Football Manager 2012

Başlatan Lusage, 15 Ağustos 2011, 18:01:31

« önceki - sonraki »

Lusage

AlıntıFM2012 21 Ekim'de çıkıyor

Adım Miles Jacobson ve Sports Interactive'in, yani Football Manager oyun serisini geliştiren ekibin stüdyo direktörüyüm. Bu yıl PC ve MAC için piyasaya sürülecek olan Football Manager 2012'de karşılaşacağınız değişiklikler ve yeni özellikler konusunda sizlere önümüzdeki birkaç hafta boyunca rehberlik edeceğim.

Bu yılki oyunda gözlemcilik açısından nelerin değiştiği ve nelerin eklendiği hakkında konuşmaya başlamadan önce bir duyuru yapacağım. (trampet lütfen). Football Manager 2012'nin hedeflenen piyasaya çıkma tarihi belirlendi!

Artık daha önceden duyurduğumuz gibi sadece "2012 yılbaşından önce" demiyoruz. Oyunu 21 Ekim Cuma günü piyasaya sürebilmek için gece gündüz çalışıyoruz.

Herkese merhaba, Football Manager 2012 bloglarına hoş geldiniz. Bu yıl, yıl içerisinde piyasaya çıkacak olan oyunun pek çok yeni özelliğini sizlere tanıtmak için bir yazılı ve görüntülü bloglar seçkimiz olacak. Üstelik sadece sporx.com'daki arkadaşlarımız aracılığıyla bunları size Türkiye'de de sunacak olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu yıl gözlemcilik alanında önemli geliştirmeler yapıldı. Bu geliştirmelerin bazılarından birkaç hafta önce Football Manager 12'nin duyurusunu yaparken söz edilmişti, fakat şimdi ayrıntılara inebilir ve sizlere birkaç yeni ipucu verebiliriz.

Bu yılki oyunun geneline yönelik en önemli geliştirmelerden biri yeni takım raporu. Aralarında işverenlerinden izin alarak bize menajerleri için izledikleri takımlar hakkında oluşturdukları gerçek gözlemci raporlarını veren gözlemcilerin de bulunduğu futbolun içinden gelen çok sayıda sevenimiz olmasından ötürü Sports Interactive olarak çok şanslıyız.Ve FM12 ile birlikte, edindiğimiz bu bilgileri oyuna mümkün olduğunca yansıttık!

Yalnızca bir sonraki rakibiniz hakkında gözlem yaparken bu raporları edinmekle kalmıyor, aynı zamanda oyun içerisinde gözlemcilerinizden araştırma yapmalarını isteyerek herhangi bir kulüp hakkında bir takım raporu da alabiliyorsunuz.

Peki bu takım raporları size tam olarak ne gösteriyor?En başından başlayalım. Göreceğiniz ilk ekran olan "güç genel bakış" ekranında, her mevki için kulüpteki en iyi 3 oyuncuyu yıldız puanlamalarıyla birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Bundan daha derine inmek isterseniz, "mevki gücü" seçeneklerine tıklayın. Böylelikle rakip kadrodaki (veya rapor sizin takımınız hakkındaysa kendi kadronuzdaki) her oyuncu ve mevki için puanlama ve sıralamaları görebilirsiniz.

Bir sonraki seçenek "takım kıyaslama"dır. Bu seçenek size iki kulüp hakkındaki ortalama yaş, boy, kilo, milli forma giyme bilgisi, ücret gideri ve kaç futbolcunun maçta oynayamayacağı gibi çeşitli istatistikleri kıyaslama imkanı verir.

Kendi takımınızın raporuna bakarken, takım kıyaslama seçeneği size kendi takımınızı liginizdeki herhangi bir takımla kıyaslama imkanı verir.

"Tüm mevkiler" sekmesine tıklamak size oyuncularınız arasındaki ortalama istatistiklerin bir karşılaştırmasını verir ve bunun ardından kaleciye bakmak için sonraki sekmelere göz atarsanız, yalnızca kalecilik istatistiklerinin bir karşılaştırmasını görürsünüz. Aynı şekilde, defans oyuncuları sekmesinde defans oyuncularına özel istatistiklerin karşılaştırması yer alır. Orta saha ve forvetler için de durum bu şekildedir.

"Son maç" sekmesi, hem kulübün son maçına ilişkin şut sayısı, kaleyi bulan şut sayısı, topa sahip olma vb. istatistikleri hem de gözlemlediğiniz takım ve bu takımın rakibi hakkındaki puanlama, goller ve oyuncuların durumu gibi bilgileri bir yazılı maç raporuyla birlikte verir. Aynı zamanda gidip maçı izleme seçeneği de vardır.

Taktik analizi size belirli taktikleri kullandığınızda nasıl oynadığınız hakkında kaç kez o taktikle maça başladığınız, kaç dakika süreyle o taktiği uyguladığınız, kaç gol attığınız ve kaç gol yediğiniz gibi bilgiler verir. Bunlara ilaveten, farklı sıralamalardaki takımlara karşı (size göre yüksek, size yakın veya size göre düşük puanlı) atılan ve yenen gollerin bir dökümünü verir. Kullanılan her bir taktik için birer paragraflık analizler de bunların yanında sunulur.

Karşılaşılan taktikler de size aynı bilgileri rakiplerinizle oynarken karşılaştığınız taktikler konusunda verir.

Bir sonraki seçenek gol analizidir - bu seçenek size oyunun hangi bölümünde gol attığınızı ve yediğinizi, asistlerinizin nereden yapıldığını, ne tür goller atıp yediğinizi ve hem attığınız hem de yediğiniz gollerde yapılan asistlerin türlerini gösterir.

Bilgiler oldukça kapsamlı olup, sadece A takımınıza özgü değildir - bu bilgiler milli takımlar ve genç veya yedek takımlarınız için de mevcuttur.Oyuncu araştırma konusunda da geliştirmeler ve yeni özellikler bulunuyor.Artık oyuncu araştırmak için bir gözlem havuzu kullanma seçeneğiniz var. Bu seçenek sayesinde gözlemcinizi veya teknik ekibinizin bir üyesini, siz belirli bir futbolcu seçmeden de futbolcu araştırmaya gönderebilirsiniz.Ayrıca gözlemciler artık daha akıllı, size kendilerini görevlendirdiğiniz araştırmanın vakit kaybı olup olmadığını bile söyleyebiliyorlar. Dahası, iyi bir gözlemciyi işe aldığınızda, beraberinde önceden hazırlanmış bir araştırma listesi bile getirebilir.

Gözlemciler size bir oyuncunun oynayabileceği en iyi taktiksel rol konusunda geri bildirimde bulunur, gözlemci raporlarında futbolcuları kadronuzdaki diğer oyuncularla doğrudan karşılaştırır, oyuncuların zayıf yanlarıyla ilgili daha iyi geri bildirimlerde bulunur ve tüm pilot kulüplerinizi araştırma ve belirli özelliklere göre araştırma yapmalarını isteme görevlerini üstlenebilir.

Fakat daima akıllı olduklarını düşünmeyin. Araştırdığınız oyuncu ünlü değilse, tek bir araştırmayla yetinmeyip bu oyuncu için her yıl gözlem raporu almanız iyi olur; aksi takdirde bazı istatistiklerinin tekrar kaybolduğunu görebilirsiniz.

http://my.sporx.com/blog/?action=read&id=9426

Oyun uzun bir zaman sonra ilk defa bu kadar erken çıkacak. İnşallah herhangi bir sorun çıkmaz.

hacettepeli

gözlemci çok da lazım değil. benden iyi gözlemci yok zaten iddia ederim. bazen oturup 1-2 saat gün ilerletmeden oyuncu tararım. gözlemciler bulamıyor bazen iyi oyuncuları. 2011'deki bütün yetenekli gençleri biliyorum.

Lusage

Alıntı
Football Manager 2012 yeni özelliklerini oyun çıkış tarihine kadar çeşitli bloglarda yazmaya başlayan Miles Jacobson'un yazı dizisi ve yorumlarını sizler için derliyoruz.

Sports Interactive stüdyo direktörü Miles Jacobson, 21 Ekim Cuma 2011 olarak belirlenen oyun çıkış tarihine kadar FM 2012'ye kazandırılan yeni özellikler ve değişiklikleri anlatıyor.

Gözlemcilik! (Scouting)
Oyun duyurusunda gözlemcilik özelliklerinde iyileştirmeler yapıldığı bildirilmişti. Bu sene en önemli geliştirmeler yeni takım raporu özelliğinin kazandırıldığı bu alan. Sports Interactive, gerçek hayattaki deneyimleri oyuna aktardı. Çeşitli gözlemcilerin katkıları FM 2012 gözlemci raporları artık daha gerçekçi hale getirildi.

Maç öncesi gözlemcilerimizden talep ettiğimiz raporları, artık istediğimiz bir zamanda istediğimiz bir takım hakkında isteyebiliyoruz.

Takım raporları bize o takımın her mevkisi için en iyi 3 yıldız oyuncusunu genel güç ön izleme ekranında gösteriyor, daha detaya inmek isterseniz her oyuncu ve mevkinin derecelerini görebilmeniz mümkün olacak.

Ayrıca takım kıyaslama imkanınız bulunuyor. Bu özellik ile artık her iki kulüp arasında kıyaslama yapacak takımın ortalama yaş, boy, kilo oranı, milli takıma oyuncu gönderme oranları, takımın maaş skalası ve oyuncu maç verilerin sunan istatistikleri öğreneceksiniz.

Dilerseniz seçimi daraltarak mevki bazında kaleci, defans, forvetlerin özel istatistiklerini karşılaştırabilirsiniz.

Takımın son maçına dair analizleride takım raporunda bulabilirsiniz. Kaleyi bulan şut, topa sahip olma, şut sayısı, oyuncu verilerini yazılı ve istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Taktik analiz yaparak, hangi taktiği kullandığınız, bu taktikle kaç maça çıktığınızı, kaç dakika bu taktiği kullandığınızı, kaç gol atıp yediğiniz gibi derin istatistik veriler sunacak. Kullanılan her taktik için bu şekilde detaylı verileri analiz edebilirsiniz.

Gol analizi size hangi dakika aralarında gol atıp yediğinizi, asistleri nasıl ve nereden yaptığınızı, ne tür golleri hangi dakika aralarında bulduğunuzu sunacak.

Milli takım, genç ve yedek takımlarınız için bu veriler mevcuttur.

Oyuncu Araştırma
Oyuncu araştırma özelliklerinde de geliştirmeler yapıldı. Oyuncu gözlem havuzu vasıtasıyla gözlemcilerimizi veya teknik kadrodan bir personelimizi bu gözlem havuzlarına görevlendirebiliyoruz. Görevlendirdiğimiz personelimiz de artık bizim kararlarımızı sorgulayabiliyor ve verdiğimiz görevde yararsız bir nokta görürse bunu bizimle paylaşabiliyor. Kaliteli gözlemcileri ekibimize dahil ettiğimiz taktirde gözlemcilik görevlerinden daha iyi sonuçla elde edebileceğiz.

Oyunun diğer yeni özellikleri açıklandıkça sizlere paylaşacağız

AlıntıFootball Manager 2012 çıkana kadar geliştirilen ve yeni eklenen özellikler Sports Interactive stüdyo direktörü Miles Jacobson tarafından açıklanmaya devam ediyor. FM 2012 de geliştirilen alanlardan birisi de Taktikler.

Football Manager'in en can alıcı noktalarından birisi olan taktikler ekranı FM 2012 ile birlikte bizlere daha kolay taktikler oluşturabileceğimiz bir yapı getiriyor.

Maç öncesi taktiklerimizi hazırlarken, maça çıkacağımız taktiği ve bunun yanında ekleyebileceğimiz iki yedek taktiğe sahip olabileceğiz. Maç esnasında taktiklerimizi kolaylıkla değiştirme imkanımız var. Deplasman ve iç saha taktiklerimizi birbirinden ayırt etmek artık çok daha kolay.

Sahaya çıkan ekibimize vereceğimiz talimatlarda artık oldukça kolaylaştırılmış hale getirildi, yine yardımcı veya ekip üyelerimizden savunma, orta saha veya hücum hattımız için tavsiye alabiliyoruz.

Oyuncu talimatlarında da her bir oyuncu için verilen özel talimat ekranlarına artık ulaşım daha rahat. Her bir taktik için oyuncu davranışlarını çok zaman kaybetmeden ve sıkılmadan ayarlayabilirsiniz.

Maç esnasında kulübeden oyunculara seslenebileceğiniz özel talimatları maç öncesi oluşturabilirsiniz. Bu talimatlar, maç esnasında kısa yollar vasıtasıyla yerine getirilebilecek. Savunmamızın, kanatlarımızın veya orta saha oyuncularımızın nasıl davranacağına dair özel stratejiler kurabileceğiz.

Maç esnasında oyuncu değişikliklerini de hızla yapabileceğimiz bizi uyaran ekranları göreceğiz. Sakatlanan bir oyuncumuz için hızlı ekranlar vasıtasıyla değişikliliği zaman kaybetmeden ve maçtan kopmadan uygulamaya alabileceğiz.

http://www.youtube.com/watch?v=ZKnvmpVMv1g

AlıntıFootball Manager'i oynamak bazı oyun severlere zor ve karmaşık gelebiliyor. Sports Interactive dünyanın bir numaralı futbol yönetim simülasyonu olan Football Manager 2012 daha oynanabilir hale getirmek için yollar arıyor.

Dünyanın en popüler menajerlik oyunu olan Football Manager, 21 Ekim 2011 tarihinde raflarda yerini alacak. Bu oyuna yıllardır alışkın olan kemikleşmiş topluluğa her yıl yeni kişiler eklene dursun, oyunun artan özellikleri ve gerçeğe daha da yaklaşması, oynanabilirliğin zorlaşması anlamına geliyor.

Oyunun Londra merkezli yapımcısı Sports Interactive, derinleşen bu oynanabilirliğin çözümlerin yollarını arıyor ve Football Manager 2012'yi daha sadeleşen, herkesin kolaylıkla oynayabileceği hale getirecek geliştirmeleri oyuna kazandırıyor.

Sports Interactive'in stüdyo şefi Miles Jacobson, oyunu iyi bilen kişilerin bile halen oyunun bazı özelliklerini kullanmadığını, her sene farklı yardım sistemleri geliştirdiklerini belirtiyor. Jacobson ayrıca, FM 2012 ile farklı bir yardım sistemi denediklerinin altını çiziyor. Bu sene ki oyuna eklenen iki yardım sistemi bulunuyor.

Yardım sisteminin birincisi, oyun ana menüsünde yer alıyor. Bu yardım sistemi için özel bir senaryo üzerinden Football Manager'de neler yapabileceğimizin derslerini alabiliyoruz. Örneğin "arayüz" özel yardım dersi ile birlikte Football Manager arayüzünde neler yapılabileceğinin bilgilerini alabiliyoruz.

Eğitim esnasında ekranın ortasında ne yapmamız gerektiğini belirten kutu bize refakat ediyor. Kutuda yapılacaklar belirtilirken, ekranda ilgili alan parlak bir şekilde belirmekte. Eğitim tamamen interaktif ve eğitime devam edebilmek için size verilen bilgiye göre parlayan düğmeleri bularak eğitimi tamamlayabiliyoruz. Bu ve benzeri eğitim türleri ile oyunun temellerini kavrayabileceksiniz.

Diğer bir yardıma eskisi gibi mevcut oyunumuzdan istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. İlgili ekrandaki soru işaretine tıklayarak o an hangi ekranda bulunuyorsak buna bağlı yardım konuları ile karşılaşıyoruz.

İlgili konu başlıkları sizi yönlendirecek ve bu işlemi nasıl yapmanız gerektiğini adım adım gösterecektir. Yine parlayan ekranlar bize yardımcı olacak. Burada parlayan düğmeyi hemen bulamazsanız yanıp söndüğünü görebilirsiniz. Bu yardım sekmesinde dilediğiniz zaman oyuna geri dönebilmekteyiz.

Football Manager 2012 için hazırlanan yeni yardım sistemleri, yeni kullanıcıları oyuna daha kolay adapte olmalarını sağlamakla beraber, eski kullanıcıların yeni özellikleri keşif etmeleri için tasarlandı.

Miles Jacobson tarafından FM 2012 Eğitim derslerini anlatan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=GsDy5f6S9Ao

hacettepeli

menager olarak aldığımız paraları da kullanabileceğimiz bir alan olsa fifa'daki gibi. güzel olabilir.

ult55ras

Alıntı yapılan: hacettepeli - 24 Eylül 2011, 11:25:26
menager olarak aldığımız paraları da kullanabileceğimiz bir alan olsa fifa'daki gibi. güzel olabilir.

bencede öyle bieşy olmalı. ben bi ara Samsunspordayken baktım maaşsız oynayabiliyormuyum diye :)

özkan

fmde bende başkan yüksek teklif ettiği halde maaşı minimuma indirip teklifi kabul etmiştim  :D

hacettepeli

bu sene çıkacak oyunda Samsun'u yönetirken ücretsiz çalışacağım. kamuoyuna duyurulur  8)

hacettepeli

Lusage

Alıntı yapılan: hacettepeli - 25 Eylül 2011, 01:04:39
demo ne zaman çıkacak?

Şu anda demo için resmi bir tarih yok. Ama ay başından sonra her an çıkabilir.

Lusage

Alıntı

FM2012 - Gençler

Adım Miles Jacobson ve Sports Interactive'in, yani Football Manager oyun serisini geliştiren ekibin stüdyo direktörüyüm. Bu yıl PC ve MAC için piyasaya sürülecek olan Football Manager 2012'de karşılaşacağınız değişiklikler ve yeni özellikler konusunda sizlere önümüzdeki birkaç hafta boyunca rehberlik edeceğim.

FM 2012'nin özelliklerine ilişkin ilk duyuruyu görmek isterseniz, www.footballmanager.com adresine bakabilirsiniz, fakat buradaki bloglarda daha fazla ayrıntıya değineceğiz.

Bugün genç oyuncular ve zaman içerisinde oyuna dahil olarak tüm kariyeriniz boyunca oyunda bir futbolcu akışı olmasını sağlayan "yeni nesiller" konusunda yapılan değişiklikleri ve sizi bekleyen yeni özellikleri ele alacağız.

FM2012'nin neden seri için kısmen evrim kısmen de devrim niteliği taşıdığını sık sık konuşuyoruz. O halde işe devrimden bahsederek başlayalım...Football Manager serisinin önceki sürümlerinde, genç takımınız üzerinde fazla bir kontrolünüz yoktu. Her yıl sezon başında genç kadronuzda beliren bir dizi futbolcu bulurdunuz. Artık böyle olmayacak.

FM 2012 ile birlikte, hangi oyuncuların genç takıma gireceği konusunda daha fazla söz hakkımız bulunuyor. Lig sezonunun bitimine doğru, gelen kutunuzda size genç oyuncu adaylarının değerlendirilmeye hazır olduklarını bildiren bir haber öğesi bulacaksınız. Antrenörleriniz o zamana kadar bu adayları değerlendirmiş ve size her biri için bir gözlem raporu sunabilecek duruma gelmiş olurlar. Ayrıca yardımcınız da kimlere genç oyuncu sözleşmesi teklif edilmesi veya edilmemesi gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunur.

Takım personeliniz aynı zamanda mevcut genç takımınız ile genç oyuncu adaylarınız arasında bir maç organize eder. Böylelikle adayları gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, kimi alacağınız konusunda karar verirken yakından incelemek istediğiniz gençlere birkaç haftalığına normal genç takım maçlarında forma şansı verebilirsiniz.

Bu oyuncuların ilk etapta ayrı bir kadro olarak görünmesi sayesinde, kim olduklarını kolayca görüp özelliklerini hızlı bir şekilde inceleyebileceksiniz. Genç oyuncu adayları, mevcut genç takımınıza karşı oynayacakları değerlendirme maçını takip eden birkaç hafta boyunca genç takımınız içerisinde deneme sürecindeki oyuncular olarak kalacaktır.

Takımını en düşük seviyeye kadar her bir oyuncusuyla ilgilenerek kontrol etmek isteyenler için yepyeni bir sayfa açılıyor. Fakat bildiğimiz gibi, bu herkesin tercih edeceği bir şey değil, dolayısıyla bu kadar derine inmek istemediğiniz takdirde, takımla konuşma ve basın toplantıları gibi yardımcınıza devredebileceğiniz işlerde olduğu gibi, kadroya hangi gençlerin alınacağıyla ilgilenme görevini de yardımcınıza verebilme seçeneğini sunduk.

Yeni özellikler eklerken daima dengeli olmamızı gerektiren şeylerden biri de insanların oyunu farklı biçimlerde oynamasıdır.

Bazılarının genç takım üzerinde sahip olacakları ekstra kontrolü çok seveceklerini biliyoruz. Ama aynı zamanda, yalnızca başka kulüplerden hazır oyuncular getirip imza attırarak genç takımlarla hiç ama hiç ilgilenmeyenler olduğunu da biliyoruz. Hatta düşük seviyelerde oynayıp altyapının getirdiği mali yükle A takımın ihtiyaçlarını dengelemek için çaba sarfeden pek çok oyuncu da var.

Dolayısıyla, bu tarzda oynayanlar için de bir seçeneğimiz var.Bu oyunseverler, artık yönetim kurulundan altyapıdan tamamen vazgeçilmesini talep edebilecek. Bu durumda kulübe yeni genç oyuncular gelmeyecek, oyuncu ücretlerinin hesabı da genç takım oyuncularının ücretleriyle uğraşılmaksızın yapılabilecek. Elbette yönetim kurulu bu isteğinizi reddedebilir, fakat eğer onlar da tasarruf yapmak istiyorsa, evet deme olasılıkları yüksektir.

Yeni nesil oyuncuların oluşturulması konusunda da bazı gelişmeler oldu. Artık ülke bazlı mevki "özellikleri" kullanılıyor. Örneğin gerçek hayatta Brezilya'dan pek fazla normal kanat oyuncusu çıkmıyor. Buna uygun özellikteki oyuncular daha ziyade kanat bek oluyorlar. Dolayısıyla Brezilyalı yeni nesil oyunculardan daha az sayıda normal kanat oyuncusu, daha çok sayıda kanat bek çıkacaktır.

Aynısını oyuncuların zihinsel özellikleri için de söyleyebiliriz. Brezilyalı futbolcular, küçük yaşlardan itibaren futbolla yatıp kalkmaları nedeniyle doğal yetenek sahibi olmaya daha yatkındır. İspanya'da yetişen oyuncular ise kısa paslarla oynamaya daha yatkındır. Tüm bu özellikler bu yılki oyuna daha iyi yansıtılıyor.

Ayrıca farklı kulüplerin altyapılarına genç oyuncu alma biçimlerinde de geliştirmeler yaptık. Kulüplerin genç oyuncu getirme ağı ve altyapı imkanları yalnızca altyapıdan yetiştirdikleri yeni nesil oyuncuların kalitesiyle değil, aynı zamanda oyuncu getirebildikleri alanla da bağlantılı. Yani, mükemmel oyuncu getirme ağlarına ve en ileri teknoloji ürünü tesislere sahip olan kulüpler yalnızca yakın bölgelerden değil, başka kıtalardan da oyuncu çekebiliyor.

Özellikle çok sayıda bölge içeren ve isimlerin bölgelere göre farklılık gösterdiği ülkeler için genç oyuncuların isimlerinin oluşturulma biçiminde de büyük geliştirmeler yapıldı.

Genç ve yeni nesil oyuncular blogundan bu kadar. Gerçi bu alanda çok sayıda başka geliştirme de yapıldı, fakat artık onları yıl içerisinde Football Manager 2012'yi oynarken kendi kendinize keşfetmeniz için size bırakıyoruz!

Alıntı

FM2012 - Transfer ve Sözleşmeler

Ben oyunu tipik "kurnaz" menajer yöntemiyle oynarım. Alırım, satarım, pazarlık yaparım. Geleceği parlak genç yetenekleri keşfederim, onları tüm dünyanın tanıdığı bir yıldız haline getiririm, en verimli yıllarında kendim oynatırım, sonra da hatırı sayılır bir kârla satarım. Bakalım bu yılki oyunda benim gibiler için ne yenilikler var.

Amatör sözleşmelerle ilgili gelişmelerle başlayalım. Ve kitabına uygun "sözleşme dışı"... şey, nasıl desem... sözleşmelerin eklenmesiyle.

Sözleşme dışı anlaşmalar, pek çok açıdan amatör sözleşmelerle büyük benzerlikler gösterir. Oyuncular, sözleşme dışı bir anlaşmaları varken serbestçe başka kulüplere gidebilirler. Bununla birlikte, bu oyuncular maç başına ücret veya primler yoluyla para kazanabilir.

Sözleşme dışı anlaşmalar yalnızca futbolcular için geçerli değildir; personele de sözleşme dışı koşullar önerebilirsiniz.

Elbette, bu seçenekler ancak gerçek hayatta da bunlara başvurabilecek olan takımlarda kullanılabilir; dolayısıyla birinci lig takımlarını yönetirken bu seçenekleri kullanabilmeyi beklemeyin!

Birkaç hafta önceki orijinal duyuru ve ekran görüntülerinde pek çok oyunseverin dikkatini çeken bir değişiklik "imza ücreti"nin yerini "sadakat primi"nin alması oldu. Bu değişiklik, hem menajer hem de başkan kontratları konusunda verilen geribildirimler dikkate alınarak yapıldı, çünkü artık imza ücretleri hemen değil, sözleşme süresine yayılarak ödeniyor. Geribildirimlerde sözü edilen bir başka nokta da sözleşme kilitleriydi. Artık bu kilitlerin özellikle de sıkışık durumda olduğunuz zamanlarda sözleşme görüşmelerinin yapılma biçimine büyük etkisi oluyor!

Diyelim ki kısıtlı bir maaş bütçeniz var ve haftada en fazla 5 bin verebileceksiniz, fakat istediğiniz oyuncu 7 bin talep ediyor. Böyle bir durumda pazarlıklarda bir ileri bir geri gidip hiç yol alamayarak usanmaktansa, 5 binlik teklifi kilitleyerek sabitleyebilirsiniz; böylece menajer başka prim seçenekleri veya oyuncunun satışından yüzde payı verilmesi gibi oyuncuyu mutlu edecek başka yollar arayacaktır. Veya belki de doğrudan kabul edebilirler. Ya da reddedip masadan kalkabilirler. Yine de en azından pazarlıkta durduğunuz yeri bilirsiniz.

Sözleşme görüşmeleri alanında, sözleşme teklifinizi geri çekmenizin veya değiştirmenizin kolaylaştırılması gibi bazı başka değişiklikler de yapıldı. Önceden menajeriyle prensip anlaşmasına varılan bir oyuncuyla, başka bir kulübün kendisine daha yüksek bir ücret önermesi halinde tekrar görüşebilme şansı da bu değişikliklerin arasında.

Ayrıca daha üst ligler, yerli takımlar ve yabancı takımlar için farklı en düşük serbest kalma bedelleri belirleme ve sözleşmeye "şu kadar milli maçta oynadıktan sonra ücret artışı" gibi yeni bir şart koyma seçenekleriniz de var.

Peki ya oyuncular kulübünüzde kalmak istemediğinde ne olacak?Takımın küme düşmesi veya sözleşme süresinin dolmak üzere olması ve oyuncunun transfer listesine konması gibi durumlarda oyuncuların sözleşmenin karşılıklı olarak feshedilmesi talebinde bulunma ihtimalini arttırdık.

Ayrıca, konuşma seçeneği yoluyla, sözleşmelerinin son yılında olmalarına rağmen sizinle yeni bir sözleşme imzalamamış olan futbolculara bir ültimatom verebilir ve sizinle anlaşmamaları halinde transfer listesine konulacaklarını söyleyebilirsiniz.

Ayrıca yine konuşma yoluyla bir futbolcuya onu neden transfer listesine koyduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Yapılan bir değişiklikle menajerler kulübün ihtiyaçlarına daha duyarlı hale getirildi. Örneğin bir basın toplantısında yeni bir kaleci aradığınıza değinirseniz, menajerlerden çok daha fazla kaleci önerisi gelecektir.Dahası, artık oyun içerisinde bir oyuncuyla ilgilenen bir kulübün neden teklif vermediğine dair çok daha ayrıntılı bilgi edinebileceksiniz.

Haber birleşimini içeren blogda söz edildiği gibi, transfer merkezinin yenilenmesi hakkında yazmıştım.

Burası artık gerçekten oyuncu satmakta kullanılan bir merkez haline geldi. Burada sadece temel bilgilere değil, doğrudan çok daha fazla bilgiye erişebilecek ve daha fazla bilgi düğmesine basarak tüm bilgileri ekrana getirebileceksiniz. Tüm farklı teklifleri birbiriyle kıyaslamak gerçekten çok kolay. Transfer merkezi ekranında teklifleri doğrudan kabul edebilir, reddedebilir, pazarlık yapabilir ve teklifleri grup halinde veya ayrı ayrı değerlendirebilirsiniz.

Alıntı

Haberler, abonelikler ve basın toplantıları

Herkese merhaba, Football Manager 2012 bloglarına hoş geldiniz. Bu yıl, yıl içerisinde piyasaya çıkacak olan oyunun pek çok yeni özelliğini sizlere tanıtmak için bir yazılı ve görüntülü bloglar seçkimiz olacak.

Tüm blogları community.sigames.com adresinden İngilizce olarak ve sporx.com'dan Türkçe olarak takip edebilirsiniz.

FM 2012'nin özelliklerine ilişkin ilk duyuruyu görmek isterseniz, www.footballmanager.com adresine bakabilirsiniz, fakat buradaki bloglarda daha fazla ayrıntıya değineceğiz.

Son birkaç yıl içinde, kişisel oyun dünyanızın içine daha çok girebilmeniz için Football Manager serisine çok sayıda yeni haber öğesi ekledik. Oyunu oynarken bazen sizi biraz yorabilecek kadar çok haber öğesi gelebiliyor.

Bu yüzden, bu yıl üzerinde çalıştığımız şeylerden biri de bilgi tekrarını önlemek oldu, yani ihtiyacınız olan ve istediğiniz tüm bilgileri yine alıyor olacaksınız, fakat aynı olaya ilişkin birden çok haber öğesi almayacaksınız.

Bu çalışmayı "Haber birleştirme" olarak adlandırdık. Bu çalışmanın bazı unsurları oyunu oynama biçiminizi değiştirecek nitelikte. Ama bu konuya biraz daha sonra değineceğim.

Birçok bilgi parçasını çok sayıda öğeye yayılmış halde bulabileceğiniz veya aynı bilgiyi size birden çok öğeyle veren haber öğelerini arayarak oyundaki tüm haber öğelerini gözden geçirdikten sonra, tüm bunların ve diğer haber öğelerinin başlıklarına bakarak öğenin metin kısmında yer alan bilgiyi düzgün bir biçimde ifade edip etmediklerini de kontrol etmemiz gerekti.

Bazıları kolaydı, örneğin çok sayıda oyuncu önemli bir maçta oynayamayacak olduğunda, ekstra metni basitçe tek bir haber öğesine ekleyebiliyorduk; veya oyuncular sezon sonunda serbest kaldıklarında, kulüpleri tarafından serbest bırakılan genç ve A takım oyuncularını toplu olarak bildiren yeni haber öğeleri oluşturabiliyorduk; ya da "Teknik direktörün işine son verildi" ile "Kulüp yeni teknik direktör arayışında" haber öğelerini birleştirebiliyorduk.

Bunların dışında bir de, bir kısmı oyunu oynama biçiminizi biraz değiştirecek olanlar vardı. Bunlar arasında, bir gözlemci bir maç izledikten sonra size birkaç oyuncu tavsiye etmek istediğinde her oyuncu için ayrı birer rapor içermek kaydıyla bütün tavsiyelerin tek bir öğede toplanması için gözlemci tavsiyesi haber öğelerini birleştirmek veya uluslararası gözlemci raporlarını birleştirmek de bulunuyor.

Ama gerçekten büyük olan değişiklik, transfer teklifi haber öğelerinin işleyişinde yapıldı. Eğer bir futbolcuyu diğer kulüplere öneriyorsanız ve oyuncu için çok sayıda teklif alıyorsanız, tüm bu teklifleri ayrı ayrı haber öğelerinde değil, kimlerin teklif verdiğine ilişkin bilgi içeren tek bir haber öğesinde göreceksiniz. Bu, transfer merkezine çok daha fazla önem kazandırıyor, fakat bu konunun ayrıntılarına transfer konusuna ayrılmış bir blogda gireceğim.

Tabii ki, çalışmalarımız yalnızca bahsedilenlerden ibaret değil, bu şekilde değiştirdiğimiz çok ama çok sayıda haber öğesi bulunuyor. Ama eğer size her şeyi peşinen anlatırsak tadı kaçabilir. Bu yüzden kendiniz oynayıp görmeniz gerekecek.

Aynı zamanda bir dizi mevcut haber öğesini başka şekillerde geliştirdik. Transfer penceresi açılıp kapandığında bir oyuncunun ilk forma şansı bulduğu maçtan itibaren yaptığı katkılara ilişkin daha fazla ayrıntı verilmesi, maç öncesi ve sonrası metinlerinin geliştirilmesi, oyuncu memnuniyetsizliği haberlerinin daha bilgilendirici hale getirilmesi, maçlarınızdan birinin televizyonda yer alması durumunda ne kadar para kazanacağınızın bildirilmesi ve aylık antrenman haber öğelerinin geliştirilmesi bunlardan yalnızca birkaçı. Üstelik tamamıyla yeni olan haber öğeleri de ekledik.

Tabii ki, gördüğünüz haber öğelerinin tümünü, Football Manager 2012 için geliştirilerek değişiklikleri iptal etmenizin; arama ekranında oyuncu, personel ve kulüpleri takip etmek için kayıt olabilmenizin ve ödüllere ilişkin haber öğeleri için yaptığınız kaydı iptal etmenizin kolaylaştırıldığı üyelikler ekranından kontrol edilebilirsiniz.

Basından söz ederken basın toplantılarını unutmak da olmaz. Halihazırda mevcut olan sorulara yapılan onlarca değişikliğin yanında; sattığınız oyuncular, fikstür yoğunlukları, fikstürdeki boşluklar gibi birkaç yeni basın toplantısı sorusu ve hatta oyuncularınızın maçta defalarca direğe takılması gibi konulara özgü soru ve cevaplar ekledik.

Bugünlük bu kadar. Yarın başka bir blog ile yeniden sizlerle olacağım.

Alıntı

FM2012 - Finans

Bugünün blogunda Football Manager 2012'nin başka kategorilere girmeyen bir dizi yeni ve geliştirilmiş özelliğinden bahsedeceğim.

Ön tanımlı stadyum değişikliklerinin modellemesini geliştirdik, yani artık örneğin Brighton gibi bir takım için veritabanına bir stadyum değişikliği tanımlandığında, eski stadyumdaki seyirci sayısının geçerli olmaya devam etmesi yerine, bu takımların araştırmacıları yeni stadyuma taşınıldığında yeni seyirci sayısının ne kadar olacağına ilişkin tahmini bir sayı verebiliyor.

Her sezonun başlangıcında, yönetim kurulu size beklentilerini bildirir. Eğer mümkünse, bu beklentileri müzakere edebilir ve daha yüksek (veya daha az baskı istiyorsanız daha düşük) bir transfer bütçesi alabilirsiniz. Şimdi bu beklentilere farklı kıtasal turnuvalara katılmayı başarmak gibi bazı ekstra seviyeler ekledik. Örneğin, yönetim kuruluna Şampiyonlar Ligi'ne değil UEFA Kupası'na katılmak için çabalayacağınızı söyleyebilirsiniz.

Football Manager 2012 her zamanki gibi bir ücretsiz veri editörüyle birlikte sunulacak. Bu editör sayesinde oyuncular, kulüpler ve turnuvalar üzerinde düzenlemeler yapabilir ve yeni turnuvalar ekleyebilirsiniz. Gelin bu yıl editöre eklenen yeni şeyler arasında öne çıkan bazılarından söz edelim.

Artık yeni liglerin yanı sıra ülkeler arası turnuvalar da ekleyebilir, döviz kurlarını düzenleyebilir, bölgesel lig gruplarına ayrılmış olan bir lig ekleyebilir, kıtasal turnuvalar için belirli bir tarihe kadar belirli sayıda oyuncunun kaydını yaptırma zorunluluğu gibi kadro kuralları getirebilir ve FM11'e eklenen tüm yeni sözleşme koşullarını düzenleyebilirsiniz.

Bloglardaki her konuda olduğu gibi, editör ile ilgili olarak da burada bahsedilenlerden daha fazla yenilik var, fakat artık onları 21 Ekim'de oyun piyasaya çıktığında keşfetmeniz için sizlere bırakıyoruz.

Antrenman tesisleri üzerindeki kontrolünüzde de birkaç değişiklik yapıldı. İlk olarak, kendinize ait bir antrenman tesisiniz yoksa, yönetim kurulunuz sizin için bir tesis kiralayabilir. Ve eğer kulübünüz ciddi mali sıkıntıya girerse, bu durum çok avantajlı olabilir; zira eğer kendi tesisleriniz olsaydı yönetim kurulu tesisleri satabilirdi!

Artık antrenman tesislerinin kulübe biraz daha para kazandıracak başka bir kullanım alanı da var, fakat bu kullanımdan ancak bulunduğunuz ülkede ülkeler arası bir turnuva düzenleniyorsa yararlanabilirsiniz. Tesislerinizin yeterince iyi olması ve turnuva maçlarında kullanılacak stadyumlardan birinin yakınlarında bulunması halinde, yönetim kurulunuz tesislerinizi bir milli takıma kiralayabilir.

Bu yıl oyunda birkaç mali değişiklik de yapıldı. Mali fair play kuralları şu sıralar çok revaçta olsa da, transfer bütçelerini uygun şekilde sınırlandırarak FM'de borçlanmanın her zaman için gerçek hayattakinden daha zor olmasını sağladık; fakat oyunda artık iflas durumundaki kulüpler kıtasal turnuvalarda oynama lisansı alamayacak.

Kulübün seyahat giderleri ve gözlemcileri görevlendirmenin maliyeti artık daha iyi modellenmiş durumda.

Artık altyapınızı işletmenin maliyeti daha ayrıntılı olarak takip ediliyor ve yönetim kurulundan altyapı için ayrılan bütçenin seviyesini değiştirmelerini talep edebiliyorsunuz. Eğer mali durum hiç de iç açıcı görünmüyorsa, genç takımınızı gençler liginde oynatmamaya karar vermeniz halinde yönetim kurulu size tüm altyapıyı kapatmak isteyip istemediğinizi sorabilir.

Ayrıca oyunda "en üst lige çıkılması halinde geri ödenecek borç" gibi bazı yeni "borç türleri" de bulunuyor. Bunlar yeni veri editörüne de eklendi.

Yine de, mali açıdan bazı olumlu değişiklikler de var. İlk olarak, oyuncularınız ülkeler arası turnuvalara gittiğinde, kulübünüze gerçek hayatta olduğu gibi ücret ödeniyor. Bu ücretlerin miktarı küçük olsa da, damlaya damlaya göl olur, öyle değil mi? Ayrıca her şey olabilir; eğer milli takım forması giyerken sakatlanırlarsa, sakat olarak geçirdikleri dönemdeki ücretlerinin bir kısmını federasyona ödetebilirsiniz.

Lusage

Alıntı

FM2012'deki yenilikler

Tekrar merhaba.

Dünkü blog gibi bugünkü blog da başka hiçbir yere oturmayan şeylerle dolu.

Football Manager 2012'de önemli eklemelerin yapıldığı hazırlık maçlarıyla işe başlayalım.

Geçtiğimiz sezon boyunca futbolda daha da belirgin bir hal olan konulardan biri de kulüplerin rezerv liglerindeki standardın yeterince yüksek olmaması nedeniyle yedek takım kadrolarını ıskartaya çıkarmaları, oyuncularını bunun yerine alt kümelerde A takım deneyimi kazanmaları için kiralık olarak göndermeyi tercih etmeleri ve sakatlıkları biten oyuncuların form tutmasına yardımcı olup bazı genç yeteneklere ve yedek oyunculara kendilerini gösterme fırsatı tanımak için kapalı kapıların ardında hazırlık maçı yapmaları oldu.

Artık genç takımlar da sezon öncesi hazırlık maçları düzenliyor. Üstelik sadece diğer genç takımlara karşılık değil - büyük bir kulübün genç takımını alt kümedeki bir A takımla hazırlık maçı yaparken görebilirsiniz.

FM12'de, oynadığınız ülkede rezerv takımları varsa, bunları rezerv takım müsabakalarına sokmamaya karar verirseniz ve takım tercihleri sayfasında hazırlık maçlarını yardımcı menajerinizin düzenlemesini seçerseniz, sezon boyunca takvime rezerv takım hazırlık maçlarının eklendiğini göreceksiniz.

Son birkaç yıldır göze çarpan bir diğer husus da dünyaca tanınmış büyük kulüplerin uzak ülkelere giderek milli takımlarla veya "ligin en iyisi" olan takımlarla hazırlık maçları yaptığı sezon öncesi turlar düzenlenmesi oldu. Artık siz de Football Manager 2012'de böyle turlar düzenleyebilirsiniz (tabii bu ülkelerde "ligin en iyisi" olan takımların bulunması kaydıyla).

Hazırlık maçlarını kendiniz düzenlemek isterseniz, daha iyi bir kullanıcı arayüzü sayesinde hazırlık maçı düzenlemeyi de kolaylaştırdık.

Tamam - hazırlık maçları hakkında bu kadar bilgi yeter. Oyunu istediğiniz oyuncuları barındıracak biçimde yapılandırmanıza yardımcı olacak yeni bir seçeneğe ne dersiniz? Football Manager 2012'de bir oyuna ilk kez başlarken, örneğin belirli bir ülkeden tüm oyuncuları yükleyebilmek gibi istediğiniz boyutta bir veritabanı elde etmenize yardımcı olacak ufak tefek birçok yapılandırılabilir seçenek bulunmaktadır, fakat bu yıl belirli bir ligdeki tüm oyuncuları yükleme seçeneğini de ekledik.

Bu yıl ağ oyununda çok fazla değişiklik yok, fakat artık sohbet odasının dışındayken diğer menajerlerden mesaj aldığınızda gelen mesaj size bildirilecektir. Ek olarak, ana menü ekranına "start new network game" (yeni ağ oyunu başlat) seçeneğini ekleyerek ağ oyunu başlatma işlemine daha belirgin bir şekil kazandırdık.

Diğer yandan maç analizinde büyük değişiklikler var.

Birkaç versiyondur oyunda bulunan bir özellik olan maç analizi, pasların ve şutların gerçekleştiği noktaları vb. size göstermek üzere istatistikleri kullanarak belirli bir maçta takımınızın ve rakibinizin neler yaptığı hakkında bol miktarda bilgi verir.

Bununla birlikte, maç karşılaştırmaları daima farklı maçlar arasında ileri ve geri gidilmesini gerektiren karmaşık bir işlem olmuştur. Bu yıl artık karşılaştırmak istediğiniz maçları seçip bunları maç analizi karşılaştırma ekranına yerleştirerek iki maçı yan yana analiz edebilir ve böylece takımınızın bu iki maçta gösterdiği performansların arasındaki farkı görebilirsiniz.

Söz maç analizinden açılmışken, bazı yeni maç sonrası istatistikleri de ekledik. Böylece, bir maç sona erdikten sonra artık şu istatistikleri görebilirsiniz: şut sayısı, isabetli şut sayısı, isabetsiz şut sayısı, engellenen şut sayısı, direkten dönen şut sayısı, net gol fırsatı, yarım gol fırsatı, diğer gol fırsatları, uzaktan şut sayısı, topa sahip olma yüzdesi, korner sayısı, serbest vuruş sayısı, taç atışı sayısı, faul sayısı, ofsayt sayısı, başarılı pas sayısı, başarılı pas sayısı - savunma, başarılı pas sayısı - orta saha, başarılı pas sayısı - hücum, başarılı orta sayısı, top kapma sayısı, kazanılan hava topu sayısı, sarı kartlar, kırmızı kartlar, koşulan mesafe ve ortalama puan.

İstatistikler konusundaki bir diğer gelişme de çeşitli istatistikler bazında en yüksek performansı gösterenleri size düzenli olarak bildiren yeni abonelik tabanlı turnuva haberleri öğesi. Ayrıca, FM12'nin demosu çıktığında kendi gözlerinizle görebileceğiniz bazı yeni kaleci istatistikleri de eklendi.

Bugün için son olarak, 2040'taki yıldız santrforunuz ile 2015'teki yıldız santrforunuzu karşılaştırmak isteyip de oyuncunun uzun yıllar önce emekliye ayrıldığını ve istatistiklerini artık göremeyeceğinizi öğrendiğiniz oldu mu? Artık oyundaki herhangi bir oyuncunun geçmişinin oyun tarafından "muhafaza edilmesini", yani oyuncu geçmişinin daima korunmasını seçebilirsiniz. Oyuncunuzu ölümsüz kılmak için tek yapmanız gereken küçük bir onay kutusunu işaretlemek. Oyun ayrıca bazı önemli oyuncuların geçmişini kendisi muhafaza etmeyi de seçecektir.

AlıntıFM2012 - Ligler

Sports Interactive'de hepimiz Football Manager serisini gerçek futbol dünyasının en derinlemesine ve gerçeğe uygun simülasyonu olarak hazırlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bunun çok önemli bir bileşeni de oyunda liglerine yer verdiğimiz tüm ülkelerin olabildiğince gerçeğe uygun temsil edilmesini sağlamaktır.

Tüm ligler aynı yapıda olsaydı, bunu yapmak gerçekten kolay olabilirdi. Ama tabii ki aynı yapıda değiller! Sadece tek bir ülkenin ligi için bile onca çalışma yapmak anlamına gelse de, İngiltere'deki piramit sisteminden İskoçya'daki lig arasına, Brezilya'daki eyalet ve ulusal piramit sisteminden tüm dünyada var olan bölgesel ayrımlara ve İspanya'daki B takımlarına kadar, gerçeğe uygunluk için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Bu yıl lig kurallarında yapılan çeşitli değişikliklerin tümünden söz etmeyeceğim. Kelimenin tam anlamıyla binlerce değişiklik yapıldı. Türkiye'de getirilen play-off sistemi gibi ancak Ağustos sonlarında açıklanan değişiklikler bile oyuna dahil edildi. Ceza alan ve seyircisiz oynamak zorunda olan kulüpler de özel kod eklenerek oyuna dahil edilebiliyor. Ayrıca, kıtasal turnuvalardan men edilen veya iflas eden kulüplerin oyundaki durumlarının doğru şekilde ayarlanabilmesini sağlayan kod ve veri alanları da mevcut.

Yine de, ABD'deki MLS ve Avustralya'daki A-Ligi gibi diğer ülkelerdeki liglerle arasında büyük kural farkları olan, bu yüzden de çok fazla özel ilgi gerektiren bazı ligler var.

Dolayısıyla, eğer bu iki ligdeki değişikliklerle ilgilenmiyorsanız şimdi başka şeylerle ilgilenebilirsiniz! Ya da, yarın başka bir FM2012 blogu için burada olana dek gidebilirsiniz.

Ama eğer ilgileniyorsanız....Football Manager 2012'de marquee oyuncu (ücreti ligdeki oyuncu ücreti limitine tabi olmayan yıldız oyuncu) kurallarında önemli değişiklikler yapılan A Ligi ile başlayalım.

Başlangıçta, Avustralyalı baş araştırmacılarımızın gerçek hayattaki marquee oyuncuları tespit etmesini ve bunların oyunda doğru şekilde ele alınabilmesini sağlayacak bir yöntem bulamamıştık; fakat artık hem veritabanında hem de oyun içerisinde aldığımız destekle bu mümkün hale geldi.

Bu, tam da A Ligi'nde 1 yerine 2 erişkin marquee oyuncuya izin verilmesi kararının alındığı zamana denk geldi. Yani artık biri Avustralyalı olmak şartıyla 2 marquee oyuncu alabiliyorsunuzAyrıca, oyuna Genç Marquee oyuncu (23 yaşından genç olması gereken bir Avustralyalı marquee oyuncu) desteğini de ekledik. Artık oyuna, veritabanına ve dolayısıyla veri editörüne bunlar da yansıtılıyor.

Daha gerçekçi ve kolay anlaşılır olması için, takımlar için isim listesi kurallarında yapılan büyük değişikliklerin yanında Avustralya sezonu için bir de yeni program eklendi.

Umarız diğer sayısız değişiklikle birlikte bu değişiklikler, A Ligi'nde teknik direktörlük yapmayı daha da eğlenceli bir hale getirecek.

Tabi bir de MLS var. Kulüplerin kulüp değil birer franchise olduğu bir lig. Oyuncuların lige ait olduğu ve onları kulüplere atamak için seçme (draft) sisteminin kullanıldığı bir lig. Gerçekten farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, MLS liginde oynamayı deneyin!

Bu yıl MLS'de pek çok değişiklik ve yeni özellik bulunuyor. O kadar fazla ki nereden başlayacağımı gerçekten bilemiyorum! Bu yüzden bazılarını belirli bir sıralamaya bağlı olmaksızın listeleyeceğim...

Artık gerçek hayatta olduğu gibi MLS Akademileri yeni nesil oyuncular yetiştiriyor.

MLS Combine takımları artık oyunda gerçek isimleriyle yer alacak. Combine takımlarındaki oyunculara ilişkin haberlerde de geliştirmeler yapıldı; böylelikle bir teknik direktör olarak seçmelerde hangi oyuncuları alacağınızı daha iyi bileceksiniz.

Ücret limiti artık her yıl artıyor ve oyunu oynarken yeni ücret limitinin ne olduğuna ilişkin bir haber öğesi geliyor.

MLS All Star maçı kadrolarının duyurusunu yapan ve takımınızdan all star kadrosuna alınan oyuncuları gösteren yeni bir haber öğesi de eklendi.

Garantili sözleşmeler geliştirildi ve artık gerçek hayattaki gibi işliyor.

Bir oyuncu satıldığında doğan MLS hakları daha iyi modellendi.

Ayrıca, FM'ye yılda 3 veya 4 kez ağırlıklı kura çekimiyle seçme sürecini ekledik - buna katılıp katılmamak ise size kalmış.

Oyuncuların yanlışlıkla serbest bırakılmaması için isim listesi onaylama ekranında da geliştirmeler yapıldı.

Yıldız oyuncu kuralı konusunda da geliştirmeler yapıldı; böylelikle kulüpler 2 yıldız oyuncu hakkını birbirleri arasında alıp satamayacak, bunun yerine tüm kulüpler için 3. bir yıldız oyuncu hakkı satın alma imkanı olacak. Bu hakkı satın alan kulüplerin verdiği para da 3. hakkı satın almayan MLS kulüpleri arasında paylaştırılacak.

Ve son olarak, MLS Keşif transferlerini ekledik; böylelikle her sezon yabancı kulüplerde oynayan veya serbest kalmış 6 oyuncuya imza attırabilirsiniz. Veya 2 yeni kulüpten biriyseniz bu rakam 10 olacaktır. MLS büyümesi de oyuna dahil edildi; dolayısıyla Football Manager 2012'de Vancouver ve Portland'ı da memnuniyetle ağırlıyoruz.

Yanlış anlaşılma olmasın diye bir kez daha söylüyorum; burada bahsedilenler, MLS ve A Ligleri için yapılan değişikliklerin, yeniliklerin ve geliştirmelerin tamamı değil. Yine de umarız bu kadarından da sadece bu özel ligler için bile ne kadar ayrıntılı bir çalışma yaptığımız anlaşılır. Oyundaki tüm ligler için yaptığımız gibi.

Alıntı

FM2012 - Sosyal ağlar

İnternettaki sosyal ağları sizlerle, yani Football Manager camiasıyla konuşmak için yıllardır kullansak da geçen yıl sosyal ağ ortamını ilk defa Football Manager'ın kendisine entegre ederek oyundaki önemli haberleri doğrudan Twitter hesabınıza gönderme ve maçlardaki önemli anları YouTube'a yükleyebilme imkanlarını sunmuştuk.

Football Manager 2012 ile bunu bir sonraki aşamaya taşıyoruz.

Öncelikle Facebook'a Football Manager partisine hoş geldin demek istiyoruz. Normalde Twitter hesabınıza gönderebileceğiniz mesajları doğrudan Facebook duvarınıza gönderebilme imkanın yanı sıra, ilgili haber öğelerindeki Facebook düğmesi sayesinde maç sonrası raporlarını da duvarınızda yayınlayabileceksiniz.

Ayrıca YouTube'a bir video gönderdiğinizde bunu Twitter veya Facebook üzerinden otomatik olarak duyurabileceksiniz.

YouTube videolarına gelince... aranızda bu özelliği geçen yıl kullananlar yükleyebildikleri videolar üzerinde çok fazla söz sahibi olmadıklarını hatırlayacaklardır - bir düğmeye basıyordunuz ve goller YouTube'a yükleniyordu.

Football Manager 2012 ile kendi önemli anlarınızdan oluşan videolar hazırlayabileceksiniz.

Elbette hala daha golleri yükleyebiliyorsunuz. Hatta golleri tek tek de yükleyebiliyorsunuz. Maça döndüğünüzde "upload highlights" düğmesine basın, böylece her bir gol için kamera açılarını seçebileceğiniz veya golleri paket halinde yükleyebileceğiniz menüye alınacaksınız.

Dahası da var. Eğer "custom highlights" seçeneğine tıklarsanız, hangi golleri yüklemek istediğinizi seçerek kendi paketinizi de oluşturabileceksiniz.

Hepsi bu kadar da değil. Ya yüklediğiniz dosyada kurtarışlarınızın da olmasını istiyorsanız? Ya da orta sahada yaptığınız o muhteşem paslaşmanın? Maçın önemli anlarını seyretmeye başlayın, kayda geçmek için "record" düğmesine tıklayın ve durdurmak için tekrar tıklayın. Maçın o bölümünün "custom highlights" ekranında belirdiğini görecek ve kendi önemli anlarınızı bu şekilde yaratabileceksiniz.

Peki diyelim ki bir YouTube hesabınız yok, ama yine de maçın önemli anları sistemini kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda videolarınızı YouTube'a yüklemek yerine doğrudan hard diskinize kaydedebilirsiniz.

hacettepeli

güzel değişiklikler var sağolsunlar.

Lusage

AlıntıFootball Manager 2012 Ön İnceleme

Futbolu seven herkesin bir dönem mutlaka oynadığı ya da oynamayı düşündüğü bir seri haline geldi Football Manager serisi. Footbal Manager 2012'nin çıkış tarihi kısa bir süre önce duyuruldu. Çıkış tarihinden ziyade, oyundaki yenilikler merak ediliyordu doğal olarak. SI Games, bu konuda eskisine göre daha sessiz kalmayı tercih etti diyebiliriz.Oyun açılışın da sizi kırmızı ağırlıklı, şık bir tema bekliyor. Ayrıca siyah bir tema daha var arzu ederseniz. Ana Menüde tutorial bölümünde oyun ile ilgili öğretici bölümler mevcut. Oyuna başlamadan önce 1 kere göz atmanızda fayda var. Adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

Ne yazık ki, Football Manager 2012'de de Türkçe dil seçeneği yok. Bu konuda uzun süre bekleyeceğiz gibi gözüküyor. Ligleri seçip, bilgileri doldurma ekranı alıştığımız şekilde. Twitter ve Youtube eklentisi, FM 11'de ki gibi aynı şekilde unutulmamış.

Eski FM serilerinde, yeni oyun açtığımızda belirli ligleri seçip kariyerimize başlıyorduk ve bu seçtiğimiz liglerin dışına çıkamıyorduk. Ama FM 12'de bu sorun ortadan kalkmış durumda. Sorun diyorum çünkü, oyunda bana göre en büyük eksikliklerden birisiydi bu. Artık yeni oyun açtığınızda kariyeriniz devam ederken istediğiniz ligleri, istediğiniz zaman ekleyebiliyorsunuz. Şüphesiz, bu özellik oyun zevkini katlayacaktır. Oyundaki en büyük yeniliklerden birisi bu diyebilirim. Kariyerinize başladığınızda, ana menüdeki taktik, antrenman, transfer bölümlerinin değişikliği gözünüze çarpıyor. Menülere ulaşmak artık daha rahat ve hızlı. Herşey elinizin altında.

Oyuncularla Bire Bir Konuşma
FM serilerinde belki de en fazla gelişmesi istenilen diğer durumlardan birisi de takım ve oyuncular ile iletişim. Bu konuda da eklemeler olmuş. Oyuncular ile tek tek konuşabildiğiniz gibi, bütün takımı karşınıza alıp konuşma yapmanız da mümkün. Bu konuşmalar 6 ruh hali ile olabiliyor.

Agressive: Agresif
Assertive: İddialı, kendine güvenen
Passionate: Hırslı
Calm: Sakin
Cautious: Tedbirli, Dikkatli
Reluctant: İsteksiz, Gönülsüz

Bütün takımı karşınıza alıp konuştugunuzda, yaptığınız konuşma ile ilgili oyuncularınızdan reaksiyon alıyorsunuz. Oyuncularınız sizinle fikirlerini ve sorularını paylaşıyor. Bir nevi Fatih Terim gibi, ''Göreyim benim aslanlarımı, Allah yardımcınız olsun!'' deyip, oyuncularınızı gaza getirmeniz mümkün. Maç öncesi sakin olarak başlayan konuşmanızı, ilk yarı işler iyi gitmediği zaman agresifleştirip, sertleştirebilirsiniz. Nabza göre şerbet durumu söz konusu yani. İlk yarıda yakaladığı pozisyonları değelendiremeyen forvetinize, ''İyi oynuyorsun, sadece şanssızdın'' diyebiliyorsunuz. Bunu söylediğiniz oyuncunuz 2. yarıda golünü atıp size maçı kazandırabiliyor. Ama dikkatli olmakta fayda var terste tepebilir konuşmalarınız. Bütün takımı karşınıza alıp konuşup, hedeflerinizden bahsettiğiniz zaman oyuncularınızın reaksiyonu anında size yansıyor. Size sorular soruyorlar. Konuşmalarınız ile ilgili kötü reaksiyon alırsanız bunu beğenmediğinizi söyleyebiliyorsunuz oyuncularınıza.

FM 2011'de ki gibi, bazı menajerlerin size kendi oyuncularını önermesi durumu FM 2012'de de mevcut. Menajerler önerdikleri oyuncunun istatistiki bilgilerinide size sunuyorlar önerirken. Yaşı, mevkisi, bonservis bedeli, oynadığı maçlarda attığı goller vb birçok istatistik mevcut. Çıkan öneri sayfasında arzu ederseniz oyuncuyu gözlemcilerinize izletiyorsunuz. Açıkcası, deneme olarak Galatasaray ile başladığım oyunda çok iyi oyuncu önerileri geldi. Uzun vadede işinize yarayacak ve dikkatinizi çekecek oyuncular mutlaka olacaktır. Size sunulan takım ve gözlem raporlarında gelişmeler var. Takımı çok daha iyi yönetmenizi ve nokta transferler yapmanıza yardımcı olacaktır. Oyuncu arama bölümüne takımınızın mevcut transfer ve maaş bütçesi eklenmiş. Bütçenize göre oyuncular bakabiliyorsunuz. Size sunulan gözlemci raporlarını belirli kriterlere göre sıralayabiliyorsunuz. Gözlemcilerine oyuncu aratma seçeneklerinde de çeşit artmış. 5 yıldızlı derecelendirme sistemine göre, gözlemcinize oyuncu aramasını söyleyebiliyorsunuz.

Taktikler
Backroom advice'de, teknik ekibiniz size oyuncular ve takım ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunuyordu. Takıma alacağınız antrenörler sayesinde idmanlarda defansif ve ofansif anlamda daha fazla yarar sağlamanız ve bunu tablolarla görmeniz mümkün. Açıkcası FM 2011'de öneriler hep tek tip oluyordu. Oyuncular değişse bile, öneri tarzı tek tipti diyebilirim. FM 2012'de bu konuda biraz gelişme mevcut. Daha iyi ve yararlı öneriler alıyorsunuz ekibinizden. Ayrıca, aldığınız kararları sorgulayadabiliyorlar. Takım raporları konusunda da iyileştirmeler mevcut. Oyuncular gibi, takımları da karşılaştırabiliyorsunuz. Sezon öncesi takımların bilgileride size sunulan raporlar arasında. Attığınız gollerin zaman dilimleri, hangi dakikalarda, ne şekilde atıldığı gibi güzel analizler eklenmiş. Seçtiğiniz taktiklerin ne denli başarılı olduğu tablolarca aktarılmış.

Yeni Özellikler
Nasıl oyuncularınızın iyi gelişmesini istediğinizde iyi antrenörler bulmanız gerekiyorsa, iyi oyuncular bulmak içinde iyi gözlemcilere ihtiyacınız var. Gözlemciler ile ilgili en iyi gelişmelerden birisi, eğer yeni bir gözlemci ile anlaşırsanız, gözlemci elindeki mevcut raporları hemen size aktarıyor. Yani, yeni anlaştığınız gözlemciden rapor almak için belli yerlere yollamayı ve belli bir süre beklemiyorsunuz. Gözlemci hazır raporlarını size aktarıyor. Tabii ki her zaman ki gibi istediğiniz yerlere, istediğiniz özellikteki oyuncuları bulmak için gönderebiliyorsunuz. Transfer konusunda, oyuncuyu ikna etmek için menajerleri ile muhattap olmaya devam edeceğiz. Onlarında gönlünü yapmamız gerekecek. Gözlemlediğiniz ve transfer etmek istediğiniz bir oyuncuyu tabiri caizse, 'ayartmak' için daha fazla yorum seçeneği sunulmuş durumda. Gözlemcinizin size sunduğu raporda izlediğiniz oyuncu ve o bölgede oynayabilecek mevcut oyuncularınız karşılaştırılıyor. Örnek verecek olursak, çift ön libero oynayan Real Madrid takımında Diarra'yı satıp yerine oyuncu aradığınızda, gözlemci raporunda izlenen oyuncunun potansiyel yeteneği ile sizin takımınızda o bölgede oynayabilecek oyuncular karşılaştırılıyor. Bu da oyunun yeni özelliklerinden.

3D Maç Motoru
SI Games, 3D maç motoru konusunda her sene üzerine koyarak gidiyor. Bu sene maç motoruna 2 yeni kamera açısı eklenmiş durumda. Özellikle 'Director Camera' FM severler tarafından oldukça sevilecektir. Pozisyonlara göre açılar otomatik olarak değişiyor. Sizi tam anlamı ile maçı yaşatıyor açıkcası. Onun dışında, 3D olarak oyuncuların saha içinde yaptığı hareketleri biraz daha net görebiliyoruz. Maç içerisinde oyuncunuz ufak sakatlık geçirdiğinde küçük bir uyarı kutucuğu çıkıyor ve oyuncunuzun kondisyonunun düştüğü belirtiliyor. ''Hemen değiştir'' ve ''devam etsin'' seçenekleri ile hızlı kararlar veriyorsunuz. Taktik konusunda normal taktiğiniz dışında ikide yedek taktik ayarlayıp, bunları maçın gidişatına göre değiştirmeniz mümkün. Takımınızın yeni taktiğinizinize alışma süreci ve taktiksel başarı grafik şeklinde eklenmiş. Yeni taktiğinizde, takım çalışmasınamı yoksa atak organizasyonlarınamı ağırlık vereceğiniz size kalmış. Maç içerisinde de oyuncularınıza hızlı talimatlar vermeniz mümkün. Ayrıca, gene duran top organizasyonlarını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Fooball Manager'i bize hayran bırakan, oyunda bu denli vakit geçirmemizin en büyük sebeplerinden birisi de gerçekçilik, futbolcuların yeteneklerinin oyuna iyi aktarılması diyebiliriz. Bu konuda kötü bir örnek vermek gerekirse, Madridli Benzema'nın teknik, atak ve yaratıcılık konusunda Portolu Hulk'tan çok daha iyi olması. Özellikle son senelere bakarsak, Hulk ve Benzema'nın neler yaptığı malum. Bence tam tersi olmalıydı. Ayrıca, bazı yerlerde anlamsız takılmalar ve geri dönüşlerde ağırlaşmalar mevcut. 3D maç motorunda tribünler konusunda daha fazla yenilikler yapılabilirdi. Oynadığım hazırlık maçlarında tribünlerden dumanların yükselmesi dikkatimden kaçmadı. Meşale ya da sigaraydı çok dikkat edemedim. İleride bayrak şov hatta koreografi eklenebilir belkide tribünler için.

Football Manager 2012'nin, 21 Ekim günü çıkacağı açıklanmıştı. Açıkçası, oyun ile ilgili güzel iyileştirmeler mevcut. Oyundan daha fazla zevk alma ve içinizdeki Mourinho'yu çıkarma adına taktik, gözlem ve iletişim konusundaki yenilikler göze çarpıyor. Bu şekilde devam ettiği takdirde, 3D maç motorunun 2-3 sene içinde çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bunların dışında çok fazla göze çarpan bir yenilik yok.

Oyunun çıkmasına 1 aylık bir süre var. Halen takım toplantıları, futbolcu tepki - davranışları üzerinde ayarlamalar yapılmakta ve daha çok tepki eklenmeye devam ediliyor. Transfer merkezi, tutorial bölümü, maç motoru ve maç motorundaki grafik seviyeleri halen üzerinde çalışma yapılan bölümler. Lig Ekleme-Çıkarma, transfer-sözleşmeler ve Personel tavsiyeleri yoğun şekilde teste tabi tutuluyor. Bunlar ve diğer sorunlar oyun çıkana kadar düzeltilecektir. FM 2012 ön inceleme versiyonunu inceledim. Oyun çıkana kadar başka yenilikler de gelebilir. Hataları da ortadan kaldıracaklardır. Zaten oyun çıktıktan sonra, gerekirse patchler ile düzeltmeler yapıyor SI Games. Beğeneceğiniz ve oynarken zevk alacağınız bir Football Manager 2012 geliyor. Herkese iyi oyunlar

Hazırlayan: Ozan Aydın / TD Editörü
http://tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=81268

Lusage

AlıntıFM2012 - Uluslararası

Herkese yeniden merhaba, Football Manager 2012 bloglarına tekrar hoş geldiniz.

Bugün kulüpler düzeyinde değil milli takımlar düzeyinde teknik direktörlük yapma hakkında ve bu alandaki yeni özellikler ve değişiklikler üzerine konuşacağım.

İlk olarak, milli takım çalıştırırken yapılacak ve görülecek biraz daha fazla şeyin olması için çalıştık. Yaptığımız çalışmalar arasında; daha fazla haber eklenmesi, bir milli takım teknik direktörünün maçlar arasında neler yaptığının daha iyi temsil edilmesi ve turnuvalara hazırlanma aşamasının biraz daha heyecanlı hale getirilmesi de bulunuyor.

Bunun bir örneği olarak, oyuna ilk defa geçici milli takım kadroları ekledik. Yani büyük turnuvalardan önce, uygun olduğu takdirde 30 oyuncudan oluşan bir kadro kurabiliyorsunuz.

Peki ya daha sonra bu 30 kişiden hangilerinin 23 kişilik kadroya alınacağına nasıl karar vereceksiniz? Tabii ki turnuva öncesinde hazırlık maçları yaparak. Nihai kadroyu belirlemenizin gerekeceği tarihten önce hazırlık maçları için ayrılan süreye 3-4 maç sığdırabilirsiniz.

Gerçek hayatta medya kimlerin kadroya alınacağı konusunda spekülasyon yapmaya bayılır, bu yüzden ön kadro duyurusundan bir hafta önce kimin sakat veya cezalı olup oynayamayacağına ilişkin bir haber öğesi alacaksınız.

Aynı zamanda turnuva sırasında daha fazla haber öğesi gelecek, fakat artık bunları keşfetmeyi size bırakıyorum!

Hem turnuvalar sırasında hem de turnuvanızın olmadığı dönemlerde, genç milli takımlarda işlerin nasıl gittiği ve kimin iyi performans gösterdiği hakkında çok daha fazla geribildirim alacaksınız. Bu da kimleri as kadroya geçirmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olacak.

Ayrıca, milli takım yönetmenin basınla ilişkiler yönüne daha fazla derinlik katmak amacıyla milli takım menajerlerine yönelik pek çok yeni basın toplantısı sorusu eklendi.

Olimpiyatların düzenlendiği dönemler için 23 yaş altı takımı menajerleri de ekledik ve kadro belirleme sürecini yaşı 23'ün üstündeki oyuncuları da kapsayacak şekilde geliştirdik, fakat kulüp yetkilileri bu oyuncuların kadroya alınmasına izin vermeme hakkına sahip olacak.

Ülkeler için artık ülkenin lakabı, nüfusu, rekabet halinde olduğu ülkeler, kuruluş yılı, futbolun dünya çapındaki yönetim organına ne zaman katıldığı, teknik direktörün kısa özgeçmişi, sıradaki maçın tarihi, mevcut dünya sıralamasındaki yeri, ülkedeki büyük kulüpler, önemli transferler, en iyi oyuncular ve ülkenin Football Manager 2012 oynadığınız süre zarfındaki dünya sıralaması geçmişi hakkındaki bilgileri içeren bir de genel bakış ekranı bulunacak.

Ayrıca birkaç yeni ülkeler arası turnuva ekledik ve bunları oyuna dahil etmekle kalmayıp, size veri ve turnuvalar editörü aracılığıyla oyuna bu türde daha fazla turnuva ekleyebilme olanağını da sunduk. Bunların arasında Doğu Asya futbol federasyonu kupa elemeleri, Pasifik oyunları, genişletilmiş bir Altın Kupası (Gold Cup), ASEAN futbol şampiyonası ve Asya Oyunları gibi turnuvalar olacak.

Ayrıca, oyuncuların hangi milli takımda oynayacaklarına ilişkin yeni kuralları da ekledik. Bu değişikliklere göre artık bir oyuncu milli takımıyla yalnızca hazırlık maçlarına çıkmış ise, oynama hakkına sahip olduğu başka bir milli takıma geçmeyi seçebilir.

Gerçek hayatta önem taşıyan bir diğer unsur turnuvalara ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunma süreci olup, uluslararası turnuvalar için verilen teklifler hem medyanın hem de kamuoyunun ilgisini daha fazla çekmektedir. Teklif verme daveti, son teklif verme tarihi ve ev sahibinin duyurulması olmak üzere bu süreç için 3 farklı haber türü bulunuyor. Bunların yanı sıra, kulüpler için de çeşitli bloglarda değineceğim birkaç rötuş yapıldı.

Bu turnuvalar için sundukları teklif başarılı olanlar, ülkelerinin büyük bir turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kazanması halinde artık yeni statlar inşa etmeyi de gündeme alacak.

Fakat benim milli takımları yönetme konusundaki yeni özellikler arasında en beğendiğim, bir önceki dünya kupasının öncesinde SI olarak mirrorfootball internet sitesi için yaptığımız bir çalışmadan "ödünç alınmış" olan bir özellik. Bu özellik ile, hangi ülkelere ve turnuvalara kayıtlı olduğunuza bağlı olarak, yakınlardaki büyük turnuvalarda hangi oyunculara dikkat etmeniz gerektiği konusunda size bilgi veriliyor.

Ah, az daha unutuyorduk! Yakınlarda yayınlanan gözlemcilik blogunda söz ettiğimiz takım raporu tüm milli takım teknik direktörlerinin de hizmetinde olacak. Ayrıca artık kulüp teknik direktörleri için yeni bir milli takım eşleşmeleri ekranı bulunuyor, böylelikle kulüp teknik direktörleri milli takımlarda oynayan futbolcularının nasıl bir performans gösterdiklerini takip edebilecek!

hacettepeli