Meksika'nın ünlü firması Gruma Grup Samsunumuz'da yatırım hazırlığında

Başlatan ibo055, 29 Temmuz 2011, 15:30:01

« önceki - sonraki »

ibo055

Meksika'nın dünyaca ünlü firması Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarına yönelik olarak Samsun'da yatırım yapmayı planlıyor.

Dünya genelinde 100'den fazla ülkede yatırımları olan Meksika'nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Türkiye üzerinde Orta Doğu ülkelerine mısır unu ve mısır unu ürünlerini ihraç etmek için yapacağı yatırımın yerini Samsun olarak seçti. Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg ve Gruma Grup İtalya Direktörü Sergio Rama, Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral ile birlikte Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nu ziyaret ederek, yatırım yapmayı planladıkları Samsun'daki teşviklerle ilgili bilgi aldı.

Dünya genelinde 100'ü aşkın ülkede yatırımları bulunan, 20 binin üzerinde personel çalıştıran Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapmak istemesinin başında Türkiye'nin çok önemli bir pazar olması ve Orta Doğu ülkelerine Türkiye'den ihracat yapmak geliyor. Mısır unu ve mısır unundan üretilen ekmek üretimi yapan dev firma, Samsun'da en az 50, en fazla 100 dönümlük bir arazide yatırım yapmayı hedeflerken, 200 kişiyi de istihdam etmeyi planlıyor.

Çalıştırdıkları elemanlara uluslararası kariyer yapma fırsatı da sunduklarını belirten Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'ndan Samsun'da teşvik imkanları hakkında bilgi aldı. Vizyon olarak Avrupa'nın her bölgesine girmeyi ve Orta Doğu'ya girmeyi hedeflediklerini belirten Yarg, "Türkiye çok iyi bir üretim yeri, ancak mısır üretim arzıyla ilgili problemlerimiz var. Daha çok bu arzı Ukrayna'dan sağlıyoruz. Türkiye'de üretim ayağı olarak mısırı ithal edip, daha sonra Orta
Doğu ülkelerine ihraç etmek istiyoruz. Samsun'a yatırım yapmak için araştırmalar yaptık. Türkiye için çok büyük planlarımız var. Mısır unu dışında diğer ürünlerle ilgili de yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye'deki bu sinerjiyi değerlendirmek istiyoruz. Türkiye yatırım sever bir ülke" dedi.

Gruma Grup'un Samsun'da yapacağı yatırıma her türlü destek vermeye hazır olduklarını belirten Salih Zeki Murzioğlu ise, "Dünya çapında bir firmanın Samsun'da yatırım yapacak olması bizi heyecanlandırıyor, oda olarak yardıma hazırız. Türkiye, Avrupa ile Asya arasında bir köprü. Böyle bir yatırımın Türkiye'de yapılması ve Türkiye'de Samsun'un seçilmesi çok önemli. Kuracakları işin hammaddesini getirecekleri Ukrayna'ya en yakın illerden birisi Samsun. Samsun 3 tane limana sahip olan bir kent. Türkiye'de yüzde 18 KDV var, yatırım yapmaları durumunda bundan muaf olacaklar. Yatırım için Samsun'u 40 kilometre uzakta bulunan Kavak OSB'den sembolik bir bedel ile kendilerine istedikleri kadar arazi verebiliriz. Karşılığında kendilerinden en az 10 kişiyi 5 sene boyunca istihdam sağlamalarını istiyoruz" diye konuştu.

Büyükelçi Amaral da, Meksika'nın en büyük firmalarından birisi olan Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapacak olmasını çok önemsediklerini ifade etti. Gruma Grup yöneticileri tarafından grubun üretim ve çalışma anlayışı ile ilgili yapılan sunum sonrasında Kavak OSB'den verilebilecek yerler harita üzerinden incelendi. Başkan Murzioğlu, "Bu yatırımın ilk adımının atıldığına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Büyükelçi Jaime Garcia Amaral ve Gruma Grup yöneticileri Sergio Rama ve Fransisco Yarg, daha sonra Başkan Salih Zeki Murzioğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ile birlikte Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret ederek, yapılması planlanan yatırım ile ilgili bilgi verdi. Vali Aksoy, Meksikalı firmanın Samsun'da yapacağı yatırımla ilgili duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Önemli bir kent olan Samsun'da yapılacak yatırımlar önemli bir kazanımı ortaya koyacaktır. Özellikle deniz yolu ve demir yolu
bağlantısının olmasının uluslararası ticaret için önemli bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Samsun'da yeni organize sanayi bölgeleri geliştiriyoruz. Bunlarda Samsun'da özellikle tarıma dayalı sanayi başta olmak üzere diğer alanlarında genişlemesine katkı sağlayacaktır. Samsun yatırım için uygun bir kent" dedi.
(İHA)
kavaklılar yaşadı  :)köylümüzün mısır buğdayı para eder belki

Musti

Hayırlı olsun  :ok

epçeli köylü

umit

Ayberk

Maraton başkanın iktidara gelmesinin yankıları Samsun sınırlarını geçmişti bunu hepimiz biliyoruz da yabancı yatırımcıyı GaVAK'A çekeceğini tahmin etmezdim. BÜYÜKSÜN BAŞKAAAAN >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l<