandan medet uman var mı hala?

Duško Milinković

brigand

Ben birşey çıkacağını zannetmiyorum. UEFA'nın sıfır toleransı iyi uyguladığını görüyoruz son kararlarından. Ama bizim fedarasyonumuzun bağımsızlığıda sıfır olduğu için gerekirse kendi tazminata yada men cezasına razı olur da bazı takımları nemasından etmez !

sadece55

Mümkünse Bakan Lobi yapmasın...Şaş keza bir bakanımız daha olsa amatöre düşeriz zaten.

mehmet yılmaz

Hiç bir şey olmaz, durmak yok yola devam olur!

lucarelli

Son olaylardan bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Adalet olsa zaten çoktan yerini bulurdu. Bu ülkede her şey yapanın yanına kar kalıyor.

sadece55

İsmail Uyanık zamanında olsa banko biz giderdik...

Nuri Asan

Türkiye futbol tarihinde en büyük şikeyi yapan kurum Tff dir. Final maçında türlü ayak oyunları yaparak süper lige çıkmamız engellenmiş ve mersin süper lige çıkarılmıştır.

Şimdi fener galatasaray maci seyircisiz olmasin diye kılıf. arıyorlar. 

özkan

yahu dayı sen ne ayak oyunu diyosun hala.senin samsunlu vekilin bakanın taraftarını talimatla dışarı çıkarıyo sen hala oyun diyon.sen ne geri dönüş gösterdin el alemede allahın tfsine laf ediyon.çıldırtıyonuz insanı.senin samsunlu adamın çıkartıyo seni dışarı sen tff diyon.bok kendi içimizde içimizdekini temizleyelim önce.

Nuri Asan

Özkan benim Samsunlu bakanim da yok milletvekilimde. Samsunspor u bir kenara atan adam benim gözümde sokaktaki kopek kadar bile degeri yoktur.

Bize cezayi kesen tff değil mi? bu cezayi kesen sonra da onayan tff değil mi?
Tff ye bu talimati veren ts li samsun milletvekili değil mi?

al birini vur ötekine.  şu anki tff sadece kukla gorunumundedir. son karar mercii de odasıdır.

özkan

Tamam tff konusunu geçtim,adam gibi adam delikanlı Samsun'lu ( zira bunların Samsunspor'lu olduğu falan zten yok da ) gelir o tarfatarla mersinin arasına polis şeridini çektirir o taraftara yine maçını izlettirirdi.Bizim elimizde bilet dışarı atılıyoruz,yukardaki çok önemli akpli samsunlular bizi orada izliyor.Bu mu Samsun'luluk ? Ama ne hikmetse kongrelerde orda burda isimleri gözyaşları eşliğinde bukle bukle çiçeklerle süslenerek yine bu adamlar söyleniyor yardım ettiler onlar olmasa biz yanmıştık adnan ölmez imparatorumuz suat kılıç tek sahip çıkanımız.Nuri Asan;demek istediğim bia kendi kendimizi öptürdükçe bizim oramıza buramıza sulanan çok olur.Sen önce samsunluya oy atabiliyomusun delikanlı samsunlu derler adama.neyse çok daraldım yazmıyorum bu konularda artık.
Hazır yazmışken emin kar çok yanlış yaptın yaktın koca bir senemizi.Senden allah razı olsun.

55.hakan

şöyle bir habere rastladım...

ŞİKEDE SONA DOĞRU

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) gerekçeli kararını çok yakında açıklayacaktır. Sonrasında ise aslında çoktan yazılan ancak büyük ihtimalle CAS'ın gerekçeli kararı ile çelişmesin diye bekletilen UEFA Disiplin Kurulu'nun kişilerle alakalı kararı açıklanacaktır. Aziz Yıldırım'da dahil bir çok ismin futboldan ömür boyu men cezası alması muhtemel bu karardan sonra UEFA, yerel federasyonun yani TFF'nin kulüplere gerekli cezaları vermesi için harekete geçecektir.
Kamuoyunda Trabzonspor'un son başvurusu ve bu konuda UEFA Disiplin Komitesi'nin 17 Temmuz'da vereceği kararla ilgili yanlış bir beklenti oluştu. 17 Temmuz'da disiplin komitesinin gündemine alacağı ve karar vereceği konu büyük ihtimalle direk şike dosyasındaki kulüplerle ilgili değil. Şike soruşturmasını gerektiği gibi yürütmeyen ve bu süreçte UEFA ve FİFA kurallarına ve teamüllerine aykırı hareket eden Türkiye Futbol Federasyonu ve onun kurulları ile ilgili. Yani bir anlamda UEFA olası bu soruşturma ile genel kurulun "hayır" oyuna rağmen 58. maddeyi değiştiren ve kulüpler adına şikeyi suç olmaktan çıkaran Türkiye Futbol Federasyonu'na ve onun kurullarına hesap soracak.
Peki o zaman kulüplerle ilgili durum ne?
Hepimizin malumu 27 Mart 2014 tarihinde UEFA şike konusunda tarihi kararların alındığı bir Kazakistan Kongresi gerçekleştirdi. Türkiye Futbol Federasyonu'da dahil bütün üye federasyonların imzaladığı bu kararlarla UEFA tüm kıtada şike suçlarının cezalarına bir standart getirdi ve uygulayabileceği yaptırımlarla elini güçlendirdi. 1 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren bu kararlardan biri de şike konusunda zaman aşımının kaldırılması ve alınan tüm kararların geçmişe dönük de işletilebilmesi idi. Ayrıca bu dönemde UEFA alınan bu kararlarında ötesinde önemli bir adım atarak şike ile mücadelede İnterpol'le bir işbirliği anlaşması da imzaladı.
UEFA'nın bu çalışmalarının ve Kazakistan Kongresi'nin Fenerbahçe ve adı şikeye karışan diğer kulüplerimiz için önemi ne?
Fenerbahçe'nin şike soruşturması, UEFA'nın Kazakistan Kongresi'nde alınan kararların uygulanacağı ilk ciddi soruşturma. Bu nedenle UEFA bu soruşturma üzerinden tüm üye federasyonlara ve dünya futboluna ciddi bir mesaj vermek isteyecektir. Yani İnterpol'le imzalanan işbirliği anlaşması ve Kazakistan Kongresi sonrası Fenerbahçe soruşturması tüm Avrupa futbolunda şike yapacak takımlara verilecek cezalar konusunda rol model olacaktır. Veya bi başka değişle UEFA şike ile yapacağı mücadelenin ve Kazakistan Kongresi'nde aldığı kararların altını kalın kalın çizecektir, bunun için de kalem değil Fenerbahçe'yi kullanacaktır.
Bu bağlamda kulüplerle ilgili süreç nasıl ilerleyecek?
Yazının başında da söylediğim gibi bence 17 Temmuz tarihi kulüpler için değil federasyon için kritik bir tarih. Kulüpere verilecek cezalar için bu kadar beklememize gerek kalmayacaktır. CAS'ın gerekçeli kararı ve UEFA Disiplin Kurulu'nun kişilerle ilgili kararı açıklandıktan sonra UEFA Türkiye Futbol Federasyonu'na kararlarını bizimle ve Kazakistan Kongresi'nde alınan kararlarla uyumlu hale getir diyecektir. Bu dönemde pazarlık masasına oturmaya ve direnmeye çalışacak federasyona bir uyarı da FİFA'dan gelecektir. Büyük ihtimalle sonuna kadar diretecek ve tüm bu uyarıları dikkate almayacak federasyona hem UEFA hem FİFA üyeliklerin askıya alınacağı ve milli takım ve tüm kulüp takımlarının uzun yıllar tüm turnuvalardan men edileceği gibi ağır yaptırımları hatırlatacaktır. Bu durumda daha fazla direnemeyecek TFF şikeye karışan kişilere ve kulüplere gerekli cezaları verecektir. Tabi bir deliliğe imza atıp ülke futbolunu bitirmek istemiyorsa.
Peki bu cezalar ne olacak?
Bu konuda net bir yargıya varabilmek için UEFA Disiplin Kurulu'nun kişilerle ilgili kararını görmemiz lazım. Bu kararlarda yöneticileri ceza almış tüm kulüpler küme düşürülecektir. Ancak bu kararı beklemeden de bu zamana kadar alınan yargıtay ve UEFA kararlarına bakarak bu konuda bazı tahminler yürütebiliriz. Şike ve teşvik primi eylemlerinde bulunduğu maç sayısının ve bu işe karışan yönetici sayısının fazlalığı dikkate alındığında Fenerbahçe büyük ihtimalle Spor Toto 3. Lige düşürülecektir. Yöneticileri şike faaliyetine karışan ancak maç sayısı sınırlı olan Beşiktaş, Sivasspor, Eskişehirspor, Giresunspor ve Mersin İdman Yurdu gibi kulüpler ise bir alt lige düşürülecektir. Tabi burada Eskişehirspor'dan şike dosyasına adı giren isimlerin yönetici mi yoksa profesyonel çalışan mı kabul edileceği önemli. Bir de Beşiktaş'ın şike eylemini lig maçında değil kupa maçında yapmış olması farklı bir değerlendirmeye sebep olabilir.

http://blog.radikal.com.tr/spor/sikede-sona-dogru-62631

cgr

Hiç bi s.kim olmaz bu saatten sonra... Ben inanmıyorum artık bu tür haberlere...

ercan0655

şike bir yana sporun güzel taraflarını unutup sadece kendisine rakip gördükleri takımları ve yöneticilerini aşağılayan bağırıp çığırtkanlık yapan taraftarı galeyana getiren şikeyi yapıp sonra ne yaptıysam takımım için yaptım diyen sürekli kavga halinde olan kendileri gibi çirkef oyuncuları olan ve onlara prim tanıyan sürekli hakemlerle ilgili laf söyleyerek baskı altına almaya çalışan sürekli kendisini haklı gören biraz mağlubiyet aldılar mı bizimle ilgili kumpas var diye bağıran diğer takımların hakkı yendiğinde bıyık altından gülen ve Türk sporuna yakışmadıklarını düşündüğüm Fenerbahçe ve Galatasarayın tüm braşlarda spordan men  :redcard: edilmesini canı yürekten istiyorum ama hangi güç (pisliğe bulaşmamış ki) yapabilecek merak ediyorum körler sağırlar birbirini ağırlar  al_sana