Samsunspor ve Avrupa Kupaları

Başlatan mehmet yılmaz, 29 Nisan 2008, 02:13:32

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

29 Nisan 2008, 02:13:32 Son düzenlenme: 26 Ocak 2010, 22:57:55 samsuni

C. Palace- Samsunspor: 0-2

Samsunspor ile ilgili bazı şeyler araştırırken şöyle minik bir dosya oluşturdum; merak eden olursa diye paylaşmak istedim.

AlıntıSoru: Samsunspor'un Avrupa Kupalarında oynadığı maçlar olmuş mudur? Olmuşsa hangileridir?

Cevap: Samsunspor, ilk defa 1987-88 sezonunda Balkan Kupası ile yurt dışı macerası yaşamıştır. Balkan Kupasında C grubunda yer alan takımımız Yunanistan'ın Iraklis takımına 21 Ekim 1987'de ilk maçta deplasmanda 4-3 yenilmiştir. İkinci maçta ise Bulgaristan'ın FK Sliven takımına Bulgaristan'da tuhaf bir şekilde 7-0 kaybetmiştir.  Bunda orada oynanan maçtaki hakem rezaleti tamamen etkili olmuştur. O zamanki statüye göre maçların hakemleri o ülkeden oluyordu ve Türkiye'dekinin aksine kural tanımaz bir maç oynamıştı. Samsun'daki normal maçta ise Sliven'i 3-2 mağlup ederek gruptaki üçüncü maçını kazanmıştır. Ancak aynı Gruptaki son maçında Yunan ekibi İraklis'i Samsun'da 8 Ocak 1988 tarihinde 6-1 mağlup etmesine rağmen lider olamamış ve gruptan çıkamamıştır. Fakat Samsunspor bunun acısını 1993-94 sezonunda ülkemize Balkan Kupası şampiyonluğu kazandırarak çıkarmıştır. Bu kupayı kazanırken Bulgaristan'ın FC Prin takımını 0-0 ve 4-1; Yunanistan'ın PAS Giannina takımını ise 3-0 ( Bünyamin , Marius Gregy, İsa Turan ) ve 2-0 ( Serkan Aykut, Ertuğrul Sağlam ) mağlup etmeyi başarmıştır.
1997-98 sezonunda ise Samsunspor İnter Toto Kupasında boy göstermiştir. Oynadığı maçlar ve atılan goller şu şekilde olmuştur.

6. Grup
Samsunspor -OB Odense( Dan.) : 2-0
21/06 Samsun
31' Cenk İşler, 55' İsmet Taşdemir
FBK Kaunas ( Litv.) - Samsunspor : 0-1
29/06 Kaunas
84' Ali Akdeniz
Samsunspor - ISL Leiftur ÍF Olafsfjörđur ( İzl.) : 3-0
12/07 Samsun
36' Serkan Aykut, 64',65' Cenk İşler
Hamburg SV ( Alm.) - Samsunspor : 3-1
19/07 Hamburg
40' Weetendorf, 68',78' Sporl - 14' Cenk İşler

Ertesi sezon olan 1998-99'da da Samsunspor yine İnter Toto'dadır. Bu kez maçlar eleme usulüdür. 1. Tur bay geçilmiştir. Sonrasında ise şöyle olmuştur;

2. Tur
Samsunspor - Lyngby BK København ( Dan. ) : 3-0
05/07 Samsun
35' Uğur Dağdelen, 45' İlhan Mansız, 90' Serkan Aykut
Lyngby BK København ( Dan.) -  Samsunspor : 3-1  
12/07 København
3' Christensen, 59' Magleby, 90' Havlykke - 61' Serkan Aykut

3. Tur
Crystal Palace FC ( İng. ) -Samsunspor : 0-2
18/07 London
14' Uğur Dağdelen, 55' Tümer Metin
Samsunspor - Crystal Palace FC ( İng. ) : 2-0
25/07 Samsun
2',89' Serkan Aykut

Yarı Final
SV Werder Bremen ( Alm. ) - Samsunspor : 3-0
29/07 Bremen
25' Todt, 83' Bode, 90' Seidel
Samsunspor - SV Werder Bremen ( Alm. ) : 0-3
05/08 Samsun
44' Flo, 77' Wicky, 79' Fringers

SaMsUnSpOr 55

Yunanistan'ın PAS Giannina takımını ise 3-0  mağlup eden golleri adaşım Bünyamin atmış vayy bee

**KaR6**

crystal palace maçlarını cok iyi hatırlıyorum, yer yerinden oynamıstı.. samsundaki maçta da sahadaki yerimi almıştım..

maçtan sonra kaptan Ercan'ın yanına gelen bir ingiliz futbolcu forma değiştirmek istediğini belirtip 'change?' demiş, buna karsılık Kaptanın verdiği cevap ise olayın niteliğini belirtecek cinsten olmustur: Koskoca ingiliz takımısınız, bizi yenemiyosunuz, ne verecem sana formamı'  ;D

bu arada tesekkurler bilgi için samsuni abicim :)

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: **KaR6** - 29 Nisan 2008, 14:44:20
maçtan sonra kaptan Ercan'ın yanına gelen bir ingiliz futbolcu forma değiştirmek istediğini belirtip 'change?' demiş, buna karsılık Kaptanın verdiği cevap ise olayın niteliğini belirtecek cinsten olmustur: Koskoca ingiliz takımısınız, bizi yenemiyosunuz, ne verecem sana formamı'  ;D

Orada umduğunu bulamayan bu avel İngiliz futbolcu gelir bu sefer Vural'a "change" der.
Vural da "ne şansı oolum, şansınız mı kalmış daha?" der.

Oradan çıkan William Avarel, bu kez Ali Akdeniz'e "change" der; Ali kibar çocuktur tabii. Sana da bol şans canım deyip uzaklaşıverir oradan. 

:)

Not. Ercan Kol kısmı dışında tamamen hayal mahsulüdür...

jean

ben intertoto maclarinin hepsine gitim roprtaj yaptim tv ye bile cikmistim iki defa 3. olduk 4. olduk 5. olduk turkiyenin punai yetmedigi icin bir turlu uefaya gidemeidk ona yaniyorum kayseri intertotoda iki tur atladi gitti biz yari finale geldik yine gidemedik sans iste talih yok

Lazoli

su "change" olayina koptum yaw  ;D ;D ;D

US

samsuni abi tesekkürler bilgiler için..harbidende su change davası iyimiş heea ;D

celebi

tekrar gelir mi o zamanlar bilemiyorum ya :-[

Kadir ÇELEBİ

Lazoli

samsunspor brügge maci samsunda oynaniyo mac. babamla kapida arbayla ugrasirken dediki oglum bu aksam samsunun maci var dedim kimlen dedi brüggeylen ozamanlar brügge taniniyo yani dedim ooo insallah yeneriz. yenicez dedi. maca bakiyoz samsun firtina gibi bi sag bi sol derken ismet tasdemirdi yanlis hatirlamiyosam. sagdan basti atagi nasil kosuyo ama sanki arkasinda aslan sürüsü var cezalanina girdi cakti topu kaleye 1-0 aldik ne macti bea

adamlar golü 40 degisik acidan gösterdiler herbiri baska bi güzeldi  ;)

Sadece Samsunspor

Ben o zamanları göremediğim için çok üzülüyorum inşallah ben ölmeden bir daha görürüm ama çok zorrrrrrr

SaMsUnSpOr 55

Alıntı yapılan: tuqberk - 01 Mayıs 2008, 19:01:38
Ben o zamanları göremediğim için çok üzülüyorum inşallah ben ölmeden bir daha görürüm ama çok zorrrrrrr

zor deme tuqberk imzandada yazıyo zaten '' GÜN GELİR DÖNERİZ ELBET '' diye

Nuri Asan

www.macanlari.com adlı sitede gezerken gördüm ve paylaşmak istedim sizlerle.Yazı çok hoşuma gitti.

2-0

maçtan bir yada iki gün önce tesisleri ziyaret etmiştik o zaman o kadar küçüktük ki ortaokul öğrencileri olarak okulun son gününde yaptığımız bu ziyarete butun futbolcular çok sevimişti.

paramız ancak tulumba tatlısı almaya yettiğimiz için klasik baklava götürülmesi geleneğini bozup tulumba götürmüştük.başkanımız ismail uyanık o çocukların gönlü kırılmasın kendisini eksik hissetmesin diye herhalde iyi yapmışsınız benimde zaten en sevdiğim tatlı tulumba tatlısıdır demişti.

televolenin en meşhur olduğu o dönemde celil serkan vural ve cenk transferin gözdesiydi ve bu programda sürekli hsngi takıma transfer olacakları yazıyordu.ismail başkana başkanım vercekmisiniz bu oyuncuları diye sorduk,oda bize çocuklar ben çok yoruldum bu işlerden ben bu oyuncuları size satim siz naaparsanız yapın dedi,şaşırdık anlamadık!
imza almak için hazır tuttuğumuz kagıdı kalemi alıp aynen söyle yazdı;
celil serkan cenk ve vuralı 3kg tulumba tatlısı karşılığı 3-e sınıfı öğrencilerine satıyorum
imza samsunspor başkanı ismail uyanık

bu kağıt kimde duracak diye o kadar kavga ettikki inanamazsınız sonunda kurayla belirlenen kişi de kağıdı kaybetti desem inanırmısınız tam bir yıkımdı.

tesislere giderken yolda üstü açık yabancı plakalı bir mercedes durdu önümüzde çocuk aklı odenseli yöneticeler zannettik önünü kestik tezahüratlar yapıp türkçe küfürler ettik kendimizce hiçbişe demeden gitti yanımızdan biraz dinledikten sonra.
arabanın içindekilerin samsunsporun gurbetçi futbolcusu levent yılmaz ve arkadaşları olduğunu aynı kişilerle tekrar tesislerde karşılaşınca anladık biraz kızardık tabi.
maç çok zevkliydi denemezdi ama benim için heycanı bir şampiyonlar ligi maçı ayarındaydı grup maçı olarak oynanan karşılaşmayı samsunsporumuz;
cenk ve ismet'in golleriyle 2-0 kazanmıştı.

jean

werder bremen macinda roportaj yapmistim samsun kanalida kendimi tv de gorunce cok sevinmistim hayatimda ilk defa cikiyordum tv ye 3-0 yenilmistik

mehmet yılmaz

Alıntı16 Temmuz 1998, Perşembe Hürriyet Gazetesi

Samsun tur peşinde

Ada'da güleceğiz
Inter-Toto Kupası'nda İngiltere'nin güçlü takımlarından Crystal Palace ile pazar günü deplasmanda karşılaşacak olan Samsunspor'da futbolcuları hırs bastı. Pazar gününü iple çektiklerini belirten futbolcular, rövanş için iyi bir skorla döneceklerini söylediler.

Galibiyet istiyoruz

Teknik Direktör Mehmet Ali Çınar ise İmdat, Ali Akdeniz ve Tümer'ın sakatlıklarının tamamen geçtiğini, kaleci Allum'un ise formunu bulduğunu belirterek, ''Rakibimizin Lombardo, Padovano ve Çurçiç gibi yıldız oyuncuları var. Ancak biz sahaya galibiyet için çıkacağız'' dedi.

-------------------------------------------------------------------------------

Alıntı
27 Temmuz 1998, Pazartesi Hürriyet Gazetesi

Samsun'da İnter Toto coşkusu
Muammer DİLBER

İnter Toto Turnuvası'nda İngiliz rakibi Crystal Palace'ı ilk maçta 2-0, önceki günkü rövanşta da Serkan'ın golleriyle yine aynı skorla geçen Samsunspor sevinçten uçuyor. Dördüncü turda Werder Bremen ile Çarşamba günü deplasmanda mücadele edecek olan Samsunspor, bugün Almanya'ya uçacak. Teknik Direktör Mehmet Ali Çınar, UEFA'ya adım adım yaklaştıklarını belirterek şunları söyledi: ''Futbolcularım rövanşta da çok iyi mücadele sergilediler. Werder Bremen gerçekten çok güçlü bir ekip. Ancak biz de çok güçlüyüz ve ele geçirdiğimiz UEFA kupası fırsatını kaçırmak istemiyoruz.''