Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

Sercan

Bozkurtların Ölümü - Hüseyin Nihal Atsız

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Aliİhsan - 30 Ekim 2011, 18:56:14
Mehmed NİYAZİ- PLEVNE...( Tarihi Roman )

Tuna'da akan su değil, kaderimizdi; ya cihangir olacak, ya da sıradanlaşacaktık. Orası artık bizim için ne bir belde, ne şehir, ne de kaledir; vatan sevgisinin, onurun, yiğitliğin abideleştiği mekândır. Hiçbir yaralı esir, galibine öyle yelesi kabarık aslan heybetiyle görünmedi; tarihte yenen, yendiğinin gölgesinde bir başka yerde kaybolmadı.

HAFTA SONU ELİME ALMAMLA BİTİRMEM BİR OLDU.HOCA KÜLTÜR HAYATIMIZA MUHTEŞEM BİR ESER DAHA EKLEDİ.GAZİ OSMAN PAŞA ve MİRALAY YUNUS PAŞA ...VE DAHA NİCE YİĞİTLER...MUTLAKA OKUYUN ve GENÇ NESİLE MUTLAKA OKUTUN...

Hocam şu ara Od'u okuyorum.  Nasipse Afrika yollarında okuyacağım onu.
Demek beğendin..

Alıntı yapılan: Serkan - 30 Ekim 2011, 18:56:57
Mehmet abi bazı kitaplar vericektin bana: d

Aslında kitap verme gibi bir huyum hiç yok ama sana söz vermiştim, getiririm yarın...

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 30 Ekim 2011, 21:04:28
Hocam şu ara Od'u okuyorum.  Nasipse Afrika yollarında okuyacağım onu.
Demek beğendin..

Okurken film seyrediyor gibi oldum.Hoca,bana kalırsa "Çanakkale Mahşeri" nin ötesine geçmiş.Ne yiğitler ve ne dramlar var içerisinde.Etkilenmemek mümkün değil...

mehmet yılmaz

İskender Pala'nın Od adlı romanını bitirdim.
Od, malumunuz ateş anlamına da gelir. Hatta Türkçe odun kelimesi de oradan türemiş. Od'da Yunus Emre anlatılıyor. Şeyhi Taptuk Emre'nin tabiriyle "Bizim Yunus". Yunus Emre biz Türklerin en önemli figürlerinden birisi, bir İslam ulusu, Türk büyüğüdür. Pala, kitabı yazarken kendini "şöyle garip bencileyin" diye niteleyen Yunus'u gariplikten kurtarmak amacını taşıdığını söylemiş. Yunus Emre'yi zaten çok severdim, bu kitaptan sonra daha da sevdim.

Yalnız, Pala'nın daha önceki romanlarından Şah&Sultan ya da Katre-i Matem kadar başarılı bulduğumu söyleyemem. Kitapta geçen Yunus Emre, Hacı Bektaş, Taptuk Emre, Sarı Saltuk, Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi, Mevlana, Barak Baba gibi isimler bana Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun o unutulmaz şiirini hatırlattı.

Barak Baba, Sarı Saltuk orada
Hacı Bektaş Veli, Taptuk orada
Bir mübarek vatan yaptık orada
O bir can dilerse yüz verilmeli...

ali ihsan

Bende yeni başladım "OD" a ...

Bu arada iş yoğunluğundan olsa gerek okunmayı bekleyen bir hayli kitap var sırada.Elimi çabuk tutsam iyi olacak ...

Kaya

GAZİ ALPERENLER İŞE KOYULUN
GAYRI SÖZE VAKİT AZ VERİLMELİ
BİDEVİ ATLARA RÜZGARCA SOLUK
VE YILDIRIMLARCA HIZ VERİLMELİ

BARAK BABA, SARI SALTUK ORADA
HACI BEKTAŞ VELİ, TAPTUK ORADA
BİR MÜBAREK VATAN YAPTIK ORADA
O BİR CAN DİLERSE YÜZ VERİLMELİ

Esat Kabaklı - Adalet Gecikmez - Türkçü Ülkücü Alperen Turan

Çok sevdiğim Esat Kabaklı hocanın seslendirdiği Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun Verilmeli adlı Ahmet Yesevi Hazretlerinin Alperenlerini
Anadolu'ya gönderirken nasihati mahiyetinde şiiri...

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Aliİhsan - 30 Ekim 2011, 23:31:18
Okurken film seyrediyor gibi oldum.Hoca,bana kalırsa "Çanakkale Mahşeri" nin ötesine geçmiş.Ne yiğitler ve ne dramlar var içerisinde.Etkilenmemek mümkün değil...

Plevne'yi iki gün içinde bitirdim. Bence de Çanakkale Mahşeri'ni aşmış bu romanında. Diyecek o kadar çok şey var ki, Türk milletinin tarihi karakteri, çektiği acılar, Slavların ruh hali... Gazi Osman Paşa karakterinden ziyade ben en çok o büyük komutana, Miralay Yunus'a hayran kaldım. Çok başarılı bir roman, Plevne'nin filmi adeta.

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 05 Kasım 2011, 03:17:33
Gazi Osman Paşa karakterinden ziyade ben en çok o büyük komutana, Miralay Yunus'a hayran kaldım. 

Miralay Yunus Paşa Üsküdar'lıymış.Fakat hakkında pek bilgi bulamadım maalesef...

mehmet yılmaz

Zaman Kitap'ta Plevne'yle ilgili bir yazı vardı. Mehmed Niyazi de Üsküdar doğumlu, çok başarılı bir kumandan olması dışında herhangi bir bilgi bulamamış Miralay Yunus Paşa ile ilgili. Keşke Hoca'yı ziyaretimizden evvel okuma fırsatımız olsaydı kitabı, daha etraflıca konuşabilirdik. Bence edebi olarak çok iyiydi, klasik tarihi roman anlayışının dışındaydı.

Bu arada haftaya Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başlıyor. 18 Ekim Cuma öğleden sonranı boşaltabilirsen gidelim mi seninle? A. Turan Alkan'ın imza ve söyleşisi de varmış. Ötüken'in standını da gezeriz epeyce.

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 09 Kasım 2011, 14:37:03
Bu arada haftaya Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başlıyor. 18 Ekim Cuma öğleden sonranı boşaltabilirsen gidelim mi seninle? A. Turan Alkan'ın imza ve söyleşisi de varmış. Ötüken'in standını da gezeriz epeyce.

18 Kasım olursa gideriz ..18 Ekim'de gitmek için zaman tüneli keşfine çıkmamız lazım üstat  1dk!!!

mehmet yılmaz

18 Ekim 2012'yi kastetmiştim deyip hafif bir pişkinlik operasyonu yapayım bari :)
Heyecandan ayları karıştırmışım  :-[ :-[

hakan55

Bugün cengiz Aytmatov dan toprak ana ya başladım.Çok tavsiye ettiler bu kitapla ilgili çok şey bekliyorum umarım bittiğinde aradığımı bulmuş olurum.

Serkan

Eşref Kuşçubaşı -Hayber'de Türk Cengi Abi bu kitabı okuyan varmı içinizde?

mehmet yılmaz

17 Kasım 2011, 11:22:50 #403 Son düzenlenme: 17 Kasım 2011, 14:34:02 samsuni
Alıntı yapılan: Serkan - 15 Kasım 2011, 16:59:57

Öyle bir kitap okumadım ama eğer bu bir hatırat ise ve Eşref Kuşçubaşı kendi anılarını anlatıyorsa çok iyi olacağını tahmin ediyorum. Eşref Kuşçubaşı, Osmanlı'nın son dönemlerindeki en önemli asker-kahramanlardan biridir. Hayatı tam bir aksiyon filmidir. Ali İhsan hoca'nın da özel sevgi ve ilgi duyduğu bir isimidir. Zenci Musa, Mamaka Mustafa gibilerle birlikte.

Dün gece Kurtlar Vadisi'nin de senaritslerinden birisi olan ve daha önce okuyup çok beğendiğim Bozkırın Sırrı-Türk Peygamber'in de yazarı olan Ahmet Turgut'un Aşkın Şehidini bitirdim.

Hz. Peygamber'in torunlarından birisi olan Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela'da katledilmeleriyle son bulan son 99 günlerini anlatıyor roman. Kerbela vakası hepimizin içini yakan bir durumdu ve onunla ilgili bazı şeyler biliyordum elbette. Ancak bu romanda meselenin bütün yönlerini anlayabiliyoruz. Mesela ben Yezid'in babası, Muaviye'nin Ebu Süfyan'ın ve Hz. Hamzayı şehit ettirip sonra da ciğerlerini dişleyen ve iç organlarını parçalatan Hint'in çocukları olduğunu bilmiyordum.  İslam tarihinin en acı olaylarından birisinin bütün ayrıntılarını bulabilirsiniz. Ahmet Turgut çok ciddi bir araştırma ve Kur'an ayetleriyle destekleyerek yazmış romanı. Tavsiye ederim.

ali ihsan

Alıntı yapılan: Serkan - 15 Kasım 2011, 16:59:57

Bu kitabı hiç duymadım Serkan.Lakin Kuşçubaşı ile ilgili tavsiye edeceğim bir kitap var.Ben beğenmiştim.

İmparatorluğun Son Akşamı Kuşçubaşı Eşref.Yazarı Hakan Kağan.Timaş Yayınlarından.

Osmanlı'nın en sancılı yılları. İttihat ve Terakki'nin rejim karşıtı çalışmaları, ülkenin dört bir yanında alevlenen ayrılıkçı ayaklanmalar, Meşrutiyet'in ilanı,31 Mart Olayı, Trablusgarp Savaşı, Babıâli Baskını, Balkanlarda kaybedilen topraklar ve Garbî Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Teşkilat-ı Mahsusa'nın faaliyetleri ve Arabistan çöllerinde yaşanan amansız mücadeleler. Tüm dünyanın büyük bir savaşa sürüklendiği günlerde 'devlet-i ebed müddet' için mücadele eden Kuşçubaşı Eşref ve arkadaşlarının soluk soluğa okunacak öyküsü.

'Eşref Kuşçubaşı son dönem tarihimizde dikkati üzerine çeken, cıva gibi bir kahramandı. Hürriyet ateşinin Arapların içinde alevlenmesi amacıyla çalışmalar yaptı. Fakat çok geçmeden, rejim aleyhtarlığının, emperyalistlerin sinsi tahrikleriyle bölücülüğe dönüştüğünü fark etti. Bunlarla mücadele etmek için bir teşkilat kurdu. Miralay Rasim Bey, bu organizasyona Teşkilat-ı Mahsusa adını verdi.

Yeni nesiller Eşref Kuşçubaşı'nı tanır ve onun gibi idealist olurlarsa, yeni Kuşçubaşılara kavuşabiliriz. Bunun için Eşref Bey'in hayatını bilmek çok önemlidir. Hakan Kağan konunun altından yüzünün akıyla kalkmış, Eşref Bey'i bize yakından tanıtmıştır. Bu toprağın çocuğu olarak kendisine teşekkür ediyor, yeni eserleriyle ilim ve irfan dünyamızı zenginleştirmesini diliyorum.'

-Mehmet Niyazi

(Tanıtım Yazısından)