Eski Samsun Fotoğrafları

Başlatan kral55, 26 Haziran 2005, 21:51:00

« önceki - sonraki »

kalptenþimþek

16 Ağustos 2012, 01:44:07 #15 Son düzenlenme: 16 Ağustos 2012, 01:53:42 kalptenþimþek
1969

1969

1969

sosaka

Orhan Gencebay'ın 1975 yılında çekilen "Bir araya gelemeyiz" filminin Samsun'daki sahneleri

Orhan Gencebay 'Bir araya gelemeyiz'

mehmet yılmaz

kalptenþimþek

kalptenþimþek

1969 56'lar
"Alman Doktorun Binası"

Burak

Sağdaki bina hala duruyor çok hoşuma gidiyor bu eski fotoğrafların günyüzüne çıkması araştıranların emeğine sağlık

berusa55

Uzun araştırmalarım sonucu elime geçen 4 yeni (ancak kendileri eski) fotoğrafı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.
Bu resimler ilk kez yayınlanıyor. Daha önce görmediğiniz resimler. Hatta son resim bir belge niteliğinde ve Samsun tarihine küçük bir ışık tutmaktadır.

Resimler 1918 yılı Aralık Ayına ait. Yani Atamız'ın Samsun'a çıkmasından 5 ay öncesi.

Resimleri çeken bir Alman askeri fotoğrafçısı...

Musul'u terkeden Alman birlikleri, yaklaşık 3 aylık zorlu bir yolculuktan sonra 1918 Aralık ayında Samsun'a ulaşırlar. Buradan da bir gemi ile İstanbul'a gideceklerdir. Ancak Samsun'da konaklarlarken İspanyol Gribi salgınına - 1918 grip pandemisi- maruz kalırlar. 30 Alman askeri bu salgında ölür ve Samsun'da gömülürler.
En alttaki dördüncü resim bu defin anını göstermektedir. (Bu resimde tam karşıda Büyük caminin minareleri ve sağ tarafında beyaz renkli Regie Depoları seçilebilmektedir)

Büyük olasılıkla sonraki yıllarda bu askerlerin defnedildiği mezarlık da diğer rum ve ermeni mezarlıkları gibi yok edilmiştir ve bu alana binalar dikilmiştir. Halbuki bu askerlerin mezarları korunabilseydi...
Nevzat USLU

kalptenþimþek

gunter sağolsun resmin her tarafını copyrighta boğmuş, nevzat ta eksik kalmamış köşecikleri kimselere bırakmamış, şanslıyız ki üçüncü dördüncü şahıslar henüz girmemiş olaya..hal böyle olunca bu güzel fotoğraflara dalamıyoruz maalesef..Herşeye rağmen Ersin koca bir teşekkürü hakediyor,sağolasın kardeşim..

davidsavage

Benimde bilgisayarımda Samsunumuzun eski resimleri var,facebook da denk gelmiştim.80'nin üzerinde fotoğraf. Bunları en yakın zamanda siteye yükleyeceğim,bi katkım benimde olsun.

kalptenþimþek

Uzun araştırmalarım sonucu nevzat beyi de ekarte ederek elime geçen, Kavak tarihinin ilk fotoğrafını paylaşmaktan büyük kıvanç duyuyorum efendim.. :)
Karşınızda Kavak 1918

davidsavage

davidsavage

berusa55

berusa55

1985 yılına ait bir Samsun kartpostalı. Muhtemelen ilk kez görüyoruz...

minci

Bazı resimleri göremiyorum. Yardım lütfen!