Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

emre

Murat Menteş'in Dublörün Dilemması'nı okuyorum daha başındayım ama çok acayip bir tarzı var adamın. Acayip okumak istiyorum ama zamanım olupta 2-3 saat oturup kitap okuyamadım. Umarım böyle devam eder. Bundan sonra da diğer kitaplarına saracağız sanırım :)

mehmet yılmaz

Nevzat Kösoğlu - Türk Olmak Ya Da Olmamak - Ötüken Neşriyat

Merhum Nevzat Kösoğlu'nun çeşitli konferans konuşmaları ve yazılarının toplandığı bir derleme. Özellikle Türk olmakla ilgili kısımlar ve tarihi dönemlerde yabancıların Türk izlenimlerinin anlatıldığı bölümler çok iyiydi. Konuya ilgi duyanlara tavsiye ederim.

emre

Simon Kuper ve Stefan Szymanski- Futbolun şifreleri

İçinde bol bol matematiğin, istatistiğin geçtiği bir kitap. İlginç olarak kitap İstanbul'da yazılmaya başlanmış. Yeni başladım, İngiltere'nin neden dünya kupasını kazanamamasıyla başladık güzel gidiyor bakalım.

seyf55

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: seyf55 - 14 Mart 2014, 21:52:36
Yurttaşlıktan Uygarlığa

kil tablete mi yazmışlar bunu? :)
yazarı, yayınevi yok mu?
ne anlatıyor?
tavsiye eder misin?

seyf55

Alıntı yapılan: mehmet yılmaz - 15 Mart 2014, 01:40:10
kil tablete mi yazmışlar bunu? :)
yazarı, yayınevi yok mu?
ne anlatıyor?
tavsiye eder misin?

Abi Bir çok yazarın katkılarıyla hazırlanmıs bir kitap http://www.gureryayinlari.com/index.php?act=viewProd&productId=52 cok yazar oldugundan yazmaya üşendim kusura bakma :D Banu Avar Nihat Genç gibi isimlerin katkıları mevcut kitapta siyasetle ilgilenenler ülke bölgemizde olup bitenlere dair genıs bılgılerın yer aldıgı kitap ilgilenenlerın okumasında fayda var

mehmet yılmaz

Arif Nihat Asya - Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor

İçinde meşhur Anne, Bayrak, Fetih Marşı gibi şiirler de bulunuyor. Türkçe'nin zenginliğini, merhum Asya'nın ustalığını yansıtan bir eser.

mehmet yılmaz

Yıllar önce okuduğum bir kitabı tekrar okudum.
Cengiz Dağcı - Benim Gibi Biri - Ötüken Neşriyat

Kırımlı yazar Dağcı'nın II. Dünya Savaşı yıllarında zorluklar yaşayan Joseph adlı bir askeri anlattığı eseridir. Güya, Cengiz Dağcı ile Londra'da tanışırlar ve Joseph'in hikayesini dinleriz. Ancak bu Dağcı'nın yaşadıklarına çok benzemektedir. Savaş sonrası hem Dağcı hem de Joseph vatanlarını kaybetmiş ve Londra'da mülteci olarak yaşamaya başlamışlardır.

Eğer ilk defa Cengiz Dağcı okuyacaksınız bu romanla başlamayın. Ama iyi bir Dağcı okuruysanız sorun yok. 

emre

Öğrencilik bitmez  :)

Halit Ertuğrul - Örnek Öğretmen

Halit Ertuğrul'un tecrübeleriyle bir çok öğretmende olması gereken yönler, farklı bakış açıları, karşılaşılacak durumlara karşı nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bir kitap. Genel anlamda üç aşağı beş yukarı bildiğimiz şeyler ama hatırlaması, taze tutulması dahi önemli.

mehmet yılmaz

Ayşe Kulin'in 1999 yılında piyasaya çıkmış olan romanı.
Ben epeyce bir geç kalmışım okumakta :)
Konu Bosna Savaşı. Saraybosnalı gazeteci Nimeta ile mühendis eşi Burhan ve Nimeta'nın yasak aşkı Hırvat Stefan'ın etrafında gelişen bir hikaye. Bosna ve Boşnak tarihinin de aile hikayesiyle iç içe geçtiği bir durum var. Yazar savaş öncesi Yugoslavya'yı anlatıyor evvela. Kulinoviç ailesinin Saraybosna'daki hayatı. Sonra ise 1991-93 yılları arasında özelde Saraybosna kuşatması ama genelde Bosna'daki katliamlar. Konu çok ilgimi çektiği için de olabilir ama büyük bir akıcılıkla okudum romanı. Bazısı bildiğim bazısı bilmediğim çok şey var içinde. Yakın zamanda oraları görmüş olmam da hayli etkili oldu. Çetnik düşüncesindeki Sırpların insan bile olmadıkları düşüncesine sahibim, daha da pekişti. Bazı bölümleri okurken bile tahammül edemiyorsunuz. İnsanın aklına geldikçe kötü oluyor. Zvornik katliamı ve akla hayale gelmeyecek şeyler... Bunları yapan insan olamaz diyorsunuz bir kez daha ve sonra onların zaten insan olmadıklarını anlıyorsunuz.

Nimeta karakterini çok sevemedim ama sanırım Yugoslavya döneminde sadece adı müslüman kalmış Boşnak çoğunluk içinde Nimeta gibiler bolca vardı. Kocası Burhan ise bir Boşnak prototipi olmuş. Savaşın evireceği, özüne döndüreceği bir tip. Keza Raif ve Fiko da öyle. Yazarın semboller kullandığını görüyoruz. Bizi bir bölümde geçmişe, Bosna Krallığı dönemine kadar götürüyor. Stefan imgesi orada netlik kazanıyor. Ancak ben şunu iyi biliyorum ki Boşnak katliamında Hırvatlar da Sırplardan hiç aşağı kalmamıştır. Kitapta Hırvatlar adeta Boşnaklarla masumiyette eş tutulmuş gibiler. Gerçi hikayenin devamında Stefan'ın klasik tarzda bir Hırvat olmadığı ortaya çıkıyor ama...

Bosna'ya ilgi duyanlara tavsiye ederim.

mehmet yılmaz

16 Nisan 2014, 22:27:31 #805 Son düzenlenme: 22 Mayıs 2014, 23:14:51 mehmet yýlmaz
Önce Osmanlı'nın Yetimi Bosna'yı okudum. Yaşar Danışmaz'ın kitabı savaş zamanında Bosna'ya giden Türk öğretmenleri ve okul açmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Ardından tarihi romanlarını beğenerek okuduğum Okay Tiryakioğlu'nun son romanı 'Devlerin Savaşı'nı okudum. Yaz aylarında çıkan kitabı Yıldırım Beyazıd'ın devamı niteliğindeki romanda, ağırlıklı olarak Ankara Savaşı öncesindeki durum işleniyor. Gelişmeleri hem Yıldırım'ın hem de Timur'un penceresinden takip edebiliyoruz. Tiryakioğlu benim başarılı bulduğum romancılardan birisi ve bu çizgisini Devlerin Savaşı'na da yansıtmış.

Timur bizce pek tasvip edilmeyen bir başka Türk lideridir. Ancak Özbekistan'ın milli kahramanı olduğunu biliyordum. Bu roman Timur'un ne yapmak istediğini roman örgüsüyle ortaya koyuyor. Kitap bittiğinde Timur'a bakışımız değişebilir. Açıkçası gelgitleri olan bir emir durumda. Mesela bir yandan Hz. Ali ve Hz. Hüseyin sevgisinden dolayı Yezid'in kabrini açtırıp, yaktırıyor. Yıldırım'a derin bir saygı duyuyor, hakkında hiç kötü konuşmuyor. Ona ihanet edenleri, kendi tarafına gelmelerine rağmen hiç makbul karşılamıyor. İbadetine dikkat ediyor, hatta kendilerini hakiki müslüman ve Türk, Osmanlı'yı ise değişmiş ilan ediyor. Ama bir yandan da ele geçirdiği beldelerde sivil halka da ağır zulümler yaptırıyor. Genellikle İslam dünyasında ilerleyip, müslümanlara kılıç çaldırıyor. Döneme ilgi duyanların çok beğenecekleri bir roman olmuş.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Uğur Yıldız - 08 Mart 2014, 21:23:59
Mehmet abi beyinsiz adamın kitabı almaya değer mi? Yarın alayım da okumaya başlim diyorum

Uğur bunu yeni gördüm.
İlk başları vasata yakın olmakla birlikte bence hayli eğlenceliydi. Değer...

Uğur Yıldız

mehmet yılmaz

Ali İhsan Kolcu'nun ilk baskısı Ötüken'den Milli Romantizm ve Aytmatov adıyla çıkan çalışmasının yeni baskısı. İlk baskıda Aytmatov'un o zamana kadar Türkiye'de neşredilen bütün eserlerinin tahlilleri vardı. Burada ise onlara ilaveten 1998 sonrası neşredilen Kassandra Damgası, Dağlar Devrildiğinde ve Sokrat'ı Anma Gecesi adlı eserleri de var. Yıllar önce okumuştum ilk kitabı. Aytmatov okurları için tadına doyum olmayan bir eser. 

HoliganSamSunLu

Kendini Arayan İnsan (Seyid Ahmet ARVASİ)