Bir Şehri Sevmek

Başlatan mehmet yılmaz, 25 Aralık 2010, 12:27:27

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Bir Şehri Sevmek

"Bir Şehri Sevmek; Bir Zamanı, Bir Mekânı Sevmektir
Bir Şehri Sevmek; Meçhulü, Muammayı Sevmektir
Bir Şehri Sevmek, Orada Kendini Bulmaktır
Bir Şehri Sevmek, Aşka Sebep Aramaktır..." diyor Tanpınar bir şiirinde. Aslında sadece bu mısralar bile başlı başına yeter bundan sonra söyleyeceklerimi anlatabilmek adına ancak biraz daha özelleştirmek lazım konuyu.

Dede tarafım Gümüşhaneli benim, hiç yaşamadığım ve çok az gördüğüm bir ata toprağı. Derin bir saygı duyuyorum, o kadar... Çünkü beni oraya ait kılan bir şey yok artık. 1950'lerde gelmiş ailem Samsun'a. Gümüşhane'nin dağlık topraklarının onlara sunacağı çok fazla imkân kalmamış ve onlar da "daha iyi bir hayat" arzusu ile Samsun'a gelmişler. Şüphe yok ki aradıklarını da bulmuşlar...

Samsun böyle bir yer işte. Kendi adamını dışarıya verebilen ama dışarıdan da pek çok insana kucağını açan, anaç bir şehir. Gözünü sevdiğimin Samsun'u, hep veren ama pek alamayan bir şehir üstelik!

Benim çocukluğum, ilk gençliğim İlyasköy Mahallesinde geçti, bizim aile kütüğümüz de oradadır. Ben bir Samsunluyum, ruhumun ve fikrimin en ince ayrıntısına kadar hem de. Peki, beni Samsunlu yapan şey nedir? Hemen söyleyeyim; Samsunspor!
Evet, Samsunspor olmasa idi daha doğrusu Samsunspor tutkum, ilgim olmasa idi ben de bugün bu şehirde yaşayan ama sadece yaşayan, hiçbir zaman gerçekten Samsunlu olamayan, olmayı da hak etmeyen kalabalıklar gibi "benim memleketim falanca yer" diyecektim. Ama şairin dediği gibi, "bir şehri sevmek orada kendini bulmaktır..."

Ve işte o yüzden Çarşambalı da, Kavaklı da, Bafralı da, Ladikli de... Hepsi benim hemşerimdir...

Samsun'un göçmenlerini kuşatacak çok kapsamlı bir yerel kültürü yok; işte bu yüzden "Samsun'un en büyük markası Samsunspor'dur" diyoruz. Samsunsporlu olan herkes aynı zamanda hakiki Samsunludur!

Son dönemin dikkat çeken sloganında "Burası Her Yer Değil, Samsunspor Şehr-i Samsun" derken söylemek istenilen şey, bu şehrin özgün bir kimliği olduğu ve karşıdakini adeta yok sayan bir zihniyete itiraz etmektir.

Bir Şehri Sevmek, Orada Kendini Bulmaktır / Bir Şehri Sevmek, Aşka Sebep Aramaktır ve Samsun'u Sevmek Samsunsporlu olmaktır!

http://www.samsunspor.biz/koseyazisi-Bir_Sehri_Sevmek-8497-

Gökberk55

çok güzel yazmışsın Mehmet Abi altına imzamı atarım,benimde baba tarafım Amasyalıdır gerçi biz Ladiğe çok çok yakınız ama yine de Amasya sayılıyor oralar.Ama ben doğma büyüme Samsunluyum hemde sapına kadar,çoğu hemşerimiz Samsunu benim kadar sevemez ve özleyemez(istanbulda okuyoruz malesef) Samsunspor sevgisini söylemiyorum bile. Samsun bizim için bi tutkudur, okul bitsede dönsek dediğimiz,55 plakayı görünce içerlendiğimiz....

FaTiH_HaN

Aynen abi Samsunluyum diyebilmenin en güzel yanı ve tek şartı Samsunsporlu olmak. samsunspor_x

babasamsunlu

Hocam eline yüreğine sağlık..
Öyle yakın ki yaşadıklarımız tek bir fark var oda memleketlerin isimleri..
Bizde Erzurumdan gelmişiz 1960 ta..Geriye kalan herşey senin yaşadıkalrın ile aynı..
Hatta mahallemiz bile bitişik nizam..Bende kireçtepede büyüdüm..
Gebi caddesini ne süslerdik şampiyonluk senelerinde..

Ben Samsunu çok bırakıp gitim ekmek davasına...Ama Samsunum beni hiç bırakmadı..
Herşey bitti dediğim anda bana ekmek yine Samsundan çıktı..
Samsunsporumsa hep  karşılıksız kara sevdam..
Herşeyi terkettimde onu hiç bırakamadım..

Velhasıl kelam :
Bir Şehri Sevmek, Orada Kendini Bulmaktır / Bir Şehri Sevmek, Aşka Sebep Aramaktır ve Samsun'u Sevmek Samsunsporlu olmaktır!

55.hakan

Samsunsporlu olmaktan gurur duyduğum kadar Samsunlu olmaktan da gurur duyuyorum.

lucarelli

Çok güzel bir yazı olmuş.

Br çoğumuzun Samsun ve Samsunspor duygularını çok iyi biçimde ifade etmişsiniz.

cembaba

Mehmet Abi süper yazı olmuş ellerin dert görmesin.

Ayberk

Birileri babasının bile değil, dedesinin babasının memleketine hala kendini ait hissediyorsa, 5 kuşaktır bu şehirde yaşamasına rağmen bu topraklara aidiyet duymuyorsa, içinde Samsunspor sevgisi olmamasındandır.

Benim babam Bartınlı, ben hep Samsunluyum dedim. İlk başlarda(gaflet ya işte) Samsunsporlu olmadığım (veya sadece Samsunsporlu olmadığım) zamanlarda da bu şehri çok seviyor, memleketim Samsun diyordum. Ama sanki yapbozda bir şeyler eksik kalıyordu. Şimdi herşey yerli yerine oturdu, çok şükür Allah'ıma artık sadece Samsunsporlu ve bu şehrin gerçekten yerlisiyim, en yerlisiyim, buraya daha bir aitim. :)

emre

benim babamda Samsunlu dedemde  :o  :-\  :o  kendimi kötü hissettim  :P şaka bir yana süpersin Mehmet abi,Samsun'un bu tür yazılara ihtiyacı var..seviyoruz seni seviyoruz  :)

Uğur Yıldız

Alıntı yapılan: emre55 - 26 Aralık 2010, 01:02:14
benim babamda Samsunlu dedemde  :o  :-\  :o  kendimi kötü hissettim  :P şaka bir yana süpersin Mehmet abi,Samsun'un bu tür yazılara ihtiyacı var..seviyoruz seni seviyoruz  :)

aynen :D

kalptenþimþek

Alıntı yapılan: samsuni - 25 Aralık 2010, 12:27:27

ElbistanLı4655

Benim Samsunla Hiç Bir Baglantım Yok..! Uzaktan Veya Yakından..Ama Samsunsporluyum Diyebiliyorum...K.maraş'ta Oturuyorm Herkes Burda 3 Büyükleri Tutar..Ben Nie Onlardan Olayım Dedim Kendi Kendime..!Ve Bu Site İle Tanıştım Burada Gerek samsuni,Gerek edmontdante Abilerim Olsun Ve Nice Samsunsporlu Abilerimin Yazdıkları...İllede Şehrimin Takımı Demeleriydi Belkide Beni Etkileyen...Ve Git Gide Baglanıyorum Samsunspor..! Ve Gururla Söylüyorum... Başka Die Soranlara İnat Sadece Samsunspor...! samsunspor_x

captan_blue

samsun gibisi var mı yaa samsunspor_x

captan_blue

helal olsun sana vallaha okurken duygulandımmm işte budur dedim içimden. seneye süperligteyiz bizi kimse tutamaz her maçımıza bekleriz seni gerekirse yol paran biletin barınma ihtiyaçlarını karşılarım. senin gibi adam lazım bize

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: captan_blue - 31 Mart 2011, 13:25:16
helal olsun sana vallaha okurken duygulandımmm işte budur dedim içimden. seneye süperligteyiz bizi kimse tutamaz her maçımıza bekleriz seni gerekirse yol paran biletin barınma ihtiyaçlarını karşılarım. senin gibi adam lazım bize

kardesim, bana mı dedin bunları?

eğer öyleyse çok teşekkür ederim. Samsun'a maça gelmem için yol paramı ve biletimi karşılaman beni çok mutlu eder; barınmayı bir şekilde halledebilirim sanırım :) :) :)  :P 8)