Samsunspor Kitabı - İletişim Yayınları ( hazırlık aşaması )

Başlatan m.yilmaz, 08 Eylül 2007, 14:57:36

« önceki - sonraki »

m.yilmaz

Samsunspor Kitabı projemiz yaklaşık 5-6 aydır gündemimizde. İletişim Yayınları ile bu konuda bir anlaşma sağlandı. ( İletişim Yayınlarının futbol kültürü serisi Türkiye'de bir markadır, ayrıntılı bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz.) Kitap, hem Samsunspor hem de Türk futbol kültürü için önemli bir kaynak eser olacaktır diye ümit ediyoruz.

Kitap için uzun süredir, yazı, görüşme ve arşiv taraması şeklinde bir hazırlık yapıyoruz/ 5-6 ay daha yapmaya devam edeceğiz. Maksadımız Samsunspor sevgimize ve Samsunspor'un büyüklüğüne yakışır bir eser koyabilmek ortaya. Yazın başlarında son noktanın konulacağını ümit ediyorum -ki inşallah Samsunspor'umuzun Süper Lige dönüşüyle eş zamanlı olur.

Kitapta derleme yazılar, fotoğraflar ve röportajlar olacak. İsmail Uyanık, Tanju Çolak ve Ertuğrul Sağlam ile yapılan röportajları bağımsız olarak eklerken diğer röportajları konu aralarında kullanacağız. Bu üç isim seversiniz ya da sevmezsiniz Samsunspor kitabında mutlaka röportajı olması gerken isimler. Diğerlerinden kim konulursa itirazlar olabilir. Tabii bunların dışında Emin Kar, Ercan Kol, Vura Korkmaz, Celil Sağır, Temel Keskindemir gibi şu an isim zikredemeyeceğimiz pek çok eski Samsunsporlu ile de görüşüldü/görüşülecek.

Çalışmada için tabiri caizse çok iyi bir kadro kurduk.

Bendenizin haricinde;
Halk Gazetesinden Hakkı Yeşilyurt
samsunspor.biz'den M.Teoman Taş ( Timofte )
Zaman'dan Fatih Uraz, Tamer Korkmaz, Necati Kola
Milliyet'ten Cem Dizdar
Radikal'den Bağış Erten, Tanıl Bora
ATV'den Alpaslan Akkuş
OMÜ'den Akademisyen Cevdet Yılmaz
Aksiyondan Fatih Vural, Behram Kılıç ( Röportajlar)gibi isimler de kitaba katkıda bulunacaklar. Bu liste daha da genişleyebilir tabii ki.

Bu başlık altında soru, fikir, katkı ve temennilerinizi almak istiyoruz. Neticede bizlerin de gözden kaçırabileceği şeyler olabilir.

Teşekkürler...

Sadece Samsunspor

ÖNCELİKLE BÖYLE BİR ESER YAPILACAĞI İÇİN ÇOK MUTLUYUM SİZ VE DİĞER KADRODAKİ ARKADAŞLAR İÇİNDE TEŞEKKÜR EDERİM İNŞALLAH ÇOK İYİ BİR KİTAP OLUR VE NESİLLER BOYU SAMSUNSPORUMUZU EN İYİ ŞEKİLDE TANITIR - ASLINDA BU SİTEDEKİ ARKADAŞLARLADA KISA KISA RÖPORTAJLAR YAPILABİLİR YİNE DE SİZ BİLİRSİNİZ

İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM  :wink:

Sol Açık

Hem böyle bir çalışmayı yürütmenizden, hem de katkı istemenizden ötürü tebrikler...

Eserin yayınlanmasını heyecanla bekliyorum...

beşnumara

şimdiden emeği geçen abilerimizin eline yüreğine sağlık inşaallah en kısa zamanda çıkar :lol:

celebi

şimdiden emeği geçen herkesten Allah razı olsun yaw

jean

bu benim bekledigim birsey inslalah en yakin zamanda cikar piyasaya bizd ealir omur boyu saklariz

Tribün_ali

Bu fikir cok güzel bir tane de ben alıp ömür boyu saklar ve takımımın tarihini bilmiş olurum en kısa zamanda cıksın sabırsızlıkla bekliyorum

HoliganSamSunLu

gerçekten çok güzel bir projeeee desteğimiz tamdır...

King Of The North

Emeğinize yüreğinize sağlık,dört gözle bekliyoruz.Yalnız Samsunsporla adını duyurup sonradan takımımız ve şehir hakkında ileri geri konuşanlara yer vermezseniz daha iyi olur.Özellikle Tanju Çolak adını görünce surat idadem değişti adam ben TrabRUMluyum diyor daha önce Galatasaraylıydım dedi içime sinmiyor bu tür adamlar.

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: "battal55"Emeğinize yüreğinize sağlık,dört gözle bekliyoruz.Yalnız Samsunsporla adını duyurup sonradan takımımız ve şehir hakkında ileri geri konuşanlara yer vermezseniz daha iyi olur.Özellikle Tanju Çolak adını görünce surat idadem değişti adam ben TrabRUMluyum diyor daha önce Galatasaraylıydım dedi içime sinmiyor bu tür adamlar.

tamam oyle demis olabilir ama bu kitapda olmak zorunda cunku bu kitap samsunsporun tarihini anlatiyor ve tanju colakta donemin efsane isimlerinden biriydi  :wink:

maço

merakla bu kitabi bekliyorum acaba istanbulda satilacakmi cahilligime verin

mehmet yılmaz

Arkadaşlar iletişim yayınları mahalli bir yayınevi değil. Türkiye'nin en önemli yayınevlerinden birisi. Ben nasıl ki, samsun'da Eskişehirspor, Göztepe, Ankaragücü, Trabzonsppor kitaplarını bulabiliyorsam oradakiler ve tabii İstanbul'dakiler de Samsunspor kitabını bulabileceklerdir.

Lazoli

abiler iyi güzel ciksin ciksin da yurt disindaki taraftarlar da alabilsin. insallah samsunstore.com acilirda online alisveris yapabilirz. hem bu kitabida koyar abiler o siteye

m.yilmaz

Tekrar merhaba, hayırlı ramazanlar... iyi dileklerini bildirenlere de teşekkürler.

bazı bilgileri ekleyip, sorularınıza da tek tek cevap verelim.

1- kitap ne zaman çıkacak?
kitap, iletişim yayınlarının belirlediği sıraya uygun olarak çıkacak. bizden önce bursaspor ve karşıyaka kitapları var sanırım. onlar çıkmasa bile bize verilen tarih kasım-aralık 2008. yani, daha bir sene var.

samsunspor çok büyük, düşündüğümüzden de... geçmişi öğrendikçe daha da sağlamlaşıyor samsunspor sevdamız.
velhasıl, daha var ama beklediğimize değecek inşallah

2- bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapıldı?

öncelikle bir taslak hazılrandı. Samsun'da futbolun ilk oynandığı yıllardan başlayarak Samsunspor tarihi belli bölümlere ayrıldı. ismail başkan ve fatih urazla görüştük. bazı eski futbolcularımızla da... tercüman gazetesinin arşivine girdik. özellikle 1985-89 arası dikkatle incelendi. diğer yazarlarla irtibat halindeyiz; yazı siparşilerini çoğu verildi.  bazı yardımlar sonucunda samsunspor'un bugüne kadar oynadığı tüm maçların skorlarını derledik. maalesef kulübümüzün bile elinde yok bu skorlar.

3- bundan sonra neler yapılacak?

taraftar gruplarından bazı kişiler de dahil 25-30 kişilik bir görüşme listemiz var. şu an yazı aşamasının sadece %10'u bitmiştir diye düşünüyorum. görüşmelerle paralel gidecek yazıya dökme işi de.

forumdaki bazı arkadaşlarımızın aracılığyla bazı önemli bulguları paylaşıyoruz zaman zaman. lazigolar gibi mesela...

@tuğberk
buradaki arkadaşlarla kısa röportajlar yapmamız teknik olarak da mümkün değil. ama dediğim gibi buraya yazılacak olan hatıralar bizim için çok önemli. örneğin bir arkadaşımız amasya'da samsunspor şapkalı insanlar gördüğünü yazmıştı. bir kişi fatih uraz'ın "oruçluyum, gol yemem" dediğini... bu gibi hatıralar elbette önemli ve emin olun değerlendirilecektir.

@battal55
Tanju Çolak konusunda hemfikiriz. ama onun cümlelerinden hoşlanmıyor olmak Tanju'nun Samsunspordaki yıllarını silebileceğimiz anlamına gelmiyor. kaldı ki, bizim sorularımız da buna yönelik olacak, övgü kadar eleştiri yüklü sorular.
dediğimiz gibi ismail uyanık, tanju çolak ve ertuğrul sağlamlaözel röportaj olacak. beğenmek ayrı, yerleri ayrı.

@camakf55
samsuni'nin notu geçerli. kitap her yerde satışa çıkacak. özellikle de niternetteki kitap satış sitelerinde. Samsun'da Deniz Kültür Merkezi, eski D&R, NT, selamet gibi yerlerde satılıyor bu tür kitaplar.

ayrıca daha önceki konularda geçen bazı istekler var. kitap satışının gelirinin samsunspor'a bağışlanması gibi. kitap piyasasının ne kadar içindesiniz bilemiyorum ama Türkiye'de kitap stışından yazar çok cüzi bir miktar elde edebilir. Neticede bu da derleme bir eser olaağı için benden başka katkı yapacak olan herkese de belli bir telif ücreti verilecektir. biz bu kitabı maddi gelir elde etmek amacıyla hazırlamıyoruz. bu sevgi işidir. özellikle arşiv taramalarında gözlerim bozuldu dersem yeridir. inanın herhangi bir ücret karşılığında, söz gelimi bir başka takım için bu araştırmaları yapmazdım.

iletişim yayınevi belli bir ağılığı ve okur kitlesi olan bir yayınevi. bu nedenle biz kitabı samak için çaba göstermeyeceğiz. kitabı almak için çaba gösterenler olmalı!

bu bölümde hatıralarınızın yanında, fikir ve yorumlarınızı bekliyoruz. ayrıca elinde eski yıllara ait maç ve tribün fotoları olan aradaşlar olursa bu fotoları taratıp e.mirza@zaman.com.tr adresinme mail atabilirler.

Selamlar

King Of The North

Abi 1 sene çok uzun zaman ama
napalım sabırsızlıkla bekliyoruz.