Türk Futbolu Nasıl Kurtulur?

Başlatan mehmet yılmaz, 10 Ocak 2015, 13:20:53

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

AlıntıTürk Futbolu Nasıl Kurtulur?

Eylül ayından beridir Haberexen Yayın Grubunda köşe yazıları yazıyorum. İlk yazımda ifade ettiğim bir şey vardı; çok ilgilenmeme rağmen futbol, sıkı bir taraftarı olmama rağmen de Samsunspor yazıları yazmayacaktım.

Buna rağmen okurlarımdan ve arkadaşlarımdan 'arada da olsa yazsan' teklif ve sitemleri almıyor değilim. Bu nedenle bu köşede ilk defa bir futbol yazısı yazmaya karar verdim.

Türk futbolunun içinde bulunduğu durum çoğumuzun malumu. Çoğumuzun diyorum çünkü hepimizin değil. Halen bazıları, sanki her şey yolundaymış gibi davranmaya devam ediyorlar çünkü. Ancak bir irade tarafından oraya getirilen, çok kötü bir TFF başkanının dümende olduğu futbol gemimiz karaya oturmak üzere.

Ben de Türk futbolunun içinde bulunduğu krizden çıkma yollarını sizin için düşündüm ve şimdi de paylaşacağım. Öyleyse sıkı durun dostlar...

İşte çözüm önerilerim...

1- Alman ekolü tutmadı. Kuzey Kore modelini tavsiye edenler de var. Güya, yenilsek bile gazeteler 'yendik' yazacakmış. Ama her gazete bunu yapmaz. Bunun yerine 'San Marino ekolüne' geçeceğiz. Biliyorsunuz orada futbolcuların çoğu aynı zamanda esnaf. Zaten meğer bizde 'Esnaf, gerektiğinde hem asker hem polis' oluyormuş. Futbolcu da oluversin canım. Bizim kasap Hayri abi, kendine bacak arası atan Robben'i satırla kovalamazsa ben de adımı değiştiririm. Zabıta Hamdi abi de taç çizgisi kenarında Van Persie'yi bir yakalasın; 'seyyar satıcıymış' diyelim, sabaha kadar döver yeminle...

2- Passolig sayesinde tribündeki olayları bitirdik. Gerçi tribünde adam kalmadı ama önemli olan sonuç. Şimdi bu uygulamayı halı sahalara kadar indireceğiz. Halı sahada oynayacak herkesin halısahakartları olmak zorunda. Millet futboldan soğursa bir beklenti de kalmaz. Böylece mevzuyu kökünden halletmiş oluyoruz.

3- UEFA ile dostluk ayağına dümenden bir sözleşme imzalayacağız. Buna göre kiminle maçımız varsa bir ay kadar öncesinde o ülke ile bizim Federasyon başkanları karşılıklı yer değiştirecek. Böylece Yıldırım Demirören'i bir ay kadar misafir bile etse rakip ülkelerin futbolları yerle bir olacak. Şimdi onlar düşünsün! Keh keh keh...

4- Muhteşem federasyonumuz mükemmel bir karar aldı ve 11 yabancı oyuncuya izin verdi. Madem öyle TFF başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, MHK, hakemler, gözlemciler ve hatta futbol basını da komple ecnebi olsun. Televizyon yorumcuları Kütahyalı olmasın mesela; Bavyeralı olabilir. Diyeceksiniz ki, konuştuklarından bir şey anlamayacağız. E, zaten şu an konuşanlardan da bir şey anlamıyoruz!

Evet, ilk anda aklıma gelenler bunlar. Bunları uygularsak FIFA Dünya Kupasının adını 'Türkiye zaten Dünya Kupası şampiyonu; acaba ikinci kim olacak?' diye değiştirirler.

Ciddi miyim? Şu an ülke futboluna yön verenlerden daha ciddiyim belki de...

http://www.haberexen.com/turk-futbolu-nasil-kurtulur-2066yy.htm