İsmail Başkan Samsunsporluları yanıtladı. (2.sayfada)

Başlatan yönetici, 02 Haziran 2006, 11:48:07

« önceki - sonraki »

ali ihsan

Bizde merakla bekliyoruz.Hadi artık yayınlayın şu röportajı.

salihcakir

arkadaşlar hepinizden tek tek özür diliyorum. bu iki gün benim adıma çok yoğun geçtiği için yazıya dökme işi benim mazaretlerimden ötürü aksadı. tekrar özür diliyorum. ama bu akşam biteceğini tahmin ediyorum. inşallah yarın roportaj buraya konmus olacak...

yönetici

Alıntı yapılan: "Samsunspor.biz İsmail UYANIK özel röportajı"  İstanbulspor'a başkan olmanız durumunda alacağınız tepkiyi biliyor musunuz?

Samsunsporlu olmamdaki en büyük etken öncelikle Samsunlu olmamdır. Bunun yanında, ben küçük yaşlarda iken Yılmaz Ulusoy'un başkanlığı döneminde dayımın Samsunspor'da idareci olması etkili olmuştur. Kendisi beni İstanbul'daki maçlara götürürdü. Hatta bir transfer görüşmesine de şahit olmuştum. Yedikule takımından bir oyuncu alınıyordu. Hayatımda hiç başka takım tutmadım. Samsunspor'dan başka Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzon gibi takımlara sempati duymadım.
Bununla birlikte ben İstanbul Erkek Lisesinde okudum, okulun takımı İstanbulspor idi ve ben bu takımda lisanslı oyuncu idim, 7-8 sene de bu kulüpte idarecilik yaptım. Yani ben aynı zamanda İstanbulsporlu idim ve bunu inkâr etmedim. Bu benim geçmişimdir ve bununla da iftihar ettim. Ancak değil İstanbulspor hiçbir kulüpte başkanlık düşünmüyorum. Futbol yöneticiliği beni fazlasıyla yordu. Ben Samsunspor'da onur duyarak başkanlık yaptım. Tuttuğum takımın başkanlığını keyif alarak yaptım. Beşiktaş, Fenerbahçe dahi beni silah zoruyla bile başkan yapamaz. Samsunspor'da bu kadar uzun süre görev yapmış biri olarak da böyle bir şeyi düşünemem.

İstanbulspor takımına gelince; öncelikle bunun Uzan'ın bugün TSMF'de olan İstanbulspor A.Ş. futbol takımı ile karıştırılmaması lazım. İstanbulspor Kulübü Derneğinin içerisinde ise mahalli takımlar, hentbol, basketbol ve amatör branşlar gibi bir yapı var. Ben de bu yapının yönetiminde yer aldım. Geçen sene ikinci ligden birinci lige çıkan Samsunspor basketbol şubesini kapatınca, sporculara ve teknik ekibe karşı kendimi borçlu hissederek 2.ligde mücadele eden İstanbulspor basketbol takımı çatısında bazı kişileri bir araya getirmeye çalıştım. Bunu da Samsunspor başkanlığı görevini zedeliyici bir durum olarak görmüyorum açıkçası. Yanlış yaptığımı düşünmüyorum.

   Yeniden Samsunspor başkanlığına dönmeyi düşür müsünüz?

Ben Samsunspor başkanlığını birileri istedi diye bırakmadım. Samsunsporu kendi kararım ve isteğimle bıraktım. Samsunspor'un önünü açmak için bıraktım. Maddi, manevi çok yorulduğum için bıraktım. Ülkede son dönem esen ruzgarla birlikte ortaya çıkan yeni hükümete yakın çevrelerin, milletvekillerin, belediyelerin kulübe sahip çıkması yönünde  önünü açmak için başkanlığı bıraktım. Ben orada olduğum müddetçe Samsunsporun bu şehirden fayadalanamayacağını düşündüğüm için, şehri yönetenlerden gerekli desteği göremeyeceğini anladığım için bıraktım. Dolayısıyla ömrümde 15 senemi 30-45 yaş gibi çok önemli bir dönemi Samsunspor'a verdim. Başkanlıktan önceki ve sonraki dönemlerim arasında maddi manevi çok büyük farklar var. Bu nedenle de Samsunspor defterini artık kapattım.

   Samsunspor başkanlığını neden bıraktınız?

Belediye başkanından bize vadedilen yeterli desteği göremeyince Samsunspor başkanlığını bıraktım. Belediye başkanının bunu yapma mecburiyeti vardı. Bize sözü vardı. Samsunspor'a başkan olacak bir belediye başkanı projesini hayata geçirmek adına çok yük altına girdik. Belki de Samsunspor'un borçlanması o dönemde başladı. Büyük transferler yaparak kafaya oynama planları yaptığımız senenin ertesi yılında belediye başkanlığı seçimleri vardı. O sene başarılı popüler bir takım kurup ertesi sene bunu politikaya tahayyül edelim istedik. Öyle bir başkan adayıyla pazarlık yapalım ki; kendisine maddi manevi destek verelim; o da Samsunspor'a başkan olmayı kabul etsin ve Samsunspor'un geleceğini toptan kurtaralım düşüncesi içerisindeydik. Türkiye'nin dörtte üçünde olduğu gibi belediye başkanı-kulüp başkanı stratejisini uygulayalım, bir Sefa Sirmen gibi, bir Celal Doğan gibi, bir Hasan Subaşı gibi başkanı Samsunspor'un başına getirelim istedik. Bu amaçla, iyi bir takımın üzerine herhangi bir oyuncuyu satmadan İlhan, Tümer, Erman gibi oyuncuları da alarak, bir transfer hamlesi sonrasında elimizden geldiğince iyi bir takım oluşturduk.
Bu başkanın oraya gelmesi hatta aday olarak Mesut Yılmaz'a gösterilmesi dahi bizim işimiz. Kamuran Çörtük o dönem bu arkadaş iyi ve inanılır bir arkadıştır diye bize telkinde bulunmuş ve biz de bu duygularla kendisine destek olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olması için maddi manevi çok büyük çabalar sarfetmişizdir.
O seçimlerde ne kadar para harcadık, nasıl taraf olduk, kulüpte ne seçim toplantıları yaptık, Halk Gazetesi'ni nasıl bu amaç için kullandık hepsi belgeleriyle ve tanıklarıyla ispatlanabilir.  

   Samsunspordaki sizin döneminizde çok büyük maddi sıkıntılar çekti; neden?

Benim dönemimi ikiye ayırmak lazım. Birincisi 1991'de başladığım dönem. Bu on senelik dönemde Samsunspor kulübünü kendi çarklarıyla idare ettim. Kendi kasamızdaki parayla, çoğu zaman kendi paramla, çeklerimle, ticaret yaptığım firmaların dahi paralarını kulübe aktararak bu kulübü idare ettim. Ama on sene boyunca Samsunspor'u büyük bir borçla bırakmadım. 10 milyon dolar borçla bıraktım. Bu borçla bıraktığım yerde 15-20 milyon dolar edecek bir kadro bıraktım. Belediye başkanı'na bıraktığım için ona güvenerek, bu tarz bir borçla böyle bir takım bıraktım. Hiç bir şekilde banka borcu bırakmadım.
İkinci bölüm, işte o iki üç sene sonra geldiğim bölüm. Ben o dönemde hep verdim. Kulüpte alınacak bir para yoktu zaten. Kendime aldığım Serkan'dan gelen 5 milyon dolarlık çek dahil hepsini Samsunspor için kullandım. Zaten kulübe para gelmiyordu. Tüm gelirler TFF tarafından temlikliydi. Ortada bir kadro yoktu. Havuz gelirlerin sadece %10'u kulübe girebiliyordu. O dönemde, 10 sene boyunca yapmadığımız şekilde, ilk kez hesapsız kitapsız transfer yapmak zorunda kaldık. Denize düşen yılana sarılır misali. İkinci dönem sonunda bıraktığım borç 22 trilyondu. Bunun çoğu vergi ve SSK borcuydu. Vergi durumunu da bir çok kez anlattık zaten. Daha detaya girmeye gerek yok ama ben Aslan Çınar döneminde düz yönetici olduğum dönemden bu zamana kadar hep para verdim Samsunspor'a. 10 sene boyunca hiç bir şekilde şehir desteği almadan bir kulüp yönettik. Her sene için bir milyon dolar borç bıraktık. Futbolcu sattık doğru ama bunun yanında futbolcu da aldık. Bu oyuncuları öpücükle almadık. Sırf 2 milyon Mark Kuşadası'na İlhan için bonservis bedeli ödedik. Bizimle birlikte şehir desteği almasına rağmen birçok kulüp borç batağına sürüklendi. Kocaelispor, Bursaspor kulüpleri kadar bile borçlanmadık.
Ben 10 sene iş hayatımı bir tarafa bırakıp ömrümün en güzel yıllarımı kulübe vakfettim. Biz bir dükkan bıraktık. 10 milyon dolar da borcu vardı. Ama bunun yanında 5 milyon dolar gelecek parası, 15-20 milyon dolar da malı olan bir dükkan bıraktık. Hem de çok zengin bir adama bıraktık. Dükkanı rahatlıkla idare edebilecek bir adama bıraktık. Biz kulübü bu duygularla bıraktık. Ama belediye başkanı kulübe hiç bir şey katmadı veya katamadı; yeni kaynaklar üretemedi; hem de takımı 1.5 sezon sonunda oyuncuların hepsi üç paraya gitmiş ve dağılmış biçimde ortada bırakıp gitti.

   Neden Ayhan Bermek'le konuşup kendisinden basketbol takımımızdan desteği çekmesini önlemediniz?

Ayhan Bermekin Samsunspor'a bir maddi katkısı olmadı. Kattığı para 30-40 milyarı geçmez. Biz ikinci lige para sıkıntısına rağmen başladığımız zaman Ayhan Bermek'le iş birliğine gittik. Bu dönemde Ayhan Bermekle anlaşarak basket takımımızın ismini Panasonic Samsunspor yaparak temlikli olan gelirlerimizden bir kısmını Samsunspor'a sıcak para akışı olabilmesi adına bu vasıtayla kulübe aktardık. Ayhan Bermek de Samsunspor'dan alacağı olan birisiydi. O dönem Ayhan Bermek kulübe para girişi olması için bize sadece bir köprü olmuştur; para vermemiştir.

   Medyada Ertuğrul'un başarı haberlerini görünce neler düşünüyorsunuz?

Bi taraftan seviniyorum; ama Ertuğrul'a bir kırgınlığım var. Kırgınlık sebebim de ayrılış biçimi. Giderken bana ayrılma sebebini başka türlü söyleyip, ertesi gün Kayserispor'la anlaşma yapmasına kırıldım. Bana, ben başka kulüple anlaştım deseydi bu kadar kırılmazdım. Bana söylediği şuydu; "Diyarbakır maçından sonra şahsıma yapılan hakaretleri kaldıramam, bu nedenle bana izin ver, burada mutlu olma şansım yok."
Süleyman Hurma bir hafta 10 gün sonra benim yanıma geldi; beni Kayserispor'dan istiyorlar ama benim de bu işin içinde olduğumu düşüneceksen oraya gitmem, hatta bu sene gerekirse hiç bir takıma gitmem dedi. Bu nedenle kendisinin Ertuğrul'la bir işbirlikteliği içinde olduğunu düşünmüyorum. Hatta Ertuğrul'un bunun planladığını bile zannetmiyorum.
Ertuğrul Akçabat Sebatspor'a 3-0 yenildiğimiz maç sonrası, çok üzgün bir biçimde bana gelip Samsunspor'u hatta antrenörlük hayatını bırakmak istediğini söyledi. Ben bu istifasını kabul etmedim. Kendisiyle beş yıllık bir planımızın olduğunu söyleyip, bizim onu kazanmak için çok çaba sarfettiğimizi, kendisinin de biraz sabırlı ve dirayetli olması gerektiğini kendisine ilettikten sonra, istifadan döndü. Bu nedenle de Samsunspor belki de onun antrönörlük kariyerinin başlamadan bitmesine mani olmuştur.  

   Adnan Ölmez döneminde Samsunspor'un haklarını koruma anlamında milletvekilleri herhangi bir çalışmada bulundu mu?

Ben bu dönemle değil de izin verirseniz sadece kendi dönemimle ilgili sorulara cevap vermek istiyorum. (Peki sizin döneminizde? Şeklindeki soruya karşılık) : Siyaset ve sporun iç içe geçmesinin önemli sakıncaları vardır. Ben bunu doğru bulmuyorum. Ben siyasilere Samsunspor üzerinden reklâm yaptırmadım. Samsunspor'u kullandırmadım. Siyasilerden bazı isteklerimiz oldu ama onlardan çok şey beklemedik. Futbol ve siyaset farklıdır. Milletvekilleri ancak şehri heyecanlandırma ve kaynak yaratma konularında faydalı olabilirler.

   Sizin döneminizde de bazı yöneticilerin iyi niyetli ve özverili olduklarını biliyoruz. Bu yeterli mi yoksa daha profesyonel olmalı mıydılar?

Kulüplerde işi profesyoneller yönetmelidir. Bu iş aynı zamanda gözü kara insanların işdir. Yönetimlerimizde Samsunspor için ağır sözleşmeleri imzalayan bu kavganın içinde olan isimler vardı. Sadece para vermek değil, gelecekle ilgili imzalar atıldı. Ben şahsi çeklerimi dahi, ödeyemeyeceğimi bile bile vermek zorunda kaldım.

   Yönetime giren herkes Samsunsporlu muydu?

Benim dönemim açısından cevap vermek gerekirse Samsunspor sevgisi olmayan bir yönetici mevcut değildi. Bu konudaki birincil kriter Samsunsporlu olmaktı.

   Türk futbolunun içinde taraftar gücü, finansal güç, şehrinizin coğrafi konumu, sosyo-kültürel yapısı, yerel yönetimlerin desteği, siyasilerin desteği, işadamlarının maddi katkısı, yerel yönetimlerin desteği, siyasilerin desteği, yazılı ve görsel medyadaki etkinlik, daimi gelirler, yönetim kurulunuzun etkinliği, başkanın karizması ve etkisi teknik kadro, tesis ve daha fazla sayabileceğimiz unsurlar mevcut.. Bizde başkan karizması ve etkisi ile birlikte tesis dışında yukarıda sayılanlardan hangisi vardı?

Benim de yönetici olduğum Arslan Çınar'ın başkanlığı döneminde, yönetimi tesis bakımından çok kıt koşullarda devraldık. Bu dönemde önemli atılımlar yapıldı Nuri Asan Tesisleri'nin 2 çim sahası yapıldı, bizim dönemimizde burası daha da geliştirilip modern bir hale getirildi, Çinik Tesisleri imar edilerek Samsunspor'a kazandırıldı. Biz bazıları gibi yeni yapılan tesislere kulüp başkanının adını verme yoluna gitmedik. Bunun dışında Taraftar gücümüz hep vardı. Samsunspor hiçbir yerde yalnız kalmadı. Finansal gücümüz yoktu. Yerel yöneticilerin katkısı yoktu. Siyasilerin desteği sınırlı idi. İşadamları açısından da biz çıkıp dilencilik yapmadık. Samsun bir futbol kentidir, biz bunu değerlendirmeye çalıştık. Altyapıya önem verdik. Önemli futbolcuları şehirden kaçırmamaya gayret ettik.

   Samsun halkı Samsunspor'a neden sahip çıkmıyor. Bunda şehrin kozmopolit yapısının etkisi mi var? Takımın ligi orta sıralarda bitirmesi etken midir?

Kozmopolit yapının mutlaka etkisi var. Takımın ligi hep orta sıralarda bitirmesi de etkili olabilir. Ancak hiçbir şey vermeden bir şey alınamayacağını insanlarımız yeni yeni anlamaya başladılar. Samsun halkı, ve Samsun halkının seçtiği insan takıma destek vermediği sürece Samsunspor'un orta sıralarda yer alması bile mucizeydi. Ama bunun farkına varmak o dönemde mümkün olmadı. Böylece bu günlere gelindi.

   Artık Samsunspor'u neler bekliyor, daha kötü günler mi yoksa yeniden İstanbul takımlarına kafa tutacağımız günler mi?

Önce insanlarımız bilmeli ki İstanbul takımlarının yıllık gelirleri 150 Milyon USD. den başlamaktadır. Bundan 20 yıl önce Galatasaray takımı ortaya 2 milyon dolar attığında Hasbi Başkanımız da aynı miktar parayı ortaya koyarak durumu dengeleyebiliyordu. Tek fark stad gelirlerinden doğuyordu. Hepimizin koyu Samsunsporlu olmasında payı bulunan bir dönemdi. Şimdi durum çok farklı. Buna rağmen bu sene sayın Yusuf Ziya Yılmaz'ın vermiş olduğu desteği sürdürmesi ve işi bilen Samsunspor'u seven yöneticilerin elinde Samsunspor düştüğü yerden çok rahat kalkabilir. Samsunspor geleneği olan, formasıyla renkleriyle bile maç kazanabilecek bir takımdır.

   Neden hep iskarta topcu transfer yaptiniz? Nerede sorunlu ise yaramayan topcu varsa aldiniz veya Altay gibi ligden dusmus takımdan transfer yaptınız?

Biz işe yaramayan oyuncular almadık, özellikle ilk 10 yıllık dönemimde hiç öyle oyuncu almadık. Hep iyi oyuncuları keşfettik. Aldığımız oyuncular Türkiye'de yıldız oldu. Daha sonraki dönemde ne bulursak onu almak zorunda kaldık. Yine de kötü oyunculara para vermedik. Altay'dan aldıklarımız o takımın en iyi oyuncularıydı ve hala bu oyuncular 1.ligde top oynuyorlar. Iskarta topçu falan almadık ancak dediğim gibi ikinci dönemimizde takımı Yusuf Ziya Yılmaz'dan sadece 7 oyuncu ile devraldığımızda açıkçası önemli sorunlar yaşadık.

   Ertugrul, Osman, Cenk,Celil,Serkan, İlhan, Tumer vs bu paralar ne oldu?

Osman ailevi sebeplerle G.Saray'a gitmek istemişti. Ondan kulüp olarak 200 bin USD aldık. Ertuğrul'dan Serkan, Cenk ve Celil'den kasamıza para girdi. İlhan Tümer transferi bizim dönemimizde gerçekleşmemiştir. Aldığımız paralarla kulübü 10 sene idare ettik. Belediye başkanına devrettik. Kulübü kendimiz de yapılandırabilirdik ama kendisine güvendiğimiz için, hem kendi hayatımızı hem de kulübümüzü kurtardığımızı düşündüğümüz için bunu yaptık. Ama buradaki yanılgımız çok yanlış bir adama devretmek oldu.

   Neden hep küçük hedeflere oynadık?

Nedeni açık. Dışarıdan bakmakla gerçekler farklı. Bir yıl "hedef şampiyonluk" diye çıktık, onda da neredeyse küme düşecektik. Şahane bir takım kurduk. C.Palace ve Werder Bremen ile kafa kafaya oynadığımız sezona beşte sıfır yaparak başladık. Ertesi yıl yapılacak seçimler öncesinde ses getirmek ve belediye başkanlığına bize yakın bir ismi seçtirmek istedik. Açıkçası belediye başkanının seçilmesini sağladık. Büyük hedef için büyük desteği sağlamak ve yapıyı oturtmak gerekir. Bunu yapmadan büyük hedefler için yola çıkarsak bu palavra olur. Bizim kitabımızda palavra yoktur.

   Hep karsi kisilerden yakindiniz kimse destek olmuyor diye acaba siz mi diyalog kuramadiniz, hatayi kendinizde aradiniz mi?

Evet şehrin bugünkü düzenine uymadım, politikacılara kulübü reklam aracı olarak kullandırtmadım. Şehir kulüplerinde, yelken kulüplerinde içki muhabbetlerinde vakit harcamadım. Zaten şehirdeki yapıyı görünce bazı şeyleri anladım. Ben öyle çok yakınan bir başkan da olmadım, zaman zaman dertleşmek adına, tehlikeleri göstermek adına nadiren katıldığım Tv programlarında Samsunspor'un durumunu ortaya koydum. Ağlayan bir başkan olmadım.

   Serdar Bilgili'nin Erman'ı oynatmaları halinde ödemeye söz verdiği parayla ilgili neden yazılı anlaşma yapmadınız? Şaban Yıldırım'ı nereden buldunuz?

Erman'a karşılık Ertuğrul'u alınca büyük oranda rahatlamıştım anlaştığımız para için Serdar Bilgili'nin sözüne güvenmekle yanlış yaptım. Ama gün gelecek o hesabı da göreceğim. Bu benim yanlışımdır. Şaban Yıldırım zor şartlarda dar kadro ile küme düşen Sakaryaspor'da başarılı olmuş bir teknik adamdı. Ben beş maçta dört puan aldığında erkenden gönderilmeseydi kendisinin başarılı olacağını düşünüyorum.

   Ertuğrul'a verdiğiniz desteği büyük Kral Tanju Çolak'a neden vermediniz?

Tanju Çolak'ın çıkışları ve anlattıklarıyla gerçekler pek uyuşmamaktadır. Bir Samsunspor taraftarı olarak benim kafamda Tanju bir efsane bir futbolcudur. Hatta kendisi Fenerbahçe'den dışlanıp İstanbulspor'a gittiğinde Fenerbahçe ile pazarlığa oturup kendisine de açık çek vermişimdir. O dönemde eşinin İstanbul'da kalmak istemesi ve çocuklarının İstanbul'da okuması sebebiyle Tanju Samsunspor'a gelmedi. Daha sonra kendisini yine Samsunspor'a almak istediğimizde Siirt Jetpa'dan gelen cazip teklifi geri çeviremeyeceğini kendisi bize söyledi. İlerleyen dönemlerde de onun yaptığı hamlelere biz karşılık veremedik. Ama ben başkanlığım döneminde Tanju'nun Samsunspor'da başarılı bir antrenör olması için adım atmayı düşünmüşümdür. Böyle bir proje aklımda hep vardı ve halen de içimde uhdedir. Çok fazla detaya girmek istemiyorum ama bana göre "bunlar neden gerçekleşmedi" diye, Tanju biraz da kendisine sormalıdır.

   Hamburg'daki limandan mal meselesi, imza işleri neydi? Kulübün imzasını kullandınız mı?

Ben Samsunspor'un imzasını hiçbir zaman kullanmadım. N'gonge yi transfer etmek için kendi ticaret yaptığım Alman şeker firmasından aldığım şekeri satıp, elde ettiğim 600 bin USD. parayı, bu futbolcunun bonservisini almak için İlhan Cavcav'a verdim. Daha sonra da o parayı ilgili firmaya taksitler halinde ödemek durumunda kaldık. Ama burada zarar gören Samsunspor değil o Alman firmasıdır. Adamların parasını Samsunspor için kullanmış olduk.

   Bu sene küme düşmemizde dış etmenlerin, siyasi güçlerin etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer Samsunspor çevresinde bazı olaylar döndüğünü düşünüyorsanız; yönetimin bu oyunlara karşı duruşunu değerlendirir misiniz?

Bu yılla ilgili pek konuşmak istemiyordum ama özel olarak sorduğunuz için kısaca cevap vereyim. Bana göre burada yönetim kendine bakmalı, hal ve davranışlarına bakmalı, futbolcuların gerekirse 22'sini satarım kenarda oturturum demesini hatırlamalıdır. Sürekli "ben ben" diye başlayan cümleler kurarak yapılan açıklamalar, "ben hiç başarısızlığı bilmem" gibi sözler.. Bu sene yapılan o kadar yanlış var ki. Ama bu sene hakkında pek fazla konuşmak istemiyorum. 15 senelik görev sürem boyunca bir defa bile maça gelmeyen insanlar Samsunspor'a başkan oldu. Dolayısıyla bu yönetim benim muhatabım değil. Yusuf Ziya Yılmaz bu yaptığı yardımların yüzde birini neden bizim dönemimizde yapmamıştır, hangi vaadlerle buraya atamıştır, bunları bana değil ona sormak lazım.

   Geleceğin Samsunsporunu kurmak; Türkiye'de belki Avrupa'da şampiyon bir takım kurmak gibi bir hayaliniz var mıydı? Vardıysa söndü mü? Söndüyse neden söndü? Yoksa halen böyle bir hayaliniz var mı?

Hayallerim vardı. Sadece Samsunlulardan oluşan, kendi altyapısı ile Ajax modeli uygulanarak başarılı olan bir Samsunspor'u düşledim. Ama tek başına bu kadar oldu, benim gücüm nefesim yetmedi.

   Ertuğrul Sağlam konusunda taraftarın gösterdiği tepkiyi yerli ve gerekli bir dozajda mı görüyorsunuz; Ertuğrul'un gidişi konusunda kamuoyunun bilmedikleri şeyler neler?

Ertuğrul'a benim de bir kırgınlığım var. Verdiği bazı beyanatları tasvip etmiyorum. Biz ona iyi bir takım kurup vermiştik. Ne maddi sorunlar ne de diğer iddialar. Beş oyuncumuzu onun isteği üzerine kadro dışı bıraktık. Kendisi bize bu oyuncular üzerinde otorite kuramadığını ve bu kulüpte uzun vadeli çalışacaksa bu oyuncuların gitmesi gerektiğini söyledi. Ben Ertuğrul'un kendisine antrenörlük yolunu açan bu kulübe veda etme şeklini doğru bulmuyorum. Yine de özünde iyi bir insan olduğunu düşünüyorum.

   Halen konuşul.an gecen sezonun son maçı olan Diyarbakırspor karşılaşması hakkında ne söyleyeceksiniz?

Bunları daha önce de anlattım. Diyarbakır maçından önceki hafta futbolculardan Ergin'in Samsunsporlu futbolcuların bu maçta oynamamaları yolunda telkinde bulunduğu hatta para teklif ettiği bilgisi bize ulaştı. Hemen ertesi gün bu oyuncunun kulüple ilişkisi kesildi. Ergin tehdit edildiği için önceki haftada Trabzon karşılaşmasında kasten kırmızı kart gördüğünü anlattı. Ancak maçı verme yolunda telkinde bulunmadığını söyledi. Bu durum federasyona da bildirilmiş, kendisi takımdan uzaklaştırılmıştır. Şu anda Rize'de oynamaktadır. Sonuç olarak her maç için bunlar konuşulabilir, bizim de istemediğimiz bir skor ortaya çıktı. Biz yıllardır şerefimizle mücadele ettik. Kirliliğe bulaşmama, şike yapmama, teşvik almama konularında Samsunspor şampiyondur. Bu konuda her zaman alnımız açıktır. Samsunspor'un Balkan şampiyonluğu dışındaki tek şampiyonluğu budur ve bunu kolay harcatmayız. Şansal Büyüka Sakaryalıdır. Kendisine hemşehrileri zaman zaman gazetecilik ödülleri vermekte o da onlara şirin görünmeye çalışmaktadır. Yapılan budur.

   Kendi kişiliğine bu kadar iftira atılmasına rağmen neden sessiz kalıyorsunuz ve Ölmez'in uyanıklar devri açıklamasına ne diyorsunuz?.

Bu düzeysiz konusmalara aynı şekilde düzeysiz cevaplar vermek zorunda değilim. Kişiliğime atılan iftiralara pek fazla kulak asmıyorum. Bu tarz konuşmalara en güzel cevabı benimle birlikte on beş sene Samsunspor'un gelişmeleri benimle birlikte takip eden samsunsporlular verecektir. Şu an benim on yıldır yapamadığım biçimde iş hayatımı adapte olup kısa sürede ciddi paralar kazanmak gibi bir hayalim var. Şu anda şirketi Samsun'a bir yağ fabrikası açmak yolunda ikna ediyorum. Ben çalışıp para kazanmak zorundayım. Güçlü bir İsmail Uyanık her zaman Samsunspor'a faydalı olur.
Başkan ölmeden önce bir kere dahi Samsunspor maçına gelmeyen insanların ilkokul seviyesindeki zeka seviyeleri ile isim benzerliklerinden ürettikleri teşbihleri de kâle alarak onların seviyesine düşemem.

   Eski yöneticilerden Mustafa Mutlu'nun "Borçsuz bir kulüp bıraktık ama ortada hiç bir başarı yok 40 trilyon borç var, Bunu nasıl açıklayacak?" sözleri için ne diyorsunuz?

Öncelikle ben 40 trilyon borç bırakmadım. Bunu daha önce de anlattım zaten.  Bu hesaplar kulüpte mevcuttur. Ben Samsunspor'a ilk olarak Mustafa Mutlu'nun da yönetici olduğu 1989 yılında para verdim. Forma reklamı diyerek o zamanın parası ile 50 milyon TL. vererek ikinci ligde şampiyonluğa oynayan takımımıza katkıda bulundum. Kendileri de bu paranın çok önemli olduğunu, çok hayra geçtiğini defalarca söylemişlerdir. Hakkı Tomaç ve Mustafa Mutlu dönemindeki yönetim Hasbi Menteşoğlu döneminin ardından talihsiz kazadan sonra bir takım kurdular ve hemen akabinde küme düştüler. Ertesi sene küme çıktılar. Çıktıktan sonra da hiçbir şekilde işin devamını getirecek kaynakları olmadığı için de bıraktılar; ve Aslan Çınar yönetimi başa geldi. İlk olarak 20 sene önceki futbol çarklarıyla bugün ki dönemi karşılaştırmalarını çok komik karşıladığımı belirtmek isterim. Hasbi Menteşoğlu'nun yanında yer alıp beş kuruş para vermeden, Hasbi Menteşoğlu'nun inanılmaz kaynaklarıyla kulüp yönetmekle son yirmi senede Samsunspor'un mücadele ettiği platformu karşılaştırmak komediden öte bir şey değil. O kendi içlerindeki hasetlikten ileri geliyor.  Bizim dönemimizi başarılı bulur veya bulmaz; o kendi görüşüdür. Ona saygı duyarız. Herkes bizi başarılı bulsun falan diye de zaten bir iddiamız yok.
Bunların bütün sormak istedikler, İsmail Uyanık verdi ama niye aldı. Neden almayayım? Ben on sene boyunca verirken bir kişi sormadı niye veriyorsun diye, bir tane yardım da gelmedi. Sızlanmadan, yakınmadan mücadele ettim. Bir belediye başkanına devretmenin rahatlığıyla da on senelik hayatım karşılığında, onlarca verdiğim paraların karşılığında kendi ürettiğim kaynaklardan bir liralık oyuncuyu beş liraya satarak üç beş lira kendime ayırdım. Bu neden birilerine çok geliyor. Birilerinin gözüne batıyor. Ben Samsun'un en büyük, milyonlarca dolar ciro yapan şirketinin başındayken kulüp başkanı oldum. Neleri kaybettiğimi o dönem benimle birlikte olan halen işadamlıkları devam eden arkadaşlar bilirler. Bu tarz kimselerin hasetlik dolu sözlerine daha fazla cevap verme gereği duymuyorum.

Sevgili Samsunsporlular, İsmail Başkan ile oldukça uzun ve detaylı bir görüşme yaparak üyelerimizin tüm sorularını kendilerine ilettik. Ses kayıtlarını derlemek haliyle uzun sürdü ve gecikmeden dolayı özür dileriz. Sevgili samsunkopat arkadaşımız eksik kaldığını düşündüğünüz sorular varsa görüşmede bulunan kişi olarak sizlere cevapları iletmeye devam edebilir. Bu açıklamaların kamuoyunu aydınlatacak ölçüde derine indiğine inanıyoruz. Röportaj için Salih Çakır ve derleme için Muhammet Teoman Taş'a teşekkür ederiz.

Forvetim

Çık adam gibi al takımı sırtlan götür be uyanık ne bekliyorsun, acından ölmezsin ya elbet yiyecek bi ekmek bulursun nedir yani, Sen demek Samsunspor demekti hep ben olsam denir ya, senin yerinde ben olacam ecelim Samsunspor olsa yine yoluna baş koyarım. Ama gücümüz kudretimiz yok işte bir parça biraz ensemiz kalın olsa vazgeçen namerttir.

bengülü

evet bence tekrar başkan olmanızı istiyoruz
gerçek samsunsporlu ve samsunlu başkana ihtiyacımız var oda sayın i.uyanıktır gerisi yalan

Forvetim

Burada kimse ölmezci - uyanıkçı muhabbetine girmesin, biz gönül verdiğimiz kulübün geleceği için endişe duyuyoruz. yoksa elbet birileri gidecek birileri gelecek ama bu şekilde gidişinde bi müeyyidesi olmalıydı bu da yönetim kurulunda karar defterine yazdırarak olurdu. Nasıl ki topçu kafasına göre bırakıp gidince tazminat ödüyorsa başkan da bırakıp giderse bedel ödemeliydi bunun düzenlemesini de ben yapacak değilim, yönetimde idareci bozuntuları düşünecek yapacaktı. Ben ne ölmez'i nede uyanık'ı savundum, ölmezi takım düşme aşamasında bırakmaması gerekir diye düşündüm ama kesinlikle desteklemedim. Eğer biraz maddi gücüm olsa Samsunspor uğrunda feda etmekten kaçınan onursuzdur. Uyanık'ta adamsa hayatının bu kadar büyük bir bölümünü Samsunspor için harcamış biri olarak geri durmaması lazım. Ve,,Bu Dünyada ki En Büyük Samsunsporlu Ben ve Oğlumdur. Var mı itirazı olan.

supporter

Ropörtaj oldukça uzun ama okusak ondan sonra yorum yapsak daha iyi olur bence.
O kadar anlatmış dert yanmış, bunlara bakmadan direk önceden olduğu gibi yorum yaparsak bunca röportaj boşa yapılmış sonucu çıkıyor. en büyük Samsunsporlu gibi konunun dışına çıkan şeylere falan takılmaya gerek yok. Bence iyi düşünüldüğünde bu uzun röportajdan çıkarılacak o kadar fazla şey var ki..

yönetici

şirinler_1965'e röportajın yerel ve ulusal gazetelerde yayınlanmasını sağlamak üzere sarfettiği çabadan dolayı adminler olarak teşekkür ediyoruz.
Ayrıca debo arkadaş forumda gruplara dair tartışmalar açmazsak daha yerinde olur. herhangi bir üye olarak yazıldığında pek fark etmiyor ama bir şekilde grupları temsil eden kullanıcıların özenli olması gerekir. bu site ise bağımsız Samsunspor taraftar sitesidir. Şirinler grubunun web site adresi www.forzasirinler.com dur. Samsunspor.biz sitesinin bir grupla ilgisi yoktur. Ancak bizler Şirinler ve Söğütlübahçeli Çılgınlar gibi tüm Samsunspor taraftar gruplarının bu takım için ne kadar önemli olduğunu bilen kişileriz. Saygılar..
Alıntı yapılan: "İsmet Tongo"Uyanık istifa etti. Bir şey yazmadım, bekledim. Merak ettim, Samsun'daki insanlar, "Gel istifanı geri al. Şehir olarak sana her türlü mali destek verilecek" diyecekler mi diye... Demediler! Genel kurula gittiler. İyi ettiler. Ettiler ama o kurulda bir yandan yeni başkan seçilirken, bir yandan da İsmail'e mikrofon başında atıp tuttular. Ayıp ettiler. İsmail Uyanık'ın adını Samsunspor duvarlarına yazacaklarına, ona atıp tutmak acaba ne iş! Bu da merak konusu... İsmail Uyanık elek üstü yöneticiler sınıfının liste başıdır. Dikendir! Çünkü doğru söyler. Aynıyla vaki, şehirlisine de doğruyu söyledi. "Samsunlu takımına sahip çıkmazsa, mali koşulların ağırlığından Samsunspor fazla yaşamaz, küme düşer" dedi. Kimse oralı olmadı. Gece yarısı bir futbolcunun mukavelesini feshedip, onu şehirden yolladı. Sonra da federasyona nedenlerini anlattı, "Araştırın" dedi. Doğruları söylediğinden olsa gerek, federasyon her olayda olduğu gibi; oralı bile olmadı, kapattı, gitti. İsmail Uyanık Samsunspor'un en zor günlerinde her zaman anahtar teslim başkan oldu. Umarım İsmail Uyanık artık uyanmıştır. Bundan sonra çalınacak kapıları açmaz. Açsa da anahtarı uymaz. Yazık oldu. Süper Lig'imiz böyle dürüst ve renkli bir futbol adamını çok arar.

Bu arada İsmail Uyanık'ın Samsunspor'la yollarının ayrılmasına dair Fanatik gazetesinden İsmet TONGO'nun 2 Ağustos 2005 tarihli yazısını paylaşmak istedim. Samsunlu bir futbol adamının değeri ne yazık ki dışarıda daha fazla biliniyor.

salihcakir

Alıntı yapılan: "şirinler_1965"
ben 2 tane soru sordum ama cevabını alamadım

metnin devamına ekledim sorularını ve cevaplarını..

oğuzhan55

İsmail Uyanık başkanın röportajında Ertuğrul Sağlam ve onun ayrılamadığı menejer Süleyman Hurma ismi dikkatimi çekti.Süleyman Hurma bugün menejerlikte başarılı görünüyor ise şu anda bunu takımdan çok Ertuğrul Sağlam'a yaptığı menejerliğe borçludur.Erdoğan Arıca'nın teknik direktör olduğu iki sezon öncede Erdoğan Arıca takımı bırakıp gitmişti Hurma ile anlaşamdığı için.Hatta o dönem bildiğim kadarıyla İsmail Uyanık başkan bile Süleyman Hurma'ya biraz daha yakın durumdaydı.Çünkü bu adam karşısında dik duran teknik direktörlere menejerlik yapamıyor kendisini neredeyse başkan olarak görüyor.Hala da bakın öyledir.Sonuçta bir menejer adam.Bende şunu merek ediyorum.Eğer bilgisi olan arkadaşlar yazarlarsa iyi olur.

Erdoğan Arıca' g.birliğine gittiği sezon sonunda İsmail Uaynık'a "BEN Mİ YOKSA SÜLEYMAN HURMA'MI?" diye birşey sormuş mu?Eğer böyle bir şey varsa o sezon Arıca'nın da takımdan ayrılış nedeni konusunda biraz daha fikir sahibi olacağım.En azından İsmail başkanı sevmeme rağmen eğer böyle bir soru olduysa ve bu soruya karşılık Hurma cevabını verdiyse kayserispor Samsunspor'un ilk yarıdaki maçta bir zamanlar İsmail başaknın desteğini alan adamın Samsunspor'a atılan gollerden sonraki havalara uçarcasına sevincini hatırlamış olacağım.

ali ihsan

Büyük Başkan içini dökmüş ve her zamanki gibi samimi olarak soruları cevaplamış.Samsunsporun gerçek taraftarı onu hiç bir zaman unutmayacak.İnşallah şehir onun kıymetini anlar ve tekrar görev alması için çaba gösterilir.

istanbul grubu

HAYATIMDA SAMSUNSPOR İLE İLGİLİ EN BÜYÜK ÜZÜNTÜLERİN BAŞINDA GELİR, İSMAİL BASKAN İLE UZUN SOLUKLU ÇALIŞMA İMKANIM OLMADI DİYE..BASKAN GÖREVİ BIRAKTIĞI GÜNDEN BERİ HEP ÜZÜLMÜŞÜMDÜR; SAMSUNSPOR CAMİASI NELER KAYBETTİĞİNİN FARKINA VARDIĞINDA ACABA NE DURUMLARDA OLACAĞIZ DİYE..Kİ HATIRLARSANIZ ZAMAN ZAMAN ARKADAŞLAR LİGDEN DÜŞERSEK İŞİMİZ ÇOK ZOR DİYE NEDENLERİ İLE BİRLİKTE UYARI YAZILARI YAZMIŞ ÇEŞİTLİ PLATFORMLARDA DİLE GETİRMİŞTİM.İSMAİL BASKANDAN ÖĞRENECEĞİM VE ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VARDI..HALA DA SEVE SEVE BİZLERE AKTARACAĞINA EMİNİM..AMA ŞİMDİ HEP BİRLİKTE KAYALIKLARA OTURMUŞ '' DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNDAYIM'' ŞARKISINI SÖYLÜYORUZ.İSMAİL BAŞKANI ELEŞTİREN, YIPRATAN, YERDEN YERE VURMAYA ÇALIŞAN,ZAN ALTINDA BIRAKAN, ONA SIRTINI DÖNEN, SÖZLER VERİP SONRA TUTMAYANLAR NERDESİNİZ? BU İNSANLARIN HEPSİNE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM!! GERCEK SAMSUNSPORLULARA VE KARİZMATİK BASKANIMIZADA ( BENİM İÇİN HER ZAMAN BASKAN )SAYGILARIMI SUNUYORUM..
ŞAFAK GEDİKOĞLU

King Of The North

Başkanın bir sözü çok önemli"Nasıl olsa İsmail Uyanık varken bu klübe hiçbir şey olmaz mantığı Samsunspora sahip çıkılmaması desteğin azalması sonucunu doğurdu" gibi bir cümle kullanmış.Evet başkan sen dağ gibi durdun ama arkanda dağ gibi durulması ne yazık ki.Bugün samsunsporluluğundan şüphe edilen bir başkan var ve sürekli ağladı bizi de ağlattılar sonunda.

salihcakir

şirinler1965'in sorularını ve cevaplarını metnin devamına ekledim..

merkez

Sn İsmail Uyanık'ın verdiği cevapları samimi bulmakla beraber kendisinin böylesine detaylı bir açıklama yapmasının hem şahsına hemde samsunspor camiasına faydalar getireceğini düşünüyorum.
Zira hep tek taraflı açıklamalardan farklı manalar çıkartmaya zorlanmış,mecbur bırakılmış samsunsporlular ismail başkanın bu açıklamaları ile tatmin olmaları  ve olayların neden-sonuç ilişkilerini kaynağından öğrenmeleri sağlanmıştır.
Dolayısı ile bu röportajda başta Sn İsmail Başkan Olmak üzere emeği geçen herkese bizlere bu bilmediklerimizi öğrenmemiz aşamasında yardımcı oldukları için teşekkür ederiz.