Daniel Timofte - Samsunspor, 1993-1999

Başlatan timofte, 22 Şubat 2005, 14:57:30

« önceki - sonraki »

Sercan

mehmet yılmaz

Daniel Timofte Kimdir?

1 Ekim 1967'de Romanya'nın Petroşani şehrinde dünyaya geldi. Futbola da şehrinin takımı olan Jiul'da başladı. Profesyonelliğe geçtiğinde 19 yaşında idi ve Jiul Petrosani formasını 3 sezon boyunca giydi. İlk yılında takımı küme düştü ama 1987-88'de Jiul, İkinci Ligde şampiyon olurken Daniel Timofte o kadar üstün bir form tutar ki, sezon sonunda Dinamo Bükreş'in orta sahası ona emanet ediliyor.

Dinamo Bükreş yılları...

Dinamo'daki ilk yılında en büyük rakipleri elbette Steaua'dır ve oradaki emsali ise yine yolu Türkiye'ye düşecek olan George Hagi'dir. Sezon sonunda şampiyon Dinamo Bükreş olurken Timofte takım arkadaşları Radicioui, Damaschin, Vaiscovici ve kaleci Stelea ile birlikte ligin en iyi oyuncuları arasında yer aldı. Mihăescu, Rednic, Andone, Klein, Lupescu, Sabău, Mateuţ, Lupu da takımın diğer önemli isimleriydi. Ayrıca o takımın hocasının yakından tanıdığımız bir isim olan Mircea Lucescu olduğunu da ifade edelim hemen. Timofte'nin bu üstün formu ona Romanya Milli takımının kapılarını açmıştı ve İtalya'90'da da vitrine çıkabilecekti. Ayrıca 1989-90 sezonunda lig şampiyonu olan Dinamo, Romanya Kupasını da Steaua'yı yenerek kazanıyordu.

Dünya Kupası Timofte açısından verimli geçmişti ama pek de iyi bitmeyecekti. Romen yıldız takımının grup maçlarında forma giymiş ve başarılı maçlar çıkartmıştı. Romanya; Arjantin, SSCB ve Kamerun'un olduğu grubunu ikinci sırada tamamlamış ve ikinci turda İrlanda ile karşılaşmıştı. Normal süresi ve uzatmaları 0-0 biten maçta penaltı atışlarına geçilmiş ve İrlanda'nın 5 golüne Romanya 4 golle cevap vermişti. Topun başına Timofte geçti ve vuruşunu yaptı ama kaleci Bonner penaltıyı kurtardı. Romanya elenmişti... 

1990-91 sezonuna yine Dinamo'da başlayan Daniel, devre arasında Rumen futbolcular için 1990 öncesi hayale yakın olan yurt dışına çıkma isteğini gerçekleştirdi ve Bundesliga ekiplerinden Bayer Uerdingen'e transfer oldu. Bundesliga'da 15 maç oynadı ama takımının küme düşmesine mani olamadı. Bir sezon Bundesliga2'de top koşturduktan sonra yuvası Dinamo'ya geri döndü. Bu süreçte de Romanya milli takımının formasını giymeye devam etti.

Karadenizli Timofte, Karadeniz'de...

1992-93'ü lig ikincisi olarak tamamladılar ve o yaz Timofte'ye Türkiye'den sürpriz bir teklif geldi. Başkanlığını İsmail Uyanık'ın yaptığı Samsunspor, Romen Ümit takımının hocası Multescu ile anlaşmıştı ve iki Romenle birlikte Timofte'yi de transfer etmek istiyordu. Daniel bu teklife "evet" dedi ve 1993'ün yazında Samsun'a geldi.

26 yaşında idi ve futbolda olgunluk dönemine girmişti. Samsunspor'daki ilk yılında takımı ligi 5. sırada bitirirken, Balkan Kupasını da müzesine götürmüştü. Timofte orta sahada oynadığı yürekli futbolunu, tekniğiyle birleştiriyor ve Türkiye'nin en dikkat çeken yabancılarından birisi oluyordu. O sezonu 6 golle tamamlarken, özellikle Bursaspor'a attığı goller çokça konuşulmuştu. 1994 Dünya Kupası aday kadrosuna çağrılmayışı gerçek bir sürprizdi. Ancak burada esas etken Timofte'nin belki de en büyük talihsizliği olan Hagi idi. Çünkü Hagi ile aynı mevkinin oyuncularıydılar ve tabii ki Timofte'nin Hagi gibi Romanya futbolunun da çok üzerinde bir yıldızla uzun yıllar rekabet edebilmesi çok zordu. 

Samsunspor'un formasını 5 sezon daha giydi. Ancak son iki sezonu olan 1997-99 arasında eski formundan hayli uzaktı. 1994-95'de ise yanında hem Romanya milli takımından hem de Dinamo Bükreş'ten arkadaşı olan deli kaleci Bogdan Stelea da vardı.

İşinde gerçek bir profesyonel olan, idmanlara hep erken gelip, duştan sonra saçlarını kurulamadan dışarı çıkmayan bir futbolcuydu. Ancak önce sakatlıklar ardından ise alkolün getirdiği gece hayatı ve bozulan aile düzeni, bu büyük futbolcunun formunu düşürdü. Formasını o zamanların genç yeteneği olan İsmet'e kaptırmaya başlamıştı. Nitekim 1999 yılında Samsun'dan ayrıldı. 6 yıl kaldığı Türkiye'de Celil, Serkan, Cenk, Tümer gibi futbolculara çok şey öğretti. Samsunspor formasıyla 141 resmî maça çıktı ve 19 gol attı. Bugün ortalama bir Samsunspor taraftarı için Timofte unutulmaz bir isimdir ve hemen herkes tarafından halen özlemle yad edilmektedir. Giderken beraberinde iyi sayılabilecek bir Türkçe de götürdü.

Ooooo... Daniel Timofte!..

1999-00 sezonunda yuvası Dinamo'da bir sezon daha futbol oynadı ve 33 yaşında veda etti sahalara. Dinamo Bükreş tıpkı 10 sene öncesinde yaptığı gibi yine çifte kupa ile kapattı sezonu ama Daniel sakatlıklar nedeniyle yalnızca 6 maçta formasını giyebildi takımının. Futbolu bıraktıktan sonra ülkesinde eski hocası Multescu ve eski takım arkadaşı Munteanu'nun yardımcılıklarını yaptı. 2008'in eylülünde ise futbola başladığı takım olan Jiul'un teknik direktörü olarak Romanya İkinci Liginde göreve başladı. Temennimiz bir gün yollarımızın yeniden kesişmesi yönünde... 

22 kere giydiği milli forma ile 2 gol attı. İlk maçını 1990'da Mısır'a karşı oynadı ve ilk golünü de o maçta attı. Son maçını ise 1995'te Avrupa Şampiyonası elemelerinde Azerbaycan'a karşı oynadı.

Velhasıl, Türkiye iyi bir profesyonel, yetenekli bir oyuncu ve kariyerli bir yabancıyı Anadolu topraklarında yeni yeni görmeye başladığında bunun ilk örneklerinden birisi de Daniel Timofte idi.

Mehmet YILMAZ - Futbol Extra

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Timofte tek kelimeyle harika bir futbolcu idi.yani sadece futbolcu idi.inşallah birgün samsunsporumuzu çalıştırır.hazır teknik direktör olmuşken.

Ertuğrul Sağlam

Timofte'nın gazetelerin birinde resminin altında yılın futbolcusu diye yazan bir portre resmi vardı o resim ve yazıyı kesip şeffaf izole bantla bantlamıştım ve o resmi yaklaşık 2-3 sene cüzdanımda taşımıştım Ertuğrul,Müjdat, ile birlikte en sevdiğim Futbolcumuzdu ozmanki....

14.basamak

24 Haziran 2009, 15:59:50 #139 Son düzenlenme: 24 Haziran 2009, 16:17:28 14.basamak
Alıntı yapılan: samsuni - 24 Haziran 2009, 10:04:54

Timofte orta sahada oynadığı yürekli futbolunu, tekniğiyle birleştiriyor ve Türkiye'nin en dikkat çeken yabancılarından birisi oluyordu. O sezonu 6 golle tamamlarken, özellikle Bursaspor'a attığı goller çokça konuşulmuştu.

Evet, o Bursa maçında (93-94 sezonun ikinci yarısıydı) Timofte gerçekten güzel oynamıştı. Son 25 dakikada gelmişti goller, 4-0 kazanmıştık. Timofte'nin Bursaspor defansını dağıtıp sıfırdan attığı bir gol vardı, gerçekten harikaydı..

Taraftarın tribünlere en ihtişamla çağırdığı futbolcularımızdandı, şu an bile kulaklarımda tribünlerin sesi;                            Tİİİİİİİİ!    MOOOOOFF!  TE!!!!..

kaan

Timoftenin oynadığı herhangi bir maçtan elinde videosu bulunan varmı hiç izlemek nasip olmadı :(

Clint_Eastwood

Alıntı yapılan: 14.basamak - 24 Haziran 2009, 15:59:50
Evet, o Bursa maçında (93-94 sezonun ikinci yarısıydı) Timofte gerçekten güzel oynamıştı. Son 25 dakikada gelmişti goller, 4-0 kazanmıştık. Timofte'nin Bursaspor defansını dağıtıp sıfırdan attığı bir gol vardı, gerçekten harikaydı..

O maç benim için unutulmazlar arasındaydı... Çok güzel bir havada oynanmıştı... Kalemizde Abdullah vardı... Timofte unutulmaz 2 gol atmıştı... Çok ilginç o performansa rağmen ABD'94 kadrosuna almamıştı Angel Iordenescu...

Sercan

İlk Samsunspor formam 11 numaraydı.Zaten Daniel diye aklımda bir Timofte birde Amokachi kaldı...

mehmet yılmaz

Daniel Timofte'ye sorduğumuz sorular; inşallah cevap verir.

Samsunspor'a transferiniz nasıl gerçekleşti? Niçin tercih etmiştiniz Samsunspor'u?

Romanya'nın 1990 Dünya Kupası kadrosundaydınız ve 93-94 sezonu sizin için çok iyi geçmişti. Buna rağmen Iordanescu sizi ABD'94 kadrosuna almadı. Sebebi neydi ve sizde nasıl bir etki oluşturdu bu haksızlık?

Olaylı Trabzonspor maçını hatırlıyor musunuz? Siz kırmızı kart görmüştünüz, hakem maçı katletmişti...  Maç sonunda sivil kıyafet giyip hakeme tekme salladığınız söyleniyor. Taraftarlar için bu sizi daha da değerli kılıyor. Var mı böyle bir şey ve neler oldu o gün?

Samsunspor formasıyla oynadığınız unutamadığınız maçlar hangileridir?

Birlikte oynadığınız futbolculardan kime sizi sorsak çok iyi bir insan ve çok iyi bir futbolcu olduğunuzu söylüyor. Sizin için özel olan futbolcular kimlerdi Samsunspor'da?

Sizinle birlikte gelen Hanganou, Romanya'da gol kralı olmuş bir isimdi ancak Samsunspor'da bekleneni veremedi. Bunun sebebi nedir sizce?

Çok iyi bir kaleci olan Stelea'nın Samsunspor'a geliş ve gidişi hakkında neler söyleyebilir.

Samsunspor taraftarı sizi aşırı derecede severdi, aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen de halen unutmadı. Sebebi ne olabilir sizce?

Trabzonspor maçlarının havası nasıl oluyordu? Mesela 1993-1994'teki 3-1 kazandığımız maçın yıldızı sizdiniz... 

Oynadığınız yıllardaki Samsunspor taraftarını nasıldı sizce?

Bir gün Samsunspor'da teknik direktör olarak görev almak ister misiniz?

Takımdan ayrılışınız nasıl oldu? Sakatlık çok etkili oldu sanırım bunda...

Kitap gecesine katılamadınız ama plaketinizi sizin adınıza Gigi aldı. Taraftarlar sizi Samsunspor tarihinin en iyi 11'ine seçtiler ve bu 11'deki tek yabancı futbolcusunuz..  Bununla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Samsunspor'u takip edebiliyor musunuz? Tarihimizin en kötü yıllarını yaşıyoruz. Sizce bu kötü durumdan kurtulabilecek miyiz?

Samsunspor'da oynarken unutamadığınız golleriniz hangileri? Mesela benim ilk anda aklıma Bursaspor ve G.Saray maçlarındaki goller geliyor.

Oynadığınız 6 yıl boyunca neden Avrupa Kupalarına katılamadık? Bazıları bunun sebeplerinden birisinin de sizin dışınızdaki yabancı oyuncuların yeterli katkıyı sağlayamaması olduğunu düşünüyor.

Samsunspor'da birlikte oynadığınız en iyi futbolcular kimlerdi?

O yıllara ait hatırladıkça halen güldüğünüz komik bir anınız var mı?   

Taraftar sitemiz www.samsunspor.biz'in kurucusu rahmetli Avukat M.Teoman Taş, çok sıkı bir Timofte hayranıydı. Zaten lakabı da Timofte idi. Sizin bu durumdan haberiniz var mı? Böylesine çok sevilmek nasıl bir duygu?

Jiul, memleketiniz ve bu sezon Jiul Petrosani'yi çalıştırdınız. Seneye de devam edecek misiniz? Hedefiniz nedir teknik direktör olarak?

Clint_Eastwood

Balkan Kupasını kazandığınızda neler hissetmiştiniz?

Panathinaikos, Brescia, RKC Waalwijk gibi takımlardan teklif gelmesi ve Başkan Uyanık'ın ''İtalya 90'daki adı ile iyi paraya satacağız'' dediği halde neden ayrılmak istemediniz?

Hedefleriniz arasında bir gün Samsunpor'u çalıştırmak var mı?

90-91 Uefa kupasında deplasmanda oynadığınız St.Patrick maçında İrlandalı taraftarların ''Penaltı kaçıran güzel'' pankartları sizi üzdü mü?

mehmet yılmaz

Clint dostum, soruların harikulade. Timofteperver birisine yakışır sorular fakat ben üstteki soruları bugün öğleden önce gönderdim. Okulda apar topar hazırlamak zorunda kaldım çünkü maili öğleye kadar atmem gerekiyordu. Dolayısıyla senin bu şahane sorularının sorulma şansı kalmadı. :( Tabii ilgili arkadaş gece girip de bunları eklemezse...

Hoş, bizim sorulara cevap vereceği de kesin değil ya!

Clint_Eastwood

Alıntı yapılan: samsuni - 24 Haziran 2009, 20:47:36
Clint dostum, soruların harikulade. Timofteperver birisine yakışır sorular fakat ben üstteki soruları bugün öğleden önce gönderdim. Okulda apar topar hazırlamak zorunda kaldım çünkü maili öğleye kadar atmem gerekiyordu. Dolayısıyla senin bu şahane sorularının sorulma şansı kalmadı. :( Tabii ilgili arkadaş gece girip de bunları eklemezse...

Hoş, bizim sorulara cevap vereceği de kesin değil ya!

Sağlık olsun üstadım... Sen sorulabilecek tüm soruları iletmişsin zaten, eline sağlık... Umarım cevap verir de keyifle okuruz...

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Arkadaşlar soruların hepsi çok güzel sorular.şayet timofte cevap verme nezaketinde bulunursa,bizde keyifle bu söyleşiyi okuyacağız.sağolun şimdiden

ali ihsan

Burak

sezon 92-93 (yanılmıyorsam) ilkokula yeni başladım 7-8 yaşındaydım ilk canlı izlediğim maç samsunspor vanspor maçıydı hatta maça çok erken gitmiştik stat full doluydu maçtan önce pafların maçıda aynı sahadaydı onunda ikinci yarısını izlemiştik varsayın ne kadar erken galiba 2-1 yendik golün birini timofte attı ama nasıl attı hatırlamıyorum. hatırladığım bir nokta da vanspor gol attığında bütün tribün alkışlamıştı hiç aklımdan çıkmaz öyle bir görüntüyü hiç görmedim ondan sonra