Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

Burak

valla çok roman okumam ama olasılıksız hakkaten çok iyi bir kitap

emre

olasılıksız ve empati, alanında üzerine tanımam.forza adam fawer  :P

celebi

seni gidi kitap canavarı seniiii :D :P

Pergani 55

Erkek Aldatmaz Hakkını Kullanır--Hamdi Kalyoncu

mehmet yılmaz

Tatil sürecinde okuduğum birkaç kitabı paylaşmak istiyorum

1- Halil İnalcık - Osmanlılar- Timaş

İnalcık hoca, popüler tarihçiliğin uzağında kalmış, ciddi bir bilim adamı. dünyada da çok saygın bir tarihçi. Osmanlılara ait çeşitli dönemlerde yayınlanmşı makale ve yazıları derlenmiş bu kitapta. Tarihe meraklı olan kişilere tavsiye ederim.

2- 100 Soruda Fethullah Gülen ve Hareketi - Prof. Dr. Doğu Ergil

Şahsen semapstiyle baktığım ve desteklediğim, bir Türk müslümanlığı olarak gördüğüm modern bir harekete Doğu Ergil gibi dindar olmayan bir sosyologun bakışı, sorduğu sorular ve aldığı cevaplar üzerine çok başarılı bir sosyoloji kitabı olmuş. hareketle ilgilikafanızda oluşan olumlu ya da olumsuz hemen hemen bütün konulara cevap bulabiliyorsunuz. Tatmin olup olmamak sizin bileceğiniz iş ama bugün gülen hareketi sadece Türkiye değil dünya çapında sosyal bir hadisedir, önemli bir harekettir.

3- Ahmet Çakır - Ben Dememiş Miydim?

Spor yazarı Ahmet Çakır'ın, Türk spor medyasındaki pek çok isim tiye alan yazılarından oluşan bir futbol mizah kitabı. Yazıların hemen hepsi 2004-07 yılları arasında Sporvizyon'a neşredilmişti. İlgi çekiciydi bence.

4- Simon Kuper - Ajax, Hollandalılar ve Savaş

Herkesin ismini bildiği ama pek kimsenin okumadığı o çok meşghur ve basarılı "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" kitabının yazarı Simon Kuper'den II. Dünya Savaşı yıllarında Ajax, Hollanda, Futbol ve Yahudiler konusunda sıradışı bir kitap. Hollanda'nın savaş sırasındaki pasifliği anlatılıyor genel olarak. Şu aralar son bölümlerine geldim.

Ramazan bitmeden Türk hikayecilğinin yaşayan en büyük isimlerinden birisi olan Mustafa Kutlu'nun Zafer Yahut Hiç'i; Tahir Alangu'nun bence Dünya çapında bir yazar oaln Ömer Seyfettin biyografisini ve Kemal Özcan'ın Kırım Türkleri'in tarihi hikaesini anlattığı Kırım Dramı'nı okumayı planlıyorum...

sadece55

Alıntı yapılan: emre55 - 14 Haziran 2010, 16:00:52
olasılıksız ve empati, alanında üzerine tanımam.forza adam fawer  :P

Olasılıksız muhteşemdi bir akşamda bitti...Ama empatiye nedense ısınamadım...bir daha mı denesem :)

mehmet yılmaz

Alıntı4- Simon Kuper - Ajax, Hollandalılar ve Savaş

Herkesin ismini bildiği ama pek kimsenin okumadığı o çok meşghur ve basarılı "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" kitabının yazarı Simon Kuper'den II. Dünya Savaşı yıllarında Ajax, Hollanda, Futbol ve Yahudiler konusunda sıradışı bir kitap. Hollanda'nın savaş sırasındaki pasifliği anlatılıyor genel olarak. Şu aralar son bölümlerine geldim.

buradan simon kuper'e seslenmek istiyorum; bırak bu işleri birader?!!!!
forza bayern münih ulen...

usare

Alıntı yapılan: samsuni - 13 Haziran 2010, 23:52:21
Tarık Buğra - Osmancık

Kesinlikle bende   tavsiye ederim. İnsanı içine çeken, soluksuz okunan bir roman

Clint_Eastwood

Pergani 55

Mümin Sekman-Kişisel Ataleti Yenmek

kabacevizli55

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: kabacevizli55 - 31 Ağustos 2010, 00:57:04
TOPRAK ANA CENGİZ AYTMATOV

Hey gidi Tolgonay ve Suvankul! :(
Maysalbek, Kasım ve Caynak ve bir türlü affedemediğim Aliman :(
Muhteşem bir uzun hikayedir Toprak Ana, orijinal ismiyle Samançının Colu.

Kemal Özcan'ın Kırım Dramı'nı bitirmek üzereyim. Benim gbi Kırım'a ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. 18 Mayıs 1944 sürgünü merkezinde oldukça başarılı bir Kırım Türkleri hikayesi olmuş. Kafama takılan tek şey, son 50 sayfasına geldiğim kitapta bir kere bile Cengiz Dağcı'nın adının zikredilmemiş olması! İlginç doğrusu...

mehmet yılmaz

Tarık Buğra ile yapılan söyleşilerden oluşan ve Mehmet Tekin'in derledği bir kitabı okumuştum. Az evvel de Orhan Kemal'den Devlet Kuşu'nu bitirdim.

Tarık Buğra çok büyük bir romancı bence. Ömrünün büyük bölümünü ekmek kavgası uğruna gazetecilikle geçirmesi ne büyük talihsizlik Türk edebiyatı adına. Halbuki, geçim derdi olmasaydı da kendini sadece edebiyata verebilseydi kim bilir daha ne büyük eserler çıkacaktı ortaya? Osmancık ve Küçük Ağa Türk edebiyatının yüzaklarındandır kesinlikle...

Varoşların romancısı Orhan Kemal''den yine kendi tarzına uygun bir roman daha idi... İstanbul'da geçen hikayede fakir ama yakışıklı bir genç olan Mustafa'nın, sırf ailesi ve arkadaşları rahat edebilsin diye kötü/zengin Zülfikar Beyin çirkin ve hasta kızı Hülya ile evlenmesi ama mahalleden aşkı Aynur''u da bir türlü unutamaması hikaye edilmiş. Farkındayım, sanki bir Yeşilçam senaryosu gibi ama gerçekten de tipik bir Yeşilçam senaryosu aslında... Replikleriyle, tiplemeleriyle, kostümleriyle... Okunmasa birşey kaybettirmeyecek olan ortalama bir romandı.

Erdal Şen'in rahmetli Adnan Menderes'i anlatan kitabı "Bir Yiğit Vardı" şu an başlayacağım kitap.

emre

Uzun zamandır başlamak istediğim fırsatını bulamadığım bir kitap: Stephenie Meyer serisinden Göçebe.Dün basladım sonunda. Bakalm nasıl bir etki bırakacak  :)

mehmet yılmaz

Bir Yiğit Vardı, ErdalŞen

Keşke bu kitap bir roman olsa idi; keşke eserde geçen ülke ve olaylar tamamen hayal mahsulüdür denilebilse idi... Çünkü o kadar acı ve hüzzam bir macera ki Adnan Menderes'in yaşadıkları, bütün bunların gerçek olduğunu düşünmek bile insanın içini yakıyor. Özellikle sf. 241'deki fotoğraf, derin bir acı bırakıyor gönüllerde... Yaptıklarıyla aradan geçen bunca zamana rağmen halen derin bir sevgi ve saygıyla hatılranan rahmetli Menderes ve arkadaşlarını daha iyi tanımak için mutlaka okunması gereken bir eser. Onu katledenleri kim, hangi sıfatla hatırlıyor, Türkiye'nin başvekilini hangi duygularla anıyoruz? İşte fark tam da burada...

Son birkaç gündür Emir ( Nemanja ) Kusturica ve Abdullah Sidran ile alakalı bir dosya için çalışıyordum. Bitirdim, bugün dosyayı ve bir haber dergisine yolladım. Bu vesileyle Bosna ile ilgili daha önceki yıllarda okumuş olduğum dört kitaba tekrar bakma fırsatım oldu.

Bence dördü de çok iyi kitaplar, Bosna ve Balkanlar'a ilgi duyanlara tavsiye ederim.

1- Nihat Genç - Karanlığa Okunan Ezanlar
2- Hüseyin Yorulmaz - Osmanlı'nın Batı Yakası
3- Aliya İzzetbegoviç - Tarihe Tanıklığım
4- Osman Karatay - Bad'e Harabi'l Bosna