TFF 2. LİG 2019/2020 4. HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz 5 - 0 Tarsus İdman Yurdu

Başlatan _SoN_, 16 Eylül 2019, 14:27:52

« önceki - sonraki »

Levent ÖCAL

Alıntı yapılan: eprianu - 18 Eylül 2019, 15:13:05Ben mi yanlış anlıyorum, @tactician hocamın belirttiği kadroda İlyas kanatta  oynuyor sanırım. Geçen sene sanki İlyas'ı kısa bir süre de olsa kanatta denemiştik, olmamıştı.

Bahattin ve Ahmethan çift forvet, İlyas ise forvet arkası olarak yapılmış bir dizilim sanırım.

tactician

Alıntı yapılan: eprianu - 18 Eylül 2019, 15:13:05Ben mi yanlış anlıyorum, @tactician hocamın belirttiği kadroda İlyas kanatta  oynuyor sanırım. Geçen sene sanki İlyas'ı kısa bir süre de olsa kanatta denemiştik, olmamıştı.

Yok İlyas kanatta oynamayacak
forvet arkası 10 numara pozisyonunda oynayacak.
4-3-1-2 formasyonu içerisinde tipik açık oyuncularını barındırmaz. Merkezde daha kalabalık olup, hucum etkinliğini ikinci bölgede olgunlaştırıp üçüncü bölgeye bitirici oyuncularını sarkıtamaya çalışarak sağlar. Savunma anlamında da rakibin çizgilere itilmesini arzu eden bir kurgusu vardır.

Özellikle iç sahada rakiplerin üzerimize gelme planını ikincil öğe olarak düşündüğü noktada bu şekilde yeni bir paradigma üretme arayışını olumlu karşılıyorum açıkçası. Herkesin 4-2-3-1 formasyonunu bilip buna göre sığ taktiksel çalışmalar yaptığı bir ortamda yeni bir düzen ile rakibin üzerine gitmemiz fayda sağlayabilir.

Bu vesile ile bu formasyon üzerine bir kaç şey yazayım. daha maça var elbette belki de fazla hararetli daldık konuya :) bir de haftasonu sahada başka bir diziliş görürsek :))

Bu formasyonda iki kritik konu var anlaşılması gereken.
Birincisi bu formasyon ile sahada yer alırsak klasik 4-2-3-1 kurgusu ile rakibi bekleyen takımlara karşı orta sahada bir fazla kişi ile o bölgenin kontrolünü ele almamız kolaylaşır. Bu sayısal üstünlüğü neye bağlıyoruz dersek; şudur:
Rakibin sağ açık oyuncusu bizim sol bek ile eşleşiyor, sol açık oyuncusu da sağ bekimiz ile eşleşiyor. Bizim uçtaki iki forvet de stoper ile kenar bek arasına giriyor ve ikisini birden meşgul ediyor. Burası kritik. Merkez savunma oyuncusu ile bek oyuncusu arasındaki bölgede oluşan kanalları kullanabilen iki isim olacak Bahattin bir kanalda, Ahmethan bir kanalda. Böylelikle orta sahada dörde üç gibi bir çoğunlugumuz olacak. Rakibin uç forvetinin de savunmaya yardıma geldiğini düşünelim bu durumda da dörde dört sayısal eşitlik olacak ama stoperlerimizin üzerinde herhangi bir baskı kalmayacak ve iki ayağı iyi oyuncu üzerinden hucum sekillendirilecek. Böyle eşitlik durumlarında gokhan ya da kubilay gibi adam eksiltebilen isimleri rakip ile bire bir bıraktırabilmek dahi çok yeterli bir durum.

Mevcut sistemimize takımlar çok rahat önlem alabiliyorlar. Şu anda Kubilay'ı iki ön liberonun arasında bırakıyoruz, öndeki tek uç forvetimizi de iki stoperin arasına atıyoruz. Sonra da kenar hucumlarında rakibin hata yapmasını ya da kenar oyuncularımızın adam eksiltmesini bekliyoruz pozisyona girmek için. Half space denen boşlukların rakip kaleye inmek için doğru adres olduğunu geçen sene o bölgeyi iki 8 numara ile en efektif kullanan Keçiören takımı gösterdi. 1.ligde de benzer oyunu oynamaya devam ediyorlar ve üst ligde dahi bu ufak anlayış değişikliğinin ekmeğini yemeye devam ediyorlar.

Bu sistemin belki en problemli görünen konusu rakibin varsa hızlı açık oyuncuları ile orta alanda kazandıkları topların peşine etkili olma ihtimalleri. Yalçın'ın ve Erkam'ın süpürücülükleri önemli. Öte yandan orta alanda basit pas hataları ve top kayıpları olmamalı. Ferhat'da sanıyorum iki stoperin arasına girip savunmayı geri dönüşler de üçleyebilir duruma göre.  Tabi rakibi bir şekilde bekleme oyununa geçersek orada da yukarıda anlattığım gibi rakibi çizgiye itip merkezde kompakt durmak önemli.

cembaba

_Jack Daniels_

Atabey ne kadar formsuz olsa da oynaması taraftarıyım. Stoperleri rahatsız eden tek oyuncumuz kendisi.

Stoper

Aytaç'ın yerine Nuri oynayabilir.

Sezon öncesi kamp döneminde hoca Bahattin'i antremanlarda sol kanatta da değerlendiriyordu. Guido'yu yedeğe çekip, Bahattin'i orada oynatabilir. Forvette ise Atabey.

----Atabey

---Bahattin   ---Kubilay   --Ahmethan

--- Gökhan A.  ---Samed Kılıç

---Gökhan  --Yalçın  --Nuri  ---Caner

---Nurullah

eprianu

_SoN_

evolution55

bu saatten sonra iyi oynamayan topçuyu ıslak odunla dövmek lazım :)

eprianu

Resmi facebook sayfasından açıklama yapıldı. Online bilete yoğun ilgi varmış.

tactician

Alıntı yapılan: _Jack Daniels_ - 19 Eylül 2019, 12:23:34Atabey ne kadar formsuz olsa da oynaması taraftarıyım. Stoperleri rahatsız eden tek oyuncumuz kendisi.

Bu konuda ben de aynı fikirdeyim.
Daha önce de ifade etmiştim en azından iç sahada Atabey'in ileri ucun merkezinde olduğu 4-3-3 olabilir diye. Adam yakınında birileri yokken çok faydalı olamıyor. Ama mücadele biçimi bence de yeterli. Öte yandan gol vuruşunda şu ana kadar başarısız göründü, burası da bir gerçek.
Bu hafta oyun düzenini gördükten sonra bu konuyu tekrar deşeriz, ama yeni sistem denemesi ne getirecek ne götürecek merak ediyorum doğrusu.

GurbetciFanatik

eprianu

jean

GurbetciFanatik

Alıntı yapılan: eprianu - 21 Eylül 2019, 15:45:34Hocam kredi kartıyla alınmıyor mu?

Krdi Kartim yok benim ..
Süper bir is yapmis yönetim insani Takimindan sogutmak icin elinden geleni yapiyorlar.
Yine isimiz mackolige kaldi