TFF 2. LİG 2019/2020 20. HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz 2-0 BAK Spor

Başlatan mehmet yılmaz, 20 Ocak 2020, 17:02:09

« önceki - sonraki »

ask55

Gerçekten çok kötü oynadık.
Rakibi zayıf görünce çok lakayıt davrandık.
Özellikle Gökhan Meral, Kubilay, Atabey hiç yoktular.
Bahattin fırsatları değerlendirse bu kötü oyunla bile farkı açabilirdik.
Kadrolar arasında bariz bir fark vardı.
Maçın yıldızı ise tartışmasız Nurullah'tı.
Gökhan Alsan ise iki gol atmak dışında hiçbir şey yapmadı :)

ngonge

Takımın orta alanı yumuşak kalıyor, kolay geçiliyor. Özellikle zorlayıcı maçlarda bence Ferhat'ın yanında Muhsin değerlendirilebilir. Kubilay'ı yedeğe çekmek yerinde olur. Gökhan Alsan bile hücumda ondan daha etkili oluyor.

Yine Halil İbrahim, Bahattin yerine, Bahattin de Atabey yerinde kullanılabilir. Özellikle Tarsus ve Manisa deplasmanlarında bu şekilde daha etkili olacağımızı düşünüyorum.

Raqua55

Bence Burak Çalık Sol kanatta bahattin ucta görev alırsa Çok daha etkili oluruz.Burak dikine top süren seri bir oyuncu Ligin En Kaliteli Hücumcularından.İlyas form düşüklüğüne devam ederse 1 yada 2 maça klubeye çekilir.

_SoN_

Atabey 2-3 maçtır sahada hiç yok gibi, çok kolay pasları veremiyor, kısa mesafelerde bile top süremiyor, sadece tek vuruşla bitiriciliği için sahada bırakılıyor gibi, bu mevkide bahattinle değişmeli oynayabilir, kanatta artık burak çalık zamanı geldi, orta sahada maçın durumuna göre kubilay bencede yedeğe çekilmeli, guido burak kanatlarda değişmeli oynamalı, duruma göre ibrahim halil de o kısma monte edilebilir, hoca bunları burak çalığın hazır olması ile yapacaktır, atabey inşallah bu kadar güvenin hakkını verir ve yedeğe çekirmez kendini.

cembaba

İlyas yerine Oğuz'u deneyip, Atabey ile de Burak'ı değişip neler değiştiğini görmek güzel olur.

cany

Acayip pozisyon verdik. Sorun orta sahada mı defansta mı bilmiyorum. Rakip daha yetenekli bi takım olsa farklı bi sonuç olabilirdi. Hocanın bi çözüm bulması lazım

55_OrHaN_55

Rakip kendi defansından itibaren pas yapa yapa ceza sahamıza kadar rahatlıkla girdi. Neyse ki ya son vuruşlarda beceriksiz davrandılar, ya da Nurullah mucizevi kurtarışlar yaptı. Yoksa liderlik bu hafta el değiştirebilirdi. Biz de çuval dolusu gol kaçırdık o da ayrı bir handikap. Bu sorunlara umarım bir çözüm bulunur, yoksa her zaman kötü oynayarak maç kazanılmaz.

evolution55

arkadaşlar evet anlıyorum kötü oynadık ama bir takımın sürekli iyi oynayarak kazanma şansı çok azdır, manisanın ilk yarının sonlarına kadar mucizevi bir şekilde oynaması futbolda çok nadir görünen bir durum. böyle mucizevi bir olay da liverpool için söyleyebiliriz. onlar da her maç iyi oynamıyorlar ama bir şekilde gol atıp yemiyorlar. önemli olan şu ana kadar 7 gol yemiş olmamız. burak-veli ikilisi ilk kez birlikte oynadı ki velinin maç performansı yok. hoca ona güvenmiş ki bu maçta görev vermiş. bahattin her maç ortalama yakaladığı pozisyonları yakaladı, tek fark bu sefer atamadı.

maç kazanma alışkanlığımızın devam ediyor olması çok güzel, bunu tarsus maçında da devam ettirmek dileği ile. kötü oynarken kazanmak önemli, tedbir alınacaktır.

_Jack Daniels_

Maçı 90 dakika şeklinde izleyebileceğimiz bir yer var mı arkadaşlar ? Maçın özetine dahi ulaşamadım 2 gündür.

seskat

Arkadaşlar ben Burada tv den sezonluk iç saha maçlarını satın aldım. Hafta sonu TRT maçı yayınladı, peki benim verdiğim para ne olacak? Böyle bir saçmalık mi olur?

Bir sonraki iç saha maçını Burada TV mi verecek yada TRT spor mu?

Burada tv ye daha başka bir konu hakkında daha önce yazmıştım, cevapları çok amatörce idi. Onun için tekrar onlara yazmayacam. Bakalım kulüp bu konu hakkında nasıl bir cevap verecek.

tactician

Samsunspor-BAK maçının düşündürdükleri...

Maç yazısını ancak kaleme alabiliyorum. Maçı seyrederken oluşan ilk intibaların; analizi ve çıkarımların kafamda oturması anlamında geçen süre verimli oldu.

Başkent Akademi takımı Oktay hoca önderliğinde bir önceki maçta gözlemlediğimiz Pendik takımı gibi hoca eli değmiş hissiyatı veren bir rakip olarak karşımızda idi. Bunları söylerken oynadığımız rakiplerin çok iyi takımlar olduklarını söylemiyorum elbette ama sistemsel olarak sahada, bir plan-bir kurgu eşliğinde yer aldıklarını ifade etmeye çalışıyorum. Oyuncu kalitelerinin, bu kadar iyi kurguya rağmen saha içerisinde istediklerini almalarının önünde engel oluyor elbette. Oktay Derelioğlu ve ekibi, Pendik maçını seyretmiş olacaklar ki BAK takımı da, bizim takım üzerinde benzer ön alan baskısı ile maça başladılar. Yine 4-4-2 düzeninde takımımızı bekleyen, savunma boylarını 20-30 metre arasında tutmaya çalışan kompakt bir şablonla sahada yer aldılar. Pendik takımının aksine onlar stoperler üzerine yoğun baskı yapmadılar, beklere geçen her topa seri bir baskı ürettiler. Bizim oyunumuzun, Yalçın ve Erkam'ın yokluğunda her iki bek üzerinden kurulacağını bilerek hareket ettiler.

Maçın başında bulduğumuz şans golü ve orta alandaki etkisizliğimiz Oktay Hoca'yı daha da cesaretlendirdi. Bu doğrultuda hemen 32.dakikada Salih Sefercik'i tek ön libero olarak sahaya sürdü ve formatını 4-1-4-1' çevirdi. Bu sayede de ön alanda daha etkin oldu ve daha da önemlisi merkezdeki sayısal çoğunluğu eline alarak oyunun büyük bir bölümüne hükmetti. Bizim takımda Kubilay, Gökhan Alsan ve Bahattin'in oyunun savunma yönünde hemen hemen hiç yardımcı olmadığı düşünüldüğünde orta alanda Ferhat'ın tek başına top kapma çabası dışında bir direnç ortaya koyamadığımızı söyleyebiliriz. Guido ve özellikle Atabey'in de yine tempo olarak geçtiğimiz maçların gerisinde kaldığını gözlemledik.

Rakibin temposu ikinci yarının orta bölümünden sonra düştü, bizde de Ertuğrul Hoca Oğuz'u oyuna atarak orta alana direnç kazandırdı. O dakikadan sonra oyun lehimize döndü, bir çok pozisyona girdik ve Oğuz'un asisti ile de skoru aldık. Gökhan Alsan'ın da 6 numara pozisyonunda yokları oynarken, Kubilay'ın oyuna alması ile forvet arkasına geçtiği andan itibaren canına dişine takar görüntüsünü, o bölgede kalmak için hocaya verdiği bir resim gibi algılıyorum. Kubilay ile birlikte sahada yer almaktan memnun değil gibi bir izlenim edindim açıkçası.

Bundan sonrasında, bir çok takım orta alanı kalabalık tutarak, merkezdeki bu zaafiyetimizi kullanmaya devam edecektir. Bizim benzer sıkıntıları yaşamamak adına bir takım çözümler ortaya koymamız gerekiyor. Maçın kontrolünü pas oyunu oynarak ele alabilirsiniz ve bu noktada da çok stabil oynayan takımımızı daha hareketli bir hale getirmemiz ön şart. Bu konuda en önemli iş Ertuğrul Hoca'ya düşüyor. Ayrıca, merkezde Kubilay kalabalığın arasında kaybolduğu ve top alamadığı için hep çizgiye kayıyordu orada Oğuz-Ferhat-Gökhan Alsan üçlüsüne dönmek verim verebilir. Oğuz'un da bildiğimiz haliyle çok yavaş oynama alışkanlığını bırakması lazım.

Skoru aldıktan sonra Burak Çalık da aslında önemli bir tehdit olacaktır. Rakiplerimizin önde baskı yaparken arka taraflarında bıraktıkları boşlukları sezon boyu neredeyse hiç değerlendiremedik. Bahattin dışında kontra oyun yapısına uygun bir oyuncumuz yoktu kadroda.

Çok fazla pozisyon veren savunmamız hakkında da bir iki kelam ederek yazıyı noktalayalım. Yalçım ve Erkam tandeminden sonra iki yeni stoper Burak-Veli ikilisinin performansını yadırgadık hep birlikte. Tabi ki bu ikili de, oynadıkça daha uyumlu bir hal alırlar ve daha iyi maçlar çıkartırlar ama yine de; sezgisel olarak zirve iki stoper Erkam-Yalçın ikilisini biz üst ligde de kullanmaya devam ederiz sanıyorum. Çok iyi bir ikili oldular. Her ikisi de savunma derinliğini çok iyi oluşturan, partnerinin arkasını süpürebilme becerisine haiz iki oyuncu. Bu bölgede bence en önemli problemimiz ise, Gökhan Meral'in yetersizliği. Savunma anlamında Bahattin'den hiç yardım alamaması da onu zorluyor, kabul; ama yine de hamle yetersizliği ve pozisyon almasındaki sıkıntılar onu çok limitli bir oyuncu yapıyor gözümde. O bölgeye de bir oyuncu alınmalıydı devre arasında sanki; ya da biraz da Ramazan mı denenmeli bilemiyorum.