Bogdan Stelea (Samsunspor 1994-95)

Başlatan timofte, 24 Temmuz 2005, 18:30:41

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Şapkayı Kaptırmayan Kaleci; Bogdan Stelea

M. Teoman Taş - www.samsunspor.biz

4 Aralık 1967 tarihinde Bükreş'te doğdu. 1988-2005 yılları arasında Romanya Milli takımında tam 91 kez kaleyi korudu. İtalya 90, ABD 94 ve Fransa 98 Dünya Kupaları ile Euro'96 ve 2000'de aday kadroda idi.

Dinamo Bükreş, Mallorca, S.Liege, Samsunspor, Rapid Bükreş, Steaua Bükreş, Salamanca, Brasov gibi takımların formalarını giydi. 

Samsunspor formasıyla 29 lig, 5 de kupa maçına çıktı.

Dünya Kupası - Amerika 94'te çeyrek final oynayan sağlam bir Romanya milli takımının kalesini koruduğunu gördükten sonra Stelea'yı Samsunspor'umuzda görmek hepimizi heyecanlandırmıştı.

Samsunspor'a gelmiş en kariyerli kaleci oydu şüphesiz. Stelea gittiği günden beri kalemizin hiç güvenli olamadığını düşünüyorum. Gerçi Stelea'nın da Türkiye'de gerçek performansını yansıtabildiğini söylemek zor. İlk haftalarda elinden geleni yapmış, alınan başarısız sonuçların ardından kendini fiyaka düşkünlüğüne bırakmıştı. Vanspor deplasmanında sahayı beğenmediği için sahaya çıkmak istemediği,  maça çıkmaya yöneticilerce güçlükle ikna edildiği rivayet edilir.

Ama karizmatik görünümü; 1.97'lik boyu ve üstün fiziği, çılgın hareketleri ile bütün Türkiye'nin çok dikkatini çekti sezon boyunca. Kötü sonuçlar aldığımız bir sezonda maçı kurtarmak için son dakikalarda gol atmak üzere ileri çıkışlarını, taraftarların "bilet paralarının hakkını veriyor" deyişini, Beşiktaş deplasmanında meşhur şapkasını kapmak isteyen bir Beşiktaş taraftarının elinden şapkasını kaba kuvvetle geri alışını unutmam mümkün değil.

Sahi neydi o kare? Hatırlarsınız... 1994-95 sezonunda bir İstanbul ekibi olan Beşiktaş'la Samsunspor'umuzun İnönü Stadı'nda oynadığı maçın sonrasından söz ediyorum.

Kalecimiz Stelea, maçın bitiş düdüğünün ardından muhtemelen kendisini Amerika 1994 Dünya Kupası'nda, Romanya Milli Takımı'nın kalesini korurken izlemiş olan bir Beşiktaş taraftarını şapkasını alıp kaçarken yakalıyor. 

Bogdan Stelea, normalde Türkiye'den hiçbir takımın teklifini kabul etmeyi düşünmediğini ancak Samsunspor Teknik Direktörü Gigi Multescu'nun ricası üzerine Kırmızı-Beyazlı ekibimizde oynamayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Bizim için unutulmaz yabancılardan birisiydi Romen kaleci... 

Clint_Eastwood

Bogdan Stelea, Romanya Milli takımının asistan koçluğuna getirilmiş... Fakat futbol kariyerine henüz noktayı koymayan Stelea, FC Braşov'un kadrosunda yer almaya devam edecek...

kýrmýzýbeyaz55

mehmet yılmaz

Bogdan Stelea, Futbol Extra Dergisinin 1990'lı Yılların Yıldızları dosyasının bu ayki konusu oldu.

bengülü

çok iyi bir kaleciydi deli doluydu onun gibi bir kaleci gelmedi samsunspor'a sevilen kişiydi türk futbolunda.

kalptenþimþek

Ollivanders

ertugrul samsunspora karsı gol pozisyonuna girilir mi abi yapma ya :)

Dartagnan

05 Kasım 2009, 19:49:25 #37 Son düzenlenme: 05 Kasım 2009, 19:55:57 Dartagnan
mehmet abi bu stelea nin sapkasini geri  alirken ki videosu var mi ya? Hep duyuyorum ama ne kadar arasamda bulamadim.Bulabilir miyiz acaba ?Merak ediyor insan :P

ömer cem55

O uzatması bitmeyen, meşhur Gs maçında yediği golde ben maratonda bizim kale çizgisiyle hemen hemen aynı hizadaydım.Evet çok iyi kaleciydi özellikle cepheden gelen toplarda harikaydı.Adeta bir panterin refleksleri vardı onda.Ancak yan toplarda gerçekten çok iyi değildi.İnanırmısınız bilmem ama o gol beni deli etmişti.Yarım saniye önce karar verip çıksa alacak o topu yada beklese çıkmasa yemeyecek o golü!Zaten aksi olsaydı Dünyanın bir numarası olurdu. Bence Türkiyeye gelmiş yabancı kaleciler içinde en iyilerden birisiydi..

ömer cem55

Hiç unutmam, Stelea daha yeni gelmiş ligin daha başlarıydı;Samsunun idmanını izliyorduk.Stelea, birşeye sinirlendi sanırım Multezcuya kızdı ve topa bir vurdu top tesislerin dışına çıktı.Tren yolunuda geçerek ana yola kadar gitti!Sonrada antreman sahasını terk etmişti.Gerçekten çok şaşırmıştık.Biraz asabiyet vardı yani zat-ı muhteremde.

Kaya

Harbiden tam bir deliydi.Türkiyede şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuruluyor diyerek multescunun iknaları sonucu getirlimişti.Onu izlemek hem bir zevk hem de işkenceydi...

Burak

hatırlıoyorum bunu şapka takardı sanırım. hatta maç sonlarında gol için karşı ceza sahasına gittiğini hatırlıyorum. Bir ara lucescu gese'ye getirmeye çalışmıştı.

mehmet yılmaz

mehmet yılmaz