Google için kapatma talebi

Başlatan harbisamsunsporlu5517, 12 Nisan 2009, 11:51:01

« önceki - sonraki »

harbisamsunsporlu5517

Atatürkçü Düşünce Derneği, Google'da "Kemalizmin karın ağrısı" yazılarak ulaşılan sitede, Atatürk'e ağır hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'na suç duyurusunda bulundu.

Arama motoru yöneticilerinin cezalandırılması ve Google'ın Türkiye'de erişime kapatılması istenen dilekçede, "Kemalizmin karın ağrısı" yazılarak ulaşılabilen ana başlıklarda, Türkiye'nin kurucusu Atatürk'e kişilik hakları dahil, her alanda hakaret edildiği kaydedildi.

Söz konusu yayınların kimler tarafından siteye konulduğunun tespit edilemediği belirtilen dilekçede, "Ancak sayfanın sonuna sitenin Google tarafından desteklendiği yazılmıştır.

Atatürk'ü Koruma Kanunu başta olmak üzere, TCK ve ilgili maddelere aykırı olarak yayın yapan sitenin sorumlularının tespit edilerek, cezalandırılması ve bu sitenin de acilen yayınlarının durdurulması ve kapatılmasını talep ediyoruz" denildi.

Paylaşım sitesi "YouTube"a erişim de, Atatürk'e hakaret içeren görüntüler bulunduğu gerekçesiyle süresiz olarak yasaklanmıştı. Ankara Basın Savcılığı, Atatürk'e hakaret içeren görüntülerin sadece Türkiye veri tabanında kaldırıldığı gerekçesiyle erişime izin vermemişti.

55.hakan

bugün google'ın kapatılması Türkiye'de internet sektörünün çöküşü anlamına gelir sitelerin çoğu trafiklerinin yüzde yüze yakınını arama motoru olan google'dan sağlıyorlar.yalnız görüyorum ki google'daki bu sitede ulu önder atatürk için yazılanlar sindirelecek gibi değil google'un bu videoyu kaldırması ve index'inden de bu linki silmesi gerekiyor.

AntZ

12 Nisan 2009, 17:47:05 #2 Son düzenlenme: 12 Nisan 2009, 17:49:33 Ant55
Bu kadar saçma bir talep görmemiştim, madem ki dava açacaksın Kemalizmin karın ağrısı yazan sitenin kapatılması için aç. Sitenin google tarafından desteklendiği yazıyormuş birde, buna da sadece gülüyorum :D Hukukçu arkadaşlar daha iyi  bilir ama konuyla ilgilenen avukatların internet hukuku hakkında pek bilgileri olduğu söylenemez. Amaçları sadece sansasyon yaratıp aferin almak, isimlerini duyurmak...

Türk milleti olarak bu konulara olan refleksimiz gerçekten çok iyi, ama tepkiyi nasıl vereceğimizi bilmiyoruz malesef ve çoğu zaman haksız konuma düşen kendimiz oluyoruz.