Teoman Taş ( Timofte ) için yazılan yazılar

Başlatan ZiyaAdnan, 26 Ocak 2008, 04:26:17

« önceki - sonraki »

ZiyaAdnan

26 Ocak 2008, 04:26:17 Son düzenlenme: 18 Şubat 2008, 19:15:34 samsuni
Bir zaman önce, "Beni Ne Zaman Maça Götürcen Baba" başlıklı bir yazım yayımlandı Birgün gazetesinde. Yaşamında ilk kez bir futbol maçına gitmek isteyen, yedi, sekiz yaşlarında Ankara'lı bir küçük çocuğun, sevdası başka bir şehrin futbol takımına olan babası ile arasında yaşadığı diyaloğu anlatan bir yazıydı..

Sonra, o yazı da anlatılanlara dair, Anadolu takımları taraftarlarından mailler aldım. Çoğunluğu, kendi şehrini tribününden sevmiş futbol sevdalılarından, stat yollarını çok küçükken babasının yanıbaşında yürümüşlerden, hüzünleri ve sevinçleri tribünlerde paylaşanlardan, benim gibi olanlardan.

O maillerden biri, kendi şehrinin takımına sevdalı bir taraftardan gelmişti. Karadenizden. Samsun'dan. 'Timofte'den. Adı Muhammet Teoman idi. Teoman, Samsunspor kongre üyesi olduğunu yazmıştı. Meslek olarak avukatlığı seçmişti. Cümlelerinden, gerçek bir futbolsever olduğu hemen anlaşılıyordu Teoman'ın.

1993 yılında transfer olduğu Samsunspor'da, toplam altı sezon forma giymiş Romen futbolcu Daniel Timofte'nin adını, formlarda kullanıcı adı yapmıştı. Tribündergi'de yayımlanan yazılarının altında ki ki imzası hemen göze çarpardı,

'Terk Etmedi Sevdan Bizi' ...'  

Bilmeyenler icin, Türk futboluna gelmiş en önemli futbolculardan biriydi Daniel Timofte, mükemmel golleri ve futbol zekası ile ön plana çıkardı. Belli ki, Teoman'in yüreğinde de yer etmişti. Önemli futbol sitelerinde, 'Timofte' kullanıcı adıyla insanın içini ısıtan yazılar yazardı Teoman.
Severdim yazdiklarını okumayı. Bilirdim, okuyanı, seveni, takdir edeni çoktu.

En son mailinde, bir yazıma dair, her zaman ki sıcak ve içten üslubu ile;

"Yine bizim gibi düşünen, hissedenler için harika bir anlatım olmuş, kalemine sağlık Ziya abi, Burada yazılanları, ancak bu tiyatronun eğlence değil, trajedi olduğunu bilenler duyabilir..." diye yazmıştı...

Teşekkür etmiştim...

Aslında, bu ondan gelen ilk mail değildi. Daha önce de gelmişti ortak sevdamız futbola dair cümleleri.  Yollarımız, Tribündergi'nin formlarında kesiştiği günden beri yazardık birbirimize. Ikimiz de kendi şehrimizin takımına sevdalıydık, şehrin sevdası ikimizi de terk etmemişti. Bu yüzden o beni anlardı, ben de onu. Bu yüzden yazdıkları bana pek aşina gelirdi, bu yüzden pek üzülmüştüm Samsunspor ikinci lige düştüğünde. Aklıma takımımın ikinci ligde ki yazık zamanları gelmişti. Sene 1978 idi ve Timofte o yıl doğmuştu. Onu tanıdıktan sonra, haftasonu oynanmış maçlara bakarken gazetelerin spor sayfalarında, gözlerim Samsunspor'u arardı.

Futbol sohbetlerinde, Samsunspor'un adı geçince aklıma 'Timofte' gelirdi...

Sonra, ben yazmayı bıraktım Tribündergi'de, ama o devam etti. Hatta, bir seferinde,

"asla pes etmemem, devam etmem gerektiğini" yazmıştı.

Yazılarımı mutlaka eklerdi futbol sitelerinin formlarına.

Yakın geçmişte, Yine Birgün'de yayımlanan bir Göztepe yazısı sonrası biraz sitem etmişti, Samsunpor'a dair yazmıyorum diye. Ben de akabinde, 'Feri Sönmüş Yıldızlar' yazısını yazmış, yollamıştım....

Her zaman ki içten üslubu ile teşekkürü gecikmemişti...

Geçtiğimiz yaz aylarının başıydı, futbol sezonunun açılmasına az kalmıştı. Ankaradaydım. Maili geldi her zaman ki gibi,

"Mutlaka Samsun'a beklerim..." diye yazmıştı...

'İlk fırsatta geleceğim..." demiştim. 'Bir Samsunspor maçında aranızda olmak isterim...' demiştim.

'Ankara'da olduğum bir zaman yolun düşerse mutlaka beklerim' diye eklemiştim...

Soğuk, kasvetli, karanlık bir Londra gününde, uzaklardan kötü haberi geldi. Samsun barosuna kayıtlı Avukat Muhammet Teoman Taş, özel otomobili ile Samsun'dan Kavak istikametine giderken, Toybelen yöresinde yolun kaygan oluşu yüzünden direksiyon hakimiyetini kaybetmiş, kullandığı araç takla atmıştı. Gazeteler, Teoman'ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini yazdılar.

Okurken öylece kaldım. Yüzünü hiç görmediğim, uzaklarda ki bir dostu yitirmiş olmanın acısı çöktü içime, kelimeler boğazıma düğümlendi.
Oysa paylaşacak daha çok futbol hikayelerimiz vardı.

Artık, ondan futbola dair mailer gelmeyecek,  sanal alemlerde sevdalısı olduğumuz renklerin sohbetlerini yapamayacağız, çok sevdiği Samsunspor, Kırmızı - Beyaz renklerini yürekten seven bir taraftarından yoksun çıkacak maçlarına, tribünlerde gözler hep onu arayacak...

'Terk etmedi sevdan beni...' imzası onu tanıyanların yüreklerini sızlatacak...

Bir şehir, kendine sevdalı bir aşığından ebediyen eksik kalacak...

Ve biliyorum, sevenleri onu çok ama çok özleyecek...

'İlk fırsatta geleceğim  ilk fırsatta tribünlerde bir maçı beraber izleyeceğiz...' demiştim.

Ama gelemedim, bağışla kardeşim...

Huzur içinde yat, mekanın cennet olsun Timofte...

Ziya Adnan - Birgün Gazetesi

http://www.birgun.net/bolum-73-yazar-168.html

mehmet yılmaz

26 Ocak 2008, 13:35:33 #1 Son düzenlenme: 26 Ocak 2008, 13:37:12 samsuni
Sizin yazılarınızı seviyordu
Bazen içerik ve tarz hakkında aynı şeyleri düşünmezdik ama o hep sevmişti sizin üslubunuzu. Buraya da "Ziya Adnan yazıları" diye bir başlık açmıştı.

Ankaragücü kitabınızı alıp ona götürmştüm, oradaki resminizi görünce "vay be, ziya abi buymuş demek ki" demişti.

ZiyaAdnan

Şimdi bir kez daha üzüldüm,

keşke o kitabı benim vermem mümkün olsaydı...

Mekanı cennet, toprağı bol olsun...

Ziya Adnan

34 SS 1965

ALLAH sızlerden razı olsun elıne kalemıne saglık abıcım acımız buyuk artık ALLAH rahmetını ve sızlerden dua larımızı eksık tutmamanızı ısterım

mehmet yılmaz

27 Ocak 2008, 11:38:40 #4 Son düzenlenme: 27 Ocak 2008, 11:42:19 samsuni
SAMSUNSPORLULUĞUN AMENTÜSÜ; TEOMAN TAŞ ( TİMOFTE )

Sadece bir yazıya sığabilecek bir insan değildi.

Samsunspor onun kutsalıydı.

O kutsalı hiçe sayanları gördükçe kahrediyor ama daha bir seviyordu Samsunspor'u.

Ben de onun yerine daha bir seveceğim artık Samsunspor'u. Elbette onunki kadar olamayacak ama onun yolunda olacak. Nasıl tarif etsem size onun Samsunspor aşkını, gücüm yetmez ki! Ama eğer Samsunsporluluğun bir amentüsü varsa, Teoman ona harfiyen iman etmiş bir adamdı.

Hep gülerdi gözleri...

Şimdi benim ağlayan gözlerime inat...

Hayatıma birdenbire girmişti işte, geç bulup erken kaybettim onu. Hangi birini anlatayım o rüzgar gibi geçen 1.5 yılın? Bu şehir anlamını biraz daha kaybetti benim için.

Hayata bakışımı değiştiren insanlardan birisi oldu. Sırlarımızı paylaştık; o beni bulduğuna ne kadar memnunduysa ben de onu bulduğuma o kadar memnundum.

Samsunspor kitabı için bir yazı yazacaktı bize, "söz, şubat sonuna hazır" demişti. Sözünün eriydi ama takdir-i ilahiye boyun eğecek kadar mümindi.

Özel bir insandı. Sevdiklerinden karşılık bulamayan ( belki de hiç beklemeyen ) ama inadına seven, ölümüne seven birisiydi. Çok naifti, öyle ki aldığı Samsunspor formasına 1987'nin efsane takımının forma reklamı olan Menteşoğlu'nu ve onun kahramanı Timofte'nin 11 numarasını yazdırtacak kadar romantizm yanlısı idi. Nitekim Türk sanat müziğini çok severdi.

Tribündergi.com diye bir site var; girin okuyun. Bu kadar farklı takımdan, farklı dünya görüşünden bir adamı bir arada toplamak, hepsinden hayır duası almak kolay değil. Üstelik Teoman bunu taviz vererek, boyun eğerek değil, adam olarak yaptı. Kimseyi kırmadan, beyefendice itiraz etmeyi bildi... Dedim ya, şahsına münhasır bir adamdı. 2003'ten beri o sitede yazıyordu, şimdi o sitedeki sanal dostluklar reele dönecek zira onun hatırası için bazı güzellikler planlanıyor.

Avukattı; Samsunspor'a yakın olabilmek için İstanbul'da durmak yerine Samsun'a gelmeyi tercih etmiş, mesaisinden, vaktinden, rızkından Samsunspor sevdasına pay ayırmıştı. Onu tanımayanlar bu şehrin ve Samsunspor'un ne kaybettiğinin farkında olamazlar. Ama tanıyanlar biliyor ki Samsunspor tarihinin en ağır mağlubiyetlerinden birisini aldı.

Vefat ettiğinde, hastanede yönetici arkadaşlarla konuştuk

Teoman'ın ruhu eğer kulüpte bir tören düzenlenirse şad olur dendi; dua niyetine...

Tabutunun üzerindeki çubuklu formayı bir avukat arkadaşımız getirdi. Daniel Timofte'nin Samsunspor'da iken giydiği 11 numaralı orijinal forması...

Türk bayrağını ben getirdim çünkü onu iyi tanıyordum, bayrak sevdasını iyi biliyordum. Sarsılmaz imanı olan bir Samsunsporluydu. Biz onun yanında Samsunspor'un S'sini bile tutmuş sayılmayız.

Çok sevdiği Samsunspor'un onun cenazesine gitmek isteyen dostlarına kulübün adının yazdığı bir otobüs tahsis etmesi ne büyük bir güzellikti, anlatamam.

Onu hayatının son birkaç yılında çok üzen Samsunspor'umuz, hiç değilse son yolculuğunda yüzünü güldürdü.

Hayatta olsa şöyle derdi;

"Çok klas bir hareket!"

Severdi böyle incelikleri.

Ama ben ondan bahsederken -di'li geçmiş zaman kullanmayı hiç sevmedim, sevmeyeceğim.

Samsunspor için insanların para verip de yaptıramayacağı şeyleri, karşılıksız yapmıştı. 2004'te www.samsunspor.biz taraftar sitesinin kurdu; başka şeyler de yaptı ama hicap duyarım onun adına konuşmaya.

Youtube'da 20 Ocak 1989 kazamızın klibi var. O koydu onu oraya. Klipteki Mete Adanır röportajını konuşurduk hep Teoman ( Timofte ) ile... Efendiliği yüzünden akan, kültürlü, tane tane konuşan çok iyi bir genç iken vefat etmişti Mete. Teoman da aynı yaşta veda etti bize; geride onu çok seven insanlar ve canı kadar sevdiği Samsunspor'u bıraktı. Hatıranı yaşatmak boynumun borcu; mekânın cennet olsun kardeşim...

Nuri Asan, Mete, Muzaffer seni cennette beklesin inşallah!..

Mehmet YILMAZ Halk Gazetesi - Samsun

mehmet yılmaz

Abim...

Bundan yıllar öncesiydi. Ben İstanbul'da üniversite öğrencisiydim. Yer Beşiktaş meydanıydı. Samsunspor, Galatasaray maçı için İstanbul'a gelmiş, maçtan önceki son idmanını Fulya Tesislerinde yapacaktı. Teoman ağabeyim, Sezgin Abi ve Şevket Abi buluştuk; tanıştık.

Hep sevdi. Hep inandıkları uğruna, değer verdikleri uğruna gönlünü verdi. Gönlü demek her şeyi demekti. Her şeyini verdi. Karşılık almadan, karşılık beklemeden her şeyini verdi. Ailesi ile İstanbul'da oturmak ve kariyer merdivenleri hızlı bir şekilde çıkmak yerine Samsun'a gönlünü verdiği takımının yanına, bekar hayatının karşısına çıkaracaklarına rağmen Samsunspor'una gitti. Samsunspor için yaptığı ilk fedakarlık değildi bu. Son fedakarlık hiç değildi. Samsunspor sevgisiydi işte. Lafta kalan gibisinden değil. Öylesine değil yani. Ö.....

Gazete kupürlerinden bir arşiv yapmış, küçük defterlerde biriktirmişti sevgisini. Hafta hafta Samsunspor'u işlemişti defterine. Çok okuduğu için kullanmak zorunda olduğu gözlüğü kırıldı rakip taraftarların taşlı saldırılarında. Maçlarda, avukat haliyle polisle bile burun buruna kaldı samsunspor için. Büyük mesailer harcayarak, anlatılmaz fedakarlıklar yaparak Samsunspor'un ilk ve tek taraftar platformunu oluşturdu internette. Timofte olarak, bir kez bile gözgöze gelmediği insanların dahi saygısını kazandı tüm taraftar sitelerinde. Tüm tribünlere Samsunsporlu kimliğiyle, Timofte nickiyle namını saldı.

Yaptıklarını, umutlarını, hayallerini, sevgisini, kalbini ağlamadan anlatmak zor. Dedim ya hep sevdi. Karşılık bulamadı. Samsunspor'u sevdi; karşılığında ufacık, günübirlik mutluluklar dışında hiçbir şey bulamadı. Aşık oldu, kızları sevdi; karşılık bulamadı.

Sen daha lise yıllarında düştün takımının peşinden deplasman yollarına. Boğazını patlattın. Karşılığında hiçbir şampiyonluk yaşamadın. Üniversite yıllarında, yığın taraftarların arasında Kırmızı-Beyaz 50 kişinin arasında yer aldın. Aşağılandın çok zaman. Hiç kupa zevki tatmadın. Kredi kartlarını aldın, kombinelerini aldın, maddi olarak bir çok fedakarlık yaptın. İkinci ligde dahi bir şampiyonluk göremedin. Çok istediğin bir şeyi yaptın 19 Mayıs'ta. Divanesi olduğun takımın maçını radyoda anlattın. Samsunspor ligin son sırasındaki takıma mağlup oldu. Bir kerecik bile avazın çıktığı kadar gooool! diye bağıramadın.

Samsunspor, en ağır mağlubiyetini seni kaybederek aldı.

www.samsunspor.biz adına Salih Çakır

jean

hala kahroluyorum yaz gelsede turkiyeye gelsem ve onun burosun agitsem diye yola bakiyprum hala ne yazikki olmayacak

baha55

bazen kalimeler kifayetsiz kalır..bir ladikli olarak her ladiğe gelişimde yanına gelip samsunsporu  konusacağım...

SAMSUNSPOR EN AĞIR MAĞLUBİYETİNİ ALDI...

red_white

mekanın cennet olsun samsunspor seni unutmayacak be abicim

yusuf celebi

Değerli kardeşimizi kaybetmenin üzüntüsü hala üzerimde.
Çok iyi bir insandı ve çok iyi bir Samsunspor'luydu.

Zaten bu değerler onda olmasaydı kendisine bu değerin verilmesi mümkünmüydü.
Anlyoruzki onca kişide iyi izler bırakmışki bu alaka gösteriliyor.

Ne mutluki özünde ve sözünde gerçekten Samsunspor'lu olanlara.

Dualarımız seninle sevgili Teoman.

mehmet yılmaz

28 Ocak 2008, 12:19:54 #10 Son düzenlenme: 28 Ocak 2008, 13:18:41 samsuni
Bugün Atakum Belediyesinden ilgili kişilerle görüştüm. Yeşil alan için uygun arazilerinin olduğunu öğrendim; çok sevindim. Yer konusunda hiç bir sıkıntımız yok. M. Teoman Taş - Samsunspor Hatıra ormanını hayata geçireceğiz inşallah.

Yarından itibaren daha somut açıklamalar yapacak ve desteklerinizi bekleyeceğiz.

Ayrıca Samsun Barosu web sayfasında Teoman kardeşimiz için bir taziye defteri oluşturulmaktadır. Foruma üye olup görüşlerinizi yazabilirsiniz.

http://www.samsunbarosu.org.tr/haber.php?id=306

samsunew

yüreği samsunspor sevdası ile bütünleşmiş olan çok değerli bir insan olduğuna inandığım teoman kardeşimin  vefatına en az kendi kardeşimi kaybetmiş gibi çok üzüldüm mekanı cennet olsun ruhu şad olsun cenabı-ı allah geride kalan sevdiklerine sabır ihsan eğlesin samsunspor camiasının ve bütün samsunspor dostlarının başı sağolsun.başımız sağolsun. :'(

mehmet yılmaz

30 Ocak 2008, 21:03:52 #12 Son düzenlenme: 31 Ocak 2008, 12:13:43 samsuni
Alıntı

Sözün Bittiği Yer 

"Timofte" olarak bilinip anılması boşuna değil. Serde yiğitlik var!
    Hümanizm... Hoşgörü... Mangal gibi bir yürek... Namus... Kalite... Kendi olmayı tercih ediş... Aidiyet duygusu... Damardan Samsunsporluluk da, dahalarından sadece bir kaç tanesi.

Ne yalan konuşayım.
    Son dönemlerdeki hiçbir ölüm, böyle koymamıştı bana. Derin yaralar açmamıştı gönül dosyamda.
    Bir geldi pir geldi.
    "Nokta atışı" yaptı meret.
    Tam 12'den vurdu, canevimden...
    Vurulan sadece ben olsam sineye çekeyim -olmaz ya- hadi.
    Ya Samsun, Samsunspor ne olacak?
    İnanın, bir toplam faydayı çok zamansız kaybettik bizler ve bu şehir.
    Yara derin!
    Anlayana. Meseleye aynı gözlük ile bakana!
    Fikri altyapısı hazır bir kitap getirmişti ilk kez bizi bir araya. Başını Mehmet Yılmaz'ın çektiği, hatırı sayılır kalem erbaplarının da katkı sunacağı bir kitap. Samsunspor üzerine...
    Bürosuna davetli olduğum ilk buluşmada; ben o olmuştum sanki; o da ben. Samsunsporluluk adına kendimi görmüştüm onda. "Pes doğrusu. Ancak bu kadarı olur", dedirtecek düzeyde.
    Hisler aynı ya; o gün onla, "Bundan sonra daha çok yol katederiz" diye iç geçirmedim değil.

Ne bileyim!
    Azraili hiç hesaba katmamıştım ki!
    Ta ki, Mehmet Yılmaz'ın o meşum telefonu sonrası birlikte Devlet Hastanesi morguna gidene dek.
    Yiyebileceğim bir halt değildi aslında bu. İlk kez girmiştim öyle bir yere.
    O vakit daha net anladım; hayatın bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu.
    Giderken bile fani dünyaya dair bir mesaj vermişti, kadim dost. Dost acıyı söyler ya; acıyı bir kez daha öğretmişti bana.

Söz biteli çok oldu ama...
    Lafı eveleyip geveliyorum yine de.
    Aslı şu: Ebediyete gönderdik bir adamı.
    Adam gibi bir adamı.
    Dostum, kardeşim, takımdaşım Teoman Taş'ı.

Hakkı YEŞİLYURT 

Ayrıca katıldığı TV programında Teoman'ı unutmayan Emin Kar'a da teşekkür etmek isterim.

AlıntıTİMOFTE UNUTULMADI
Samsunspor eski Genel Menajeri Emin Kar, takımın şu anki durumunu değerlendirirken, "Öncelikle geçtiğimiz hafta içerisinde hayata gözlerini yuman sevgili kardeşimiz Muhammet Teoman Taş'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum............

Bu da bugünkü Zaman Gazetesinden

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=645545

AlıntıSamsunspor, genç avukata ağlıyor 

Geçtiğimiz günlerde geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden Avukat M.Teoman Taş (29) için kurucusu olduğu taraftar sitesi üzerinden "M.Teoman Taş Samsun-spor Parkı" yapılması için bir yardım kampanyası düzenleniyor. 

Samsunspor yönetim kurulu yedek üyesi de olan Taş için önümüzdeki hafta oynanacak olan Samsunspor-Kocaelispor maçı öncesinde anma programları düzenlenecek.

kübra55

mekanın cennet olsun teoman abi:(
seni unutmayacağız

radikal-fma

Ölüm! Sözün bittiği yer....şahsen hiç tanışmasamda arkadaşımı,kardeşimi ve şuurumda kahramanlaştırdığım en büyük samsunsporluyu kaybettik. samsunspor ise geleceğinde rol oynayacak önemli bir ismi kaybetti. başımız sağ olsun. değerli kardeşimizin ailesinede baş sağlığı dilerim..........