Daniel Timofte - Samsunspor, 1993-1999

Başlatan timofte, 22 Şubat 2005, 14:57:30

« önceki - sonraki »

jean

simdi ne yapiyor acaba futbolu birakmistir belki yasi gelmistir artik ilerde takimda gorev almasini isterdim yardimci hoca gibi

Clint_Eastwood

Alıntı yapılan: "jean"simdi ne yapiyor acaba futbolu birakmistir belki yasi gelmistir artik ilerde takimda gorev almasini isterdim yardimci hoca gibi

2000'de futfolu bıraktı...Sonra 2 takımda asistan koçluk yaptı...Ayrıca Un fabrikaları da var... En büyük dileğimiz bir gün takımın başına gelmesi.

jean

gercektende gorev almasini isterim isimleri unutulmamis kisilere sahip cikip gorev verirsek daha bir istekli gorevlerini yaparlar

Rentboy

bu gece rüyamda timofteyi gördüm.güya bizim eskiler bir karma oluşturmuş maç yapıyor timoftede var tabiki bende fotoğraf çekiyorum bol bol.ama en çok da timofteyi çektim.neye alamet acaba bilmiyorum...

Clint_Eastwood

Alıntı yapılan: "oRDiNaRy_LiFe"bu gece rüyamda timofteyi gördüm.güya bizim eskiler bir karma oluşturmuş maç yapıyor timoftede var tabiki bende fotoğraf çekiyorum bol bol.ama en çok da timofteyi çektim.neye alamet acaba bilmiyorum...

Bu rüyanın tabiri Arıca gidecek Timofte takımın başına gelecek  :D

Rentboy

Alıntı yapılan: "Clint_Eastwood"Bu rüyanın tabiri Arıca gidecek Timofte takımın başına gelecek  :D
bende öyle düşünmüştüm zaten.bir çok samsunsporlu kardeşiminde bunu istediğinden şüphem yok.şu zor zamanları atlatalım bi ondan sonra kampanya başlatırız takımın başında timofteyi görmek istiyoruz diye...

ali ihsan

Çok büyük futbolcuydu ÇOOOOOOOKKKKK.Samsunspor tarihinin en kaliteli yabancı futbolcusudur.Her şey vardı adamda.Seyrederken keyif alınan ender oyunculardandı.Unutmadık onu.

yaman55

romanya milli takımındaki tek dezavantajı hagiyle aynı mevkide oynaması hagininde samsunda oynamasını çok isterdim dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusudur bence timofte o olmasaydı romanyada efsane olurdu zaten bizim için bir efsane

futbolu bizde bırakmasını çok isterdim

veis

adam gibi adamdı. ben onun üstüne tanımam

yönetici

Clint_Eastwood

Sevgili Admin, resim için teşekkürler. Timofte'yi görünce şimdiki halimize daha da çok üzülüyorum. O tam bir Samsunsporluydu, terinin son damlsına kadar savaşan bir yapısı vardır. Dileriz bir gün teknik adam olarak Samsun'a döner...

edmontdante

İstanbul B.Şehir Belediye galibiyetinden sonra  duymuş olduğum heyecanla  bilgisayar başına geçip samsunspor ile  ilgili görüntü var mı diye youtube adlı siteye  girip samsunspor yazdığımda timofte adlı kullanıcının göndermiş olduğu videoları gördüm.timofte ismini orada  görünce büyük usta aklıma geldi.timofte  ile ilgili google da arama yaptığımda bu foruma ulaştım ve tüm yazlıanları okudum.Ben de bu kısımdaki diğer üyeler gibi timofte hayranıydım.Üniversite 1 .sınıf finallerinden dönerken  otobüste okumak için aldığım gazetede "Dinamı Samsun" başlığını gördüğümde çok şaşırmıştım.Haberde Samsunspor'un Dinamo Bükreşten Timofte ve Hanganu'u aldığı yazıyordu .Bu habere inanamamıştım.Timofte Türkiye liginin bile çok üzerinde olduğu halde Samsunspor'un bu oyuncuyu transfer etmesi inanılmaz mutlu etmişti beni.Timofte Çubuklu 11 numaralı forma ile hep zihinlerimizde yer etti.Hatta numaralı bir forma almak durumunda olduğumda hep 11 numarayı tercih eder oldum.Mensubu olduğum Samsun Barosunun turnuvalarında bile her sene 11 numaralı formayı hep ben kaptım.Bunun altında yatan gizli sebep hep Timofte hayranlığıydı.Forumda Timofte ile Oruma Karşılaştırılmış zaman zaman. Oruma da çok iyi bir futbolcuydu ama bir timofte değildi kesinlikle.Aslında oyun yapıları açısından farklı oyunculardı ama burada yapmış olduğumuz kıyaslama bence futbolcunun karizmasına,taraftarın ona bakışına,o anki kariyerine ve futbol  yeteneğindeki inceliğe ilişkin olmalı.Timofte Samsunspor'a geldiğinde kariyer olarak Oruma 'nın geldiği zamanki durumunun çok üzerindeydi ve kesinlikle timofte için tribüne gelenlerin sayısı oruma hayranlarına göre çok fazlaydı.Bunun yanında Timofte baştan aşağı tek başına bir karizmaydı.Fiziği,koşu sitili,kendine has hareketleri vs vs.Hele hele takım ısınmak için sahaya çıktığında ve  şeref tribünü ile açık  tribün arasında tek sıra halinde koşu yaptıklarında  her futbolcunun yanındakiyle mesafesi 2 metre civarındayken timofte'nin en solda ve yanındaki futbolcu ile en az 5 metre mesafede koşuyor olmasını hiç unutamam.Bunun nedeni sanırım bir konsantre olma çabasıydı.Üniversitedeki arkadaşlarım Timofte nin Romanya milli takımında oynamadığını asıl timofte nin Porto Formasıyla Şampiyonlar Liginde oynayan olduğunu söylerlerdi.Onlara Bizim Timofte nin asıl Timofte olduğunu ispatlamak için çok uğraştığımı hala hatırlıyorum.Neyse ki 1994 dünya kupası döneminde "COCA COLA İLE UNUTULMAZ ANLAR" İsimli reklam serisinin birinde Timofte nin İrlandaYa karşı kaçırdığı penaltıyı göstermesi ile  herkesi ikna ettiğimi hatırlıyorum.O reklam da bile Timofte nin sitilindeki fark tamamıyla ortaya çıkıyordu.Yürüyüşü ellerini beline koyuşu vs vs bunlar ileri de uzun zaman göreceğimiz sahnelerdi.Timofte nin gollerinden Galatasaray'a attığı Frikik golü (kalede Fridel varken onun soluna yerden yaptığı plase) Vanspor'a topun gelişine ceza sahası dışından ayak üstü ile köşeye gönderdiği top ve Zeytinburnu deplasmanında kaleciyi ceza sahasının sağına doğru attığı çalımla geçtikten sonra ön direğe doğru koşan defans oyuncusunun arkasına doğru yaptığı vuruşla attığı gol ve defans oyuncusunun düştüğü durumu hiç unutamam(Başka bir oyuncu olsa o vuruşu ön direğe doğru yapardı ve bu durumda da defans bu topu çıkartırdı rahatlıkla).Ama timofte nin en büyük sorunu hakemler olmuştu tabiki.Adamın kayarak yaptığı her müdahaleye faul çalıp kart veren hakemlerimiz onu futbola küstürmüşlerdi resmen.ama biz onun bu hamlelerini pergel gibi açtığı bacaklarıyla rakipten çaldığı topları hala unutmadık.Bu faul çalınan pozisyonlardan sonra timofte nin iki elini birleştirerek hakemlere yaptığı tepkiyi de.Gençlerbiriliğinin Kona ve Moşeli döneminde Samsunda oynanan ve 2-2 biten (rahmetli Müjdat 2.golü atmıştı)timofte nin elle oynama nedeniyle gördüğü 2.sarı kart nedeniyle oyundan atılmasındaki haksızlıkta hala gözümün önünde.Mehmet Ali ÇInar'ın bir yerel kanalda Timofte ile ilgili  açıklama yaptığı  bir akşam,timofte ile ilgili bir telefon sorusunun benim ismim verilerek sorulması (bunu benim timofte hayranlığımı bilen samimi bir arkadaşım yapmıştı)beni çok mutlu etmişti.Aynı programda hoca onun profesyonelliği ile ilgili şeyler anlatmıştı her idmandan sonra saunada kaldığı ve  dışarıda kim beklerse beklesin  tamamen kurumadan dışarı çıkmadığı falan.hatta hoca aynen şöyle demişti "Biz olsak  saçlarımız sırılsıklamken kız arkadaşımız bekliyor diye hemen çıkarız".İşte bu örnek bile onun ne kadar iyi bir profesyonel olduğunu  gösteriyordu.Bazı forumlarda Türkiyeye gelen en iyi yabancı oyuncu kim şeklinde anketler var.Bence Timofte  bu ankette ilk 5 içinde bir oyuncu.Şu anda bile Süper lig de onun ayarında bir tane yabancı oyuncu gösterebilir misiniz?Senelerce seyretmemize rağmen sağ ayaklı mı yoksa solak mı olduğunu anlayamadık.maç içinde daha ziyade sol ayağını kullanırken penaltıları sağ ayağıyla atıyordu.Bir de unutmadığım bir özelliği var sağ kanatta oynayan Vural'a atacağı pastan önce onun koşu yapmasını ve atacağı yeri eliyle gösteriyordu ama vural yine de onun atacağı ara pasını bir türlü anlayamıyordu.Ama sorun değil Vural anlamasa da onun bir B planı her zaman vardı.Anında ters tarafa dönebilir veya bireysel başka girişimlerde bulunabilirdi.Ayrıca sert bi r oyuncuydu hatta maçların hakem kararlarıyla veya rakip takımın sertliğiyle kavgaya dönüştüğü her dönemde timofte ,kaptan Ercan la birlikte hep güvencem olmuştu.Gözünü budaktan esirgemeyen bu ikili rakp takımın yaptığı her türlü sertlikle baş edecek  yada yapılan herşeye en azından onlar kadar cevap verecek oyuncularımızdı.Bana verdiği bu güveni de unutmak mümkün değil.Bizim jenerasyonumuzda olupta hala amatörce halı sahada futbol oynayan  bazı kişilerde hala timofte formalarını görmek ve yapılan vuruşlardan sonra (hani maça başlamadan atılan şutlardan sonra sarfedilen kelimeler olur ya) "timofteeeeee" diye sesler duymak beni mutlu ediyor.Benim gibi düşünen insanlar hala var diyorum.Zaten bu kadar çok şey yazmamın nedeni burada benden önce yazan arkadaşların beni eskilere götürmesi ve unuttuğumu sandığım şeyleri ön plana çıkarması.Son olarak timofte yi en iyi dönemlerinde seyretmiş biri olarak,onu seyretme imkanını bize sağlayan herkese teşekkür etme gereği duyuyorum.Yukarıda da dediğim gibi bırakın Samsunspor'u Türkiyeye gelen en kaliteli yabancılardan biridir Timofte.Saygılarımla

timofte

Sevgili edmontdante çok sıkı bir Samsunsporlu olduğunuz anlaşılıyor, foruma nitelikli bir yazıyla giriş yaptınız. Timofte sevginiz, yazdığınız uzun ve dolu dolu yazıda en ince detayları bile dile getirmeniz beni çok mutlu etti. Bu adı kullanıyorum ama benim gibi o jenerasyondan çok sıkı birçok Timofte hayranı olduğunu biliyorum. Youtube'a birkaç video yükledim, elimizde Timofte'nin Samsunspor formasıyla attığı gollerin videolarının da bulunmasını isterdim. 1998-99'da Samsunspor formasıyla son golünü F.Bahçe'ye İstanbul'da penaltıdan atmıştı. Golden sonraki o karizmatik sevinci de unutulmazlar arasında.. Elimde bulunan 1990-İrlanda maçında kaçırdığı penaltının videosunu youtube'a yüklemeyi düşünüyorum.

Dediğiniz gibi biz onu en çok profesyonelliği, bir yabancı futbolcu olarak Samsunspor için terinin son damlasına kadar savaşması ve bir yıldız olarak geldiği bu kente ömrünün en güzel yıllarını adaması ile sevdik.

mehmet yılmaz

@edmontdante
hem foruma hoşgeldin hem de bu güzel yazı için teşekkürler. Daniel Timofte bizim için çok özel bir insan ve çok özel bir futbolcu. Talihsizliğimiz ise onun oynadığı dönemde internetin ve dijital fotoğraf makinelerinin hemen hemen hiç olmamasıydı. Bu nedenle Timofte ile iligili foto bulmakta zorlanıyoruz.

Bulduğum bir tanesini ekleyeyim buraya; İstanbul'da oynadığımız bir F.Bahçe maçından.

hasselbaink

"Amant Daniel Timofte
Suvenir aratos Samsun; Samsunspor adept.
altadata Samsunspor trainer/assista

Adora Timofte

Samsunspor adept"

"Sevgili Daniel Timofte
Samsun ve Samsunspor taraftarında güzel hatıraların var.
ilerleyen zamanda Samsunspor teknik direktörü ya da yardımcısı olmanı isteriz.

seni çok seviyoruz Timofte

Samsunspor taraftarı"