Benze(ye)mez Kimse Sana..

Başlatan **KaR6**, 26 Mayıs 2009, 21:52:34

« önceki - sonraki »

**KaR6**

Son  2 yıldır performans olarak diğer Anadolu takımlarının üstüne çıkan Sivasspor'a, yakaladıgı başarıdan ötürü bazı nitelendirmeler yapılmakta.. Katılmasak ta kimi 5.buyuk olacagını iddia ediyor - diğer üçü kim bilmiyorum, bir tanesinden eminim sadece!-, kimi Anadolu'dan çıkan ilk şampiyon olacağını- bak bu bir nebze doğru olabilir-.

Ancak bizi ilgilendiren bu yazıyı yazma nedenim, konu bazı kesim ulusal medyada yer aldığında Samsunsporumuzdan, 'o zamanların Sivassporu idi' yakıştırması. Başarılı bir takımla hatırlanmak hoş olsa da, teşbihte bu sefer bir hata varmış gibime geliyor. Şöyle ki; eğer biri birine benzetilecekse, Sivasspor'a Samsunsporun halefi sıfatı daha çok yakıştı sanki? Tabi kuru kuruya halef yapmayalım kimseyi, bir incelemeye alalım ki kimin ne olduğu çıksın ortaya .

İlk olarak genel puan durumuna bakıyoruz, en üst kategori olan şimdiki adıyla Süper Lig de kim daha çok puan toplamış. Samsunsporumuz kuruluş tarihinden bugüne tam 29 sene oynadığı süper ligde, 952 maça çıkmış ve 1054 puan toplamıştır. Sivas cephesinde ise durum şu şekilde,  3 sene oynadıkları süper ligde 102 maça çıkmış ve 164 puan toplamışlardır, içinde bulunduğumuz seneyi hesaba katmadığımızda.

İlk kriterde ezici olarak Samsunsporumuzun üstünlüğü göze çarpmakta, peki kim kaç sene liderlik koltuğuna oturdu? Bunun cevabı ise birbirine yakın olsa da yine Samsunspor lehine, 23 hafta liderlik sevinci yaşayan Samsunsporu, 21 haftayla Sivas izlemekte.

Hazır rakamlardan girmişken devam edelim, futbolun en önemli faktörü olan taraftar sayılarıyla.  Samsunspor, süper ligden düştüğü sene 10-11 bin seyirci ortalamasıyla oynarken, şampiyonluğa! Oynayan Sivasspor ise bu sene itibariyle 7-8bin seyirci ortalaması tutturmuştur ki, bana göre kafa sayısından çok bir tribünde yer alan tek takımlı taraftarları saysak, Samsunspor taraftarı Sivas'ı üçe katlar idi.

Bir sonraki kriter ise takım kadroları ve yıldız futbolcular. Samsunsporun en güçlü olduğu dönem olan 86-89 arasında ki kemik kadrosunu, değil Samsunspor taraftarı tüm Türkiye ezbere sayabilirdi. Kaza sonrası oluşan takımlarda ise, mutlaka her sezon tüm ülkenin dikkatini çeken, kalitesi su götürmez yıldızlar bulunmaktaydı ki bir çoğunun adı Samsunspor ve Türk futbolu ile bütünleşmiş durumda zaten. Sivasspora baktığımızda ise, henüz bir yıldız çıkaramamakla birlikte en güvendikleri iki isim dikkat çekmekte. Birisi Samsun'un öz çocuğu Musa Aydın, diğeri ise kardeş takımlarımızdan Çarşambaspor'da forma giyen fakat oradan kendine Samsun'a atamayan Mehmet Yıldız. Sanırım bu bile arada ki farkı ortaya koymada belirgin bir etken.

Musa'dan bahsetmişken, bir de altyapılara ve ülke futboluna kazandırılan isimlere göz atalım. Samsunspor illa ki birine benzetilecekse bunu ancak Hollanda'nın Ajax'ı olma koşuluyla kabul ederim. Tıpkı onlar gibi Samsunspor'da ülkesinin futboluna sayısız yıldız kazandırmış ve kazandırmaya da devam etmektedir. İsim isim incelemektense Tanju'dan Dobi Hasan'dan, Serkan Aykut'tan, Celil Sağır'dan ufak ufak bahsetsek bile herhangi bir Sivaslının arkasına bakmadan kaçacağı şüphesizdir. Sivas cephesinde ise benim aklıma bir isim gelmemekte. Süper Ligde daha önce parlayamadan sönen yıldızları toplayıp akılcı bir sistemle başarı yakaladıklarından olsa gerek, henüz işte altyapımızın ürünü diye lanse edebilecek bir yıldızları olmadı maalesef, eğer varsa ve ben bilmiyorsam bir iki tane özür dilerim!

Sanırım kimin ne olduğunu görmek açısından bu karşılaştırmalı veriler yeterli. Yazımın başına dönecek olursak, Samsunsporumuzun halefine süper ligde başarılar diyor ve söylemeden geçemiyorum;

Selefiniz geldiğinde hepinize biad etmek düşecek!!

yaman55

sivasspordan nefret ediyorum okadar gereksiz bir takımki inşallah seneye küme düşerler biz şampiyon olana dek istanbul takımları şampiyon olmaya devam etsin elbet birgün döneriz

celebi

Oflu

Alıntı yapılan: **KaR6** - 26 Mayıs 2009, 21:52:34

Son  2 yıldır performans olarak diğer Anadolu takımlarının üstüne çıkan Sivasspor'a, yakaladıgı başarıdan ötürü bazı nitelendirmeler yapılmakta.. Katılmasak ta kimi 5.buyuk olacagını iddia ediyor - diğer üçü kim bilmiyorum, bir tanesinden eminim sadece!-, kimi Anadolu'dan çıkan ilk şampiyon olacağını- bak bu bir nebze doğru olabilir-.

Ancak bizi ilgilendiren bu yazıyı yazma nedenim, konu bazı kesim ulusal medyada yer aldığında Samsunsporumuzdan, 'o zamanların Sivassporu idi' yakıştırması. Başarılı bir takımla hatırlanmak hoş olsa da, teşbihte bu sefer bir hata varmış gibime geliyor. Şöyle ki; eğer biri birine benzetilecekse, Sivasspor'a Samsunsporun halefi sıfatı daha çok yakıştı sanki? Tabi kuru kuruya halef yapmayalım kimseyi, bir incelemeye alalım ki kimin ne olduğu çıksın ortaya .

İlk olarak genel puan durumuna bakıyoruz, en üst kategori olan şimdiki adıyla Süper Lig de kim daha çok puan toplamış. Samsunsporumuz kuruluş tarihinden bugüne tam 29 sene oynadığı süper ligde, 952 maça çıkmış ve 1054 puan toplamıştır. Sivas cephesinde ise durum şu şekilde,  3 sene oynadıkları süper ligde 102 maça çıkmış ve 164 puan toplamışlardır, içinde bulunduğumuz seneyi hesaba katmadığımızda.

İlk kriterde ezici olarak Samsunsporumuzun üstünlüğü göze çarpmakta, peki kim kaç sene liderlik koltuğuna oturdu? Bunun cevabı ise birbirine yakın olsa da yine Samsunspor lehine, 23 hafta liderlik sevinci yaşayan Samsunsporu, 21 haftayla Sivas izlemekte.

Hazır rakamlardan girmişken devam edelim, futbolun en önemli faktörü olan taraftar sayılarıyla.  Samsunspor, süper ligden düştüğü sene 10-11 bin seyirci ortalamasıyla oynarken, şampiyonluğa! Oynayan Sivasspor ise bu sene itibariyle 7-8bin seyirci ortalaması tutturmuştur ki, bana göre kafa sayısından çok bir tribünde yer alan tek takımlı taraftarları saysak, Samsunspor taraftarı Sivas'ı üçe katlar idi.

Bir sonraki kriter ise takım kadroları ve yıldız futbolcular. Samsunsporun en güçlü olduğu dönem olan 86-89 arasında ki kemik kadrosunu, değil Samsunspor taraftarı tüm Türkiye ezbere sayabilirdi. Kaza sonrası oluşan takımlarda ise, mutlaka her sezon tüm ülkenin dikkatini çeken, kalitesi su götürmez yıldızlar bulunmaktaydı ki bir çoğunun adı Samsunspor ve Türk futbolu ile bütünleşmiş durumda zaten. Sivasspora baktığımızda ise, henüz bir yıldız çıkaramamakla birlikte en güvendikleri iki isim dikkat çekmekte. Birisi Samsun'un öz çocuğu Musa Aydın, diğeri ise kardeş takımlarımızdan Çarşambaspor'da forma giyen fakat oradan kendine Samsun'a atamayan Mehmet Yıldız. Sanırım bu bile arada ki farkı ortaya koymada belirgin bir etken.

Musa'dan bahsetmişken, bir de altyapılara ve ülke futboluna kazandırılan isimlere göz atalım. Samsunspor illa ki birine benzetilecekse bunu ancak Hollanda'nın Ajax'ı olma koşuluyla kabul ederim. Tıpkı onlar gibi Samsunspor'da ülkesinin futboluna sayısız yıldız kazandırmış ve kazandırmaya da devam etmektedir. İsim isim incelemektense Tanju'dan Dobi Hasan'dan, Serkan Aykut'tan, Celil Sağır'dan ufak ufak bahsetsek bile herhangi bir Sivaslının arkasına bakmadan kaçacağı şüphesizdir. Sivas cephesinde ise benim aklıma bir isim gelmemekte. Süper Ligde daha önce parlayamadan sönen yıldızları toplayıp akılcı bir sistemle başarı yakaladıklarından olsa gerek, henüz işte altyapımızın ürünü diye lanse edebilecek bir yıldızları olmadı maalesef, eğer varsa ve ben bilmiyorsam bir iki tane özür dilerim!

Sanırım kimin ne olduğunu görmek açısından bu karşılaştırmalı veriler yeterli. Yazımın başına dönecek olursak, Samsunsporumuzun halefine süper ligde başarılar diyor ve söylemeden geçemiyorum;

Selefiniz geldiğinde hepinize biad etmek düşecek!!

Alıntı yapılan: yaman55 - 26 Mayıs 2009, 21:55:53
sivasspordan nefret ediyorum okadar gereksiz bir takımki inşallah seneye küme düşerler biz şampiyon olana dek istanbul takımları şampiyon olmaya devam etsin elbet birgün döneriz

Ikinizede katiliyorum arkadaslar!

Sadece Samsunspor

güzel bir yazı olmuş, ama hep geçmiş hep geçmiş, ilk işimiz bu sene burdan kurtulmak olmalı, off ya yine sıkıntı bastı yeter ya yeter koskoca SAMSUNSPOR nerelerde yaa, hey Samsunlular bunu kendinize nasıl yakıştırıyorsunuz

Kaya

Ben sivasspor un şampiyon olmasını istemiyorum hatta bu başarıları yakalamasından bile hoşnut değilim dediğim zaman bana kızanlar umarım şimdi gelinen noktada bana katılıyorlardır.

Şunu da belirteyim ki futbolda dost takım yoktur bana göre olmayacaktırda mücadelenin olduğu yerde öyle bir yere gelinirki can kurtarmak için can almak gerekir o zaman dostluk kavramı ortadan kalkar işte şimdiki zamanda yaşadığımız gelecekte de yaşama ihtimalimizin  olduğu kıyaslanmalar şimdiden başladı.Kısacası hiç bir anadolu takımını desteklemiyorum anadoludan şampiyon çıkacaksa da bu bir tek SAMSUNSPOR olmalıdır çünkü ben SAMSUNSPOR bağnazıyım...

ramcQ_55

Alıntı yapılan: iak5529 - 26 Mayıs 2009, 22:53:54
anadoludan şampiyon çıkacaksa da bu bir tek SAMSUNSPOR olmalıdır çünkü ben SAMSUNSPOR bağnazıyım...

;)

kuzey55

eline,yüreğine sağlık...anadoludan şampiyon çıkacaksa bu SAMSUNSPOR olmalı...

mehmet yılmaz

Samsunspor ile Sivasspor'un maceraları çok farklı; Samsunspor bir gelenektir, bir camiadır ve bu camia olma durumu onu hem zirveye oynatır hem de dibe vurdurur. Sivasspor şampiyon olsa dahi bir Samsunspor, bir Bursaspor bir Eskişehirspor olamaz. Çünkü Sivasspor Bülent Uygun'dur, Mecnun Odyakmaz'dır, kişilere bağlıdır. Geleceği olabilir mi bilmiyorum ama şimdilik itibarıyla geçmişi yoktur!

Samsunspor ise bir dönemde Yılmaz Ulusoy, bir dönemde Hasbi Ağa bir dönemde İsmail Başkan'dır. Temel, Dobi Hasan, Tanju, Serkan, Celil tamamen kendi çocuklarıdır. Fatih, Savaş, Ertuğrul, Tümer, İlhan gibiler ise devşirilmiş futbolcularımızdır. Sivasspor'un bence tek yıldızı vardır, üst düzey devamlılığı olan bir tek futbolcusu vardır o da Brezliyalı Bilica'dır. Sivasspor'da bir Tanju Çolak yoktur mesela, olsa açık ara şampiyon olurlardı zaten.

İddia ediyorum, 1985-87 arasının Samsunspor'u Fenerbahçe ve Galatasaray'ın sapır sapır döküldüğü, Beşiktaş ve Trabzon'un kötü futbol oynayıp zirveye oynadığı bu ligde elini kolunu sallayarak şampiyon olurdu!

Düşünün Milan Baros gibi bir adam 20 golle kral oluyor arkadaşlar, Samsunsporlu Tanju şu ligde 40 gol atardı.

kýrmýzýbeyaz55

Samsunsporumuz ve Anadolunun bir çok köklü kulübü borç içinde yüzüyor.. Gelecekleri ipotek altında olmayan kulüp hemen hemen kalmadı gibi!! Artık amatöre düşen şehir takımı haberleri bile sıradan hale geldi..Emperyalist Futbol Sömürgecilerine karşı verilen son 13 yıllık savaşın sonunda sömürü düzenine borçlandırılmış sahipsiz Samsunspor kaldı tüm sevenlerine..

İşte Sivasspor böyle bir zamanda ortaya çıktı..

Düzene karşı yılarca savaşmış ama sonunda düzenin oyununa gelmiş bir çok güzide kulübümüzün küllerinin arasından sessizce yürüdüler..

Rakipsiz olmanın rehavetinden gaflet uykusuna dalan Bizansın dikkatini de hiç çekmediler çünkü Samsuni' nin de dediği gibi dikkat çekecek çapta  şimdilik bir geçmişleri yoktu..

Tüm kulüpler borç batağındaydı ve düzenli geliri olan ve sahip çıkılan bir şehrin takımı olarak sahneye çıktılar..

Geçenlerde de yazmıştım sanırım adı süper lig ama biz çıkana kadar adıyla tescillenmiş bir lig olmayacak..

Abdurrahman Çelebi misali.. ;)

Tribün_ali

27 Mayıs 2009, 00:31:32 #11 Son düzenlenme: 30 Mayıs 2009, 13:20:36 Amsterdamli
  Kardeş sana söyleyecek  diyecek bişi bulamıyorum gerçekten cok güzel anımsatmışsın eline diline sağlık ne diyeyim başka ne desem az

Hani diyor ya aramızda fark var işde senle benim aramda büyük bir fark var sivas  farkımız tarzımız tek takım tutmamız oda SAMSUNSPOR

AntZ

Kardeşim tebrik ederim büyük bir zevkle okudum yazını. At gözlüğüyle bakıpta "bak bu kavak ağacı şu çınardan daha büyük" diyenlerden farkımızı koymuşsun ortaya. Anı yaşa reklamlarıyla ve mantalitesiyle büyüyen, herşeyi o an gördüğüyle kıyaslayan ve değerlendiren nesile bunları anlatmak zor olsada büyük bir camiaysak ki öyleyiz, o günlere dönüp görmeyenlerede göstereceğiz.

55(tuncay)55

Alıntı yapılan: yaman55 - 26 Mayıs 2009, 21:55:53

anadoludan şampiyon çıkacaksa da bu bir tek SAMSUNSPOR olmalıdır

sezgin

Alıntı yapılan: 55(tuncay)55 - 27 Mayıs 2009, 08:27:34
anadoludan şampiyon çıkacaksa da bu bir tek SAMSUNSPOR olmalıdır