"Sözde 4 büyükler" olmasaydı ...

Başlatan timofte, 05 Mayıs 2005, 16:26:32

« önceki - sonraki »

timofte

Milliyet gazetesinin araştırması:

(05.05.2005)

AlıntıBirinci Lig'in 47 yıllık tarihinde dört büyükler olmasaydı, Anadolu takımları arasında şampiyonluğu 5 kez Eskişehirspor alacaktı.  Samsunspor ve G.Antepspor 4'er şampiyonlukla klasmana gireceklerdi.

Türkiye Süper Ligi'nin 47 yıllık tarihinde, dört büyükler dışındaki takımların kendi aralarında oynadığı maçlar göz önüne alınarak bir Anadolu Ligi oluşturulsaydı, en çok şampiyonluğa ulaşan takım Eskişehirspor olacaktı.
1970 ve 80'lerin başlarında fırtına gibi esen Es - Es, bu dönemde 5 kez Anadolu Ligi şampiyonluğunu yakalarken, sonraki yıllardaki çıkışlarıyla dikkat çeken  Samsunspor ve Gaziantepspor 4'er şampiyonlukla Eskişehir'i takip edeceklerdi.

Gegiç'le Çıkış

Araştırma yapılırken dört büyüklerin liglerde yarışmadığı varsayılarak, hem kendi aralarında hem de diğer takımlarla oynadığı maçlar fikstürden çıkarıldı. Bu şekilde oluşturulan yeni Anadolu Ligi puan durumunda özellikle efsane teknik adam Abdullah Gegiç yönetiminde büyük çıkış yapan ve 1968-69, 1969-70, 1971-72, 1974-75 ve 1979-80 yıllarında ipi göğüsleyen Eskişehirspor'un beş şampiyonluğunu sonraki 25 yılda geçebilen olmayacaktı.

Samsun Takipte
1985-86 ve 1986-87 sezonlarında Tanju, Orhan, Savaş, Rıfat gibi yıldızlarıyla ligi kasıp kavuran Samsunspor, 1993-94 ve 1999-00 sezonlarında da kazandığı zaferlerle 4 şampiyonluğa ulaşacaktı.

Son Şampiyon Antep

Anadolu'nun bir başka yükselen temsilcisi Gaziantepspor, 3 şampiyonluğuna geçtiğimiz yılki 57 puanlı açık ara zaferini ekleyerek Anadolu kupası sayısını dörde çıkaracaktı. Bu üç takımı üçer şampiyonlukla Adanaspor, Altay, Ankaragücü ve Gençlerbirliği takip edeceklerdi.

Klasman

5 şampiyonluk: Eskişehirspor (68-69 sezonu 36 puan, 69-70 sezonu 30 puan, 71-72 sezonu 31 puan, 74-75 sezonu 29 puan, 79-80 sezonu 26 puan)
4 şampiyonluk: Samsunspor, Gaziantepspor
3 şampiyonluk: Adanaspor, Altay, Ankaragücü, Gençlerbirliği
2 şampiyonluk: İstanbulspor, Boluspor, Göztepe, Kocaelispor, Sakaryaspor, Sarıyer
1 şampiyonluk: Denizlispor, Bursaspor, Ankara Demirspor, Aydınspor, Bakırköyspor, Beykoz, Karşıyaka, Orduspor, PTT

timofte

Samsun halkının nasıl bir Samsunspor'un kıymetini bilmediğini, kolaycılığı seçip medya-federasyon destekli İstanbul takımlarının hazır başarılarından kendine pay biçerek mutlu olmak gibi bir anlamsızlığın peşinde koştuğuna iyi bir örnek ..

fatihsune

böylesine desteksizliğe ,ilgisizliğe ve duygusuzluğa rağmen büyük samsunsporumun bu başarısı beni daha da motive etti...
samsun halkının duyarsızlığına inat elde edilen bu başarılar sanırım bize açıklamak için bişey bırakmıyor...
ne yapmış samsun diyenlere ibret olacak bir belge,teşekkürler timofte..........

Fecr_55

i$te Samsunspor´umuzu kendilerine yaki$tirmayanlara kapi gibi net bir cevap...asil onlar takimimiza layik degil, o kendini bilmezlere kalmadik $ükür...

kral55

Fener,beşiktaş,galatasaray federasyon torpiliyle büyük olmuş takımlar.Ben büyük diye tabir edilen bu 3 takımı biliyorum.4. büyükte Samsunspordur.Başka büyük bilmiyorum.Tanımıyorumda.

Fecr_55

ne ilginctir ki bu 3 "büyük" takimlar istanbul´dan cikmakta...tesadüf olsa gerek!!! sanki lig bu 3 takimdan, ayy pardon kazikci trabzonu unutmayayim, bu takimda büyükler arasina girdi; hani bi tanede anadoludan olsun bu büyüklerin arasinda dendi galiba...yani bu 4 takimdan ba$ka takim yok mu Türkiye´de ya...iyi o zaman, lig artik 2´ye ayrilsin; istanbul ligi ve Anadolu ligi olarak...o zaman anla$ilir kiymetimiz...hem keyfi kaciyor, hatta kacti bile artik bunun, yani hep ayni takimlarin $ampiyon olmasiyla ve daha önemlisi nasil $ampiyon olduklariyla!!! haksiz bir $ekilde, paralarini kullanarak, Anadolu´nun hakkini yiyerek...ya bizim canimiz yok mu??? anormal olan bir$ey daha var, medya daima bu takimlari destekliyor...en ince ayrintisina dek haberleri veriliyor...onlara ayrilan zamanin yarisinin yarisini dahi, bütün Anadolu takimlarini toplasan, bu bütünlüge ayirmiyorlar...lig bir spor yari$idir, ama bu kisitlandikca bir yere asla gelemeyiz...

yani diger ülkelerin liglerine baktigimda her takima hemen hemen ayni gözle bakiliyor...tabii büyük kücük ayirimi var, ama her konuda e$itler...hepsi ayni haklara sahip...

Rentboy

türkiye de her yerde dayın olmalı.futbolda da böyle.

ugrasfaruk55

:arrow: 4 büyük yok beyler tek büyük var oda samsunspor...
FORZA SAMSUNSPOR

timofte

başlığa dikkat ederseniz "dört büyük denilenler ifadesi var..
bu sözde büyüklere karşı hassasiyetimi defalarca belirttiğim için tekrar uzun uzadıya açıklama gereği görmüyorum. istanbulun futbol tüccarları ve trabzona da boyun eğmeyeceğiz.

timofte

Alıntı yapılan: "şirinler_1965"ben senin NE KADAR SAMSUNSPORLU OLDUGUNU BİLİYORUM abi

eyvallah kardeşim sağolasın ben de senin Samsunsporluluğunu biliyorum.

Clint_Eastwood

Arkadaşlar bu 3 büyük palavrası aslında pisikolojik bir baskıdır. Bunu medya çok iyi uygulamaktadır. Medyada %95 3 büyük denilen takımlar yer alıyor. Tabi çocuklarımızda bundan etkilenip bu takımları tutuyorlar.
Bakın ben İngilterede dil eğitimi sırasında Division 2 (4.lig) maçına gittim. küçük bir kasaba takımı stad 4.500 kişilikti ve full doluydu. Adamlar alt ligde olmalarına rağmen Chelsea veya Man. United takımlarını tutmuyorlar. Takımları küme düsede ölümüne destekliyolar.Ama bu bizim ülkemizde olmuyor maalesef...
Samsunsporluyum ve bundan gurur duyuyorum...

timofte

evet konuyu gerçekten güzel izah etmişsin. bu olaylarda medyanın çok büyük rolü var. sabah akşam üç takım insanlara "büyük payesi ile" pompalanıyor.

sebebini reyting olarak açıklasalar da ortada bir art niyet var. çünkü bu bir kısır döngüye dönmüş durumda. bu yaklaşım devam ettikçe elbette bu üç takımın taraftarı daha çok olur. maçları geceyarısından sonra yayınlanabilen takımların taraftarı olmak kolay mı? sürekli şişirilen, pohpohlanan camialar dururken popülizmin tavan yaptığı bir ülkede bu akıntıya kapılmamak ne kadar mümkün?

Kaldı ki ayrımcılığın sadece "reyting aşkına bağlanması" dahi mümkün değil. Medyada sürekli olarak kasıtlı bir bakış açısının ortaya konulduğu,  en bariz haksız ve saldırgan oldukları durumlarda bile bu üç takıma karşı yeterli tavır konulamazken, Anadolu takımlarına dair yorunmlardaki özensizlik dikkatlerden kaçmıyor. Böylelikle de meselenin reyting avcılığı ile sınırlı olmadığı, "diğer takımların" hor görülerek ayrımcılığa uğradığı ortaya çıkmış oluyor.

Bu ülkenin Başbakanı bile Konyaspor-F.Bahçe maçında elle atılan bir golle ilgili olarak yorum yaparken, "hadi bir gol elle, diğerleri de mi elle atıldı?" diye yorum yapabiliyor. Çünkü günümüz Türkiyesinde bunlar prim yapıyor. Zira bu yorumdan haz duyan Konyalı bile var, işte görüyoruz İstanbula özenen Samsun'da yaşayan bazı kişilerin İstanbul takımlarının taraftar gruplarının şubelerini açmaya kalktıklarını..

Eski başkanımız İsmail Uyanık'ın gayet güzel ifade ettiği gibi bu "sürü psikolojisinden" başka bir şey değildir. Öyle bir hale gelinmiş ki, bu takımlardan birini desteklemeyene şaşırıyorlar. Kendi şehrinin takımını desteklemek normal olan iken, anormal bir şey gibi gösteriliyor. Taşralı bir kafa olarak görülüyor. Bugün sadece üç-dört takımdan birini tercih etmek insanlara adeta dayatılıyor.buna "renk aşkı" demeleri ise meseleyi daha da trajikomik hale getiriyor.

Bana göre asıl renk aşkı, deplasmana 50 kişiyle de olsa gidenlerin, sesi duyulmasa da bağıranların, inadına şehrimin takımı diyenlerin aşkıdır. Diğerlerininki olsa olsa özentidir. Basitliktir.

curva55

Alıntı yapılan: "timofte"
Bana göre asıl renk aşkı, deplasmana 50 kişiyle de olsa gidenlerin, sesi duyulmasa da bağıranların, inadına şehrimin takımı diyenlerin aşkıdır. Diğerlerininki olsa olsa özentidir. Basitliktir.
başka bişe demeye gerek yok!!

samsunlu_gencler

Alıntı yapılan: "timofte"
abi senin cumlelerine hastayım walla.ellerine saglık tesekkurler

tankut

süper ligin !!!!? 10. haftasında oynanan g.s-Denizlispor maçının NTV de yayınlanan 91. dakika programında çok bilen ulu futbol yorumcularımız!! H.Uluç ve H.Babaoğlu Denilili Mikka nın attığı golden sonra Tribünlerde çılgınca sevinen az sayıdaki denizlili tarafarları gösterek yaptığı yorumları izleyenleriniz varsa İstanbul medyasının anadolu takımlarının taraftarlarını nasıl gördükleri birkez daha ortaya çıktı. Aynen aktarıyorum
H.Babaoğlu: "Denizlili taraftarları gördünüzmü 10 kişi bunlar ne yapmaya çalışıyor yahu".
H.Uluç: (sırıtarak) Bunların torunlarının torunları bile 100 sene geçse şampiyonluk göremez 10 kişi tepinip duruyorlar işte. (Hep birlikte salyalarını akıtarak gülüyorlar).Pek sayın bu ulu yorumcu beyler, Denizlili taraftarlar ne yapacaktı yani torunlarının torunları denizlinin şampiyonluğunu göremeyecek diye bu takımın sevgisini çöpe mi atacaklardı yani. Sizler gibi istanbul yalakalığı yapsalar daha iyi olurlardı herhalde. İbretle izledim.