Ladik Akdağ'a kayak merkezi !

Başlatan berusa55, 12 Aralık 2006, 17:50:31

« önceki - sonraki »

maviay55

south_london

2 sene önce gittiğimde telesiyej bozuktu tırmanmıştım bende.arka taraflarda güzel zirveler var onlara çıkmıştım kaymıştım gayetde güzeldi. dağda potansiyel var ama pist çok doğru yerde değil. arka taraflar daha dik ve rüzgara kapalı pistin olduğu yerde rüzgardan açılmalar vardı ama arkada ben 2 metre karın içinde kaymıştım. öbür tarafları keşfederlerse güzel olur keşfedemezlersede ben yine gelip tek başıma kayarım koca dağlarda  :evet:

berusa55

2 bin metrede kayak keyfi

Yarıyıl tatilini fırsat bilen Samsunlular çocuklarıyla birlikte, 2 bin metre yükseklikteki kayak tesisine akın ederek karın keyfini çıkardı

Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan ve Karadeniz Bölgesi'nde tek olan Ladik Akdağ Kayak Merkezi kayak tutkunlarının akınına uğradı. Sömestr tatilinin ilk günlerinde aileleriyle birlikte tesise gelen çocuklar tatile eğlenerek başladı. Çocukların yanı sıra aileler de tesislerde kayak yapmanın tadını çıkardı. Kayak malzemesi olmayan bazı vatandaşlar kızakla kaymayı tercih etti.

İl Özel İdaresi'ne ait merkezde bulunan telesiyeje binen, kayak takımları ile kayak yapmaya çalışan vatandaşlar, unutamayacakları dakikalar yaşadı. Tesise gelenler arasında en çok sevinenler ise çocuklar oldu. Şehirde kara hasret kalan çocuklar, bembeyaz örtünün keyfini doyasıya çıkardı.
Kayak takımları ile kayak öğrenmeye çalışanlar ise zor anlar yaşadı. Pistte düşe kalka kaymaya çalışan gençler, kayak hocalarından yardım aldı. Telesiyeje binerek dağın 2 bin rakımlı zirvesine çıkan vatandaşlar tırmanışta rüzgar, kar ve dondurucu soğuktan olumsuz etkilenseler de, dönüşte doyumsuz manzaranın tadını çıkardılar.

Kayak merkezi görevlileri de uzun bir tırmanıştan sonra çıkılabilen tesisin yolunu açık tutmaya çalıştı. Sürekli tuzlama ve kar temizleme çalışması yapan ekipler, kayak severlerin merkeze ulaşmasına imkan sağladı. Merkezde görev alan 112 ekipleri de muhtemel sağlık sorunlarına karşı hazır bulundu.

Yarıyıl tatilini değerlendirmek için çocuklarıyla birlikte Ladik Akdağ'a geldiklerini belirten vatandaşlar, tesisin çok güzel olduğunu, ancak daha da geliştirilmesi gerektiğini belirttiler. Samsun'a kar yağmadığını ifade eden çocuklar ise hem yarıyıl tatilini değerlendirdiklerini hem de karın keyfini çıkardıklarını söylediler.

Akdağ Kayak Merkezi'nin ikinci sezonunu yaşamasına rağmen büyük talep gördüğünü belirten tesis sorumlusu İsmail Kubilay, "Çorum, Giresun, Ordu, Amasya ve Tokat'tan yoğunlukla gelen misafirlerimiz nedeniyle özellikle hafta sonlarında çok kalabalık oluyor tesisimiz. Tesisimizin zemininin mera olması nedeniyle 15-20 santim kar kalınlığında kayak sezonunu açıyoruz. Bu da bizim diğer kayak merkezlerine göre daha uzun sezon geçirmemizi sağlıyor. Pistimiz toplam bin 500 metre dikine uzunlukta ve çoğu orta ölçekli kayak merkezlerinden daha üst seviyede" dedi.

Kaynak

Stoper

Şurayı bir Uludağ,Ilgaz,Palandöken,Erciyes seviyesine getiremediler.Oysa Akdağ'da potansiyel çok fazla.Gerek Samsun gerekse bölge turizmi açısından Allahın bir lütfu..

sadece55

Malesef Kar tutma sorunu var. Yoksa Tesisleşmeye gidilecek ancak sezon çok kısa geçiyor

millwall

birde sanırım pistin yeri yanlış.
daha doğrusu yanlıştı en son samsundayken.

çok savrum oluyordu.

south_london

aynen oradaki sorun pistin yeri. Türkiye'de kayak merkezleri kuzeye bakmalıdır kar tutması için. Burda pist lodosa açık şekilde yapılmış. Dağda da rüzgar çok sert esiyor yağan karı savuruyor. İki sene önce dağa çıktım rüzgardan telesiyej kapalıydı. Pistte rüzgardan açılmalar vardı. Bende tırmanarak farklı yerlere çıkıp kayak yapma fırsatı buldum. Pistin olduğu yerlerde açılmalar varken kuzey yamaçlarında belime kadar karda kaydım. Akdağ için yapılması gereken planlama bence şöyle olmalıydı; göl hizasından büyük bir kabin yukarı çıkmalıydı.Ordan sonra kuzey yamaçlarına bir kaç tane telesiyej yapılarak güzel bir kayak merkezi yapabilirlerdi. Otelin olduğu bölgeye yol yapmanıza gerek kalmazdı. Ayrıca dağın zirvesinden göl kenarına kadarda pist açılabilir kar durumu müsait olduğu zaman o yamaçlardan göle kadar inilecek pist olurdu. Yoksa dağ güzel dağ pistin olduğu yer Akdağ sıra dağlarında pist açılacak en son yer. Dağın arka tarafları çok daha güzel.

mehmet yılmaz

Dağcılıktan hiç anlamam, kayak yapmışlığım da yok ama Soth London'ın yazdığı yön/kar kurallarını coğrafya eğitimi almış birisi olarak ben bile biliyorum. Bakı diye bir şey var. Peki bu planlamayı yapanlar bu durumu bilmiyorlar mıydı? Yoksa nasıl böyle önemli bir ihmal olmuş olabilir sayın dağ adamları? :)

south_london

Planı yapanlar büyük ihtimal şöyle yapmışlardır; Ladik merkezden dağın yüksek kısımlarına en kolay yol nerden açılır? Eski olan yayla yolunu genişletiriz çıktığı yere de sistemi kurarız mantığı.Kayak merkezi, kuzey,güney, lodos hikaye

Lusage

Arkadaşlar tesislerin son durumu nedir acaba? 2 Şubat'ta düğünüm var. Balayı için burayı düşünüyorum ama bu sayfada yazanlar aklımda soru işareti bıraktı. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Eğer iyi değil ise Balayını rezil etmeye gerek yok.

cgr

Alıntı yapılan: Lusage - 21 Kasım 2013, 19:28:32
Arkadaşlar tesislerin son durumu nedir acaba? 2 Şubat'ta düğünüm var. Balayı için burayı düşünüyorum ama bu sayfada yazanlar aklımda soru işareti bıraktı. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Eğer iyi değil ise Balayını rezil etmeye gerek yok.

Hiç rezil etme bence... Geçen sene şubat ayında bende gittim. Kar neredeyse yok denecek kadar azdı... 1 araba gittik, koskoca tesiste kimse yoktu. Sanki korku filmi çevriliyormuş gibi...

millwall

2 sene önce avusturyadan ekip gelmişti panel falan yaptırılacak deniyordu bu savrum olayına çözüm için.
bir shaun white olacaktım,olamadım.
:(

sadece55

Kimdi bu diye baktım da tipi görünce korktum iyi ki olamamışsın hapay :)

millwall

pampa futbolda ronaldo,halı sahada ben ne isem snowboarda da bu adam o diyeyim sen anla :D

Sadece Samsunspor

Antep in yaptigi yeni kayak pistinin reklamini gordunuz mu. Adamlar bu isi biliyor reklamlarini yapiyorlar kayak pistleri harika. Bizimki acilali 2 seneden fazla oldu ne reklami var ne kar var hic tik yok. Anca aval aval kaptirdigimiz seylere yanariz biz. Bu sehirde hicbise tam yapilmayacak mi yeter artik