İki Çocuk...

Başlatan mehmet yılmaz, 26 Haziran 2009, 22:43:25

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

26 Haziran 2009, 22:43:25 Son düzenlenme: 26 Haziran 2009, 22:50:37 samsuni
İki Çocuk...

Üstteki fotoğrafa birazdan geleceğim...

Neler kaybettiğimizin, geçen zamanın hızlı bir şekilde aleyhimize işlediğinin ne kadar farkındayız bilmiyorum.

Yıl 2009 ve oğlum Ertuğrul 7 yaşında; ben de 1986 yılında 7 yaşımda idim.

Oğlumun görebildiği Samsunspor, alt ligde, küme düşmeme mücadelesi veren, odasına posterini asabileceği bir tek oyuncuya bile sahip olamayan bir takım durumunda. Oğlum yine de Samsunsporlu, sadece Samsunsporlu ama ne yalan söyleyeyim futbolla pek ilgili değil. İlk başlarda üzülüyordum, "benim gibi adamın oğlu nasıl olur da futbola ilgisiz kalır" diye ama şimdi sevindiğimi bile söyleyebilirim. Çünkü futbola ilgisi olsa bana soracağı ahiret suallerine nasıl cevap verebilirim ki? Öyle ya, hakim futbol düzenindeki tazyik sisteminden kaçabilmesi bir idealistlik gerektirir; malumunuz çocuklarda idealizm olmaz! Bu kahrolası İstanbul düzenine direnmek bir nevi kahramanlıktır; çocuklar kahraman da olamaz!

Filmi 23 yıl öncesine sarıyorum ve bu sefer ben 7 yaşındayım. Dünyayı yeni tanımaya başladığımız zamanlar ve daha okuma yazmayı ilk söktüğümüzde gazetelerde Samsunspor'un liderlik ya da Tanju'nun gol haberlerini okuyorum belki de heceleyerek. Daha İstiklal Marşını, Fatiha'yı bile ezberlemeden başka bir şey ezberlemişim.

1- Fatih, 2- Jovanovski, 3- Zafer, 4- Muzaffer, 5- Yaşar, 6- Emin, 7- Rıfat, 8- Savaş, 9- Orhan, 10- Tanju, 11- Erol...

Şehrimizin takımı Samsunspor vurduğunu deviren, Birinci Ligde şampiyonluğa koşan bir takım. Bugün bazı insanlarla karşılaşıyorum, diyorlar ki, " Menteşoğlu zamanında biz de çok deplasmana gittik; biz de Samsunspor'u tutuyorduk!" İyi de kardeşim o takımı tutmamak ayıpmış zaten, değil deplasmana sürgüne gidilirmiş o takım için... Marifet değil ki bu!

Şimdi gelelim üstteki fotoğrafa. Orada yıl 1986 ve ağabeyimle beni aldığı gibi İlyasköy'deki top oynanan arsalardan birisine gelen babam çekmiş resimlerimizi. Fotoğrafın çekildiği günü hatırlamıyorum ama o yıllara ait haddinden fazla şey hatırlıyorum. O yıllardan hatırlamadığım şeylerden birisi de çocuklar için İstanbul takımı formaları. Samsun'da yoktu böyle bir şey; hoş olsa da kimse giymezdi zaten... Şimdi şehir ekabiri kurdelesini kesiyor!

İki buçuk sene önce yine bir mağlubiyet hüznüyle bir yerlerde şunları yazmışım.

"Maçlarda çok defa görüyorum Samsunspor atkılı, formalı çocukları. Muhtemelen babalarının, amcalarının elinden tutmuşlar ve maça gelmişlerdir.

Peki, şimdi siz bu çocukların yerinde olsanız bu Samsunspor'u daha ne kadar tutarsınız. Hadi, biz yaşımızı aldık ve kendimizi avutacak ideallerimiz var ama bunlar daha çocuk. Arkadaşları "Fenergassaraybeşktaş" derken onlara hangi takımı tuttukları sorulunca gururla "Samsunspor" diyebilecekler mi? Hadi biz, Tanju'lu, Fatih'li, Ertuğrul'lu, Timofte'li, Celil'li, Serkan'lı Samsunspor'u izledik ama bu çocuklar odalarının duvarlarına Marciel'in mi posterini asacaklar?

Ben Samsunsporluyum ama yeni nesil nasıl olacak da Samsunsporlu olacak? Bazıları az zamanda çok iş yaptılar(!); adeta tasfiye ettikleri adamın mirasını da tükettiler..." 

Biz sadece sahada maç kaybetmiyoruz; şehrimizin kimliğini, yerelliğimizi, ruhumuzu, markamızı, gururumuzu kaybediyoruz. Her geçen gün ziyandayız...

Artık normale dönmemiz lazım; yoksa en sonunda ruh sağlımızı da kaybedeceğiz.
Çok özledim Samsunspor'u...

http://www1.samsunspor.biz/koseyazisi-Iki_Cocuk_-5870

Sercan

Mehmet abi resimde çok karizma çıkmışsın.Ve anlattıkların bana çok dokundu benim ailemde Dedemler hariç Samsunspor'u tutan yok.Zaten bizde malum takımların sevgisiyle büyütüldük.Ama bu şehirde yaşayıp biraz mantıklı düşünen insan Samsunspor'dan başkasını tutamaz.Şimdi bir misyoner gibi Samsunspor'umuzun kitabını babama okutuyorum ona inat arabanın her tarafına Samsunspor amblemleri yapıştırdım,odamda aynı şekilde.Elbet birgün babamda Samsunspor'lu olacak ....

berusa55

Anlamlarla dolu bir yazı. Yüreğine sağlık samsuni...

Clint_Eastwood

Mehmet Kardeşim asıl sorunu işaret edip bam teline basmışsın... Bizim şuan ki en büyük sorumuz 80'li ve 90'lı yıllardaki Samsunsporluluk duygusunu kaybetmekte olmamız... Yeni nesil çocukların sportif başarısızlıkdan kaynaklanan durumdan dolayı İstanbul takımlarına yoğun şekilde ilgi duymaktalar... Bunda yazılı ve görsel basının yaptığı psikolojik bir beyin yıkama metodunu da es geçmemek lazım... Bu medyanın ''3 takım'' esaslı dayatmasını yıkabilecek tek şey Samsunspor'un sportif anlamda eski günlerine bir an evvel dönmesidir... Bu artık kaçınılmaz bir hal almıştır... Bu hedeften her koşulda dönülmemesi gerekir...  Çocuklarımızı geleceğimizi istanbul takımlarına emanet etmemeliyiz...

Bu arada resmi görür görmez sen olduğunu anladım - göz hatlarından- Oğlun Ertuğrul da babası gibi bir Samsunsporlu olacaktır... Biz bu dünyadan göçünce de bayrağı onlar devir alacaklardır, bundan hiç şüphe duymuyorum...

Tiryakiler55

ben 1988'de dogdum... yani samsunsporumuzun altin yillari bitmek üzereyken... bende bu seneleri ya$adim diyemem... üstelik samsun'da dogmadim anca yaz'dan yaz'a gelirim memlekete belkide her iki sene gelebiliyom... ama yinede gurula samsunlugumu ve ona ait her$eyi yani samsunsporu ta$iyorum üzerimde.. NE MUTLU SAMSUNLUYUM SAMSUNSPORLUYUM diyene

beşnumara

26 Haziran 2009, 23:09:58 #5 Son düzenlenme: 26 Haziran 2009, 23:12:29 beþnumara
mehmet abi ben  ilk olarak resmi  görünce bu kim mehmet abiye ne kadar da benziyo dedim.sonra oğlun olabilir mi dedim ve resime baktım eski resim olduğu için yazıyı bi okuyum dedim ve anladım sen olduğunu(zor olmadı aslında :D) harika anlatmışsın.abi valla yapacak tek iş var: aramızda varsa alınmasın ama kürtler gibi çalışıp bu şehirde samsunsporlu sayısını biz artıracağız.artık misyoner mi diyecekler ne diyeceklerse desinler bu işi ancak bizler sayımızı artırarak çözeriz

bengülü

benim yeğene çok  benziyorsun o da aynı senin gibi tosuncuk  :) :)

mehmet yılmaz

26 Haziran 2009, 23:49:20 #7 Son düzenlenme: 26 Haziran 2009, 23:51:58 samsuni
Alıntı yapılan: bengülü - 26 Haziran 2009, 23:43:54
benim yeğene çok  benziyorsun o da aynı senin gibi tosuncuk  :) :)

Recep yanlış anlama da, sadece fotoğrafa mı baktın yoksa yazıyı da okudun mu? Bu yazıdan çıkardığın fikir 6-7 yaşlarımdayken saçlarımın 3 numara olup, tombiş bir çocuk olduğum mu sadece?

@sercan55

Benim akrabalarım arasında da Samsunsporlu olan sadece ağabeyim ile ben varım. Zaten benim akrabalarım Samsunlu da değiller tam olarak. O yüzden önemli olan bizlerin en baştan ya da sonradan bulduğumuz bu doğru yoldan ayrılmaması; şartlar ne olursa olsun. Eşim ve biri henüz 1 yaşında olsa dahi çocuklarım Samsunsporlu benim, o da yeter zaten!..

Bu arada bir düşüncemizi de paylaşmak istiyorum. Samsunspor'un altyapısını oluşturan yaş grupları için yeni altyapı yönetimine teklifte bulunduk. Onlara slayt ve görüntüler eşliğinde 1 saatlik bir Samsunspor semineri vermek istiyorum. 100 çocuktan 3-5'ini bile ikna edebilsek kardır!..

Sercan

Alıntı yapılan: samsuni - 26 Haziran 2009, 23:49:20
Bu arada bir düşüncemizi de paylaşmak istiyorum. Samsunspor'un altyapısını oluşturan yaş grupları için yeni altyapı yönetimine teklifte bulunduk. Onlara slayt ve görüntüler eşliğinde 1 saatlik bir Samsunspor semineri vermek istiyorum. 100 çocuktan 3-5'ini bile ikna edebilsek kardır!..

Bu gerçekten harika olur.İlkokuldayken bize zorla cimbom diye bağırtan beden eğitimi öğretmenini unutamıyorum.Kendisi aks tvdeki spor programının sunucusu Fedai Aksoy'du...

ali ihsan

AlıntıBu arada bir düşüncemizi de paylaşmak istiyorum. Samsunspor'un altyapısını oluşturan yaş grupları için yeni altyapı yönetimine teklifte bulunduk. Onlara slayt ve görüntüler eşliğinde 1 saatlik bir Samsunspor semineri vermek istiyorum. 100 çocuktan 3-5'ini bile ikna edebilsek kardır!..

İşte bu çok önemli dostum.Umarım başarılı bir proje daha olur.

Siz Samsun'dasınız hiç değilse,havası suyu stat derken bulaşır bir şeyler çocuklara.Ya biz ne yapacağız buralarda bilemiyorum.Çelebi ile bazen dertleşiyoruz çocuklarımızı nasıl Samsunspor'lu yapacağız diye.Her yer malum takımların hegamonyası altında buralarda.

beşnumara

çok güzel bir düşünce abi.altyapıda öncelikle teknik taktikten önce samsunsporluluk dersi vermek önemli ki nerde oynayacaklarını bilsinler.

beşnumara

Alıntı yapılan: aliihsan55 - 26 Haziran 2009, 23:59:14

İşte bu çok önemli dostum.Umarım başarılı bir proje daha olur.

Siz Samsun'dasınız hiç değilse,havası suyu stat derken bulaşır bir şeyler çocuklara.Ya biz ne yapacağız buralarda bilemiyorum.Çelebi ile bazen dertleşiyoruz çocuklarımızı nasıl Samsunspor'lu yapacağız diye.Her yer malum takımların hegamonyası altında buralarda.
abi bu konuda zirzop arif abiyi kutluyorum valla helal olsun.kız çocuğuna bile nasıl aşılamış bu sevgiyi

55.hakan

toptan küçükmüşsün bu arada  :D küçük de olsa çocukları maça götürmek lazım yenmesi yenilmesi önemli değil o havayı tattı mı insanın yaşamı boyunca hayallerine giriyor.babamın sırtında çok maç izlediğim için büyüdüğüm zaman o geçmişteki maçın hayalleri benim samsunsporlu olmamda etkili olmuştur o yüzden en azından maça götürelim çocukları

eLLis

27 Haziran 2009, 00:28:40 #13 Son düzenlenme: 27 Haziran 2009, 00:31:47 eLLis
Abi sen ne büyük bir Samsunsporlusun yazıların çok güzel ve anlam dolu gerçektende yeni nesile Samsunspor tutturmak çok zor onlarda bir yerde haklı çocukken çoğumuz çevremizden bir şekilde etkileniyorduk şimdikilerde böyle ailesinde Samsunspora ilgi duyan birileri olmadan bir çocuğun Samsunsporu sahiplenmesi sadece doğuştan gelen aşırı milliyetçilikle olur bendeki Samsunspor sevgiside bu şekilde gelişti bugün eskişehir şehrinde hemen hemen herkez eskişehirin eski başarılarını bilir ama Samsunsporun geçmişi bu takımlardan daha cafcaflı olmasına rağmen Samsunda kimse Samsunsporun bugün hala 4 takımdan sonra en fazla lider kalan takım olduğunu bilmez sivası daha büyük görür...

AntZ

27 Haziran 2009, 00:33:16 #14 Son düzenlenme: 27 Haziran 2009, 00:42:06 Ant55
Bu konuya yazmaya bir türlü parmaklarım gitmedi. En acısı da bu, Mehmet abi gibi bir Samsunspor aşığının oğlu Ertuğrul bu Samsunspor'u görüpte, en azından Mehmet abi gibi Samsunspor'lu nasıl olacak? Hadi işi kolay olmasa da Mehmet abi Ertuğrul'u en kralından Samsunspor'lu yapar. Ya babası Mehmet abi gibi Samsunspor aşığı olmayanlar?

Malesef "sadece Samsunspor" diyemeyenlerin çoğunun çocuğu Samsunspor'lu olmayacak. "Sadece Samsunspor" diyenlerin zamanında efsane futbolcuları, efsane takımları vardı,

Başarılarımızdan dolayı televizyonların spor programlarına çıkarmak için yarıştığı, başka bir spor programına katıldığı için kanal 6 da spor programına katılamayan, sırf programına çıkaramadığı için Güntekin Onay'ın "İsmail Uyanıksa Samsun halkı daha uyanıktır" çamurunu attığı, kanalı boykot edip izlemediğimiz bir başkanımız vardı. Şimdilerde 3. lig takımlarının bile her gün haberlerinin geçtiği spor sitelerinde haftalarca haberimiz dahi çıkmıyor.

Bizim çocuklarımızı Samsunspor'lu yapmak için önce Samsunspor'un ne anlam ifade ettiğini anlatmamız gerekecek. Soru soracak yaşa gelinceye kadar yaptık yaptık, yoksa "baba Samsunspor bu kadar önemliyse bu belediye başkanı, sizin seçtiğiniz amcalar neden Samsunspor'lu değil, onlar neden desteklemiyor" derse cevabını nasıl veririm? Veremem çünkü onların Samsunspor'lu olmamalarının ve destek vermemelerinin mantıklı bir cevabı yok.