Samsunspor.biz Genel Sohbet Odası

Başlatan berusa55, 09 Ağustos 2008, 14:50:52

« önceki - sonraki »

KocumVolkan

Alıntı yapılan: eprianu - 31 Ekim 2021, 10:59:12Taraftarın Hasan Kılıç'a çok yüklendiğini düşünüyorum. Bu adamın geçmişte bu formayı nasıl terlettiği ortada. ADS'de iken bize övgüler dizmesi, Süper Lig'de oynayabilecekken daha az paraya bize gelmesi gibi olayları bir anda unutuyoruz. Çok açık ki bu adam buraya isteyerek geldi. Sezona da fena başlamadı aslında ama son haftalarda belli ki mutsuz.

Dün sosyal medyada Mehmet Altıparmak'ın Menemenspor maçında kendisine hakaret ettiğine dair bir iddia okudum. Doğru olmasa bile buna benzer bir olay yaşandığı ortada. Ayrıca bana kalırsa bu camianın Hasan yerine Yasin'i kaptan yapması çok yanlış bir karardı. Buna da içerlemiş olabilir. Kaldı ki biz camia olarak Yasin'i neden bu kadar yüceltiyoruz, anlamış değilim. Hasan bu takıma hem abilik hem de kaptanlık yapabilecek bir oyuncu. Niye fantezi peşinde koşuyoruz acaba?

Hasan bu takıma gelirken kaptanlık hayaliyle gelmiştir.. Yasin'in kaptan olması bence doğrudan Aztopal ile alakalı.

defansif orta saha

"Hepimizden +1 daha Samsunsporlu" olmasıyla hatırlayacağımız(!) Mustafa Aztopal gittiğine göre doğru yol için minik de olsa bir adım atmış olduğumuzu kabul edebiliriz. Biraz daha sakin kafayla bir şeyler yazmak istiyorum. Yüksel Yıldırım'ı birçok yönden eleştiriyorum. Kendi deyimiyle "Galatasaray sempatisi", iki lafından birinin para olması, yanlış adım atma konusunda inatçılığı vs... Hatta yine buraya "Yüksel Yıldırım zihniyeti gidene kadar takımın düzelmeyeceğini" de belirtmiştim. "Hepimizden +1 Samsunsporlu" Mustafa Aztopal'ın gidişiyle yanlışlarda ısrar eden o zihniyetin yavaş yavaş gitmeye başladığını söyleyebilirim.

Yüksel Yıldırım'ın yapması gereken temel bir iş var. (Gerçi inadı bırakıp da yapar mı bilmem hatta pek de ihtimal vermiyorum.) O da başkanlığı bırakmak. Hep o özendiği Manchester United, PSG, Liverpool, Chelsea modelindeki gibi bir CEO belirleyip tepedeki patron görünümüne bürünmek.

Sorun ne futbolcu ne hoca sorunu. Sorun başkanın kendisinde. Bazı okullarda öğrencilere karşı bir türlü disiplin sağlayamayan öğretmenler vardır bilirsiniz. O öğretmen sınıfa karşı işin içinden çıkamaycak hale geldiğinde sınıfını değiştirip daha makul bir sınıf verilir. Ancak bir süre sonra o makul sınıfta da disiplin problemleri çıkmaya başlar çünkü bir kere öğrenciler arasıdna dilden dile öğretmenin zayıflığı yayılmıştır. Kesin çözüm, öğretmenin başka bir okula gitmesidir.

Yüksel Yıldırım'ın hem kendi sağlığı hem de kulübümüzün sağlığı için bu büyük bir fırsat. Aztopal'ın gidişiyle birlikte doğru bir CEO atayamaz da bu başkanlık işlerine kendi bakmaya devam ederse her gelen topçu başıboşluktan dolayı gevşemeye devam edecek. Ancak o çok özendiği Avrupa kulüpleri gibi doğru bir CEO atamasıyla yoluna devam ederse daha rahat edebilir. Bu işte de maalesef sabır en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Giden para zerre kadar umrumda değil, sonuçta karşımızdaki "Ben zenginim" diye bas bas bağıran bir adam. Ancak üst üste gelen başarısızlıkların Yüksel Yıldırım'ın sinir sistemini bozmaya başladığı da bir gerçek. Günümüzde herkesin elinde cep telefonu var ve herkes bir twitter hesabı açarak istediğini yazar. Yazmasını da zaten engelleyemezsiniz, ancak Yüksel Yıldırım'ın yaptığı gibi herkese laf yetiştirmeye kalkarsanız da sinir sahibi olursunuz.

Aslında Yüksel Yıldırım -forumda yaptığım her eleştirinin arkasında durmakla birlikte- büyük planlar peşinde koşan ama bir türlü doğru isimleri bulamayan bir isim. Hatırlarsınız ilk geldiği günden beri dilinden düşürmediği bir 4-3-3 formasyon takıntısı var. Ben bunu biraz da Belçika futbolu ile olan bağlantılarına yoruyorum. Zira Belçika'nın futbol direktörü olup 2000'li yıllarda Belçika'yı tekrar ayağa kaldıran adam olan Michel Sablon, bizzat 4-3-3 takıntılı bir şahıs. Belçika'daki tüm akademilere 4-3-3'ü zorlayan, antrenman planlarının bu sisteme göre dizayn edilmesini şart koşan hatta Anderlecht, Club Brugge, Liege gibi takımların hocalarını bile 4-3-3 ile bunaltan bir isim. Yüksel Yıldırım da Genk ile olan işbirliği çerçevesinde bu yola girmiş olabilir bence. Şimdi o işbirliği ne alemde? O ayrı bir mesele.

Marina Granovskaia'yı hiç duydunuz mu? Chelsea'de Abramoviç her işle ilgilenmez ama sonuna kadar güvendiği bir isim vardır, işte o hanımefendi. Ya da Liverpool, bir ABD'li konsorsiyomun elinde olmasına rağmen Peter Moore isimli bir CEO tarafından yönetilir. Pep Guardiola, 2016'dan beri Manchester City'nin hocalığını yapıyor. Geçenlerde bir yerde okudum, "Kulübün sahibi halife ile doğru düzgün 2-3 kez görüştüm. Biri ilk imza attığım gündü, diğeri de Şampiyonlar Ligi finaline yükseldiğimiz zamandı. Diğerleri hep ayaküstü görüşmelerdi" gibi bir şeyler yazıyordu.

"Bizim memleket nere senin anlattıkların nere?" diyebilirsiniz, çok da haklısınız. Ben olsam ben de öyle derim ama bu tür "patron kulüplerinde" işler hep CEO üzerinden yürür. Samsunspor'da da kulübü CEO mertebesinde olan bir futbol aklı yönetmeli. Tabi bu noktada Yüksel Yıldırım da dilini tutup her şeye karışmamalı. En makul çözüm İsmail Uyanık, eski dost düşman olmaz derler. Her şeye rağmen savaş baltaları gömülüp eski defterler kapatılmalı. İsmail Uyanık olmazsa da Hakkı Yeşilyurt denenebilir. Bizim memleketin adamı olması şart değil denilirse de mutlaka Önder Özen gibi birini görmek isterim.

Sözün özü "Hepimizden +1 daha Samsunsporlu" olmasıyla hatırlayacağımız(!) Mustafa Aztopal'dan kurtulmamız bende geleceğe dair bir umut ışığı yarattı, Yüksel Yıldırım'ın elinde tarihi bir fırsat var. Bu sene zaten çöpe gitti, bari düzgün bir yapılanma ile seneye hazırlanalım.

KocumVolkan

Aztopal'ın yerine Andre Dos Santos ismi geçiyor arkadaşlar.. Twitterda dedikodular başladı. Tanıyan var mı kendisini? Nasıl birisi?

muzaffer4

Andre Santos Türkiye'yi bilen bir isim Fenerbahçede çok iyi 2 sezon geçirdi sonra Arsenal'de oynadı. Hatta ligimize de yabancı değil Boluspor'da da 2 sezon oynadı başarılı olmuştu. Yüksel yıldırımın tercihi nasıl bir plan dahilinde gelecek bilmiyorum. Eğer Brezilya'dan topçu getirip parlatıp satma planı gibi basit düşünürsek ben razıyım en azından gözümüz topçu görür futbol izleriz.

KocumVolkan

Çok şükür.. Scout ekibi gitmiş.

Akyüz ve Karadeniz kadro dışı.

ercan0655

Eksik kalmış bence bir papaz daha ama var dokunulmaz galiba o

defansif orta saha

Alıntı yapılan: ercan0655 - 31 Ekim 2021, 18:54:39Eksik kalmış bence bir papaz daha ama var dokunulmaz galiba o

Bence onun sözleşmesi çok maliyetli. Bu sene kalan maçlarda oynatılıp sene sonunda gönderilir muhtemelen.

_SoN_

Yasin'e kaptanlık verilmesini bende hatalı buluyorum,onun dışında bu kadar ağır eleştirilmemesi lazım, takım iyi olduğu yada pozisyon ürettiğinde nasıl etkili olduğunu biliyoruz, orta alandaki genel problem onuda çok olumsuz etkiledi, performansının düştüğü kesin ama takımdan kadro dışı kalacak kadar değil, oynadığı maçlarda attığı ve attırdıkları geldiğinden bu yana bence zirvededir, önceki maç yorumlarında yazdım sorun isimlerden çok çok bağımsız, bu şekilde ancak taraftarın gazı alınır sonuç gidişat değişmez.

_SoN_

Bizim bundan topçu olmaz diye gönderdiğimiz belkide on futbolcu şuanda ilk 6 daki takımlarda, biz küme düşmemeye oynuyoruz ! Hemde yıldız futbolcularla ! Mesele isimlerde değil arkadaşlar.

ercan0655

01 Kasım 2021, 02:42:45 #48819 Son düzenlenme: 01 Kasım 2021, 09:50:56 ercan0655
Futbolcu seçimi, futbol teknik ekibi, Lojistik, konaklama, teknik planlama, ulaşım, saha bakımı, sağlık personeli, psikolojik destek, bütçe uzmanı,  basın danışmanı sözcüsü ve futbol aklı olan genel menejer.

Klüpte bunların hangisi vardı, nasıl çalıştılar, beş yıllık planlama yapıldı mı?

Ana hedefler, oyun sistemi ve ona göre oyuncu tipi ve seçimi kıstasları belirlendi mı?

Görev tanımları sorumlulukları yetki ve etki alanları belirlendi mı?

Hepsini tek kişiye birakan ,  iletişimi olnayan bir organizasyon kuran kim? 
( Yine aynı şey yapıldı tüm sorumluluk ve yetki hocada dendi, aynı şeyleri bir yaparak farklı sonuç beklemek hata)
Üç oyuncuyu kadro dışı bıraksan ne yazar parasını vereceksin, çözüm bu değil,.
Baştan sistemi kurup kuralları koymazsam arada böyle tepetaklak gideriz. Geçen senelerdn ders alınmamış gibi.
Bunu yapacak ya da yaptıracak olan kulübün yasal sahibi Yüksel bey.

jean

Gecen seneyi mumla ariyoruz mehmet akyuz ve gokhan karadeniz kaliteli topcular bir turlu beklenileni veremediler ne yazikki

55.hakan

Zaten süre almayan oynayamayan oyuncuları kadro dışı bırakmak göz boyamaktan başka bir şey değil. Bu adamlar içeriyi mi karıştırıyor da bıraktın.

eprianu

Çözülmesi gereken çok fazla sorun var ve herkes bunları dile getirmiş. Futbolda özellikle de ülkemiz futbolunda doğru adımlarla kısa vadede sonuçlar almak mümkün. Her ne kadar sonuçları uzun vadeli olmasa da durum böyle.

Konuyla ilgili olarak burada dile getirilenlere genel itibariyle katılıyorum. Ancak bana göre çözülmesi gereken ilk sorun küstürülen taraftarlar. Ortada kombine satmayı bile beceremeyen bir yönetim var. Batı Alt kombineleri kimine 750 TL'ye satılırken gündeme gelmesine rağmen, kulübün "yok öyle bir şey" minvalindeki açıklamalarına rağmen birilerinin 300 TL'ye kombine aldığını duydum. Taraftarlık ayrı kerizlik ayrı.

Yüksel Yıldırım'ın sürekli para odaklı twit'leri, geçmişinde İstanbul takımı bulunan ve taraftarın bu kulüp için ne kadar önemli olduğunun farkına varamayan yöneticiler, üstüne de sportif başarısızlık büyük bir kitleyi tribünden kopardı.

Bu sorun çözülmeden ne yapılırsa yapılsın yol alınamayacağı görüşündeyim. Emin Kar ve Erkurt Tutu zamanlarında türlü sıkıntılarla boğuştuk ama hiçbirinde tribünler boş değildi. Averajla ligde kalırken bile taraftarın desteğiyle, itici gücüyle kaldık. Her şeyi para olarak gören başkan bu noktayı bana göre hafife alıyor.

Sadece Samsunspor

Bunu yazdim ama yine yazacagim. Suan takimin basin sozcusu Ender Gur. Allah icin kendisini severdim ancak bu gorevi alana kadar. Yillardir programlarda catir catir konusan adam, asil konusmasi gereken konuma gelince konusmuyor. Takimda ne oluyor ? Kim sakat kim oynayacak ? Bu hafta ne yapildi yapilacak ? Tek yaptigi sanal ortamda ugur okullarinin reklamini yapmak. Yapamiyorsan istifa et.

5trawberry

Yeşilyurt Demir Celik Ofspor'un 5 yıllık isim sponsporu olmuş...

Yüksel Yıldırım'a karşı biraz daha yumuşak olmak için bile bir sebep.