Müjde ! Cazibe Merkezi oluyormuşuz

Başlatan sejoe, 23 Haziran 2006, 13:26:38

« önceki - sonraki »

sejoe

İŞTE TÜRKİYE'NİN YENİ CAZİBE MERKEZLERİ!!!  
Türkiye'nin yeni cazibe merkezleri  

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük metropollere göçün azaltılması amacıyla yeni cazibe merkezleri oluşturulması için harekete geçilirken, kapsama giren iller belli olmaya başladı.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, belirlenen cazibe merkezleri arasında Malatya, Şanlıurfa, Erzurum, Samsun, Trabzon, Elazığ, Gaziantep, Kayseri ve Van bulunuyor.

Bu kapsamda özellikle Ankara'nın doğusunda yer alan illerden, çevresindeki vilayetlerden göç alabilecek yerler dikkate alındı.

YATIRIMLARDA ÖNCELİK ALACAK

Cazibe merkezi olarak belirlenen illerin kamu yatırımlarında, özellikle de alt yapı yatırımlarında öncelik alması planlanırken, olası göç öncesinde altyapının hazır hale getirilerek, gecekondulaşmanın da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Söz konusu cazibe merkezlerinde yatırım yapılırken, kentin temel ihtiyaçlarına öncelik verilecek, AB ile Mali İşbirliği kapsamındaki kaynaklardan da buralara aktarma yapılacak.

Çalışmaya son şeklinin kısa sürede verilmesi beklenirken, bunun 2007 Program kararnamesine konulabileceği ya da Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) getirilebileceği belirtiliyor.

NASIL SEÇİLDİ?

Öte yandan Cazibe merkezleri seçilirken, söz konusu illerde ''üniversite olup olmaması, ilin nüfus ve kentleşme yapısı ile çevre illerinden göç alma potansiyeli'' göz önüne alındı.

Bunun yanında, cazibe merkezlerinin belirlenmesinde ''kentleşme oranı, nüfus yoğunluğu ve sosyo ekonomik gelişmişlik sıralaması'' gibi bir çok veri de dikkate alındı.

Hüseyin Tunçay/MİLLİYET

köprülü

bu habere çok sevindim inşallah samsun için çok iyi olur.samsun gibi bir şehrin son yıllarda göç vermesini kabüllenemiyordum zaten samsun hakettiği yere gelir umarım.

mican 55

tersaneye 70 trilyon ödenek ayrıldı zaten daha da ayrılacagını söylüyorlar ama 15000 kişinin çalışacagını kim söylemişse epey bi abartmış şehri baştan yapmayacaklar sadece tersane yapacaklar evet büyük tonajlı gemi üretilecek ama yinede 15000 kişi olmaz herhalde

mican 55

Şirinler 1965 seni yalancı yerine koymadım yanlış anlama beni o haberi inanılır bulmadıgımı söylemek istedim büyük tonajlı gemi üretilecek bir tersanede çok sayıda kişi çalışır evet ama 15000 rakamı bana abartılmış geldi giresunun tirebolu ilçesinede tersane yapılıyor 5000 kişi çalışacak dendi onada inanmadım.

tunç güvenoðlu

beyler sizlere bazı bilinmeyenleri anlatayım.
türkiyede gemi ve deniz sektörü 3 ailenin elindedir.
bunlarda rizeli ailelerdir.ve türkiyede kaç gemi yapılacak ve bunlarında nerde yapılacagını bu aileler belirlerler.tabıkı bu büyük tonajlı gemiler için söylüyorum.türkiyede zaten az sayıda gemi yapılır ve dünya denizcilik alanında pek de söz sahibi değiliz.şimdi gelelim samsun tersane işine inşallah yapılır ama oyle 15 bin kişinin calısacagı potansıyel hiç olmaz.
belki bilmezsınız ama terme ilçesinde de tersane kuruluyor yanı 50 km ara ile iki tersane...
yanlız özellikle şimdi burda acıklamak ıstemıyorum ama bir sektor de 5 yada 6 firma samsuna ciddi yatırımlar yapacaklar.1-2 sene içinde bu epey şekillenecek.

Clint_Eastwood

Samsun'u düşünen bir başbakan, hükümet yada millet vekli var mı ki cazibe merkezine dönecek Samsun?

Mevcut hükümetin zerre kadar Samsun'a değer verdiğini düşünmüyorum... Samsun üzerinden Rize-Trabzon çekişmesi yaşanıyor... Madem bu kadar düşünüyordunuz ve cazibeli olacağını iddaa ettiniz peki neden teşvik kapsamına almadınız Samsun'u???

Sonuş olarak görüken o ki milletvekili seçimlerinde Samsunlu olmayan hiç bir adaya yönelmemeliyiz...

Bafralı

Alıntı yapılan: "tunç güvenoğlu"yanlız özellikle şimdi burda acıklamak ıstemıyorum ama bir sektor de 5 yada 6 firma samsuna ciddi yatırımlar yapacaklar.1-2 sene içinde bu epey şekillenecek.

Niye açıklamıyorsun.Bizde öğrenelim.
Ekonomi dergileri samsun'u enerji kenti olarak gösteriyor. benim bildiğim samsunda 7 tane baraj var. 8.si de düşünülüyor. Ayrıca doğalgaz çevrim santralı kurulacak. ladik ve havzadaki jeotermal kaynağı da değerlendirilecektir. Denizlide jeotermalden elektrik üretiliyor.İzmir'in Balçova ilçesinde de ısınma amaçlı kullanılıyor.
Yine ekonomi dergileri Samsun'daki barajlardan dolayı Samsun'u kültür balıkçılığı açısından yatırım yapılabilir yer olarak gösteriyor.(Hatta Bafra'da bir balık çiftliğinde mersin balığından kara havyar üretiliyor. Türkiyede havyar sadece Bafra'da üretiliyormuş.Genel kültür olsun diye yazdım bu kısmı.)