Samsunspor'un Son Kralı; Simon Zenke

Başlatan mehmet yılmaz, 16 Mayıs 2011, 19:36:49

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

http://www.samsunspor.biz/haber-Samsunsporun_Son_Krali_Simon_Zenke-9157-

AlıntıSamsunspor'un Son Kralı; Simon Zenke

Sezon başında Strasbourg'tan transfer edilen Nijeryalı genç futbolcu attığı gollerle olduğu kadar sempatik tavırlarıyla da tribünlerin sevdiği isimlerden birisi oldu. Güçlü fiziği ve süratli oyun yapısıyla rakip savunmaların baş belası olan Zenke, şampiyonlukla tamamlanan bu unutulmaz sezonu değerlendirdi.

Simon, Samsunspor taraftarını nasıl buldun? Neler düşünüyorsun onlar hakkında?

Ben hayatımda hiç böyle bir taraftar topluluğu görmedim, böyle bir taraftar topluluğunun önünde oynamadım da. O gün kendinizi güçsüz hissetseniz de, kötü oynasanız da sizi hep diri tutuyorlar, oyunun içinde kalmanızı sağlıyorlar. Ocak ayında gelen onca teklife karşın ben Samsunspor'dan ayrılmamışsam bunun tek sebebi taraftardır. Bazen oyun içinde tezahüratlarını bile izlediğim oluyor. Özellikle bana yaptıkları tezahürat çok hoşuma gidiyor. Bir de dakikalarca, atkı sallayarak, arkaya, sağa, sola dönerek yaptıkları "şampiyon" tezahüratları müthiş. Tabii 'Süper Lig'e, Süper Lig'e, Süper Lig'e Samsunspor' tezahüratları... İnanılmazlar.

Bank Asya Birinci Ligi nasıl değerlendiriyorsun?

Daha önce Fransa'da da oynadım. Orada oynanan futbol anlayışıyla Türkiye'deki anlayış çok farklı. Bank Asya Birinci Lig'de oynamak hiç kolay değil. Hatta çok da zor. Çünkü çok mücadele var, çok kavga var, çok sertlik var. Her maç tekme-tokat yiyorsunuz. Birçok takım pas yapmayı hiç denemiyor bile. Uzun toplarla, ölü toplarla, kontratakla gol atmaya dayalı, gol yememeyi önde tutan bir futbol anlayışı hakim. Biz hem defansif hem ofansif performansı en iyi takım olduğumuz için bugün bu noktadayız.  

Sezon boyunca beğendiğin oyuncular kimlerdi?

Bank Asya Birinci Lig'de birçok genç ve başarılı oyuncu var. Daha büyük kariyer yapabilecek futbolcular için ideal bir lig burası. Adanaspor'da Mbilla, Boluspor'da Ferhat, Mersin İdman Yurdu'nda Joseph, Erciyesspor'da Veli, Güngören Belediyespor'da Diallo aklıma ilk gelen oyuncular. Bizim takımdan Kemal, Murat ve Ufuk'u beğeniyorum. Bu arada Agbetu'yu da atlamak olmaz. Onlar da benim gibi gençler ve birlikte güzel işler yapabiliriz.

Genelde seni tutmakta güçlük çektiler ama en çok zorlandığın stoper kim oldu?

Beni en çok zorlayan oyuncu Erciyessporlu Veli. O tam bir çılgın. O adam tam bir deli. Çılgın bir futbol anlayışı var. Beni durdurabilmek için faul, tekme, tokat hemen her yolu denedi, başarılı da oldu. O yüzden onu ligin iyi savunma oyuncularından biri olarak görüyorum.

Çok sayıda gol attın ama en özel golün hangisiydi?

Ligde 16 gol attım ve gol kralı oldum. Bana göre en önemlisi Çaykur Rizespor'a deplasmanda attığım goldu. O maç bana göre ligdeki hedefimizin belirlendiği maçtır. Genelde maçlarda hep asistleri Agbetu yapıyor ama o maçta asisti hakem Bünyamin Gezer yapmıştı. ( Gülüyor )

Peki, takımın kader maçı hangisiydi sana göre?

Samsunspor olarak kaderimizi belirleyen maç deplasmandaki Boluspor karşılaşması oldu. O karşılaşmadan çıkacak sonuç bizim belki başka hedefleri kovalamamıza sebep olabilirdi. Ama o gün tüm takım arkadaşlarım iki kişilik oynadı ve takımımız kazandı. O maç bana göre şampiyonluk kilidinin çözüldüğü maçtır.

Şampiyon oldunuz. Neler düşünüyorsun şampiyonlukla ilgili?

Şampiyonluk benim ya da bir başka oyuncunun bireysel başarısıyla elde edilebilecek kadar kolay bir olgu değil. Şampiyonluk, başımızdaki başkandan, yöneticilere, teknik adamlardan, sporculara, taraftarlara hatta medyaya kadar uzanan iletişimin sonucunda kenetlenildiğinde elde edilebilecek bir başarı. Bütün bunlar bizim takımımızda olduğu için bu başarı yakalandı. Birbirinin açığını kapayan, yardım eden başka bir takım görmedim ben. Müthiş bir kaptana; Turgay'a sahip olmak bizim birçok problemi kolayca aşmamızı sağladı.

M'billa ile birlikte  gol kralı oldun? Nasıl bir duygu bu?

Gol krallığı, açıkçası buraya gelirken planladığım bir şey değildi. Fransa'da kanatta görev yapıyordum ve kaleye en yakın yerde değildim. Burada ise en uç noktada görev yaptım. Kendimi en iyi ifade edebildiğim yerde en doğru şekilde oynadım. Bu da başarıyı getirdi. Takımın başarısına paralel olarak ben de arkadaşlarımın yardımıyla iyi işler yaptım ve bu kadar gol attım. Hakan'ın pasları, Agbetu'nun asistleri, Abdülaziz'in, Murat'ın, Ufuk'un katkıları olmasaydı bu kadar gol atamazdım. İyi ki bu takıma geldim, iyi ki bu arkadaşlarla oynadım. Başarımın büyük bölümü onlarındır.

Samsun şehri ile ilgili neler düşünüyorsun?

Samsun'a gelirken bazı tereddütlerim vardı. Ama geldikten sonra tüm düşüncelerim değişti. Şehir çok güzel. Her türlü imkân mevcut. Yemekler güzel. Uyum sağlamam beklediğimden çok daha kolay oldu. Bir de İngilizce konuşabileceğim insan sayısı daha fazla olsaydı her şey daha iyi olurdu.

Artık Süper Lig'desiniz. Önümüzdeki sezon neler olur sence?

Samsunspor, bu sezon büyük bir başarı yakaladı ve Süper Lig'e çıktı. Bundan sonra işi daha da zor ama başarabilir. Ben gelecek sezon planlarının içinde olup-olmayacağımı henüz bilmiyorum. Çünkü ligin bitmesini bekledi her iki taraf da. Samsunspor'da mutluyum, burada oynamak, arkadaşlarımla birlikte bu müthiş taraftarın önünde oynamak isterim. Ancak profesyonel bir iş yaptığımıza göre şartların da her iki tarafın menfaatine uygun olması önemli. İnşallah güzel bir netice alırız görüşmelerden. Süper Lig'de ben Bank Asya Lig'deki kadar başarılı olacağıma inanıyorum. Çünkü orada mücadelenin yanında tekniğe dayalı da bir oyun anlayışı var ve bu bana çok uygun.

Röportaj: İbrahim Canbulat

kuzey55

AlıntıSüper Lig'de ben Bank Asya Lig'deki kadar başarılı olacağıma inanıyorum. Çünkü orada mücadelenin yanında tekniğe dayalı da bir oyun anlayışı var ve bu bana çok uygun.

benim de tereddütlerim var ama bu şekilde düşününce oynayabilir süper ligde.

ngonge

Kusura bakmasın Zenke ama top kontrolü çok zayıf, teknik futbolda nasıl oynayacak?

mehmet yılmaz

Zenke ile ilgili tereddütlerim vardı. Ama bence kendini geliştirebilecek, üzerine koyabilecek bir oyuncu. Bir de mesela bir Herva Tum bir Isaac Promise Süper Lig'de oynayabiliyorlarsa Zenke de rahatlıkla oynar.

Zaman zaman düşüş gösterse de, ligi gol kralı olarak bitirmesi önemliydi bence. Tarihe yeni bir gol kralı daha yerleştirmiş olduk.

Verdiği cevaplar, özellikle taraftarla ilgili düşünceleri hoşuma gitti.

Uğur Yıldız

bu adam kral değil ya ben hala inanmıyorum süper ligde iş yapcağına

kumköylü ahmet

Gol Krali Zenke olmadiki son macda 2 gol atan nbilami ne o olmadimi gol krali 17 golu oldu diye biliyorum ben

mehmet yılmaz

Zenke ve M'Billa birlikte oldular; 16 golle...
M'Billa'nın Rize'ye attığı golü Evren Kürkçü'ye kendi kalesine yazdılar, en son Evren dokunmuş.

jean

olm zenke iki macta atamadin bir tane neyse sagol yine katkilarindan

55(tuncay)55

o topu direk den dönmeseydi of offffffffffffff
şampiyonluk gitti >:( >:( >:(

kumköylü ahmet

sagolasin mehmet kardes ben mbilla biliyodum onuda guzel gine aciklamisin tesekkurler

Ahmeti

belki seneye yanında sağlam bir golcü olursa etkili bir forvetimiz olabilir

Burak

Adam gözümüzün önünde futbolcu oldu belki kendini geliştirip daha iyi daha kaliteli oyuncularla daha da yüksek bir performans sergileyecek veyahut kalitesi bu lige yetmeyecek vasat yada kötü bir görüntü çizecek bekleyip göreceğiz

Ertuğrul Sağlam

Bir sene daha denemekte fayda olurmu? bilmiyorum :-\ Ama genede gol kralı çıkardığımız için mutluyum tbr. Zenke.

erkutdem55

Sezon boyu çok güzel gollere imza attı.İyi bir kadro kurulursa seneye Süper Lig'de haftanın gollerinden atabilir bikaç kez.Ben emin olamasam da denenmesinden yanayım.

Ollivanders

Superligde yeterli olmayacagı kanısındayım. Yedek kulubesinde dusunulmeli.