Bir öneri - Samsunspor yönetimi üye sayısını artırmak için çaba sarf etmeli

Başlatan sedatbuyuk, 21 Eylül 2015, 23:17:18

« önceki - sonraki »

sedatbuyuk

Merhabalar,

Ben Samsun'da yaşayan bir Samsunsporluyum. İzninizle hem bir eleştiriyi hem de bir öneriyi burada paylaşmak istiyorum.

Malum Samsunspor son yıllarda ciddi maddi sıkıntılar yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Samsun, maddi açıdan yetersiz bir şehir değil. Aksine, hem Samsun'da yaşayan halk hem de Samsunlu olup Samsun dışında yaşayan insanlarımız arasında oldukça varlıklı kişiler var. Hal böyle iken Samsunspor'un maddi sıkıntılar yaşaması, bu yüzden puan silmeye varan cezaların gündeme gelmesi kabul edilir bir durum değil.

Ben birkaç defa Samsunspor'un resmi sitesi üzerinden üye olmak için iletişime geçme girişiminde bulundum. Beklentim kulüpten birinin mesajıma dönüş yaparak, ilgilenmesi ve üye olmam konusunda yardımcı olmasıydı. Ne yazık ki hiç kimse aramadı, sormadı, mesajıma dönüş de olmadı. Kurban Bayramı için Samsun'a geldim. Bu defa bizzat kulübe ziyarette bulunmayı planlıyorum. Ancak, vurgulamak istediğim kulübün bu konudaki ilgisizliği. Belki teknik bir sorun vardır, bilemiyorum. Fakat, benim gibi üye olmak isteyen kişilerin cevap alamaması kulübe desteğin de azalması anlamına geliyor.

Bu eleştiri kısmıydı. Gelelim öneriye...

Bakın, en zengin kulüpler bile üye sayılarını artırmaya çalışıyorlar. 1 milyon üye hedefi olan kulüpler var. Neden? Üye demek bağış demek, aidat demek. Düzenli ödeme demek. Samsunspor'un kaç üyesi  vardır bilmiyorum. Ancak, neden bu üye sayısı yüzbinlere çıkmasın? Bütün üyelerin genel kurulda oy kullanması şart değil. Farklı üyelik statüleri geliştirilebilir. Bunu maddi destek haline getirebilir Samsunspor kulübü.

Örneğin, 3 farklı üyelik statüsü geliştirilebilir.

A grubu, oy kullanma hakkı olan üyeler olsun. Bu kişiler, şu anda neyse üyelik şartları bu şartlarda üye olabilirler. Yıllık diyelim ki 1,000 TL asgari aidat ödesinler. Oy kullanma hakları olur. Artı olarak, kulüp gider bazı markalarla anlaşır. A grubu üyeler bu markalardan alışveriş yaptıkları zaman indirim alırlar. Yüzde 20 vs.

B grubu, oy kullanma hakkı olmayan, ancak kombine alımında, anlaşılan markalarda indirim hakkı olan üyeler olur. Bu haklar çeşitlendirilebilir. Bu üyeler de yıllık asgari 500 TL ödeyebilir, misal.

C grubu üyeler, yine oy kullanma hakkı olmayan, indirimi de yüzde 20 yerine yüzde 10 olan üyeler olur örneğin. Bu üyeler de 250 TL ödesin.

Samsunspor üyesi olmak başlı başına yeterli olacaktır insanlar için. Bu bir gurur kaynağıdır Samsunsporlular için. Bunu indirimlerle, çeşitli haklarla vs. doldurmak yönetimin işi. Ne kadar içi dolu olursa o kadar maddi değeri de yükselir üyeliklerin. Yönetim yılda bir kez bir etkinlik düzenlese, bu üyelere futbolcularla tanışma, sohbet etme, imza alma imkanı sunsa bu da güzel bir etkinlik olur.

Samsun dışında yaşayan milyonlarca Samsunlu var. Örneğin, adam yurt dışından geliyor yılda bir kez. Maça da gitme şansı çok fazla yok. Bu kişileri üye yapmak Samsunspor'a birşey kaybettirmez. Bir kart basım masrafı olur, o kadar. o kişi Samsunspor üyesi olma gururunu yaşar, kullanabilirse indirim vs. gibi haklardan faydalanır. Samsunspor aidat ödemesini alır. İndirim yapan mağazalar, markalar müşteri çekmiş olur. Kaybeden yok böyle bir uygulamada.

10,000 üye olsa toplamda, bunun 1,500ü A grubu olsa, 3,000, B grubu olsa, 5,500ü C grubu olsa, kulübün kasasına 4 milyon 375 bin TL para girişi olur yıllık.

Rakamlar varsayımsal. Üye sayısı daha da artırılabilir. Özellikle İstanbul'da bir kampanya başlatılsa. Düzenlenen Samsun günleri etkinliklerinde stand açılsa, üye yapılsa. Yaz ayarlarında gurbetçilere yönelik kampanyalar yapılabilir. İsteyen daha fazla öder, ek gelir olur kulübe.

Bunu yaparken kulübün de sosyal medya, halkla ilişkiler, bilişim altyapısı gibi konularda kendini biraz geliştirmesi şart. Kulübün resmi sayfasından gönderilen bir mesaja cevap verilmemesi kabul edilebilir bir durum değil. İnsanları bir kez üye yaptıktan sonra, gerekirse hatırlatmalar yollamanız, kampanyalar yapıp bilgilendirmeniz gerekir.

10 bin üye Samsunspor gibi bir camia için zor değil. Bence hedef 100 bin olmalı. Bunu başarırsa Samsunspor, Süper Lig'e çıkar ve kalıcı olur.

Bir öneri...

Herkese selamlar,
Saygılar

kıbrıslı_mete

Güzel bir öneri. Benim de en büyük hayallerimden biridir kulübümüze üye olmak. Hatta ileride bir gü başkan bile olup, takımımızı süper ligde şampiyon yapmak. Ancak ben de ayrıntılı bilmiyorum üyelik işlerini. Bilen varsa öne çıksın  :)

Levent ÖCAL

Bende kulübe üyelik için başvuralı epey oldu ama hala üyelik kabul toplantısı yapılmamış. Pek üzerinde durdukları bir konu değil şuan nedense.

Ayrıca benimde yönetime güzel bir önerim oldu. En kısa sürede değerlendirmeye alınacağını söylediler. Eğer gerçekleşirse küçükte olsa bir katkı sağlanacak hemde taraftarlara güzel bir jest olacak. İnşallah uygulamaya geçerler.

maço

Benim sanırım 3 yıllık üyeliğim mevcut ,
ilk başta girerken vermiştim aidat parasını.
her sene başı iki kere mail attım benim borcum ne kadar nasıl yatırabilirim aidat ücretini diye.
Ancak ilgilenen olmadı.

Aslında canlandırılması gereken bir konu yönetim tarafından.En azından bir yara sarılmış olur.

maço

Alıntı yapılan: NeverMind - 22 Eylül 2015, 10:17:22
Aidatlar 150 lira hocam kulup tesislerinde makbuz karşılığı 2 senelık borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Klüp hesabına yatırılamıyor değil mi?
Gidip elden vermek şart sanırım?

bayfa55

Kombinelerde kampanya yapılıp gelir elde edilebilir. Süperlig de bile bir çok takım kampanyaya gitti.

sedatbuyuk

Kulüp yönetiminin bizzat ilgilenmesi gerekmiyor. Dışarıdan bir firmayla anlaşılır, onlar yürütür süreci. Kasaya para girer, kulüp biraz rahatlar. Ne kadar ertelenirse o kadar bataklığa sürüklenir kulüp.

özkan

Kalp ameliyatı sırasında burun estetiğine gerek yok.Bu konu biraz böyle olmuş sanki.Önce bi kalp ameliyatından sağ salim çıkalım da.

sedatbuyuk

Alıntı yapılan: özkan - 29 Eylül 2015, 12:43:11
Kalp ameliyatı sırasında burun estetiğine gerek yok.Bu konu biraz böyle olmuş sanki.Önce bi kalp ameliyatından sağ salim çıkalım da.

Enteresan bir yaklaşım. Kulübün derdi para değil mi? Sanki insanları üye yapalım, üye sayımızla hava atalım diyoruz burda. Kalp ameliyatı geçiriyorsa kulüp ona da para lazım. Havadan gelmeyecek herhalde bu para. Paranın düzenli gelmesi için bir mekanizma şart. Kimse hadi bugün Samsunspor'a bir bağış yapayım demez. Bir sistem kurulursa herkes ödemesini yapar, gelen parayla kulüp gerekirse yatırım yapar.

Kulübe düzenli para gönderelim diyoruz, ona bile estetik bu, gereksiz diyorsunuz. Kulübün bu halde olmasına şaşırmamak lazım.

yirmiuc

Toplam 500 kombine satabilen bir kulupten bahsediyoruz..

Sent from my iPhone using Tapatalk

sadece55

O fiyat politikası ile satamaması normal açıkçası Pasolig sistemi zaten kombine gibi bilet almak ta zor değil ondan bir Anadolu Kulübü'nün ekstra bir kampanya olmadan kombine satabilmesi pek kolay değil.Bu arada bende üyelik için başvuralı 5 ay oldu sağolsunlar ciddiye bile almıyorlar.Yönetimin eksilerinden biri kongreye taraftarı çok katmak istemiyor