Fatih Uraz

Başlatan Bafralı, 29 Temmuz 2005, 21:01:43

« önceki - sonraki »

Bafralı

80'li yıllardaki efsane kadromuzun kalecisi. 12 kez milli olmuş. Bunlardan birisi 29 nisan 1987'deki İzmirde ingiltere ile oynanan ve 0-0 biten maçın kalecisi. Ayrıca 2. kez 8 yediğimiz maçın da kalecisi. Şu an Zaman gazetesinde yazarlık yapıyor ve "kaleciyi vurun" diye bir kitabı var.
89daki kazada malesef kaburgalarını kırmış ve futbol hayatı bitmiş. Halbuki o zamana kadar dönemin en iyi yerli kalecisiymiş.

curva55

Yazılarında samsunspoırdan bahsediyormu????

Bafralı

Alıntı yapılan: "curva55"Yazılarında samsunspoırdan bahsediyormu????

Zaman gazetesinin istese de yazdıracağını sanmıyorum.

curva55

Zaten zaman gereksiz bi gazete...Öss ve Lgs ekleri olmasa satmazda zaten :lol:

Amsterdamli

Fatih Uraz cok sevdigimiz bir abimizdir ve kitabinin tanitimini yapmak icin ilk olarak Samsun'dan baslamisti.

Kose yazilarinda Samsunspor'dan genelde pek bahsetmiyor ama daha once bu sitede yayinladigim kazayi anlatan cok duygusal bir yazisi var mesela.

Bafralı

Eski milli eldivenlerden Fatih Uraz'ın Zaman Kitap'tan çıkan Kaleciyi Vurun adlı kitabı, İngiliz yazar Simon Kuper'in 22 ülkeyi dolaşarak yazdığı Futbol Asla Sadece Futbol Değildir'in Türkiye versiyonu

Fatih Uraz... 30 yıldır futbol camiasının içinde. Hacettepespor'da başlayan kalecilik serüveni, Samsunspor, Beşiktaş ve Milli Takım'da devam etti. 20 Ocak 1989 tarihinde Malatya deplasmanına giden Samsunspor'un otobüsündeydi ve sağ taraftaki koltukların dördüncü sırasında uyuyordu. Takım arkadaşı Mete'nin 'Vuruyoruuuz' çığlığıyla uyandı, birkaç saniye içinde koltuklara sıkışıp bayıldı, gözlerini açtığında hastanedeydi.

Mete, öleceğini rüyasında gördü

Aslında, dört futbolcunun (Mete, Tomiç, Muzaffer, Nasır) hayatını kaybettiği bu kazayı Mete rüyasında görmüştü: "Ağustos 1988'de kamp için Uludağ'daydık. Bir sabah Mete tek başına oturuyordu. Fatih sana bir şey anlatacağım, dedi. Ben de anlat, dedim. Dün gece bir rüya gördüm, dedi: 'Sen ve ben ölümü bekliyorduk. Sen la havle vela kuvvete gibi bir şeyler söyledin, kurtuldun. Ben ise kurtulamadım.' Ben de 'Bana Samsun'a dönünceye kadar müsaade et. Ben bu rüyanın yorumunu öğrenip sana söylerim' dedim. Daha sonra Samsun'a döndük, ilim sahibi olduğuna inandığım bir hocaya gittim, rüyayı anlattım. O da 'Bu bir çağrıdır' dedi."

Kaleci canınız nasıl kurtarıyor?

Kitapta buna benzer hikmet verici anılar da var, komik hikayeler de, 'Burası Türkiye'lik kıssalar da... Kitaba ad olan 'Kaleciyi Vurun' emri de 'Burası Türkiye'lik hikayelerden. Fatih Uraz futbola yeni başlamış genç bir eldiven. Hacettepe Genç Takımı'nın yedek kalecisi. DSİ ile yaptıkları önemli maça kulüp başkanı (İnci Baba) da geliyor. Maçta 1-0 mağluplar ve rakip keleci bir türlü gol yemiyor. Başkan, en sonunda dayanamıyor ve adamlarına emri veriyor: Kaleciyi vurun. Neyse ki üç-beş dakika sonra o gencecik kaleci golü yiyor da canını kurtarıyor. Kitapta buna benzer onlarca anı var.

'Değişen hiçbir şey yok'

Zaman Gazetesi spor yazarı Fatih Uraz, birçok anısında kahramanların ismini vermekten ısrarla kaçınmış. Mesela, 'Kaleciyi vurun' emrini İnci Baba'nın verdiğini herkes tahmin etse de Uraz kesinlikle odur ya da değildir demiyor. Uraz, isim vermemesinin sebebini ise şöyle açıklıyor: 'Türk insanı çok unutkan ve kendisine bir zarar geleceğinde ben böyle bir şey söylemedim, diyor. Bir de benim vurgulamak istediğim şu: 70'lerde olanlar şimdi de oluyor.'

O gün yaşananlarla bugün yaşananlar arasında hiç fark yok mu gerçekten? Uraz, 'Takımlar, isimler, mekanlar değişiyor; ama olaylar yine aynı, zihniyet yine aynı. Değişen hiçbir şey yok. Değişen sadece sahalar, toplar, formalar ve para' diyor. Uraz'ın bu kitabı yazmaktaki amacı ise futbolun kirli yüzünün herkes tarafından bilinmesi. 'Amacım, insanlar bu kitabı okusun, Simon Kuper'in de dediği gibi futbolun sadece futbol olmadığını görsünler. Çünkü futbol, göründüğünden çok farklı olan bir şey. Yaşananların çoğu da sadece bizim insanımıza mahsus.'

tuzlalı

Kaleci Fatih deyince o eski parlak günler geliyor aklıma. Milli takımın kalesinde bir Samsunsporlu. Zirveye oynayan çok iyi bir takım "Hedef Şampiyonluk". İçerde dışarda can yakıyor. Birbirinden kıymetli oyuncular... Bana bunları hatırlatıyor ve üzülüyorum. adını duyunca mutlu olmuyorum.

55samsunlu55

Samsun'da uzun yıllar kalecilik yapmasına rağmen 1 veya 2 sene oynadığı beşiktaşı sürekli ön plana çıkardığı için değer vermiyorum kendisine. samsunsporu zikrettiğine hiç şahit olmadım.

alemduysunkralsamsun

Zaman gereksin bir gazete mi ? ayıp oluyor arkadalar çıplak kadın resimleri yok diye mi söyledin bunu sen zaman namaz o kadarrrr

tunç güvenoðlu

arkadaşlar kaleci fatih samsuna gelmiş en ıyı yerli kalecidir.efsane kadronun file bekçisidir.fener 4 attığımız maçların kalecisidir.ve bir anı anlatayım size fenere 4 atmışız ve ıstanbulda oynayacaz maç tamda ramazan ayına rastlıyor fatih gazetelere demeç veriyor maça oruçlu cıkacam gol yersem orucum bozulur diye maçta fenerbahçe penaltı kazandı abdülkerim kullanıyor bizim tribünlerde herkes oruç bozulurmu diye bir endişe ama fatih penaltıyı kurtarıyor ve maçı samsun 1-0  kazanıyor.işte fatih bu adam

jean

bir ara trt ye cikmisti demisti tam sampiyon olacaktik bu isi biterdik demistik ama bitiremedik kazadan falanda konusmustu

tunç güvenoðlu

jean aynen fatıhın dedıgı gıbı sampıyon olcaz zannettık ama galatasaray istanbulda 4-1 yenıldık ve iş bitti ondan sonrada savaş kadro dışı falan kaldı tanju g.s gıttı bir seyler oldu ama anlamadık

ali ihsan

Samsunsporun kazadan önceki efsane kadrosunun kalecisiydi.Babam beni ilk kez maça götürmüştü 7-8 yaşlarındaydım.O zaman eski statta oynuyorduk.Rakip altaydı.Kalede fatih,rahmetli Muzaffer,Emin,rıfat,Tanju hepsi sahada.2-0 aldık maçı.Golleri Tanju attı.Hele 2. golü yarım voleyle atmıştı.Fatihte çok iyiydi kalede.Zaten milli takımdada oynuyordu.Ayrıca futbolu bıraktıktan sonra bizde de bir süre kaleci antrenörlüğü yaptı.

hasselbaink

Alıntı yapılan: "tunç güvenoğlu"arkadaşlar kaleci fatih samsuna gelmiş en ıyı yerli kalecidir.efsane kadronun file bekçisidir.fener 4 attığımız maçların kalecisidir.ve bir anı anlatayım size fenere 4 atmışız ve ıstanbulda oynayacaz maç tamda ramazan ayına rastlıyor fatih gazetelere demeç veriyor maça oruçlu cıkacam gol yersem orucum bozulur diye maçta fenerbahçe penaltı kazandı abdülkerim kullanıyor bizim tribünlerde herkes oruç bozulurmu diye bir endişe ama fatih penaltıyı kurtarıyor ve maçı samsun 1-0  kazanıyor.işte fatih bu adam

anlattığınız şey çok ilginç. belki de gazetecilerin uydurmasıdır ama madem Fatih Uraz bizim sitemizde de yazıyor ve bunları da okuyordur en iyisi kendisine soralım bunu.
bir de penaltıyı kaçıran ist. daki kupa maçında zafer miydi a.kerim mi?
yıllar sonra A.kerim zeytinburnunda oynarken gelmişti Samsun'a 3-2 kazanmıştık o maçı.

tunç güvenoðlu

Alıntı yapılan: "canikli"
anlattığınız şey çok ilginç. belki de gazetecilerin uydurmasıdır ama madem Fatih Uraz bizim sitemizde de yazıyor ve bunları da okuyordur en iyisi kendisine soralım bunu.
bir de penaltıyı kaçıran ist. daki kupa maçında zafer miydi a.kerim mi?
yıllar sonra A.kerim zeytinburnunda oynarken gelmişti Samsun'a 3-2 kazanmıştık o maçı.

sevgili canikli  anlattıgım maç samsunıgımız da 4-0 yendıgımız macın ıkıncı devresınde ıstanbulda oynadıgımız ve 1-0 yendıgımız mactı.penaltıyı fenerbahceden abdulkerım atamadı.