Şırnaklıyız, Samsunsporluyuz...

Başlatan mehmet yılmaz, 05 Ağustos 2009, 13:14:47

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Samsunspor'u sadece Samsunlular mı tutabilir? Mesela bir Şırnaklı Samsunsporlu hem de sadece Samsunsporlu olabilir mi? Buyurun öyleyse...

Şırnaklıyız, Samsunsporluyuz...

Yanılmıyorsam 1965 Genç Samsunsporlular'ındı o pankart; "Samsunluyuz, Samsunsporluyuz" yazıyordu. Beyaz zemin üzerine kırmızı ve siyah harflerle yazılmıştı ve uzun süre kullanıldı o slogan. Geçenlerde Hakkı Yeşilyurt ile konuşurken, o zaman dernek olarak o sloganı doğru bulduklarını ama zamanla yanlış olduğuna inandığını söylemişti.

Hakkı ağabeyle aynı şeyi düşünüyorduk çünkü Samsunsporlu olmak için illa da Samsunlu olmak gerekmez. Neticede Samsunspor ulusal bir markadır, ülke futboluna mal olmuştur ve Türkiye'nin değişik şehirlerinden de Samsunlu olmasalar bile Samsunsporlu olanlar çıkabilir. Bu da Samsunspor'un büyüklüğünün bir nişanesidir.

Bütün bunları anlatmam beyhude değil elbet...

Geçenlerde bir e-mail ulaştı bana. Aynen şunlar yazıyordu; "selamlar, ben Şırnak ili, Silopi ilçesi Bostancı köyünden Muhsin Bordoğan... Kendimi bildim bileli Samsunsporluyum. Sanırım yöredeki tek Samsunsporlu da benim; bendeki Samsunspor tutkusunu anlatabilmek çok zor..."

İşin aslı acayip bir gurur duydum o mesajdan dolayı ama sağlamasını da yapmak lazımdı. Bir telefon numarası istedim ve geldi. Ararken aklımda iki tereddüt vardı. Birincisi karşımdaki kişi cahil, cühela birisi olabilirdi. İkincisi ise kendini Samsunsporlu zanneden bazı garip tipler gibi çift takımlı olabilirdi. Ancak sohbetimiz sonunda her iki endişemin de yersiz olduğunu anladım. Çünkü Muhsin kardeşim, yaş olarak ben emsaldi ve Samsunspor'u tutması Tanjulu, Fatih'li, Rıfat'lı takıma dayanıyordu. Çocukluk aşkıydı yani ve ilk aşkından hiç vaz geçmemişti.

Sonra kendisiyle ayrıntılı bir röportaj yaptık; Samsunspor formalı resimlerini gönderdi bize. Düşünün Silopi'nin bir köyü ve Şırnaklı bir Samsunsporlu. Üstelik sahici, konuya vakıf ve hatıraları o kadar çok ki. Daha da ilginci Samsun'u hiç görmemiş, Samsunspor'u bir defa o da İstanbul'da canlı seyredebilmiş... 2,5 yaşındaki oğlunu da Samsunsporlu yetiştiriyor.

Yaptığımız ilginç röportajda altının çizilmesi gereken bazı önemli hususlar oldu. Mesela "daha çok küçüktüm; 7 yaşlarında falan. O aralar köye yeni elektrik bağlanmıştı. Samsunspor çok güçlüydü. Tanju Çolak Türkiye Liginde gol kralıydı ve Samsunspor fırtınası lige hakimdi." Diyor. Ya da "ailem Galatasaraylıdır. Özellikle abim... Çocukluğumuzdan beri bizim evde Samsunspor -  Galatasaray maçları çok önemlidir. İkinci devresinde siyah forma giyip 3-2 kazandığımı maç benim için unutulmazdır" diye de ekliyor. Samsun'a gelmek ve bir maç seyretmek ister misiniz diye sorduğumuzda ise; "kalbim buna dayanır mı bilmem. Herhalde çok ağlarım o gün" deyiveriyor.

Samsunspor'u uydu üzerinden Samsun kanallarından ve internetten takip ediyormuş; çocukken kazanılan maçlardan sonra kulübü arayıp, karşısına kim çıkarsa sevincini onunla paylaşırmış...

Benim için Samsunspor'a ilgisi olmayan, başka bir takımı tutan bir Samsunlu'dan, Şırnaklı Samsunsporlu Muhsin Bordoğan kardeşim yeğdir.

Şimdi siz sorun soruyu kendinize, sizce kim daha çok Samsunludur?

Ben Samsunlu olduğum için Samsunsporlu değilim, Samsunsporlu olduğum için Samsunluyum!..

Bazı kafalar basmasa da Samsunspor, Samsun'un da üzerindedir; unutturamayacaksınız, yok edemeyeceksiniz. Söndürmeye çalıştığınız Samsunspor ateşi, bir gün gelecek hiç ummadığınız bir noktadan zuhur edecek; işte o zaman haykıracağız, Samsunsporluyuz, Samsunsporluyuz...

Mehmet Yılmaz - samsunspor.biz

Altta ise ilgili röportajı göreceksiniz.

mehmet yılmaz

Silopi Bostancı Köyünden Samsunspor'umuza Sevgiler...

Muhsin Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Muhsin Bordoğan...  20 Nisan 1979 Şırnak, Silopi, Bostancı köyü doğumluyum.   Bostancıköyü İlköğretim Okulu mezunuyum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Halen Bostancı köyünde oturmaktayım. Kendimi bildim bileli Samsunspor'luyum. Zannederim yörenin tek Samsunspor'lusu da benim.

Hikâye gerçekten ilgi çekici... Şırnak Silopi'nin bir köyündensiniz ama Samsunsporlusunuz. Bu bizler için de gurur verici bir şey çünkü biz hep Samsunspor'un sadece Samsunluların takımı olmadığını, başka illerde yaşayan Samsunlu olmayan Samsunsporlular da olduğunu söylüyorduk. Peki, nasıl başladı sizin Samsunsporluluğunuz?

Daha çok küçüktüm; 7 yaşlarında falan. O aralar köye yeni elektrik bağlanmıştı. Samsunspor çok güçlüydü. Tanju Çolak Türkiye Liginde gol kralıydı ve Samsunspor fırtınası lige hakimdi.
Tabii ben o zamanlar coğrafi olarak Samsunspor'un ve diğer büyük denilen İstanbul takımlarının arasındaki farkı bilmiyordum. Bütün takımlara aynı gözle bakıyordum. Ve Samsunspor'a sempati duymaya başladım. Rengi kırmızı beyaz, adı Samsunspor'du ve Tanju Çolak vardı. Başka birşey bilmiyordum. Bu sempati git gide çoğaldı ve bir tutku olmaya başladı. 89 kazasında o kadar çok ağlamıştım ki! Böylece Samsunsporlu oldum.       

1986'dan itibaren iletişimin bu kadar zor olduğu bir ortamda Samsunspor'u nasıl takip ediyordunuz? Gerçi ulusal medyada sürekli yer buluyorduk ama yine de en azından internet denen şey yoktu yıllarca.

Dediğim gibi Tanju Çolak faktörü ve TRT'nin maçları şifresiz vermesi büyük etkendi ilk başlarda. Bir de ayda yılda elime geçen gazetelerden takip ediyordum. Ayrıca vazgeçilmez olan Radyo 1 elbette. Bir kere rahmetli babam, abim ve ben radyodan maç dinliyorduk. O aralar Uğur Tütüneker Galatasaray'daydı ve bizim Samsunspor'da da bir Uğur vardı. Ama ben bilmiyordum... Uğur golü attı ve maç 1-0 oldu... Babam ve abim Uğur ismiyle beraber alkış tutmaya başladılar... Sanki benimle alay edercesine! Sonra spiker golü atan Uğur'un Samsunsporlu Uğur Terzi olduğunu söyleyince dona kaldılar ve ben onlara gülmeye başladım!  O gün bugündür radyo maçlarını seviyorum.

Samsun'a hiç geldiniz mi?

Hayır... Samsun'a hiç gitmedim ama hep gidip görmeyi hatta orada yaşamayı hayal etmişimdir. Ama Samsunspor sayesinde Samsun hakkında epey bilgi sahibiyim diyebilirim.

Peki, Samsunspor'u hiç canlı seyrettiniz mi?

Evet... Yalnızca bir maçını canlı seyrettim. 2002/03 sezonuydu galiba... Buradaki işsizlikten dolayı İstanbul'da çalışıyordum. Çok soğuk bir gündü ve Güngören Stadında İstanbulspor'la maçımız vardı.  O maça gittim ama yanlışlıkla İstanbulsporluların olduğu tribüne gitmiştim. Milton'un frikikten attığı golle 1 -0 kazanmıştık maçı... Devre arası sayın başkan İsmail Uyanık soyunma odasına gitmek için yanımdan geçti bir an için göz göze geldik. O kadar heyecanlandım ki hiç bir şey diyemedim; öylece seyrettim gidişini. Keşke o gün konuşabilseydim kendisiyle...     

Neler hissetiniz o maçta?

O maç bambaşkaydı... Hep hayalini kurduğum rüyalarımın takımı Samsunspor sahadaydı... Ertuğrul'u  Celil'i canlı görmek beni çok heyecanlandırdı... Maçı Orhan Ayhan anlatıyordu.  Ben hem maçı izliyor hem de radyodan dinliyordum. Her şey harikaydı. O güne dair  harika olmayan tek şey ben stattan ayrılırken Orhan Ayhan'ın "evet sayın dinleyenler; şu an İstanbulspor taraftarları tribünü boşaltıyor" sözleri idi. Çünkü ben Samsunsporluydum...

Şırnak'ta, Şırnaklı bir Samsunsporlu olmak nasıl bir duygu? Yaşadığınız ilginç olaylar oluyordur mutlaka... Bizlerle paylaşır mısınız?

Şırnak'ta Samsunsporlu olmak çok ilginç ve zor!  "Neden Samsunspor?" sorusu çok soruluyor bana.  Burada 3 büyük denilen takımların dışında başka takımın taraftarı yok. Bizim köye Samsunlu bir öğretmen gelmişti. Adı Sedat Gürbüz'dü... Sedat hocayı çok severdim ki hala çok seviyor ve sayıyorum. Görüşüyorum da... O benim Samsunsporlu oluşuma çok şaşırmıştı. Hatta "nasip olsa seni oraya götürür gezdiririm" demişti. Bir de forma göndereceğim demişti. Valla 14 yıldır Sedat hocamın forma göndermesini bekliyorum!     

Aile fertleriniz bir İstanbul takımını tutuyorlar sanırım. Ama siz çocuğunuza da Samsunspor'u tutturuyormuşsunuz. Neden Samsunspor?

Doğrudur... Ailem Galatasaraylıdır. Özellikle abim... Çocukluğumuzdan beri bizim evde Samsunspor -  Galatasaray maçları çok önemlidir. Onların maçı oldu mu bir hafta önceden hazırlanırız; yemeğine, kazağına, tatlısına iddialaşırız... Küçükken kavga da ediyorduk ama şimdi daha centilmence oluyor! Abimin 4  çocuğu da Galatasaraylı... Ben de rekabette geri kalmak istemediğim için çocuklarımı hep Samsunspor'a teşvik edeceğim; gelenek bozulmasın.                                               

Samsunspor konusunda kimseyle irtibata geçtiniz mi? Sizlere yaklaşımları nasıl oldu?

Dediğim gibi, önce Sedat hocamla... Bir de askerde İlker diye bir arkadaşımla yüz yüze konuştum bu konuyu... İlker bir kere tribünden beni aradı ve tezahürat dinlettirdi... Ama ondan sonra irtibatımız koptu. Küçükken kulübü arıyordum ama heyecandan ve korkudan fazla bir şey diyemiyordum. Bir kere "Kasım Çıkla'yla görüşebilir miyim?" dedim telefonda konuştuğum adama. O da bana "Kasım şimdi idmanda; sen kimsin?" demişti. Korkudan hemen telefonu kapatmıştım. Daha sonra Emrah Öztürk diye bir arkadaş bana e-mail attı. Resmi siteye bir şeyler yazmıştım. Sağ olsun o da ilgilendi... Bir forma ve atkı gönderdi bana. Bir kere de Kanal55'i aradım. Orada Atilla Cebeci bey vardı... Spor 55'ten tanıyordum onu. Bu konuyu onunla görüşmek istedim ama o gün yerinde yoktu; not bıraktım fakat maalesef kimse bana dönmedi...

Siz bir Şırnaklı olarak Samsunspor'u tutarken; hem de sahiden tutarken bazı Samsunluların Samsunspor'a ilgisiz kalmalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Ben Samsunspor'un 2. Lige düşmesine en çok üzülenlerden biriyim... Medyadan takip ettiğim kadarıyla kulübün çok borcu var ve yönetim ilgisizlikten şikayetçi... Nüfusu 1 milyonu aşan Samsun gibi bir ilin bu durumda olması Samsunsporlu olmayan Samsun vatandaşlarının da sahiplenmesi gereken bir konu... Sonuçta Samsunspor çok büyük bir marka! Ben bu konuda bütün Samsun halkını desteğe çağırıyorum. Sporaksiyon programında izledim; İstanbul'dan küçük bir çocuk babasının verdiği harçlıktan 20 lira biriktirmiş ve onu da Samsunspor'a göndermiş! İzlediğimde çok ağladım... Samsunlu olmamama rağmen bir Şırnaklı olarak çok duygulandım... O an kendime şu soruyu sordum; ben burada ağlıyorsam Samsunlular kim bilir şimdi ne yapıyor acaba? Keşke herkes o çocuk kadar duyarlı olabilse... 

Sizin için izlediğiniz en iyi Samsunspor on biri hangisidir?

Samsunspor'un bütün oyuncuları benim için çok değerlidir... Çok fazla sevdiğim oyuncu var. Ama  benim 11 im şöyle ; 1 Fatih  2 İmdat 3 İsa 4 Emin 5 Ercan 6 Ertuğrul 7 Mete 8 Celil 9 Serkan 10 Tanju 11 Timofte... 

Unutamadığınız maçlarımız hangileriydi?

Birincisi canlı izlediğim İstanbulspor maçıydı... Bir de bir maçta Galatasaray'ı 3-2 yenmiştik, birinci devre 1-2 mağluptuk. İkinci yarıya siyah formayla çıkmıştık ve 3-2 aldık... Çok güzel bir maçtı gerçekten de... Sevinçten uçmuştum adeta .

Samsunspor'u takip etmekte zorluk çekiyor musunuz? Özellikle çevrenizde konuşacak, dertleşecek insanların olmaması bir sorun oluşturuyor mu? 

Zorluk çekiyorum elbette. Televizyonda hiç bir haberini göremiyoruz artık. Kanal 55 uydu üzerinden yayın yapıyordu geçen yıl ama artık o da yok. Aks Tv'den ve internetten takip etmeye çalışıyorum. Bir de televizyondan maçlarını izliyorum.

Bugüne kadar Samsun'a hiç gelmemiş olmak sizin için özel bir anlam taşıyor mu? Yani, Samsun'a gelip, 19 Mayıs Stadında bir maç seyretmek ister miydiniz?

Maddi imkanlarımın yeterli olmayışından dolayı Samsun'a hiç gelemedim ama en büyük hayalim bir gün 19 Mayıs Stadında maç izlemek; kulüp binasını görmek, Nuri Asan Tesislerini gezmek ve hayalimin takımı olan Samsunspor'un formasını giyen futbolcularla konuşmak... Kalbim buna dayanır mı bilmem. Herhalde çok ağlarım o gün...

Eklemek ya da samsunspor.biz üyelerine iletmek istediğiniz başka şeyler var mı?

Bir Şırnaklı olarak Samsunspor'u tutmaktan Samsunsporlu olmaktan büyük onur, gurur ve mutlululuk taşıyorum. Yönetimdeki isimler kim olursa olsun bizim onları desteklememiz lazım... İnşallah o güzel ve başarılı günler tekrar gelecektir. Bütün Samsunsporlulara ve Samsun halkına sonsuz sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Ayrıca ilgilerinden dolayı samsunspor.biz ekibine de çok teşekkür ediyorum.

Not. Silopili Samsunsporlu kardeşimiz foruma üyedir, yazar zatwn birşeyler...

Sercan

selahattin55

senin ALLAHINA kurban şırnaklı kardeşim.samsunun ekmeğini yiyiP ben SAMSUNSPORLUYUM diyemeyen samsunlu olup halen istanbulun eziklerinei tutan samsunda geyse.febe .bejeke nin şampiyonluklarını kutlayan yansanayi ve çakma samsunlulara sen gereken cevabı vermişsin.kilometrelerce uzakta samsuna hiç gelmemene rağmen samunsporu tutman.inan bir samsunsporlu olarak beni çok mutlu etti.helal olsun sana.
UZAYA GİTSEK ORADA BİLE SAMSUNSPORLU BULMAMIZ HAYAL DEĞİL DEMEKKİ.HARBİDEN HERYERDEYİZ.

fatih55ankara

bu arkadaşı samsun a davet etsek.gezdirsek.maça götürsek.masraflarını karşılasak

fatih55ankara

Maddi imkanlarımın yeterli olmayışından dolayı Samsun'a hiç gelemedim ama en büyük hayalim bir gün 19 Mayıs Stadında maç izlemek; kulüp binasını görmek, Nuri Asan Tesislerini gezmek ve hayalimin takımı olan Samsunspor'un formasını giyen futbolcularla konuşmak... Kalbim buna dayanır mı bilmem. Herhalde çok ağlarım o gün...
acaba kaçımız bu duyguları yaşarız.bu bize ders olsa.........

Jnr.Serkan

selahattin55

Alıntı yapılan: fatih55ankara - 05 Ağustos 2009, 13:34:11
bu arkadaşı samsun a davet etsek.gezdirsek.maça götürsek.masraflarını karşılasak

bu işe mehmet yılmaz hocamın el atmasını bu arkadaşımızın bu seneki karabük maçına davet etmesini rica ediyorum.veya  biz grup istanbul olarak arkadaşla irtibata geçip masraflarını karşılaya biliriz.

veis

vallaha ya istanbulsporla maçımız vardı diyebilecek kadar benimsemiş bizleri.helal olsun vallaha helal.

serkancengiz

Ağlamamak içten değil çok ama çok duygulandım ...

red_white

YaşarDoğu

Vallahi helal olsun,  çapulcu istanbul takımlarını tutanlarada güzel bir ders olur inşAllah.Çocuklarını da Samsunsporlu yapma isteğide ayrı bigüzellik.

Baskent_Samsunspor

alperen

helal olsun şırnaklı abimize..keşke abimizi burda ağırlayabilsek..misafir edebilsek.olmazmı??

Jnr.Serkan

hakikaten misafir edilse süper olur.maçları izlerdi