Samsunspor Kitabı ( Kırmızı-Beyaz-Siyah )

Başlatan mehmet yılmaz, 22 Aralık 2008, 10:08:58

« önceki - sonraki »

germencisse

mehmet hocaya tşkkrler böyle bir kitaba ihtiyaç vardı zaten..

Lazoli

kitabi internet üzeri tegmin edebiliyormuyuz?

celebi

**KaR6**

alınıyor olması lazım arkadaslar bazı site isimleri vermişti, geçmiş sayfalarda bulabilirsin.. hatta jean Fransa da almıs olması lazım..

europe_55

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Lazoli - 02 Mart 2009, 19:54:47
kitabi internet üzeri tegmin edebiliyormuyuz?

Elbette...

googla'da kırmızı beyaz siyah samsunspor yazarsan karşına onlarca site çıkar. benim tavsiyem kitapyurdu.com olur.

Lazoli

Alıntı yapılan: samsuni - 02 Mart 2009, 20:54:24
Elbette...

googla'da kırmızı beyaz siyah samsunspor yazarsan karşına onlarca site çıkar. benim tavsiyem kitapyurdu.com olur.

abi tamamda ben yurt disinda kaliyorum da..

mehmet yılmaz

07 Mart 2009, 01:21:44 #367 Son düzenlenme: 07 Mart 2009, 01:35:04 samsuni
Samsunspor'u hatırlamak

AHMET ÇAKIR

Şaşırtmaca için sormuyorum, en yalın biçimiyle düşünebilirsiniz bu sorunun yanıtını: Bir kitap ne işe yarar? Hemen her kitap mutlaka insana bilmediği bir şeyleri öğretir.
Bunun dışında da kitabın niteliğine göre bir yığın yararı olabilir. Bunların toplamını da "İnsanı daha iyi biri yapar" diye ifade edebilmek mümkün. Gazetemizin spor yazarı Mehmet Yılmaz'ın büyük bölümünü yazdığı, kalanını da derlediği Samsunspor, Kırmızı Beyaz Siyah adlı kitabın bu işlevi yerine getirdiğine tanık oldum.

19 Ocak Pazartesi akşamı Samsunlu işadamı kimliğinden çok duygusal bir futbol adamı olarak tanınan Ayhan Bermek ağabeyimizin işyerinin toplantı salonunda Samsunspor'un yakın tarihi toplanmış gibiydi. Emin'den Tanju'ya, Ercan'dan Ertuğrul'a, Serkan'dan Celil'e futbolcular başta olmak üzere eski teknik adamlardan Multescu'ya kadar uzanan bir topluluğu kolay kolay bir araya getiremezdiniz. Fakat orada asıl ilgi çekici olan kitabın tanıtımına destek olmak üzere gelmiş Samsunspor taraftarlarının şaşırtıcı dönüşümüydü. Onların tribünlerde kolaylıkla hırçınlaşabildiğini, hiç olmayacak şeyler için ölümcül kavgalara girişebildiklerini bu işle ilgilenenler biliyor. Son yıllarda tribün ve terör kavramlarının çok sık yan yana geldiğini gördük. Oysa Samsunspor kitabının tanıtım toplantısına katılan taraftarlar, bu güzel ortamda bambaşka insanlar olmuş gibiydiler. Sporun sadece insan bedenini değil aynı zamanda ruhunu da terbiye edici özelliğinin capcanlı bir örneği karşımızdaydı. Kulüpleri ve takımları için bir şeyler yapmak istiyorlardı ama bunu yaparken taşkınlığa gerek yoktu. Tezahürat yaparken bile kimseyi tedirgin etmemeye çalışır gibiydiler.

Bir kitap tanıtımı için yukarıdaki giriş biraz yadırgatıcı olabilir ama az rastlanır bu durumu görmezden de gelemezdim. Mehmet Yılmaz kardeşimin bu işe başlamasında ve Zaman'da yazıyor olmasında minik bir katkım olmuştu. Samsun gibi Cumhuriyet öncesi dönemde bile futbol oynanan ve sporun öteki dallarının da bilinip yapıldığı yörenin bu yönüyle ilgili olarak elbette ki bir yığın kitap yazılmış olmalıydı. Ne yazık ki bu açıdan ülkemizin büyük bir kültür çölü olma durumu sürüyor. O nedenle böylesi çalışmaları ayrı bir heyecanla karşılıyoruz.

Trabzonspor, Eskişehirspor, Göztepe, Ankaragücü, Gençlerbirliği gibi elbette ki mutlaka yazılması gereken kitaplardan sonra Samsunspor da bu kervana katılmış oldu. Mehmet Yılmaz arkadaşımızın yanı sıra kitapta başka yazarların da yazıları var. Bunlar arasında, Baki Sarısakal'dan yapılan bir derlemede 1909-1965 yılları arasındaki Samsun futbolu anlatılıyor. Mehmet Yılmaz doğal olarak Samsunlu futbolcu, teknik adam, gazeteci gibi ünlülerden çeşitli konuları yazmalarını istemiş. Tamer Korkmaz "Dalgaları Aşmak, Samsunspor'u Hatırlamak" diye yazmış, Fatih Uraz "Benim Samsunspor'um" demiş. Behram Kılıç kardeşimiz Tanju Çolak'la, Fatih Vural ise Ertuğrul Sağlam'la röportaj yapmış. Mehmet Yılmaz sadece yazılarıyla değil, İsmail Uyanık, Celil Sağır, Serkan Aykut röportajlarıyla da kitabını zenginleştirmiş.

M. Teoman Taş, Hakkı Yeşilyurt, Ahmet Gürdağ, Cevdet Yılmaz, Alpaslan Akkuş, Cem Dizdar ve Necati Kola da kitaba yazılarıyla katkıda bulunmuş. Türk sporunda Samsunspor olgusu, elbette ki futbol ağırlıklı olarak derli toplu biçimde ortaya konulmuş. Fenerbahçe karşısında üst üste gelen 4 gollü galibiyetlerin ardından minibüs muavinlerinin "Arkayı Fenerleyelim" geyiklerinden tutun da Hasbi Menteşoğlu ile yaşanan görkemli dönemin tüm ayrıntıları kitapta yer almış.

İki kısa değini ile noktalamak istiyorum: İlki, Mehmet Yılmaz kardeşimizin son derece içten bir coşkuyla kitabın yazılış serüvenini anlatırken Samsunspor'un sık sık düşüp çıkmasıyla ilgili "asansör takım" nitelemesine, "Hayır, bu bir isyan ve direniş kültürüdür" diye karşı çıkışı etkileyiciydi. İkincisi de Fatih Uraz kardeşimizin Samsun'a, Samsunspor'a ve efsane isimlerden Nuri Asan'a duyduğu sevgiyle saygının sonsuzluğuydu. Bu yüzden çoğu insanın kendisini Samsunlu sandığını belirten Uraz, aynı nedenlerle biraz da buruktu: Nuri Asan'la ilgili duygularını o yaşarken gösterememiş olduğu için.

Üzülme kardeşim, hangimiz gösterebildik ki... 

http://kitapzamani.zaman.com.tr/?bl=11&hn=1640
Kitap Zamanı
Sayı: 38
Bölüm: Spor Kitaplığı

Ahmet ağabeyin yazısını doğrudan kitap başlığına koymak istemedim zira çok hoş bir yazı olmuş. Şahsımla ilgili söylediklerini bir kenara bırakırsak eğer Türkiye'de futbol kitapları konusunda uzman olan Çakır'ın kitabı beğenmiş olması -ki beğenmese açıkça yazardı- bence önemliydi. Kendisi gecede de vardı ve ben özellikle orada bulunan Samsunspor taraftarı için söylediklerinden çok mutlu oldum. Tekrar tekrar okudum, okuyun oraları...

Samsunspor asansör takım değildir, direniş takımıdır!!!

Teşekkür etmek isteyenler olursa mail adresi

a.cakir@zaman.com.tr

celebi

07 Mart 2009, 01:26:54 #368 Son düzenlenme: 07 Mart 2009, 01:32:18 samsuni
Alıntı yapılan: samsuni - 07 Mart 2009, 01:21:44

Samsunspor'u hatırlamak

AHMET ÇAKIR

Fakat orada asıl ilgi çekici olan kitabın tanıtımına destek olmak üzere gelmiş Samsunspor taraftarlarının şaşırtıcı dönüşümüydü. Onların tribünlerde kolaylıkla hırçınlaşabildiğini, hiç olmayacak şeyler için ölümcül kavgalara girişebildiklerini bu işle ilgilenenler biliyor. Son yıllarda tribün ve terör kavramlarının çok sık yan yana geldiğini gördük. Oysa Samsunspor kitabının tanıtım toplantısına katılan taraftarlar, bu güzel ortamda bambaşka insanlar olmuş gibiydiler. Sporun sadece insan bedenini değil aynı zamanda ruhunu da terbiye edici özelliğinin capcanlı bir örneği karşımızdaydı. Kulüpleri ve takımları için bir şeyler yapmak istiyorlardı ama bunu yaparken taşkınlığa gerek yoktu. Tezahürat yaparken bile kimseyi tedirgin etmemeye çalışır gibiydiler.

İki kısa değini ile noktalamak istiyorum: İlki, Mehmet Yılmaz kardeşimizin son derece içten bir coşkuyla kitabın yazılış serüvenini anlatırken Samsunspor'un sık sık düşüp çıkmasıyla ilgili "asansör takım" nitelemesine, "Hayır, bu bir isyan ve direniş kültürüdür" diye karşı çıkışı etkileyiciydi.

işte bu

kayacan

Kitabı ilgiyle okuyorum. Kitabı hazırlayanlar Samsunspora büyük bir hizmet yapmışlar.Bir aralar Samsunun siyah rengi aldığı kazadan bi haber yöneticilerin olduğu düşünülürse bu hizmetin büyüklüğü anlaşılır. Ancak ilerleyen yıllarda  daha geniş ölçekli kitaplar yazılabilir. Özellikle 1965 öncesi dönem daha kronolojik olarak yazılırsa daha akılda kalıcı olacağını tahmin ediyorum. Menteşoğlu dönemi çok güzel anlatılıyor. Kitap beni bir anda oturduğum koltuktan alıp 85-86'lı yıllara götüren bir zaman makinası işlevi görüyor.Bir anda tıklım tıklım dolu o stadda buluyorum kendimi. Tanjunun gollerini,stada girmek için saatler öncesinden stada girmemizi,stad dolduğu için stadın kapılarının erken kapanışını yinede stada girmek için demirlere ip bağlayıp stada tırmananları hatırlıyorum. Daha kitabın başlarındayım ancak yine emeği geçenlere teşekkür ediyorum çok büyük bir hizmet olmuş.

ali ihsan

Gerçekten çok güzel bir yazı.Gururlandım doğrusu.
Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

beşnumara

bizim asıl taraftarımız o geceye katılanlar gibi olmalıdır. böyle olan çok az kişi var malesef.diğerlerinde ben farklı amaç görüyorum.

ahk34

harbisamsunsporlu5517

europe_55