Ertuğrul Sağlam

Başlatan Sadece Samsunspor, 20 Şubat 2008, 10:24:32

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Eve Dönen Kahraman: Ertuğrul Sağlam

Samsunspor'umuz yaklaşık on beş yıldır çektiğimiz acılara son verip, süratle Süper Lig'e doğru ilerlemeyi hedeflerken bu konudaki en büyük güvencemiz, beş yıllık sözleşme imzaladığımız teknik direktörümüz Ertuğrul Sağlam. Tabii ki o bizim için herhangi bir teknik direktör değil, Samsunsporlu Ertuğrul Sağlam.

Ertuğrul Sağlam için lafı fazla dolandırmadan net bir şey söyleyelim. Bu yazı taraflı bir yazıdır, çünkü Ertuğrul Sağlam, ortalama Türk futbolseverler için önemli bir kişidir ama bir Samsunspor taraftarı olarak bizler için çok daha önemli bir kişidir. Bugün kırklı yaşlarına adım atan Samsunsporlulara göre çocukluğumuzun Ertuğrul'u, ilk gençliğimizin Ertuğrul Sağlam'ı, şimdinin ise Ertuğrul Hoca'sıdır.

Samsunlu Ertuğrul!

1969 Zonguldak, Krdz. Ereğli doğumludur. Futbola da orada başlamıştır. Ardından Fenerbahçe genç takımına gider ve bir buçuk yıllık serüvenden sonra profesyonel olmak için Gaziantep'in yolunu tutar. Bonservisini almakta çok zorlanacağını düşünmüştür ama Fenerbahçe'den kimse sormaz bile 'nereye gidiyorsun?' diye. Antep o sıralar İkinci Lig'dedir ve 1989 yılında feci bir trafik kazası geçiren Samsunspor 1989 yazında acısını öteleyip yeniden bir takım kurmaya başlamıştır. Erzurumspor maçında attığı 3 gol, daha sonra Samsunspor için ona referans teşkil eder ve takımımızın kazadan sonraki ilk transferi olur; yaşı henüz 20'dir.

O sezon küme düşeriz ve hemen çıkarız ama yine düşeriz. Yani 1989-1992 arasında Ertuğrul Sağlam iki Süper Lig, bir de Birinci Lig macerası yaşar bizimle. 1992'ye gelindiğinde Ertuğrul alır başını gider adeta. O süreci, "Kırmızı Beyaz Siyah-Samsunspor" kitabında şöyle anlatıyor Ertuğrul Sağlam;

'93-94 öncesinde inişli-çıkışlı bir grafik vardı. Takım küme düştü, ertesi sezon çıktık. Çıktığımız sezon tekrar düştük, ardından yeniden yükseldik. Ama o dönem içinde Samsunspor'da gelecek adına çok sağlıklı bir yapılanma oluştu. Baktığımız zaman önce yönetici daha sonra başkan olarak İsmail Uyanık'ın devreye girmesi, o yapılanmanın temellerini oluşturdu. 2. Lig'de şampiyon olduğumuz senenin bir resmi var bende. O resimde ilk on birin 9'unun 69 doğumlu, 2 tanesinden birinin 68 (Ercan), diğerinin 67 (Kasım) doğumlu olması nedeniyle, çok genç kadronun birbiriyle çok iyi uyumu bize 93-94 sezonundaki başarıyı getirdi. Benim aklıma gelen Osman, rahmetli Müjdat, Ercan, Kasım, İmdat, Bünyamin, Orhan Kaynak, kaleci Erol, kaleci Murat Aydın, İsa, Timofte gibi aynı yaş grubunda, aynı hedefi paylaşan, idealleri olan ruhun patlaması 93-94 sezonuydu.'

70 Milyarlık Adam...

O sezon Samsunspor'umuz ligi 5. bitirirken takımın parlayan isimlerinden birisi olan Ertuğrul Sağlam, Milli Takım'da da banko oynamaya ve gollerini sıralamaya başlamıştı ve 25 yaşına geldiğinde o döneme kadar pahalı transfer yapmayan Beşiktaş'ın rekor transferi oldu.
Ertuğrul Sağlam'a göre, üç İstanbul kulübünün de ısrarla istemesi, fiyatın astronomik rakamlara ulaşmasına sebep olur ve o meblağ bir dezavantaja dönüşür. Çünkü insanlar Ertuğrul demeyi bırakmış ve '70 milyarlık futbolcu' demeye başlamışlardır. Bu etiket onda bir baskı oluştursa da ilk geldiği sezonda Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşar ve 24 gole imza atar.

Beşiktaş yıllarında akil ve mütevazı duruşunu sürdüren Ertuğrul, Toshack döneminde adeta zorla libero oynatılsa da huzursuzluk çıkarmaz ve sadece işine odaklanır. Beşiktaş formasını 1994-2000 arasında 6 sezon boyunca giyen Ertuğrul Sağlam, bir lig bir de kupa şampiyonluğu yaşar. Tıpkı Samsunspor'da olduğu gibi orada da 6 numaralı formasıyla özdeşleşir. İstikrarlı çizgisini devam ettirir ve 100 gol barajını aşmayı da başarır. Ancak 2000 yazında Beşiktaş'ta yeni teknik direktör Nevio Scala, onu takımda istemez. Bunun üzerine, "zaten dönmeyi düşündüğüm tek yerdi" dediği Samsunspor'umuza geri döner. Bizde 3 sezon daha forma giyip futbolu 34 yaşında bıraktığında Süper Lig'de 126 gol ve A Milli Takım'da da 11 gol kaydetmişti.

Yalnızca oynadığı başarılı futbol ile değil futbolla alakası olmayan insanların bile takdir edip, bildiği örnek hayatı ve ahlaki yapısıyla da Türk futbolunun medar-ı iftiharlarından birisi olmayı başarmış bir isimdir Ertuğrul Sağlam. 2004'te yine Samsunspor'umuzda başlayan ve Kayserispor, Beşiktaş, Bursaspor, Eskişehirspor, Traxtor Sazi gibi takımlarla devam eden başarılı bir teknik direktörlük kariyeri vardır. Özellikle 2009-10 sezonunda Bursaspor ile yaşadığı Süper Lig şampiyonluğu Türk futbol tarihinin en önemli hadiselerinden biridir.

Bugün Sağlam, onun kariyerindeki birinin asla olmayacağı bir ligde çalışıyor. Bunun temel sebebi ise Samsunspor! Çünkü kendisi Samsunsporlu Ertuğrul Sağlam olmaktan dolayı yaşadığı gururu, Bursaspor'u şampiyon yaptığında bile söylemiş, "Ben Samsunsporluyum" demiş bir futbol adamıydı. Yüksel Yıldırım Başkan'ın kendisiyle birlikte ortaya koyduğu beş yıllık hedefler, biz Samsunsporluların yüreğini sevinçle dolduracak şeyler. İnanıyoruz ki, Ertuğrul Hoca bunları başarabilecektir.

Ertuğrul Sağlam, gerek futbolculuk gerekse teknik direktörlük dönemlerinde rol-model olabilecek kalitede ve başarı seviyesinde bir figür olarak Türk futbolunun medar-ı iftiharlarından birisi olmaya devam ederken bize de onun Samsunspor'umuzdaki başarılarını temenni etmek düşüyor.

Evet hocam; bir hayalimiz var!
Seninle nice şampiyonluklar yaşayacağız...

Raqua55

Hocam bir hayalimiz var artik su ideal 11'i bulalim. Her hafta 3-4 degisiklik ritim yakalayamiyoruz

55_OrHaN_55

Haftaya da Afyon maçındaki gibi bir kadroyla çıkarsak yandığımızın resmidir. Ertuğrul Hoca artık kadro konusunda umarım hata yapmaz.

Sadece Samsunspor

Yaptirdigi transferler yerinde. Sistem oturttu. Bazi oyuncularin vazgecilmez olmadigini gosterdi. Degisiklikler oyuna dokunuslar muhtesem. Tam bir hoca her anlamda. Tebrikler hocam.
Bir hayalimiz var bizim hikayesi SAĞLAM!!

ata55

Ne dediysek o.
Ertuğrul Sağlam büyük hoca.
Manisa FK maçının mimarı odur.
Helal olsun sana hocam...
Şampiyonluk bizimdir.

55_OrHaN_55

Gerçekten ne büyük çapta bir teknik direktör olduğunu Manisa maçını izleyen herkes görmüştür.

cembaba

Beni utandırdığın için teşekkür ederim hocam. Helal olsun. Motivasyon konuşması efsane değil mi ya :)

Shane_Falco

Açıkcası ben kendisinden çok umutlu olmayan tayfadandım. Fakat benim başarı kriterim bu lig ve bu tarz maçlar değildi. Zaten bu ligi bu kadroyla gözü kapalı şekilde almamız gerekir. Bu konuda da herhangi bir kazaya uğramadan güzel şekilde ilerliyoruz. Kendisinin oldukça yüksek bir payı vardır göz ardı edilemez.

Ama gerçekten başarı denilecek işleri önümüzdeki sene ve senelerde göreceğiz. İnşallah daha iyi oluruz. Türkiye'de bu maddi güç, sonsuz destek bu güne kadar hiç bir teknik direktöre verilmemiştir. Evet Ertuğrul Sağlam ismi bizim için büyük bir şans ama Yüksel Yıldırım ismide Ertuğrul Sağlam için büyük bir şans.

Başarılarının ve başarılarımızın artarak devam etmesini umuyorum.

adige73

Alıntı yapılan: Shane_Falco - 19 Şubat 2020, 11:39:30Açıkcası ben kendisinden çok umutlu olmayan tayfadandım. Fakat benim başarı kriterim bu lig ve bu tarz maçlar değildi. Zaten bu ligi bu kadroyla gözü kapalı şekilde almamız gerekir. Bu konuda da herhangi bir kazaya uğramadan güzel şekilde ilerliyoruz. Kendisinin oldukça yüksek bir payı vardır göz ardı edilemez.

Ama gerçekten başarı denilecek işleri önümüzdeki sene ve senelerde göreceğiz. İnşallah daha iyi oluruz. Türkiye'de bu maddi güç, sonsuz destek bu güne kadar hiç bir teknik direktöre verilmemiştir. Evet Ertuğrul Sağlam ismi bizim için büyük bir şans ama Yüksel Yıldırım ismide Ertuğrul Sağlam için büyük bir şans.

Başarılarının ve başarılarımızın artarak devam etmesini umuyorum.
Bence yanlış düşünüyorsun o kadar parayı süper ligde başarılı olmuş herhangi bir hocaya versen Samsunspor a gelirmiydi herşey para değil.

eprianu

Bizi utandırdın hocam. Olsun, sen hep başarılı ol, biz söyledilerimizi yemeye, özür dilemeye razıyız. Samsunspor başarılı olsun da onur, gurur hepsi hikaye...

Shane_Falco

Alıntı yapılan: adige73 - 19 Şubat 2020, 12:17:04Bence yanlış düşünüyorsun o kadar parayı süper ligde başarılı olmuş herhangi bir hocaya versen Samsunspor a gelirmiydi herşey para değil.

Hocaya verilen paraya dair bir şey söylemedim. O mevzu nereden çıktı ? Daha dikkatli okumakta fayda var.

maço

Ne yalan söyleyim hiç umudum yoktu.

Utandırdı beni çok şükür

mehmet yılmaz

Beyler yanlış anlamayın ama hiç uımudum yoktu, başarılı olamaz diye düşünmenize sebep olan şeyler neydi?
Bilakis, ben adının ilk gündeme geldiği günden beri, gelmesini çok arzu ettim.
Eski futbolcularımızın çoğunu tanırım, severim. Ancak Ertuğrul Sağlam'ın gelmesini istememin nedeni başaracağına olan inancımdı.
Bunu da birkaç sebebe dayandırıyordum.
1- Camiadan biriydi. 2. Lig'e gelmesinin tek sebebi para değildi. Samsunspor için geldi.
2- Bizim içimizden çıkan en kariyerli ve başarılı futbol adamıydı.
3- Ülkenin top class hocalarından biriydi.
4- Disiplinli ve işkolik biriydi. Yani buraya yatmaya değil, iş yapmaya gelecekti.
5- Bizim ona ihtiyacımız olduğu kadar onun da bize ihtiyacı vardı.

Elbette henüz somut bir şey başarmadı. Ancak 6 puan geriden gelip, 7 puan öne geçti. Çok iyi bir takım oluşturdu. Dahası hayal kurmamızı sağladı. Yıllar sonra hayal kurabiliyoruz.

Ben 5 yıllık sürecin çok büyük başarılara gebe olduğu kanısındayım. İnşallah öyle olacak.

maço

Benim sebebim, uzun zamandır hocalık yapmıyor, son yaptığı dönemlerde başarısı yoktu vs.
Belki de umutsuz olmamızın sebebi takımın o zamanki performansıydı .

Erken olduğunu düşünüyorum. Bu lige fazla bir hoca olduğunu kanıtladı, orası kesin.
Ama bence hala daha zaman var Ertuğrul için.

Kaya

Gelmesini isteyenlerin kendi içinde haklı sebepleri var gelmesini istemeyenlerin de. Önemli olan Samsunspor'un başarısı.