AMİSOS'tan vazgeçiyor

Başlatan berusa55, 16 Haziran 2010, 14:46:26

« önceki - sonraki »

berusa55

16 Haziran 2010, 14:46:26 Son düzenlenme: 16 Haziran 2010, 15:09:11 berusa55
AMİSOS'tan vazgeçiyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  'Amisos Tepesi'nin adını 'Bayrak Tepe' olarak değiştireceklerini açıkladı.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk Ocağı'ndan gelen bir öneri üzerine, kendisinin de rahatsızlık duyduğu 'Amisos Tepesi' isminin, 'Bayrak Tepe' olarak değiştirileceğini söyledi. Yılmaz ayrıca, Amazon Adası'nın yerine de 'Samsun Kültür Parkı' isminin daha hoş olacağını kaydetti.

BAŞKAN YILMAZ'A ÖNERİ
İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Türk Ocağı Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Amisos Tepesi'nin 'Bayrak Tepe',  Amazon Adası' isminin de 'Samsun Kültür Parkı' olarak değiştirilmesini önerdi.

YUNAN KÜLTÜRÜNE HİZMET
Son günlerde Samsun'un gündemini meşgul eden Amazon Adası ve Parkı düzenlemesinin Samsun'un kültür dokusuna zarar vereceğini, Milli Mücadele kenti kimliğini tahrip edileceği kaygısını taşıdıklarını ifade eden Doç. Dr. Çağlayan, Amazonların varlıklarının tarihte tartışma konusu olduğu, ayrıca Yunan mitolojisinde geçen bu uygarlık iddiasının kabulü ile farkında olmadan Yunan kültürüne hizmet edileceği tehlikesine dikkati çekti. Çağlayan, "Yaklaşık bin yıldır Türk ve Müslüman bir yerleşim alanı olan Samsun'un bu özelliğine hassasiyet gösterilmesi gerekir" dedi.

KÜLTÜR PARKI FİKRİ HOŞ
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Amazon düşüncesinin bir arkadaş grubu tarafından sadece Türkiye'de değil dünyada da ilgi çekecek bir proje olarak teklif edildiğini, fakat kendisinin de çok tatmin olmadığını söyledi. Geçmişinde kalan bir uygarlığın tek başına bütün Samsun için öne çıkarılması fikrinin yanlışlığını kabul ederek Türk Ocağı'nın teklifi olan Samsun Kültür Parkı fikrinin hoş olacağını ifade eden Yılmaz, "Parkın bir bölümünü Amazonlara, diğer bölümlerini Türk büyüklerine, 'Osmanlı Dönemi Samsun', 'Cumhuriyet Dönemi Samsun' gibi düzenlenebilir. Bunun için gerekli çalışmayı derhal başlatacağım" diye konuştu.

UYGULAMAYA KONULACAK
Başkan Yılmaz, Paris'te bir müzeyi ziyaretinde devasa Doğu Roma İmparatorluğu haritasında Samsun için Amisos ismini görünce rahatsız olduğunu da vurgulayınca,
Türk Ocağı Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Amisos Tepesi isminin de Bayrak Tepe olarak değiştirmeyi teklif etti. Başkan Yılmaz, bu düşünceyi de uygulamaya koyacağını belirtti.

Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr/haberdetay.php?katID=1&id=68644

Türk Ocağı yetkililerini bu hassasiyetinden dolayı kutluyorum. Önerilen isimler çok daha yakışık alacaktır... >l<

babasamsunlu

Türk Ocağı yetkililerini bu hassasietinden dolayı kutluyorum. Önerilen isimler çok daha yakışık alacaktır...

>l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l<

sercan5592

Alıntı yapılan: babasamsunlu - 16 Haziran 2010, 14:59:54
Türk Ocağı yetkililerini bu hassasietinden dolayı kutluyorum. Önerilen isimler çok daha yakışık alacaktır...

erkutdem55

Güzel bile olsa içinde YZY(yalan,zulüm,yağma) olan hiçbirşeyi tebrik etmek gelmiyor içimden. :( :(

babasamsunlu

Erkutcum burda yusuf değil alkışlanan.Türk ocağı..Tikkatini çekerm  ;)

erkutdem55

Alıntı yapılan: babasamsunlu - 16 Haziran 2010, 15:11:43
Erkutcum burda yusuf değil alkışlanan.Türk ocağı..Tikkatini çekerm  ;)

Farkındayım da o muhterem de var ya resimde görünce zaten cinnet geçiriyorum.Adını da o zatı muhterem değiştireceğinden içimden gelmiyo demek istedim kardeşim.

kerem55

kalptenþimþek

Samsunspor'dan vazgeçmiş, :( Amisos ne ki?

hakan55

mehmet yılmaz

Malum şahsın söz vermesi gelenekten, tutması ise nadirdendir...

Burak

bence gereksiz bir uygulama bi yer tarihi ise tarihidir efesin adı değişiyormu amisos kalsa daha iyi bence sonuçta özenti sonucu alınmış bir isim değil samsun un eski isimlerinden

celebi

Alıntı yapılan: samsuni - 16 Haziran 2010, 23:51:41
Malum şahsın söz vermesi gelenekten, tutması ise nadirdendir...

bu sefer olur sanırım

Akyol

yzy içinde SAMSUNSPOR geçmeyen herşeyi yapar  ;)  bu sözünü tutacaktır >:(

tankut

Ancak şu da bir gerçek ki Samsunumuzun tarihdeki ismi Amisos

Sercan

Alıntı yapılan: tankut - 17 Haziran 2010, 11:38:14
Ancak şu da bir gerçek ki Samsunumuzun tarihdeki ismi Amisos

İstanbul'un da constantinopol.Tarih önemlidir ama biz kendi isimlerimizi kullanmalıyız...