İbrahim İke Shorunmu

Başlatan Sadece Samsunspor, 17 Mayıs 2008, 20:46:44

« önceki - sonraki »

Sadece Samsunspor

17 Mayıs 2008, 20:46:44 Son düzenlenme: 28 Mayıs 2008, 19:56:19 samsuni
Bilmeyen yoktur bu kalecimizi internet onunla ilgili arşatırma yaptım bi tane ilginç haber buldum buyurun okuyun:

Alttaki yazı çok uzun ama bence bi okuyun ;D

AlıntıSamsun'u Kurtaran Motombo Büyücüsü ve Teyyo Dede

Ankara, 5 Kasım 2003

Necdet ÖZKAZANCI

"BİR DOST"UN AĞZINDAN MOTOMBO BÜYÜCÜSÜNÜN MARİFETLERİ VE TEYYO PEHLİVANDAN GECİKMİŞ BİR ÖZÜR

Motombo Büyücüsünün Marifetleri

Gençlerbirliği'nin Cumartesi günü Samsunspor'a beklenmedik bir şekilde yenilmesinden sonraki şaşkınlığım ve üzüntüm  devam ettiğinden canım hiçbir şey yazmak istemiyor ve elim bir türlü klavyeye gitmiyordu.Bir takım nasıl olurdu da 5. dakikada öne geçip bir çuval dolusu da gol kaçırdıktan sonra  rakibin iki cılız atağına boyun eğebilirdi, bunu bir türlü kabullenemiyordum.  Biraz kendime geldikten sonra  düşünmeye başladım:  Acaba bu yenilginin  sebebi neydi? Bu yenilginin görünürdeki sebeplerinin dışında  tıpkı bir aysberg gibi su altında kalan başka  sebepleri  olabilir miydi? Bunu araştırmaya değer miydi? Eğer bu yenilginin su altında kalan sebeplerini ortaya çıkarırsak, artık önümüzdeki maçlara bakacağımız için hiç olmazsa önümüzdeki maçları kurtarıcı tedbirleri almamıza yardımcı olabilir miydi? Ben  bir kaç gündür böylesine önemli  sorular   üzerinde yoğunlaşıp kafa yorarken telefonum acı acı çaldı. Arayan "Bir Dost"tu!..

Evet, arayan "Bir Dost"tu. Gençlerbirliği'nin Samsunspor karşısındaki yenilgisi ile ilgili olarak çok önemli bir ifşaatta bulunacağını ancak arabasının kaportasının çizilmesinden korktuğu için ismini veremeyeceğini ve benim de sormamı istemediğini belirterek: "Siz bana Bir Dost deyin yeter!" dedi.

Bir Dost, yaptığı uzun araştırmalar sonucunda, Gençlerbirliği'nin 1-0 galip durumda iken nasıl olup da bir anda 2-1 mağlup duruma düştüğünü çok net bir biçimde tespit ettiğini söylüyordu. Aslında Bir Dost'un anlattıkları önce bana da pek inandırıcı gelmedi ve tabii ki hemen bizim Emre'nin Babası'nı arayıp bu konudaki fikrini almak istedim. Bizimki alaycı bir ifade ile gülerek: "Yaa, çok safsın halamın oğlu! Her söylenene hemen inanıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi yahu? Bir defa Bir Dost kim kardeşim, bunu biliyor musun? Herifçioğlu sana adını bile söylemiyor. Sakın bu bana anlattığın saçmalıkları sitede yazmaya kalkma, rezil olursun!" deyip beni uyarmayı da ihmal etmedi... Ama ben yine de tereddütlüydüm. Acaba Bir Dost'un anlattıkları doğru olabilir miydi? Ya doğruysa? En iyisi ve en doğrusu, rezil olmak pahasına hiçbir şeyi saklamadan açık ve seçik bir şekilde yazıp site kamuoyu ile paylaşmaktı...

Bir Dost'un anlattıklarına göre olay şöyle gelişiyor:

Samsunspor kamandasının kapıcısı Ike Shorunmu'nun teyzesinin oğlu Abele Bikila geçen hafta ziyaret için Samsun'a geliyor. Nijerya'nın seçkin kabilelerinden Ogadugu kabilesine mensup olan Abele Bikila, Motombo şehrinin en itibarlı ve sorun çözen büyücülerinden birisi; 32 yaşında, 1.88 boyunda, 70 kilo ağırlığında, zayıf ama azıcık bira göbeği olan, kıvırcık beyaz saçlı, beyaz kaşlı ve beyaz sakallı olması nedeniyle tıp literatüründe albino olarak tanımlanan ve ender rastlanan sevimli bir zenci arkadaş. Kendisi de bu görünümünü çok sevimli bulduğu için boya-badana yaptırmıyor ve bembeyaz saç, sakal ve kaş ile dolaşıyor.

İki teyzeoğlu bir akşam yemekten sonra Shorunmu'nun dubleks villasının şömineli salonundaki televizyonun karşısında lokum-bisküi eşliğinde çay içip sanat, edebiyat, siyaset ve futbol üzerine sohbet ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulunurlarken konu gelip Samsunspor'un durumuna dayanıyor. Shorunmu: "Valla teyzeoğlu ne olacak bu Samsunspor'un hali bilmiyorum. Sekiz puanda takıldık kaldık. Zor durumdayız ya, yere düştük ya her gelen bir tekme vuruyor. Hakemler de ters davranıyor. Gaziantep maçında buz gibi golümüz sayılmadığı gibi bir de sahamızı kapattılar. Şimdi işin yoksa git Yozgat'ta oyna. Üstelik de rakip Gençlerbirliği. Geçen sene bizi hem de Samsun'da folluk yapmışlardı. Artık Yozgat'ta ne olur onu Allah bilir!" diye sızlanıyor. Abele Bikila da diyor ki: "Sevgili teyzeoğlu bu durumunuza inan çok üzüldüm! Seni severim, bilirsin. Bu konuda benim yapabileceğim bir şey var mı? Sana nasıl yardımcı olabilirim? Eğer bir yardımım olursa tabii ki bundan şeref duyarım!" Shorunmu bu jest karşısında çok duygulanıyor ama Abele Bikila'nın ne yardımı olabilir ki? Türkiye'yi bilmez. Samsun'u bilmez. Gençlerbirliği'ni hiç bilmez. Shorunmu bu duygu ve düşünceler içerisinde Petek Dinçöz'ün KRAL TV'deki "Foolish Casanova" adlı hit klibini seyretmeye dalıp gitmişken kafasının içindeki jeton birden düşüyor ve teyzesinin oğluna dönerek: "Yaa teyzeoğlu, Motombo'da uyguladığın yöntemleri burada da bir dene istersen, belki etkili olur kim bilir!" diye bir fikir atıyor ortaya. Abele Bikila: "Ne demek teyzemin oğlu! Senin için memnuniyetle yaparım. Parayla değil ya, sen hiç merak etme! Yalnız bunun için benim de sizin takımla beraber Yozgat'a gelmem gerek. Sen bunu sağla yeter!" diyor. Shorunmu keyifle: "Sen orasını bana bırak. Ben Erdoğan Hoca ile konuşur hallederim. Beni hiç kırmaz!" diyerek işi halletmenin sevinci içinde teyzeoğluna sevgiyle sarılıyor. Tabii bu konuşmadan sonra Shorunmu Perşembe antrenmanı ve çift kale sonrasında duştan çıkıp giyinirken konuyu Teknik Direktör Erdoğan Arıca'ya açıyor ve Abele Bikila'yı da Yozgat'a götürmeyi teklif ediyor. Büyüleme, efsunlama gibi pozitif bilime aykırı uygulamalara şiddetle karşı olan ve böyle şeylere çok kızan Erdoğan Hoca: "Yaa, git kardeşim başımdan! Bir bu eksikti. İşimiz Afrika büyücülerine kaldıysa yanmışız biz. Bu yaştan sonra beni rezil mi edeceksiniz? Bırakın bu saçmasapan işleri kardeşim, işinize bakın! Bikila mıdır, Tekila mıdır o herifi de gözüm görmesin sakın!" diyerek Shorunmu'ya sıkı bir fırça atıyor. Shorunmu çok bozuluyor ve diyor kine: "Hocam, sen bu işlere pek inanmıyorsun ve bunu da çık kırıcı bir şekilde ifade ediyorsun ama bizde bu işler böyledir. Biz her Dünya Kupası'na, Afrika Kupası'na kadrolu büyücümüzü de götürürüz. Hangi takımın büyücüsü  kuvvetli ise o takım kupada başarılı olur. Boru değil yani. Tecrübelerle ispatlanmış bir şey bu. Gerçi bizim teyzeoğlu mesleğe giriş sınavlarının yazılı kısmını bir türlü kazanamadığı için kadrolu büyücü olamadı ama oturduğu şehirde ve kabilesinde itibarı yüksektir!" Erdoğan Hoca da: "Yaa git Shorunmu, hasta etme adamı!" diyerek son sözünü söylüyor ve Shorunmu'yu yanından kovuyor. Fakat Shorunmu çok kararlı. Yılmıyor. Takımı Yozgat'a götüren otobüsün şoförü ile gizlice anlaşıp Abele Bikila'yı otobüsün bagajına yerleştiriyor ve kendileriyle birlikte Yozgat'a gelmesini sağlıyor. Abele Bikila'nın da kendileriyle birlikte Yozgat'a geldiğinden habersiz olan Erdoğan Hoca, soyunma odasında futbolculara son taktikleri verip folluk olmamalarını tembihledikten sonra "Hadi aslanlarım, hadi koçlarım. Göreyim sizi!" diyerek bir miktar ara gazı verip sahaya sürüyor. Maç başlıyor ve tam beş dakika sonra El Saka Samsunspor ceza meydanında kendisine gelen topu kabul edip kafayla kapıdan geçirterek hesabı açıyor: Gençlerbirliği 1-Samsunspor 0. Shorunmu üzgün ve çaresizce yan gözle Erdoğan Hoca'ya bakıyor: Erdoğan Hoca'da tık yok. Gençlerbirliği bastırdıkça bastırıyor, pozisyon üstüne pozisyon buluyor, gol üstüne gol kaçırıyor. İkinci yarıda da Gençlerbirliği kamandasının atakları devam ediyor. Ta ki 70. dakikaya gelinceye kadar... Artık iş bitmek, mal batıya kaymak üzere... Gençlerbirliği temaşacıları skordan memnunlar ve hiç olmazsa bir gol daha bekliyorlar. İşte o anda Shorunmu yan gözle yalvarırcasına Erdoğan Hoca'ya bir kez daha bakıyor. Ne tesadüf ki o anda Erdoğan Hoca'nın gözü de Shorunmu'da. Dolayısıyla ne oluyor? Göz göze geliyorlar. Shorunmu, Erdoğan Hoca'ya: "Benim teyzeoğlu Abele Bikila burada. Ne diyorsun hocam, devreye sokayım mı?" diye soran bakışlarla bakıyor. Erdoğan Hoca çaresiz. Bu maçı almayı çok istiyor. Neden? Çünkü bu maçı alırlarsa takım birden 11 puana çıkar ve böylece de puan cetvelinde bir kaç basamak yükselip biraz nefes alır. Ondan sonrasına ise Allah kerim!... Bu duygu ve düşünceler içinde başıyla Shorunmu'ya "Evet" anlamına gelen bir işaret yapıyor. İşte o anda Shorunmu: "AAAAAAEEEEEEE!... AAAAAAEEEEEE!..." diye haykırmaya başlayınca derhal otobüsün bagajından çıkan Abele Bikila, bir yandan Nijerya'dan getirdiği maymun kolu kemiğini gergedan boynuzu parçasına sürterken bir yandan da boynuna astığı zebra kuyruğunun telleriyle örülmüş olan kolyesine dizilmiş çakal dişleri, beline sıkıca sardığı sırtlan postu ve ayaklarına giydiği impala derisinden yapılmış çizmeleriyle "OOOOOOEEEEEEE!... OOOOOOEEEEEEE!..." diye sesler çıkarıp dans ederek otobüsün çevresinde dönmeye başlıyor. Bu işlem tam beş dakika sürüyor ve işte Samsunspor temaşacıları da dahil hiç kimsenin beklemediği sonuç: Samsunspor 2 - Gençlerbirliği 1... Shorunmu ve Erdoğan Hoca o anda gülümseyerek göz göze geliyorlar ve başparmaklarını havaya kaldırıp birbirlerine göstererek galibiyeti kutluyorlar.

Size ne derece inandırıcı geldi bilmiyorum ama Bir Dost'un anlattıkları aynen böyle ve ben onun yalancısıyım... Tabii Bir Dost'un anlattıklarını değerlendirirken şu faktörleri de göz ardı etmemek gerekiyor:

1- Ersun Hoca'nın maçtan sonra "Takımda bir tuhaflık vardı!" demesi...

2- Özellikle Gençlerbirliği kamandasının Afrikalıları Youla ve M'Bayo'nun sanki basiretleri bağlanmış gibi son vuruşlarda çok beceriksiz olmaları...

3- Evren'in plasesinin Baki'nin elle müdahalesine rağmen direkten dönmesi ve Evren'in kamanda yoldaşı Musa'nın ofsayt pozisyonundayken yancıya ve orta hakeme de fark ettirmeden direkten dönen topu Gençlerbirliği ceza meydanında kabul edip Azeri futbol literatüründe "Öküz Derbesi" olarak adlandırılan bir kafa vuruşuyla kapıdan geçirtip hesabı açması...

4- Salı günü neredeyse bütün gazetelerde Shorunmu'nun haftanın kalecisi seçilmesi...

5- Erdoğan Hoca'nın maçtan sonra demeç verirken bıyık altından gülerek yuvarlak laflarla konuşması ama hiçbir şekilde teknik yorumda bulunmaması...

Evet arkadaşlar, dediğim gibi ben Bir Dost'un yalancısıyım. Ama bütün bunlar bir tesadüf olabilir mi? Bir düşünün bakalım.

Takdir ve karar elbette ki sizin!...

Buda eskilerden bir haber:

AlıntıKabile reisi!

5 yıldır Türkiye'de ve Nijerya'daki akrabalarına o bakıyor. Samsun'un kalecisi Ike Shorunmu, "Bana önce rakı ve balığı öğrettiler. Sahaya abdestsiz çıkmam" diyor.

Samsunspor'un 38 yaşına merdiven dayayan Nijeryalı file bekçisi Ike İbrahim Shorunmu, bugünlerde ailesinin yanına gelmesiyle moral depoluyor. Shorunmu'nun eşi Yemisi 37 yaşında ve ailenin en büyük çocuğu, oğulları (19) Ayoola.. Kız çocukları Alimat 13, Mariam 9, Victoria ise 8 yaşında. Shorunmu'- nun bakımını üstlendiği aile fertlerinin sayısı ise bu kadarla kalmıyor! Babası, annesi, 4 kız ve iki de erkek kardeşi bulunan Shorunmu, diğer akrabaları ile birlikte 30 kişiyi aşan bir nüfusun bakımını da sağlıyor...

NİJERYA SAMSUNLU!
İki yıl daha futbol oynamak zorunda olduğunu belirten Shorunmu, futbol sonrası ise ülkesi Nijerya'da veya İsviçre'de kaleci antrenörlüğü yapacağını söyledi. Nijerya'da Beşiktaş'tan sonra birçok Samsunspor taraftarı da olduğunu belirten Shorunmu, "Babam istemedi ama ben futbolu seçtim. Bu işi yapıp para kazanmasaydım, o yıllardaki zor günleri aşamazdık. Sahaya abdestsiz, duasız çıkmam ve orucumu tutup, 5 vakit namazımı da kılarım" ifadelerini kullandı.

MEYVE SUYU İÇERİM
Kendisini Türk gibi hissettiğini ve balıksız duramadığını da söyleyen Shorunmu, sözlerini şöyle bitirdi: "Burada ilk öğrendiğim rakıbalık muhabbeti! Ama ben balıkla meyve suyu içiyorum. Serkan Aykut süper, Celil ise ferrari! Serkan'ın karşısında durmaya her kaleci korkar. Son dönemde şanssızız ama Galatasaray'a patlayacağız...

jean

sempatik tavirlariyla cok sevdigim bir kaleciydi ilerlemis yasina ragmen guzel kurtarislari vardi boyuyla posuyla tam bir kaleciydi 2002 dunya kupasindan sonra bize gelmisti bjk deyken leeds united den 6 tane yemesin eragmen guluyordu onu unutamiyorum

Nuri Asan

bjk ya 3-2 kaybettiğimiz maçta bjk nin kalesini koruyordu.kaptan ercan kendi kalesine gol atmıştı sonra ercan gitti 5 kişiyi geçerek bjk ya attı.Shorunmu Ercan'ı tebrik etmeye gitmişti ondan sonraki sene bize geldi galiba.

edmontdante

Gençlerin bize yağmurla beraber 7 tane attığı maçın tamamını maratonda yağmur altında seyreden 50 kişiden biriydim malesef.En sonunda arkamdan bir adam "ulan shorunmu topta elektrik mi var lan " diye bağırmıştı.Shorunmu tuttuğu topları bile içeri atmıştı neredeyse.

Nuri Asan

Alıntı yapılan: edmontdante - 28 Mayıs 2008, 22:56:59
Gençlerin bize yağmurla beraber 7 tane attığı maçın tamamını maratonda yağmur altında seyreden 50 kişiden biriydim malesef.En sonunda arkamdan bir adam "Dostum shorunmu topta elektrik mi var lan " diye bağırmıştı.Shorunmu tuttuğu topları bile içeri atmıştı neredeyse.

Abim resimleriniz duruyor,hani Bafra'da unuttuğun birisi varya onda :D
Senin için bu saatte Uplopat yaptım bak,saygılar.

edmontdante

Kardeşim seni unuturmuyum ben.Ama bu ara Bafra seyahati yok o nedenle görüşemedik.Resim için teşekkürler

jean

basligi ben acmistim nasil oldu baska bir arkadasa gecti anlamadim onemi yok celinin son dk de trabzonda ts ye attigi golden sonra ercanla kucaklasarak sevinmelerini unutamiyorum

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: jean - 29 Mayıs 2008, 20:30:30
basligi ben acmistim nasil oldu baska bir arkadasa gecti anlamadim onemi yok celinin son dk de trabzonda ts ye attigi golden sonra ercanla kucaklasarak sevinmelerini unutamiyorum

ben bu konuyu 05/17/2008 tarihinde kendim açtım herhangi bir geçiş falan yok belki sen eskiden açmışsındır o da silinmiştir ancak öyle olmuştur eğer senin açtığın konuyu görseydim oraya yazardım ;)

veis

grçekden atlanmaması gereken kaliteli bi insandı ıke.

yaman55

shorunmu denince hep aklıma daima gülen yüzü geliyor

jean

gs yi 2-1 yenmistik samsunda mac sonunda gs linin birine bagirmisti elini falan kalidrmisti cok hosuma gitmisti

south_london

ike baba on numara adamdi.takimdaki en saglam kondisyonu olan oydu.kondisyon antremanlarinda adnan ve musadan daha iyi olurdu hep.
bu arada genclerliyede ne koymus yenilmeleri adam usenmemis oturmus hikaye yazmis.yozgatta ne koymustuk ama hem icerde hem disarda  :)

samsunmania

Yediği gollerden sonra gülmesi beni deli ederdi. Üst düzey bir performans göstermedi Samsunspor'da.

YaşarDoğu

Alıntı yapılan: samsunmania55 - 24 Temmuz 2009, 00:55:12
Yediği gollerden sonra gülmesi beni deli ederdi. Üst düzey bir performans göstermedi Samsunspor'da.

KocumVolkan

allum bukerin ilk yıllarına gençliğine asla değişmem :)
çocuklugumun en önemli simalarından biri..

bu arada en büyük özelliğini unutmuşsunuz
ASLA DEGAJ YAPAMAZDI
1 kere bile orta sahayı geçtigini görmedim attıgı topun :D

o bizler için shorunmu değil çorumluydu :D