Ertuğrul Sağlam

Başlatan Sadece Samsunspor, 20 Şubat 2008, 10:24:32

« önceki - sonraki »

**KaR6**

mehmet yılmaz

Mükemmele yakın bir fotoğraf olmuş. Sadece oraya Serkan ve Celil de girecekti. Mustafa Kar'a rağmen  :P mükemmel olurmuş.

jean

alisan5516

bu adam hakkında olumsuz konuşan insan onla fazla değil iki dakika geçirse elini sıksa halini hatırını sorsa ordan bile anlar nasıl bir adam olduğunu o olumsuz konuşmalarına çok pişman olur ...

kalptenþimþek

Hadi taktiğini, sistemini tartış anlarım ama Ertuğrul'un bütününü tartışmak olmaz, tartışana ağır gelir..
"Adam Gibi Adam Ertuğrul Sağlam" daha söze gerek var mı?

Ayberk

Daha 10 11 yaşlarındayken okul çıkışlarında gördüğümde başımızı okşayıp halimizi hatrımızı soran, sorularımıza cevap veren, geçiştirmeyen, Ertuğrul abi, Ertuğrul abi diyen çocukların hiçbirini kırmamaya çalışan, hepsini duyan bu mütevazi kişilik tartışılmayı hak etmiyor.

ahmetsefa55

ertuğrul sağlam bu ya kım tartısıyo arkadas.herkesı tartısında bu adamı tartısmayın.hocalıgıda futbolculuguda karakterı de bambaska bır ınsan.allah yardımcısı olsun.onun gıbı bır degerı kazandırdıgı ıcın samsunsporumla bır kez daha gurur duyuyorum.

hacettepeli

Ertuğrul Sağlam bir gün Samsunspor'un başına yeniden geçecektir. Seneye Bursa'nın canını yakmaya geliyoruz kusura bakmasın :P

mehmet yılmaz

Alıntı

Ertuğrul Değil, Ertuğrul Sağlam...

Ertuğrul Sağlam için lafı fazla dolandırmadan net bir şey söyleyeyim. Bu yazı taraflı bir yazıdır, çünkü Ertuğrul Sağlam, ortalama Türk futbolseverler için önemli bir kişidir ama bir Samsunspor taraftarı olarak benim için çok daha önemli bir kişidir. Çocukluğumun Ertuğrul'u, ilk gençliğimin Ertuğrul Sağlam'ı, şimdimin ise Ertuğrul Hocasıdır; ilk röportajımı yaptığım ve oğluma ismini verdiğim kişidir de ayrıca...

Zonguldaklı ama Samsunlu! 

1969 Zonguldak doğumludur. Futbola da orada başlamıştır. Ardından Fenerbahçe genç takımına gider ve bir buçuk yıllık serüvenden sonra profesyonel olmak için Gaziantep'in yolunu tutar. Bonservisini almakta çok zorlanacağını düşünmüştür ama Fenerbahçe'den kimse sormaz bile 'nereye gidiyorsun?' diye. Antep o sıralar ikinci ligdedir ve 1989 yılında vahim bir trafik kazası geçiren Samsunspor 1989 yazında acısını öteleyip yeniden bir takım kurmaya başlamıştır. Erzurumspor maçında attığı 3 gol, daha sonra Samsunspor için ona referans teşkil ediyor ve takımın kazadan sonraki ilk transferi oluyor; yaşı henüz 20.

O sezon küme düşer Samsunspor ve hemen çıkar ama yine düşer. 1992'ye gelindiğinde efsane başkan İsmail Uyanık gelir ve hem takım hem de Ertuğrul alır başını gider adeta. O süreci şöyle anlatıyor Ertuğrul Sağlam;

'93-94 öncesinde inişli-çıkışlı bir grafik vardı. Takım küme düştü, ertesi sezon çıktık. Çıktığımız sezon tekrar düştük, ardından yeniden yükseldik. Ama o dönem içinde Samsunspor'da gelecek adına çok sağlıklı bir yapılanma oluştu. Baktığımız zaman önce yönetici daha sonra başkan olarak İsmail Uyanık'ın devreye girmesi, o yapılanmanın temellerini oluşturdu. 2. Lig'de şampiyon olduğumuz senenin bir resmi var bende. O resimde ilk on birin 9'unun 69 doğumlu, 2 tanesinden birinin 68 (Ercan), diğerinin 67 (Kasım) doğumlu olması nedeniyle, çok genç kadronun birbiriyle çok iyi uyumu bize 93-94 sezonundaki başarıyı getirdi. Benim aklıma gelen Osman, rahmetli Müjdat, Ercan, Kasım, İmdat, Bünyamin, Orhan Kaynak, kaleci Erol, kaleci Murat Aydın, İsa, Timofte gibi aynı yaş grubunda, aynı hedefi paylaşan, idealleri olan ruhun patlaması 93-94 sezonuydu.' 

70 Milyarlık Adam...

O sezon Samsunspor ligi 5. bitirirken takımın parlayan isimlerinden birisi olan Ertuğrul Sağlam, Milli takımda da banko oynamaya ve gollerini sıralamaya başlamıştı ve 25 yaşına geldiğinde o döneme kadar pahalı transfer yapmayan Beşiktaş'ın rekor transferi oldu.

Ertuğrul'a göre, Üç İstanbul kulübünün de ısrarla istemesi, fiyatın astronomik rakamlara ulaşmasına sebep olur ve o meblağ bir dezavantaja dönüşür. Çünkü insanlar Ertuğrul demeyi bırakmış ve '70 milyarlık futbolcu' demeye başlamışlardır. Bu etiket onda bir baskı oluştursa da ilk geldiği sezonda Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşar ve 24 gole imza atar.

Beşiktaş yıllarında akil ve mütevazı duruşunu sürdüren Ertuğrul, Toschack döneminde adeta zorla libero oynatılsa da huzursuzluk çıkarmaz ve sadece işine odaklanır. Beşiktaş formasını 1994-2000 arasında 6 sezon boyunca giyen Ertuğrul Sağlam, bir lig bir de kupa şampiyonluğu yaşar. Tıpkı Samsunspor'da olduğu gibi orada da 6 numaralı formasıyla özdeşleşir. İstikrarlı çizgisini devam ettirir ve 100 gol barajını aşmayı da başarır. Ancak 2000 yazında Beşiktaş'ta yeni teknik direktör Nevio Scala, Ertuğrul'u takımda istemez. Bunun üzerine zaten dönmeyi düşündüğüm tek yerdi dediği Samsunspor'a geri döner. Savunma oyuncu Erman Güraçar ile takas edilir. Samsunspor'da 3 sezon daha forma giyip futbolu 34 yaşında bıraktığında Süper Ligde attığı 126 gol ve milli takımda da 11 gol kaydetmişti.

Yalnızca oynadığı başarılı futbol ile değil futbolla alakası olmayan insanların bile takdir edip, bildiği örnek aile hayatı ve ahlaki yapısıyla da Türk futbolunun medar-ı iftiharlarından birisi olmayı başarmış bir isimdir Ertuğrul Sağlam. 2004'te yine Samsunspor'da başlayan ve Kayserispor, Beşiktaş ve şimdi de Bursaspor ile devam eden ve Bursaspor'u Süper Lig şampiyonu yapan çok başarılı bir teknik direktörlük kariyeri de var ama o ahvali bu yazının konusu değil.

İsmail Uyanık'ın Yeri...

Ertuğrul Sağlam hem futbolculuk hem de teknik direktörlük hayatında İsmail Uyanık'ı ayrı bir yere koyuyor ve ona olan saygısını her fırsatta dile getiriyor;

"Benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Bunu her fırsatta, her ortamda söylerim. Gerek futbolculuk dönemimde, gerekse antrenörlüğe başladığım dönemde bir yere geldimse bunda İsmail Uyanık'ın çok büyük payı var. Futbolculuğum dönemimde Samsun'un önemli işadamlarından biriydi ve yönetici olarak çok önemli işler yaptı. Kulüp sıkıntı yaşadığı dönemde, kendi hayatını ve işini riske atarak büyük yatırımlar yaptı. Şunu bilirim ki, bir futbolcu İsmail Uyanık'tan para istesin ve geri çevrilsin! Birçok futbolcunun alacağının, devre arasında bittiğini bilirim onun döneminde. İyi niyetli, kulübünü seven ve fedakârlık yapan bir insandı. Samsunspor için yaptıkları kahramanlıktır bence...

Gittiği her yerde, rakip tribünlerden bile alkış almasını ise şöyle yorumluyor;

'Tabii buna benim cevap vermem ne kadar doğru olur bilemiyorum. Ama sanırım bu sevgi ile alakalı bir şey. Sevilmek bir ihtiyaç; büyük bir mutluluk. İnsanlar bizim hal ve hareketlerimizi sevmiş olabilirler. Bu yüzden bana karşı sadece İnönü'de ya da Samsun'da değil hemen her deplasmanda güzel tavırlar sergilendi. Bu sevgi bana ağır bir sorumluluk da yükledi haliyle. Biz de hem insanların güvenine hem de temsil ettiğimiz camiaların itibarlarına uygun davranışlar sergilemek için elimizden geleni yaptık. Çünkü futbolcu birlerini temsil etmektedir. Allah'a şükürler olsun ki bugüne kadar ciddi anlamda bir yanlış davranışımız olmadı.'

Ertuğrul Sağlam, gerek futbolculuk gerekse teknik direktörlük dönemlerinde rol-model olabilecek kalitede ve başarı seviyesinde bir figür olarak Türk futbolunun medar-ı iftiharlarından birisi olmaya devam ederken bize de onun başarısını temenni etmek düşüyor.

Mehmet YILMAZ Futbol Extra

FaTiH_HaN

AlıntıSağlam Aslan'a geliyor

Başkan Polat, Bursaspor'a veda etmeye hazırlanan Ertuğrul Sağlam'ı tam yetkili olarak göreve getirecek

Hagi'yi gönderen G.Saray sezon sonunda Ertuğrul Sağlam'a emanet edilecek. Başkan Adnan Polat'ın Bursaspor'u şampiyon yaparak tarihe geçen başarılı hoca ile her konuda anlaştığı öğrenildi. "Yeni bir yapılanma olmazsa devam etmem" diyerek Bursaspor yönetimine rest çeken Ertuğrul Sağlam'ın çok geniş yetkiler ve dev bir bütçe ile sezon sonunda G.Saray'a imza atacağı belirtiliyor. Yönetim böylece yeni sezon planlamalarını, transferlerini Ertuğrul Sağlam'ın onayıyla yapacak ve iddialı bir kadro kuracak.

http://www.fotomac.com.tr/Galatasaray/2011/03/23/saglam_geliyor

Haber cinconun haberi Bursadan ayrılması muhtemel olduğu için hemen senaryoyu yazmışlar, ama eğer Ertuğrul hoca sezon sonunda Bursaspordan ayrılırsa ki ayrılık sinyalleri vermeye başladı, bence Samsunsporumuza gelme ihtimali çok yüksek. Şu an şartlar çok müsait ben şimdiden heyecanlanmaya başladım.

Kodalak

keşke bize gelse seneye iyide br kadro kurabilsek kafaya oynayan bir takım olurduk.

ibo055

Ertuğrul Sağlam  hocamız galip öztürk başkanımız  artık düşünün  >l< >l<

GökhanÇağlar

keşke gelse..saglam bi kadro kurup kafaya oynarız..

mehmet yılmaz

Ertuğrul Sağlam ya da Abdullah Avcı...
Bu iki isimden birine takımı teslim edeceksin, hiç birşeylerine karışmayacaksın. LEn kötü, ligin demirbaşı olmamız garanti olur.

##kdc##

Ertuğrul Hocanın başarısı ülkemizi aşmış bi konumda bana göre, ama Samsunsporumuzun başına gelirse ne derece vefalı ve karakterli bi insan olduğunu bi kez daha sergiler herkese