N'

Başlatan Kadir ÇELEBİ, 06 Aralık 2010, 00:48:15

« önceki - sonraki »

Kadir ÇELEBİ

N'
06 Aralık 2010, 00:48:15 Son düzenlenme: 06 Aralık 2010, 01:14:08 SamsunSpor_34
N., bir an için düşündü: 16 yaşından beri SAMSUNSPOR'un peşinden koşuyordu. Artık ellisine merdiven dayamıştı ve şampiyonluk görmek istiyordu. Tribünleri tıklım tıklım doldurmuş olan taraftarların arasında şampiyonluk şarkıları söylemek istiyordu.
Bundan sonraki yaşamında, tuttuğu takımın başarılarıyla mutlu olmak ve öğünmek isteyen N., bu duygu ve düşüncelerle kesin kararını verdi: Bundan sonra Fenerbahçeli olacaktı!...
Yalnız bir sorun vardı: N., SAMSUN'da yaşıyordu. Hayatının tamamına yakını SAMSUN'da geçmişti ve SAMSUN'u çok seviyordu.
47
Yaz aylarında tatile gitmek için bile SAMSUN'dan ayrılmak istemezdi. Birkaç gün ayrılsa SAMSUN'u, arkadaşlarını ve yakınlarını hemen özlerdi. Fenerbahçe ise bir İstanbul takımıydı ve SAMSUN'a yalnızca bir maç için gelebilecekti.
Olsun!... Onun da kolayı vardı: Fenerbahçe'nin SAMSUN'da oynayacağı maçları 19 Mayıs Stadı'nda SAMSUNlu Fenerbahçe taraftarlarıyla birlikte izler; İstanbul'daki maçları ile diğer deplasman maçlarını izlemek için de son yıllarda yerden mantar biter gibi çoğalmış olan Digitürk salonlarından birine giderdi.
N., bunları düşününce birden keyiflendi.
Neyse, bu sorun da çözülmüştü. Kısacası işlem tamamdı.
Ya taraftarlar? SAMSUNSPOR takımının taraftarlarının sayısı artmak yerine gittikçe azalıyor, 19 Mayıs Stadı her geçen gün biraz daha
tenhalaşıyordu. Ama N., yumuşak bir vücut çalımıyla kurtulmuştu bu sıkıntılı taraftarlıktan. Çünkü artık sürekli olrak şampiyonluk kovalayan, şampiyonluktan başka bir şey düşünmeyen, şampiyonluk dışındaki her dereceyi başarısızlık sayan güçlü ve zengin Fenerbahçe Cumhuriyeti'nin taraftarıydı o!...
Ve o büyük gün geldi çattı: 18 Nisan 2004 Pazar akşamı... SAMSUNSPOR-Fenerbahçe maçı...
SAMSUNlu bir Fenerbahçe taraftarı olarak 19 Mayıs Stadı'nda izleyeceği bu ilk maç için sabahtan itibaren hazırlanmaya başladı N... SAMSUNSPOR'un kombine biletini cüzdanından çıkardı ve hatıra olarak saklamak için bir kutuya koydu. Çok heyecanlıydı. Acaba SAMSUNSPOR'a kaç gol atacaklardı? Yeneceklerdi; bu kesindi. Ama kaç gol atacaklardı? Önemli olan buydu!...
SAMSUNSPOR yönetimi de Fenerbahçe taraftarlarına her zaman olduğu şehir tarafı kale arkasını vermişti.. Yani Fenerbahçe taraftarları kalabalık olucaktı. Ne güzel!...
Şimdi kim bilir ne coşkulu tezahüratlar yapar, şampiyonluk şarkılarıyla inletirlerdi stadı. Her golden sonra bir kere "Pınarbaşı"nı söyleseler, en az beş defa söyleyebileceklerini düşünüyordu bu türküyü. Ne güzel!...
Ve biletini alıp stada girdi N... Stadın girişinde aldığı sarı-lacivert atkısı ve şapkasıyla Maraton'un sağında SAMSUNluı Fenerbahçe taraftarlarının arasına oturdu. Stadın Fenerbahçelilere ayrılmış olan bölümü tıklım tıklımdı. Ne güzel!...
N.'nin içi kıpır kıpırdı. Tezahürat yapmak istiyordu.
Ve Fenerbahçeliler tezahürata başladılar. . Ne güzel!...
İşte bakın, Fenerbahçeli futbolcular çıktılar sahaya ısınmak için! Şu Alex mi? Şu da Nobre öyle değil mi? Luciano yok mu bugün? "AYLAVYU ALEX!... AYLAVYU ALEX!... AYLAVYU ALEX!... AYLAVYU ALEX!... OLE!... OLE!... OLE!... TUNCAY 49
BURAYA!... TUNCAY BURAYA!... TUNCAY BURAYA!... TUNCAY BURAYA!... OLE!... OLE!... OLE!...
Ne güzel!
Yan tribünde, tel örgülerin ardında SAMSUNSPOR taraftarları var. Çok kızgınlar. Kızmayın arkadaşlar. Neden kızıyorsunuz ki? Gelin siz de Fenerli olun! Fener'in kapısı herkese açık!
Telin ardından ŞİRİNLERi görüyor N.: Şu BANAZLI.ÇİÇO ÜMİT PANÇO ZEUS.,TAŞKIN ve N.'nin isimlerini sayamadığı diğer SAMSUNSPORLULAR Fenerbahçe tribününe bakıyorlar.
İşte! Bakın, onların hemen yanındakiler de lise öğrencilerinden oluşan LİSELİ ŞİRİNLER değil mi? Ne arıyorsunuz orada çocuklar? Yazık oluyor size yahu!... Daha çok küçüksünüz. Önünüzde uzun yıllar var. Eğer hep mutlu olmak istiyorsanız bu iş çok kolay: Gelin siz de Fenerli olun!
İşte! Şurada, taşın üstündekiler SÖĞÜTLÜBAHÇE değil mi... Onlar da Fenerbahçe tribününe bakıyorlar.
N., pek iyi duyamıyor ama SAMSUNSPORLULAR bir şeyler söylüyorlar. Evet, şimdi ses yükseldiği için daha iyi duyuyor N.: "SAMSUN'un EKMEĞİ HARAM OLSUN!..." diyorlar; "BURASI SAMSUN..." diyorlar.
Bu SAMSUNSPOR taraftarları da çok küfürbaz canım!... Hep böyleler zaten. Galatasaraylılara da, Beşiktaşlılara da böyle yapıyorlar.
Fenerbahçe tribünleri hareketleniyor.SAMSUNlu Fenerbahçe taraftarları büyük bir keyifle ağızlarını doldura doldura bağırıyorlar: "BURASI KADIKÖY BURDAN ÇIKIŞ YOK!... BURASI KADIKÖY BURDAN ÇIKIŞ YOK!..." ve devam ediyorlar: "SAMSUN KÜMEYE!... SAMSUN KÜMEYE!..."
Fenerbahçe taraftarlarının bulunduğu tribün bu tezahüratla inlemeye başlıyor.
50
Bu da ne böyle! Şimdi de SAMSUNSPOR taraftarlarına el-kol işareti yapıyorlar ve küfür ediyorlar. Birisi, elindeki demir parayı SAMSUNSPORlulara fırlattı. Bu adamın üzerinde demir para ne geziyor? Polisler aramamış mı acaba? Bu ı Fenerbahçe taraftarları da, Galatasaray taraftarları da, Beşiktaş taraftarları da el-kol işareti ile kışkırtıcı, hatta küfürlü tezahürat yapıyorlar ve madde atıyorlar yahu! Bu kadarı da terbiyesizlik ama!
Şimdi de SAMSUNSPOR tribünlerindeki tüm taraftarlar, tek bir vücut halinde, hep bir ağızdan o özgün ve güzel tezahüratlarını haykırmaya başladılar: "HER ZAMAN HER YERDE EN ÜYÜK SAMSUN
Ardından daha şiddetli haykırışlarla başka bir özgün tezahürata başlıyorlar: "ÖVÜNMEKTE ÇOK HAKLIYIZ ÇÜNKÜ BİZ SAMSUNLUYUZ"
Aman Allahım! Bunlar, N.'nin uzun yıllardan beri en çok sevdiği tezahüratlar... N., bir anda allak bullak oluyor ve heyecanla titreyerek ürperiyor.
Bu arada stadın dışından birisi N.'ye sesleniyor ve dışarı çağırıyor onu: "Yanlış yerdesin, biz belediyeewleri tarafına gireceğiz, buraya yani dışarı gel de beraber girelim. Ben sensiz giremem" diyor.
"Sen de kimsin?" diye soruyor N.: "Neden bensiz giremezmişsin ki?!"
Dışarıdaki ses: "Çünkü ben senin ruhunum!" diyor: "Beden olmadan ruh içeri giremez! Sen ise ruhunu yitirmiş, ruhsuz bir bedensin yalnızca! Bir hiçsin! Bir zavallısın!..."
N., bu sesle birdenbire irkiliyor ve SAMSUNlu Fenerbahçe taraftarlarının bir maçlığına, geçici olarak oluşturduğu bu tribün grubuna ait olmadığını, bu kişilerle paylaşabileceği ortak hiçbir şeyinin bulunmadığını anlıyor.
51
Bir titreme nöbetine kapılıyor. Oradan hemen ayrılmak; tel örgüleri aşarak yan tribündeki SAMSUNSPORLULARIN arasına gitmek istiyor.
Çünkü o bir SAMSUNLU! Eski günlerdeki gibi SAMSUNLULARIN, SAMSUNSPORLULARIN, arkadaşlarının arasında olmak istiyor.
Arkadaşlarıyla kucaklaşmak, sohbet etmek, şakalaşmak istiyor.
Fenerbahçe atkısını ve şapkasını usulca çıkarıyor ve oturduğu koltuğa bırakıyor. Tel örgünün yanındaki polisin yanına gidiyor. Fenerbahçe tribününe yanlışlıkla girdiğini, oysa arkadaşlarının yandaki tribünde olduğunu, onların yanına gitmek istediğini söylüyor polise.
Polis kabul etmiyor: "Burada izleyeceksin bu maçı" diyor.
"O zaman ben de staddan çıkmak istiyorum" diyor N.
"Çıkamazsın, çünkü çıkmak yasak" diye cevap veriyor polis.
N., çaresizce ve endişe içinde sağına soluna bakınıyor. Kendisini kapana kısılmış gibi hissediyor ve buradan kurtaracak bir tanıdık arıyor.
Bu arada, dışarıdaki ses stadın duvarına tırmanıp oturmuş, N.'ye bakıyor gülümseyerek. "Gel!" diyor: "Gel, beni yani ruhunu içine al da birlikte buradan aşağı atlayıp kurtulalım. SAMSUNSPORLULARIN yanına gidelim!"
N., heyecanla merdivenleri ikişer ikişer tırmanıp stadı çevreleyen duvara ulaşıyor ve ruhuyla bütünleşip aşağı atlıyor!... Oysa, oradan atladığı zaman belki kolları, bacakları, birçok kemiği kırılacak; belki de sakat kalacak. Ama bu onun için o kadar önemli değil o anda!
Derken, ruhuyla bütünleşerek staddan aşağı atlayan N. daha yere değmeden kan-ter içinde uyanıyor; sağına soluna bakıyor: Evinde, yatağında!...
Gördüğü bir kabustan başka bir şey değil!...
Tan ağarmış. Biraz sonra sabah olacak. SAMSUN, açık ve güneşli bir Pazar sabahına hazırlanıyor. Sabah SAMSUNSPOR-KOCAELİSPOR maçına gidilecek. Ne güzel!
Daha önümüzdeki Pazar gününe çok var.
N., yatağından kalkıyor; gardıropta asılı ceketinin cebindeki cüzdanını çıkarıp içine bakıyor: Evet,SAMSUNSPOR kombine bileti cüzdanında... Bir sorun yok.
Rahatlıyor N. ve karyolanın tahtasına vuruyor üç kez. "Rüyası bile kötü!" diyor, kendi kendine gülümseyerek: "Rüyası bile kötü!..."

Mustafa Aktel (yaşının büyük olduğunu düşünüyorum) isimli bir abinin linklteki paylaşımı okuyun çok zamanınızı almaz
http://www.facebook.com/topic.php?uid=9218885567&topic=10726

erkutdem55

kötü ettin bizi gece gece,fazla dokundu bana.

Dartagnan

tuylerım dıken dıken oldu be abi.Biz bu takıma nasıl baglanmısız ? bu baglanma hangı ara gerceklestı ben hıc bır sey anlamadım.

Kadir ÇELEBİ

06 Aralık 2010, 01:00:38 #3 Son düzenlenme: 06 Aralık 2010, 01:03:27 SamsunSpor_34
Tek Kelimeyle Rüyası bile kötü olduğu için paylaştım.. zaten bizim ruh halimiz haftalık değiştiği için sorun yok :D Değişmeyen tek şeyse bu linkte //www.facebook.com/video/video.php?v=475339508290&comments

Sercan

Samsunsporluluk dünya üzerindeki en muhteşem kavramdır benim için...Tüylerim diken diken oldu..

KareAs55

Mükemmel bir yazı Samsunsporlu olmakdan ve Samsunsporlu olanlarla gurur duyuyorum.

Ollivanders

Samsunsporlu olmaktan gurur duyuyorum.

Kaya

supernatural_55

supernatural_55

okurken aklıma kim bunlar kim bunlar,olsa olsa piç bunlar diye tüm stadın bağırışı geldi,özledim o günleri...

Fecr_55

Adimin basharfiyle baslayan bir hikaye..O rüyayi göreceksem eger, uyumamayi tercih ederim..
Seviyorum seni SAMSUNSPOR'um, öyle böyle degil..

hakan55

Bunu belkide 10. okuyuşum yine de hiç sıkılmadan okuyorum.Her okundğunda da adamın gözlerini dolduruyor..

mehmet yılmaz

Bunun oirjinali yanılmıyorsam A.gücü için yazılmıştı. Necdet Özkazancı diye hatırlıyorum. Samsunspor'la ilgili değil esas olarak ama içerik bize de uyuyor tabii :)

Kadir ÇELEBİ

Alıntı yapılan: samsuni - 07 Aralık 2010, 22:42:08
Bunun oirjinali yanılmıyorsam A.gücü için yazılmıştı. Necdet Özkazancı diye hatırlıyorum. Samsunspor'la ilgili değil esas olarak ama içerik bize de uyuyor tabii :)

Abi bende çevirme olduğunu anlamıştım ''15 Mayıs 2004 Pazar akşamı '' bizim elfeneriyle maçımız yokmuş özellikle baktım bende 2004 yılında oynanan maçın tarihiyle değiştirdim :D bari yapıyosunuz detayları yakalayın :D içerik istanbul takımları hariç tüm takımlara uyar yakışırda bence..

salihcakir

Alıntı yapılan: samsuni - 07 Aralık 2010, 22:42:08

ben de gençlerbirliği olarak hatırlıyorum abi. ankara olduğu kesin :)