Samsunspor kimdir, eserleri nelerdir? Tanıl BORA

Başlatan mehmet yılmaz, 23 Ağustos 2006, 13:04:49

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı
Samsunspor kimdir, eserleri nelerdir?  

Samsunspor, "Anadolu takımları" diye geçiştirilen kalabalık içinde özel bir şahsiyettir. Herhangi bir Anadolu takımı değil, yani. Ayrı tutulması gerekenlerden biri. (Başka kim böyledir? Mesela Bursaspor, mesela Antepspor.) Başarılarıyla, kalıcılıklarıyla, yetiştirdikleri parlak oyuncularla, ayırdedilmesi gereken kulüplerdir bunlar.

Samsunspor'u, öncelikle "ilk Karadenizli" olarak ayrı bir yere koymak lâzım. Millî Lig'e terfi etmeyi başaran ilk Karadenizli oydu - Trabzonspor'dan çok önce.

"Başarı" deyince, Samsunspor'un pek öyle yüksek başarıları yok, görünüşte. Türkiye Kupası kazanmışlığı yok (bir kez finalde yenildi). Birinci Ligde iki kez bronz madalya kazandı: 1985 ve 1987 arası üstüste iki üçüncülük. Bunlar gerçi "öylesine" üçüncülükler değildi, şampiyonluğu -veya en azından şampiyonları!- zorlamıştı Samsunspor. Ne var ki Türkiye futbolunun uluslararası platformda yerlerde süründüğü bir dönemdi, Avrupa kupalarında kendini gösterecek bir fırsat da sağlayamadı bu üçüncülükler. Ama Samsunspor, başaltını zorlayan bir pehlivandı çok zaman; ayrıca klasmandaki yeri ne olursa olsun, "büyükler" için her zaman bir risk faktörü oldu. Bunu bizzat bir "başarı" sayarım.

"Yetiştirdiği oyuncular", dedik... Eski zamanlarda, 1980'lere kadar, hemen her Anadolu takımında gördüğümüz bir özelliği Samsunspor da paylaşıyordu: "Yörenin çocukları"na dayanıyordu. İsimlerinden belliydi zaten yörenin çocukları oldukları: Misal, Temel'i, Adem'i, Cazip'i hiç unutmam ben. Samsunspor, futbol ortamı iyice "ulusal pazar"daki hızlı dolaşıma tabi hale geldikten sonra da bu özelliğini olabildiğince sürdüren nadir kulüplerden biri oldu. Hâlâ "yerlinin yerlisi" oyunculara bir yer açabiliyor. Birçok parlak adam çıkardı - bilhassa golcüler, gol kralları. Samsunspor'da dikkat çeken bir özellik de, burada yıldızlaşıp İstanbul'a giden birçok oyuncunun, bilmem ne derece "duygusal" ne derece maddî ve başka nedenlerle, parladığı yere, Samsun'a geri dönmesi: Ercan, Ertuğrul, Celil, Serkan... Güzel bir gelenek gibi görünüyor bu bana.

"Gaziliği" de var Samsunspor'un. Futbol gaziliği. 1989 Ocak ayında deplasmana giden otobüsün geçirdiği kazada, oyuncularını, emekçilerini kaybetti, kaptan Emin felç oldu. Bazı takımlar rakiple karışmasın ya da "şekil olsun" diye ana renkleri dışında renklere bürünürler ya bazen... Samsunspor'un kırmızı-beyazına eklenen siyah ise başkadır, o acı olayın siyahıdır.

Samsunspor'u, esas devamlılığıyla ayırdetmek lâzım. Dokuz canlılığıyla! Tam 6 kez yükseldi Samsunspor 1. Lige. 6 kez de küme düştü. Bu devamlılık, bu ısrar, yitip gitmeye karşı direnmek, düşünce yine ayağa kalkmak, Samsunspor'u müstesna kılan özelliklerden biri kesinlikle. Ne yazık ki bu yazının yazıldığı günlerde Samsunspor 6. düşüşünü yaşamış, 7. kez 2. Lige başlangıç yapmak üzere. İllâ bu yıl değilse bile çok geçmeden dönmesini isterim. 1. Lig, Samsunspor'suz eksik kalır.

Tanıl BORA

mehmet yılmaz

başlığı Tanıl BORA kimdir? eserleri nelerdir? şeklinde değiştrseydik şunları yazabilirdik Tanıl Bora bu ülkede çoğunluğun laklak ile geçirdiği ömrünün her anını bilgi ve fikir üretmeye ayırmış, mütevazı bir entelektüeldir. öyle ki kendisiyle farklı dünya görüşleri içinde olanlar dahi ona saygı duyabilmektedir. Çnkü onun için aslolan insandır. Tanıl Bora'nın ilgi sahalarından birisi de futboldur. G.birliğini tutmakla beraber Samsnspor da sevdiği takımlar listesinde yer almaktadır. Zaten bir taraftar sitesine bilabedel yazması bile bunun nişanesidir.

yazıya gelince ben özellkile "dokuz canlı" kısmına bayıldım. düşüyoruz evet ama ölmüyoruz asla... kalkıyoruz ve devam ediyoruz yola!

bu yazıyı yönetici ve futbolcuların da hatta bu bölümdeki yazıların hepsini okumalarını çok isterdim.

taylan gezgin

Tanıl Bora entellektüel dünyanın en  mütevazi kapısıdır. Yazılarından bize yansıyan yumuşak futbol düşüncelerinin tadı hep damağımızda kalacaktır. Size şunu söyleyeyim: Samsunsporla ilgili fikir beyan etmesi Samsunsporun büyük takım olduğunun kanıtıdır.

hasselbaink

hele şükür... hazirandan beri tanıl bora yazısı bekliyordum ama değmiş istsanbul takımlarının samsun deplasmanından ürktüğünü duymak çok güzel

kirazlýk

bize özgü güzellikleri çok güzel sıralamış eline sağlık

Tribün_ali

bizi cok güzel tarif etmiş hele bir de istanbul k... lerinin bizden nasıl tırstıgını yazması beni sevindirdi yazılarının devamını dilerim

kerem55

AlıntıSamsunspor'u, esas devamlılığıyla ayırdetmek lâzım. Dokuz canlılığıyla! Tam 6 kez yükseldi Samsunspor 1. Lige. 6 kez de küme düştü. Bu devamlılık, bu ısrar, yitip gitmeye karşı direnmek, düşünce yine ayağa kalkmak, Samsunspor'u müstesna kılan özelliklerden biri kesinlikle. Ne yazık ki bu yazının yazıldığı günlerde Samsunspor 6. düşüşünü yaşamış, 7. kez 2. Lige başlangıç yapmak üzere. İllâ bu yıl değilse bile çok geçmeden dönmesini isterim. 1. Lig, Samsunspor'suz eksik kalır.

9 canlıyız  :lol:  yine geleceğiz Samsunsporsuz tadı yok 1. ligin

hasselbaink

Alıntı yapılan: "Tanıl BORA"
İllâ bu yıl değilse bile çok geçmeden dönmesini isterim. 1. Lig, Samsunspor'suz eksik kalır.

itiraf edeyim, şu cümleyi ilk okuduğumda neden bu yıl değilki diye biraz sitem etmiştim yazara. Ama demek ki varmış bir bildiği! inşallah seneye olur, bu seneden pek ümidimiz kalmadı.

jean

samsunspor elbet 1.lige geri donecek kuskumuz yok bronz madalya layini bilmiyordum 3.oldugulmuz zaman avrupa kupalarina katilamamiz sansizliktan baska birsey degil

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: "tanıl bora"İllâ bu yıl değilse bile çok geçmeden dönmesini isterim. 1. Lig, Samsunspor'suz eksik kalır.

gerçi canikli de benzer hisi yaşamış ama onun mesajını üzerinden de epey bir zaman geçmiş ve şimdi aynı şeyi düşünme sırası bana gelmiş.

açıkçası yazıyı büyük bir keyifle okumuştum ama şu üstteki cümle canımı sıkmamıştı dersem yalan olur. Şimdi Tanıl Bora'nın bizim bu kadar yakından göremediğimiz bazı şeyleri uzaktan görebildiğini anlıyorum. biz taraftarız, illa hemen olsun isteriz ancak Bora'nın bu temennisinie de amin dememek olmaz!

piyanist

yazıyı çıktı aldım dükkanda görünen yerlere astım süper oldu