Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

ali ihsan

Sayın Prof Dr. İbrahim Tellioğlu tarafından yazılan İlk Çağdan Osmanlılara SAMSUN kitabı İlkadım Belediyesi tarafından basılarak dağıtımına başlandı. Bu kitap Samsun tarihi ile ilgili en önemli bilimsel eser olma özelliğini taşıyor. Eserde Samsun tarihiyle ilgili pek çok bilinmeyen konu aydınlatıldığı gibi yanlış bilinen pek çok mesele de düzeltilmektedir. Ayrıca bu güne kadar unutulmaya yüz tutmuş pek çok resim ve haritaya yer verilen eserde yazarın yaptığı saha araştırmaları sonucu elde ettiği çok önemli resimler de kullanılmıştır.
İlk Çağdan Osmanlılara SAMSUN isimli eser Samsun tarihiyle ilgili olarak bundan sonra yapılacak çalışmalara kaynak teşkil edecek bir mahiyettedir.

Burak

08 Aralık 2012, 12:49:47 #586 Son düzenlenme: 08 Aralık 2012, 12:55:21 Burak
Amisus
Mavi Şehrin Öyküsü Samsun

Yücel Bayar
ÇİZGİ KİTABEVİ

her şehirde mazinin izi bulunur bir parça. Ve biz bu izi takip ettikçe tanırız şehri. Tanıdığımız kadar severiz onu ve sevdiğimiz kadar da bağlanırız şehre. İşte o zaman şehir bizim olur, bizden olur...

Anlarımız anılarımız kalır şehirde... Bizden sonrakilere iz kalır. Bıraktığımız her iz şehrin geleceği ve geleceğin şehri olur... Ve şiir olur şehir, şiir gibi dökülüpdudaklarımızdan usul usul akar gönlümüze. Öyle bir şiir ki, bazen bir mısrasında binlerce şehrin öyküsü yatar bu şiirin... İşte böyledir Anadolu. Bir mısrasında, binlerce şehrin öyküsünü anlatan şiir gibi şehirleri vardır Anadolu'nun... SİTE:www.kitapyurdu.com

Okudum zaten 1 saat sürdü sürmedi bolca resim vardı.Kitapta Samsun'la ilgili bildiğim hikayeler çoğunluktaydı ama bazılarını daha detaylı öğrenmiş oldum iyi niyetli güzel bir çalışma birşey alırken hangi siteden bir şey alıyorsam kesin Samsun veya Samsunspor diye arama yaparım önce kitapyurdundan alışveriş yaparken bir de Samsun yazayım dedim tedarikte olan bir bu kitap çıktı zaten 10 tane satılmış toplamda kitapyurdun da. İyi niyetli bir çalışma yine de sıkılmadan okudum  :--*

Burak

Alıntı yapılan: Aliİhsan - 07 Aralık 2012, 17:06:28
Sayın Prof Dr. İbrahim Tellioğlu tarafından yazılan İlk Çağdan Osmanlılara SAMSUN kitabı İlkadım Belediyesi tarafından basılarak dağıtımına başlandı. Bu kitap Samsun tarihi ile ilgili en önemli bilimsel eser olma özelliğini taşıyor. Eserde Samsun tarihiyle ilgili pek çok bilinmeyen konu aydınlatıldığı gibi yanlış bilinen pek çok mesele de düzeltilmektedir. Ayrıca bu güne kadar unutulmaya yüz tutmuş pek çok resim ve haritaya yer verilen eserde yazarın yaptığı saha araştırmaları sonucu elde ettiği çok önemli resimler de kullanılmıştır.
İlk Çağdan Osmanlılara SAMSUN isimli eser Samsun tarihiyle ilgili olarak bundan sonra yapılacak çalışmalara kaynak teşkil edecek bir mahiyettedir.

nereden temin edebiliriz bu kitabı?

ali ihsan

İlkadım Belediyesinden alabilirsiniz.

mehmet yılmaz

http://naragaci.com/

536 sayfalık ancak sürükleyici, güzel bir roman. Nazan Bekiroğlu, memleketine bir saygı duruşu yapmış öncelikle. Bir şehrin sakini ve seveni olarak takdiri hak eden bir davranış kesinlikle. Günümüzden 1912-1918 arasındaki yıllara gidiş gelişler var olaylar örgüsünde. Balkan Savaşları ve Birinci Cihan Harbi'ni kapsayan bu dönemde birisi Trabzon'da diğeri ise Tebriz'de yaşayan iki gencin üzerinden anlatıyor büyük hikayesini. Söz konusu şahıslar Bekiroğlu'nun anneannesi ve dedesi oluyorlar. Devrini güzel yansıtan, çok titiz bir çalışmanın ürünü. Kurgu iyi belirlenmiş. Aşkın, göçün, acıların hikayesi biraz da. 1877-78'de Türkler'in hem Balkanlar'dan hem Kafkasya'dan yürütülmesi, 1912'de Türkler'in Balkanlardan yürütülmesi, 1915'te Ermenilern Anadolu'dan yürütülmesi ve 1916'da yine Türkler'in Doğu Karadeniz'den yürütülmesi -ki buna ölüm yürüyüşleri de diyebiliriz. Yitip gidenler, zulüm, ölüm, savaşın vahşeti... Azerbaycan'ın hali... Hepsini barındıran güçlü bir hikaye. 

Romanda mekan olarak geçen yerlerden birisi de bir-iki sayfayla da olsa 1916'nın Samsun'u.

Pergani 55

mehmet yılmaz

2012 benim adıma adeta Elif Şafak yılı oldu. İskender, Aşk, Baba ve Piç, Mahrem'den sonra Bit Palas'ı da okumuş oldum. Bit Palas,Elif Şafak tarzının bir kitabı. Roman tekniği bakımından yine oldukça başarılı. İstanbul'da bulunan Bonbon Apartmanının ve elbette apartman sakinlerinin hikayelerini anlatıyor. 'Çöp' kavramı üzerine kurgulanmış bir roman. Daha fazla ayrıntıya girmeden, tavsiye ederek bitireyim.

emre

kendi kendime kitap okumaya vaktim olmadığı serzenişinde bulundukça sen aklıma geliyorsun Mehmet abi ve vakit çıkarıyorum kendime. Ben de Kürk Mantolu Madonna'yı bitirdim tekrar ve Toprak Ana'da yarın biter muhtemelen.

İskender Pala'nın aşknamesi nasıldır okuyan var mı?

mehmet yılmaz

Aşkname, yanılmıyorsam 5 farklı aşk hikayesinin olduğu kitabı Pala'nın. Okuduğum ama çok fazla yer etmedi bende.
Şah&Sultan ya da Katre-i Matem'i oku bence. Ya da biraz sabredersen 4 Ocak'ta Barbaros Hayrettin Paşa'yı anlttığı yeni romanı "Efsane" çıkacakmış.
Kitap okumak için zaman bulamamak diye birşey olamaz bence. ;)

emre

abi zaman degilde sıkıntı, bahaneler bahaneler. :) toprak ana bitti bu arada. Şah ve sultan'ı okudum o kitap gerçekten çok iyi. Olmadı ben bi Aytmatov daha bulayım onu okuyayım.. :)

mehmet yılmaz

Reha Çamuroğlu'nun okuduğum ilk kitabı "Son Yeniçeri" oldu. Okunması kolay, ilgi çekici bir konuya sahip Son Yeniçeri. 1826'da kaldırılan Yeniçeri Ocağı'nın son 50-60 yılını Arif Ağa, Sarı Abdullah ve Sabit gibi üç kuşak kahramanın hayatı üzerinden anlatan kitap, döneme ışık tutan bilgileri de paylaşıyor bizlerle. Yeniçeri Ocağıyla ilgili bilmediğimiz pek çok şeyi öğrenirken, iyiler mi kötüler mi, hakikaten kararsız kalıyoruz. Rus ve Avusturya Savaşlarından Fransız İhtşlalşne, Mısır'ın kaybından Kabaçkı Mustafa İsyanına, Alemdar Mustafa Paşa vakasından Vakatyi Hayriye'ye kadar dönemin pek çok önemli hadisesi de yer buluyor doğal olarak eserde. Tavsiye ederim...

BigBadMama5552

Şu an Uğur Biryol'un derlediği Karardı Karadeniz adlı kitabı okuyorum. Kitapta biraz Trabzonspor propagandası yapılmış ama yine de Karadeniz kültürü hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen, tarihe meraklı olanlara öneririm. Gerçi kitapta Ordu'nun doğusu ele alınmış daha çok, Samsun ve batısındaki şehirler hakkında pek bir şey yazılıp çizilmemiş. Ama daha devam ediyorum, bitirince yeniden görüşlerimi yazarım.

Sercan

Texe Marrs - İlluminati (Entrika Çemberi)

mehmet yılmaz

Franklin Foer - Futbol Dünyayı Nasıl Açıklar? - İthaki

ABD'li gazeteci ve futbolsever Franklin Foer'in birkaç yıla yayılan bir çalışması. Sırbistan'dan, İran'a, İngiltere'den İtalya'ya kadar uzanan sahalarda yaptığı seyahatler ve futbol yazılarından oluşuyor. Bazı dikkat çekici noksanlarına rağmen kült kitap 'Futbol Asla Sadece Futbol Değildir' tadında ve izinde bir kitap olmuş.

İskender Pala'nın Barbaros Hayrettin Paşa'yı anlattığı romanı, Efsane'ye başlayacağım bugün. Güzel olacağına inanıyorum.

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 08 Ocak 2013, 13:28:02

İskender Pala'nın Barbaros Hayrettin Paşa'yı anlattığı romanı, Efsane'ye başlayacağım bugün. Güzel olacağına inanıyorum.
Bende Efsane yi sipariş ettim bekliyorum.Merak ediyorum bakalım iz bırakacak mı .?