TFF 2.LİG 16.HAFTA - SAMSUNSPOR'umuz - Manisaspor

Başlatan ata55, 03 Aralık 2018, 10:37:18

« önceki - sonraki »

eprianu

@Sol Açık, hocam Kubilay konusundaki görüşlerinize katılmıyorum. Ortada sayısal veriler var, Kubilay'ın gol ve asist sayıları az olabilir. Ancak Kubilay'ın bu takıma kattığı çok şey var. Geçen sene Kubilay'ın 1/3 kapasitesine sahip, dikine oynayabilen, cesur davranabilen bir oyuncumuz olsaydı ligde kalırdık.

Bugüne kadar oynanan maçlarda ben şunu gördüm; bize gelen rakipler haliyle kapanıyor. Kapanan savunmaları açmada Kubilay'ın etkisi çok büyük. Hem yerden hem havada savunma arkasına ara pasları atabiliyor, oyun tıkandığı zaman kanatlar ve orta alan ile olan organizasyonu çok iyi sağlıyor. Mesela Uşak maçında attığımız golün başlangıcında Kubilay vardı.

Sezon başındaki bencil oyunun ve gereksiz şutları da son haftalarda kısmen azalttı. Yani birileri kulağını çekmiş anlaşılan.

Ama İrfan ile ilgili görüşlerinize katılıyorum. İrfan'ı kaybetmememiz lazım, mesela Manisa maçında ilk on birde başlayabilirdi. Taner Hoca maalesef çok fazla forma şansı vermiyor.

Sol Açık

Alıntı yapılan: eprianu - 09 Aralık 2018, 17:45:07
@Sol Açık, hocam Kubilay konusundaki görüşlerinize katılmıyorum. Ortada sayısal veriler var, Kubilay'ın gol ve asist sayıları az olabilir. Ancak Kubilay'ın bu takıma kattığı çok şey var. Geçen sene Kubilay'ın 1/3 kapasitesine sahip, dikine oynayabilen, cesur davranabilen bir oyuncumuz olsaydı ligde kalırdık.

Bugüne kadar oynanan maçlarda ben şunu gördüm; bize gelen rakipler haliyle kapanıyor. Kapanan savunmaları açmada Kubilay'ın etkisi çok büyük. Hem yerden hem havada savunma arkasına ara pasları atabiliyor, oyun tıkandığı zaman kanatlar ve orta alan ile olan organizasyonu çok iyi sağlıyor. Mesela Uşak maçında attığımız golün başlangıcında Kubilay vardı.

Sezon başındaki bencil oyunun ve gereksiz şutları da son haftalarda kısmen azalttı. Yani birileri kulağını çekmiş anlaşılan.

Ama İrfan ile ilgili görüşlerinize katılıyorum. İrfan'ı kaybetmememiz lazım, mesela Manisa maçında ilk on birde başlayabilirdi. Taner Hoca maalesef çok fazla forma şansı vermiyor.

Açıkçası Kubilay'ı ilk haftadan itibaren ben de çok beğendim ve çok yetenekli buldum, halen öyle düşünüyorum.

Uşak maçındaki (sanırım 2.golü söylüyorsun) katkısı cidden var ve katkısı tek top (tek bir dokunuş) ile Samet'in verkaçına girmesi ve bu basit oyun gol getirdi. Ama bunu yapması değil, "bir kez bunu yaptığını gördük!" dememiz yanlış, bu yaptığı zaten asli görevi.

"Kubilay'ın varlığı bile rakip savunmaları tedirgin ediyor ve ona önlem alıyorlar, bu bile kadroda olmasını anlamlı kılar" derseniz, buna da katılırım.

Ancak, bunların hiçbirisi Kubilay yeteneğinde bir oyuncunun "verimli" olduğunu göstermez. Böyle yetenekli oyuncular, "takımın yükünü sırtlayan değil, takımın oyuncuyu sırtladığı yıldızlar", sayılarla ölçülür. Bu oyuncular sürekli başarılı olmaya, skor yapmaya mahkumdur. Gol atmıyor, asist yapmıyorsa başarısızdır! Savaş'ın onca mücadelesi, boş alana koşup pas alamayan forvetlerin dillerini ısırması, "Kubilay skor yapabilir" diye. Yapamıyorsa "verimsiz"dir.

İlk 5 haftada, ki bu 5 maçın sadece 4'ünde (o da kısmen) oynadı ve o dönemde çok verimliydi. Çünkü her yerden şut denemiyordu. Şu an (bence teknik direktörün komutu ile) her yerden vuruyor ve ortada açık bir verimsizlik var. Bu şutların bir kısmı kaleye ulaşmadan bloklanıyor ve kontra atağa dönüşüyor.

Ben Kubilay'ın takımın yıldızı olduğunu düşünüyorum ve bazı ayrıcalıkları olmalı, ama 25-40 metre aralığında mesafeden maç başına 5 şut atan bir oyuncu, maç başına 1 gol atmazsa takıma zarar veriyordur. Benim sorunum Kubilay'ın yeteneği değil, onun kullanılış şekli. Bence teknik direktör özellikle teşvik ediyor ve bu yaştaki bir oyuncu için çok yanlış bir yönlendirmede bulunuyor.