Serkan Aykut (KRAL)

Başlatan Sadece Samsunspor, 05 Nisan 2008, 22:42:36

« önceki - sonraki »

Nuri Asan

Alıntıama bu sefer de teknik direktör Mehmet Ali Çınar "şampiyonluğa oynayacağız" diye salmadı beni.

İnter Toto'da C. Palace'ı falan elemiştik ama sonra Celil ve Vural'ın milli takımdan

:'(

ne olduda bu durumlara düştük işe bak nereden nereye

mehmet yılmaz

Serkan Aykut satır aralarında çok önemli şeyler söyledi. İsmail Uyanık hakkında söyledikleri apayrı bir yazı konusu olmalı ama ben şunu anladım Serkan naif bir insan ve hassas bir futbolcu. Onu oynatmak için antrene etmek yeterli değil, gerekli güveni verdiğinizde ve kafası rahat olduğunda çok büyük işler yapabilir.

bengülü

serkan aykut  röpartajında emeği geçen sayın Mehmet Yılmaz ve Hakkı Yeşilyurt kutluyorum başarıların devamını diliyorum kral çok güzel röpartaj  yapmış dedikleri gerçekten doğru ismail uyanıktan başkası yalan

veis

serkan aykut kendisine az baksa dogru dürüst yaşam biçimi saglasa enaz 4 yıl daha aranılan golcü olur ama sürekli basında içki içiyor veya kavga ediyor haberleri hem onu hem takımı çok etkiliyor.

veis

evet busene orhan hoca pek yararlanmadı ama bunda sürekli sıkıntılı sakatlıgı vede şu malum kavga etme olayı çok etken oldu umarım hatalarından  ders alır çünkü samsunsporun serkana serkanında samsunspora daha verecek çok şeyi olduguna inanıyorum.

celebi

eski serkan aykutu geri sitiyoruz

ozkan17

SerenMurado

Kralda Eski günlere Dönsün Takımda :(

Veis'in dediği gibi az buçuk kendini toplasa Kral diye geçinenler  Çokoprens kalır Serkan AYKUT'un yanında

veis

Alıntı yapılan: SerenMurado - 14 Mayıs 2008, 20:46:47
Kralda Eski günlere Dönsün Takımda :(

Veis'in dediği gibi az buçuk kendini toplasa Kral diye geçinenler  Çokoprens kalır Serkan AYKUT'un yanında

güzel ifade etmişsin gerçekden bravo.serkanı 2 senedir sevmiyorum onunda tek sebebi ben onu krallıklarıyla tanıyorum ve artık toplansında harbiden kral olsun.

veis

ya adam gibi antreman programı ve sakatlık olmasın iddaa ediyorum ki serkan aykut bir sezon da 1.ligde enaz 15 gol atar.

mehmet yılmaz

AlıntıİNZİVAYA ÇEKİLEN KRAL ( 2 )
Futbol Extra Dergisi Mayıs 2008 sayısından Hakkı Yeşilyurt ve Mehmet Yılmaz imzalı çıkan İnzivaya..
15 Mayıs 2008 Perşembe 13:33

Futbol Extra Dergisi Mayıs 2008 sayısından Hakkı Yeşilyurt ve Mehmet Yılmaz imzalı çıkan İnzivaya Çekilen Kral Serkan Aykut röportajında Kral, Galatasaray formasıyla çıktığı ilk Samsunspor maçını anlatıyor. Maçı tek cümleyle açıklayan Kral, "Samsunspor'a karşı çıktığım ilk maçta elim ayağım titriyordu".

İçinizde kalan ukdeler var mı futbolda?

Var muhakkak lakin en çok üzüldüğüm şey 200'ler Kulübüne girememiş olmak. Süper Ligde çok az kalmıştı ama şimdilik o şansı değerlendirememenin üzüntüsü var bende.

Futbolda en mutlu olduğunuz anlar nelerdir?

Gol atmak...

En mutsuz olduğunuz anlar nelerdir?

Samsunspor'un küme düşmesi. Bakın, mesela Galatasaray'da iken lig şampiyonluğunu kaptırdık F.Bahçe'ye. Orada üzüldüm ama onun telafisi var. G.Saray eninde sonunda şampiyon olabilirdi -ki ertesi yıl olduk zaten. Samsunspor'un küme düşmesi beni çok etkiledi. Bir de o 10 maçlık cezadan dolayı suçlu hissettim biraz kendimi. Müdahale edemedim çünkü.

Unutamadığınız goller hangileri? Gerçi toplamda 200'den fazla gol var ama...

Samsunspor'un Süper Lig tarihindeki 1000. golünü atmak çok güzel mesela. Ama işin ilginç yanı o golü attıktan sonra öğrendim ben 1000. gol olduğunu. Galatasaray'ı 95-96'da 3-2 yendiğimizde son dakika golü atmıştım; İsmail Başkan protokolde idi, ona koşmuştum. Sonra yine Trabzonspor'a 2-1 kazandığımız maçta attığım son dakika golü var. İlk anda aklıma gelenler bunlar. Ama bir de Galatasaray'da iken 2001-02 sezonunda Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Bulgaristan'dan Levski ile oynamıştık. İlk maçı 2-1 kazandık ve deplasmanda rövanşa çıktık. 1-0 geriye düştük ve elenecektik. Orada yarı vole ile çok güzel bir gol atmıştım. Maç 1-1 bitti ve Şampiyonlar Ligine katıldık. Zaten katılım parası ve sonrasındaki galibiyetlerle 11-12.000.000 USD para kazandı Galatasaray o sezon. Ben o golü atmasam giremeyecektik Şampiyonlar Ligine. O bonservisin ağırlığını da biraz hafifletmiş oldum o golle.

Samsunspor'a karşı forma giymek nasıl bir duyguydu?

Forma giydim ama oyunun içinde çok fazla olamadım yani konsantre olamadım.

Burada alkışlanınca neler hissettiniz?

Çok mutlu oldum, tarifsiz bir adı benim için.

Bir endişe var mıydı?

Endişem vardı. Elim ayağım tutmuyordu. Ne olacak kuşkusu var; stat tamamen dolu idi. Biz takım elbiselerle çıktık sahaya. Herkes beni alkışladı, tribünlere çağırdılar. Lucescu çok şaşırmıştı. Bana "Serkan sen para vermek onlara?" diye takılmıştı. Tanju'nun Samsunspor'a karşı ilk maçında olanları yaşamıştık, bu tam tersiydi. Ama elim ayağım titriyordu heyecandan. Şunu da gördük ki, Samsunspor taraftarı adam gibi gidebilen, takımına para kazandıran oyuncusuna da kucak açmayı bilmiştir. Ertuğrul Sağlam, Celil, ben...

Peki, o Galatasaray transferi nasıl gerçekleşmişti?

O sezonu ben Türkiye Ligi gol kralı olarak tamamladım. O zaman transfer öncesi bonservis bedelleri bildirilirdi ve yazılan miktarı federasyona yatıran takım oyuncuyla anlaşma hakkına sahip olurdu. Celil'in bedelini Fenerbahçe hemen ödemiş ve anlaşmışlar. Bana İsmail Başkan 7.200.000 USD yazınca dedim, "başkanım bu çok, beni bırak bu sene gideyim!" İsmail başkan da "Tamam oğlum, bırakacağım seni ama en gol kralı oldun bu yüzden Türkiye'nin en pahalı adamı olmalıydın, o nedenle bunu yazdım, indirim yapacağım" dedi. Başkan 3-3.5 civarına razıydı. Aradan epey zaman geçti, ben bekliyorum. Bir gün aradı beni. Serkan senin iş tamam dedi. Bulvar'da yazıhanesi vardı başkanın. Orada kurnazlığını gösterdi ve belirlediği fiyata verdi bonservisimi. Tabii iki gün pazarlık yapmışlar. Ben sürekli arıyorum, ne oldu diye. Bekle, arayacağım diyor. Kendi paramı bile ben konuşmadım, İsmail Başkan konuşmuş hepsini. Hatta G.Saray'da ilk peşinatı vermediler, benim menajerim falan yok tabii; İsmail Başkan var. O aramıştı Galatasaray'ı, çocuğun parasını verin diye. Onların da hoşuna gitmişti ilgilenmesi; adam iş bitti diye boş vermiyor Serkan seni demişlerdi. Mesela İlhan ile Tümer'in Samsunspor'un istediği şekilde gitmeyişlerinde o dönemin bir yönetim zafiyeti var. İsmail Başkan olsa o kadar ucuza kopamazlardı Samsunspor'dan.

İstanbul'da oynanan meşhur bir Beşiktaş maçı var; Cem Papila'nın yönettiği... İlk golü atmak kolay değildi herhalde.

O gol anlık bir şey aslında ama yine de kasetlerini izliyorduk Beşiktaş'ın. Cordoba çıkışlarında açıyı kapatıp, ellerini yere yaklaştırırdı; ben de bu nedenle topun dibine girdim. O gün biz Beşiktaş'ı yenmek için sahada idik. Çünkü devre arası iyi çalışamamışlardı. Hakem de normal bir müsabaka yönetti. Yani, bizim açımızdan her şey normaldi; kartlar doğruydu. Beşiktaşlı oyuncuların kendi agresifliklerinden kaynaklandı durum. Oyun 4-1 iken rölantiye aldık; başkan da direktif vermiş kulübeye. Üzerlerine gitmeyin demiş. Aynı durumda Beşiktaş bizi yakalasa bence o şekilde davranmazdı herhalde. Bu arada maç içinde benim derdim maçın yarıda kalmamsı idi. Ben şöyle düşünmüştüm, maç yarıda kalırsa 4-0 tescil edilir ama goller yazılmaz. İlhan'a filan diyorum maç içinde, sakin olun, attırmayın kendinizi diye. Sonra öğrendim ki goller yazılıyormuş. Öyle bir durumla hiç karşılaşmadığımız için kimseye sormak da gelmemişti aklıma.

A Milli Takım bir yara mıdır içinizde?

Her kademede milli formayı giydim ama A Milli olmak yalnızca bir kez nasip oldu. Tercih etmediler çünkü oyun yapısıyla ilgiliydi biraz da. Fakat kim ne derse desin milli takıma seçilmede ikili ilişkiler, lobicilik, İstanbul'da oynama gibi faktörler de çok etkili oluyor. Mesela 99-00'de gol kralı oldum ama hiç çağrılmadım milli takıma; Galatasaray'a geçtiğimin ertesi haftası milli takım toplanma kampına çağırdılar. Bu tür örnekler çoktur...

Gol ortalamanız çok yüksek ama penaltı istatistiğiniz zayıf. Çok penaltı kaçırıyorsunuz. Neden?

Valla ben de bilmiyorum. O ayrı bir yetenek gerektiriyor sanki. Penaltılarda iyi olmadığımı kabul ediyorum. Hatta babam çok defa demiştir atma diye ama maç içinde penaltı olunca dayanamıyorum, alıyorum hemen topu. Penaltı atan adam rahat olmalı; ben heyecanlanıyorum genelde. Onun etkisi olabilir.

Kaptan olmak nasıl bir duygu?

Her şeyden önce gurur verici. Benim zamanımın büyük kaptanı Ercan ağabeydir. Sadece saha içinde değil saha dışında da tam bir abi, kaptandı o. Rakip oyuncuların bile üzerinde etkisi vardı.

Samsunspor tribünlerinde bir gerileme var mı son yıllarda?

Takımın gidişatıyla alakalı bir gerileme var. Takım başarılı olursa o potansiyel her zaman var; belli maçlarda da bu gücü gösterdiler zaten. Bence takım düzelirse gerçek gücü çıkacak ortaya. Ama ben futbolculuk dönemimde en beklenmedik deplasmanlarda bile Samsunspor taraftarını gördüm. Orada onları görmek mutluluk verici oluyordu; bizi motive ediyordu.

Samsunspor niçin küme düştü?

En önemli faktör İsmail Uyanık'ın olmamasıydı. O olsa kesinlikle küme düşmezdik. İyi niyetli bir yönetim vardı ama futbolun iç kurallarını bilmiyorlardı. Para ile her şeyi halledebiliriz sandılar. Federasyonla ilişkiler çok zayıftı. Bir de hakem hataları etkili oldu tabii. Kayseri ve Manisa maçları facia gibiydi zaten. Kayseri maçındaki hakem hatasına benim de hatam eklenince gelen ceza. Bir de o maç için "sanki ölüm-kalım maçı" gibi bir hava oluşturuldu. Halbuki ondan sonrası da vardı ve biz o maça çok dolu çıktık. Bir konsantre ilacı var; gazoz gibi. Herkes bir tane içiyor maçtan önce. Tolga bana iki tane içirdi; sinir katsayım artmıştı... Orada hedefi tek maçlık değil de genel olarak belirse idi yönetim, daha farklı olabilirdi belki. Aynı şeyi Malaya maçında da yaşadık. Orada nasıl bir ortamla karşılaşacağımız belliyken psikolojik yönden hiçbir hazırlık yapılmadı. Çocuklar anlatıyor, titremekten top oynayamadık diyorlar. Sezon başında kampa psikolog getireceğine bu maçtan önce getireceksin. Yani, teknik ve idari anlamda yetersiz kalındı o final maçı öncesinde de.

Kalan maçlarda oynasa idiniz farklı olur muydu?

Olurdu tabii.

Altyapıdan gelen yeni Serkan'lar Celil'ler var mı?

Var tabii, birkaç oyuncu ama en son 16 yaşındaki Armağan'ı sattılar Kayseri'ye. Samsunspor'un geleneklerinde yoktur böyle bir şey.

Çalıştığınız hocalar içinde kimler iz bıraktı sizde?

Erdoğan Arıca. Bana çok fazla güven verdi ve gol kralı oldum. Bir de Erdoğan Hoca'nın yardımcısı Metin Tekin vardı. Çok kaliteli bir insandı ve takımdaki ahengi o sağlardı.

Multescu...

Bizi çıkaran kişidir, oynattı ama sonra ilk yılındaki iş disiplinini devam ettiremedi bence. Aksi ve geçimsiz birisi olup çıktı maalesef. O yıllarda İstanbul'da Fener'e kaybettik ve tek golü ben attım. Gittik arada Balkan Kupasını kazandık ve içeride Karşıyaka maçına çıktık. Bu Hakkı ağabeyler, kapalıda Çapulcular diye bir pankart açtılar ve takımı Fener maçı yüzünden protesto ediyorlar. Kimseyi çağırmadılar, sadece beni çağırdılar. Ercan abi, çimdik atıyor, sakın gitme diye. Nereye gitmiyorsun?

Ertuğrul Sağlam...

Futbolcu Ertuğrul Sağlam benim için önemli bir yıldızdı. Beşiktaş'a gittiğinde çok formda idi. Teknik direktör olarak da başarılı olabilir. Yabancı bir hocaya göre daha avantajlı bence ama medyanın rahat bırakması önemli. Neticede zaten Türkiye'de üç takımdan birisi şampiyon olduğu için Beşiktaş'ı şampiyon da yapabilir.

Peki Samsunsporlu Serkan mı Galatasaraylı Serkan mı?

Üç İstanbul takımı arasında dedemden dolayı Galatasaray'a sempatim vardı elbette; yine de var. Ancak bu sorunun cevabı kesinlikle Samsunsporlu Serkan. Samsunspor'a verdiklerim ile Galatasaray'a verdiklerim karşılaştırılamaz bile. Celil ile birlikte sembolleştik artık. Şehir dışından birileri Samsunspor forması isteyince Celil ile Serkan'ın forması olsun diyorlar. Bunlar güzel şeyler, ben memnunun Samsunsporluların sevgisinden. Ben Samsunsporlu Serkan'ım...

hakan55

ismail uyanıkla ilgili dedikleri çok müthiş ve olagan üstü birsey böyle bır baskana sahıp oldugumuz ıcın cok mutluyum artık gelsee yine ortalıgın anasını aglatırız amaaa gelse......

Kadir ÇELEBİ

okudukça insanın duyguları karmakarışık oluyor...

**KaR6**

Nolursa olsun hep bizim Kralımız olarak kalacak Serkan Aykut.. boşver 200 ler kulubunu sen binlerce insanın gönul kulubunde kurdun tahtını, gerisi hikaye.. Keşke o cezayı aldıgında bıraksaydın futbolu da bu son kotu yılları yasamasaydık.. umarım telafi edicek zamanı olur..

vanlioglu

bu satırları okudukça aq dedim. Şu durumumuza bak ne oldu bize yaa... Samsunda yaşayan bütün zengin aç köpeklerin yediği ekmek boğazında kalsın bi takıma yardım edemez mi koca şehir yazık dalga konusu olduk. Ben kütahyada okuorum takımımdan gururla bahsedemiorum bu nasıl bişedir yaaa