Samsunspor'a Sahip Çıkmayan...

Başlatan mehmet yılmaz, 19 Ağustos 2009, 00:55:47

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Samsunspor'a Sahip Çıkmayan...

Samsunspor'umuzun sezon açışında futboldan çok protestolar gündeme damgasını vurdu. Aslında bu konuda bir şeyler yazmayı hiç istemiyordum lakin sonrasında protestonun medyada yer buluş şekli ve ardından kamuoyundan bizi de ilgilendiren bazı beyanatların gelmesi nedeniyle derneğimiz M. Teoman Taş Samsunlular Derneği ve sitemiz samsunspor.biz ile ilgili birkaç kelam etmemiz farz oldu.

Arkadaşlarımla birlikte ben de maraton tribününde olduğum için olayları çok yakından takip edebilme imkânım oldu. Karşı tribündekilerin ve stada hiç gelmeyenlerin farklı algılamaları olması bizim bulunduğumuz yerin önemini koyuyor zaten ortaya.

Öncelikle protesto sırasında atılan sloganlara bakmak lazım. Hiçbir şekilde küfür ihtiva etmeyen sloganlardı bunlar. Yerel basınımız "Faruk Özak'a Protesto" başlıklarıyla sundular ama işin aslı öyle değildi. Evet, benim de kişisel olarak çok beğendiğim bir isim olan Spor'dan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Özak'ın mazeretini bildiren telgrafı okunduğu anda "Samsun'un Samsun'dan başka dostu yok!" sloganları atıldı. Bu Sn. Özak'a özel bir şey değildi aslında; ilk olarak onun isminin zikredilmesi hadiseyi o şekilde yorumlatmıştır. Zira aylardır bir tahta kelimesi ile adeta ağaca bile düşman edilen Samsunspor taraftarı son birkaç gündür "Bakanlar birlikte tahtayı açacaklar" haberleriyle büyük bir beklentiye sokulmuştu. Muhtemelen transfer izni çıkmış olsa idi protesto yerine alkışlanacaktı. Tepkilerin esas merkezi Bayındırlık ve İskân Bakanı Sn. Mustafa Demir, geceye katılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Y.Ziya Yılmaz ile alt belde başkanları ile tüm milletvekilleri idi. Bizim gördüğümüz kadarıyla "Samsunspor'a Sahip Çıkmayan Siyasetçiye Yazıklar Olsun" ve "Bakan, Bakan, Baksana; Samsun'a Sahip Çıksana" sloganları bu nedenle atılmıştır. Bu arada protestolara kadar yaz dönemindeki tüm kaynağın kendileri tarafından kredi çekilerek vs. oluşturulduğunu söyleyen yönetim kanadından bu kez söz konusu kaynağın Sn. Özak ve Sn. Demir tarafından sağlandığını söylenmesi de ayrı bir muamma oldu doğrusu.

Nisan ayındaki kongrede "Samsunspor'umuzun çözülemeyecek hiçbir sorunu yok" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı ile Bakan sıfatıyla ilk ziyaretini Samsunspor'a yapan ve "Samsunspor'u Süper Lige çıkaracağız" diyen Sn. Bakan'ın beklentileri karşılamadıkları düşünülmektedir. Daha sonra görüştüğümüz taraftarlar da "Faruk Özak" başlıklarına çok şaşırdıklarını, onunla ilgisi olmadığını ifade ettiler.

Ayrıca burada görevini yapan insanlar için alınılacak bir şey olduğunu da sanmıyorum. Samsunspor'a sahip çıkmayan iş adamına da, siyasetçiye de, taraftara da yazıklar olsun denildiğinde görevini yerine getiren insanlar neden alınırlar ki?

Yine gördüğümüz kadarıyla yönetimle ilgili herhangi bir protesto yokken, Samsunspor Genel Sekreteri Sn.Tahsin Kosif'in tezahüratları durdurmak maksadıyla ( sanıyorum o maksatla idi ) tribüne gelmesi taraftarları daha da öfkelendirmiş ve bu defa tepkilerin yönetime kaymasına neden olmuştur. Esasında bu tepkiler stattan önce taraftar gruplarının basın açıklamalarıyla kendini zaten göstermiş; Siirt maçı sonunda ise ayak seslerinin duyulmasını sağlamıştı. Yani, böyle bir protestonun olacağı gidişat çerçevesinde çok bariz bir şekilde ortada idi. Zaten teknik heyet ve futbolcularla ilgili herhangi bir sorun da yaşamadı!

Şimdi buraya hassaten dikkat etmenizi istiyorum. Aslında bu protesto küçük bir protesto. Daha büyüğü de var bunun, çok daha şiddetlisi hem de... Yoksa göremiyor musunuz? Halen stada gelen az sayıdaki Samsunsporlu tezahüratlarla tepkisini dile getiriyor; hadi diyelim ki bu taraftarlar makbul görülmüyor. Ama lütfen dolu koltuklara değil onun çok daha fazlası konumundaki boş koltuklara bakın. Esas protesto orada işte...

İnsanlar sessiz bir çığlık koyuyorlar ortaya; bu boş koltuklar sahipsizliğin, terk edilmişliğin, çaresizliğin, görevlerin yapılmayışının bir isyanı niteliğinde. Samsunspor'da her şey güllük, gülistanlık da bizim mi haberimiz yok?

Bir diğer mesele ise SAMGİAD Başkanı Sn. Orhan Sever'in açıklamaları. Kendisi dernek ve sitemizin Samsunsporluluğunu örnek göstererek teşekkür etmiş; sağ olsun...

Doğrudur, bizler her koşulda, kişilere bakmaksızın Samsunspor'un yanında yer alan, başka diye soranlara inat, sadece Samsunsporlu olan insanlarız. 1.000 altın adama da katıldık, Samsunspor'un kitabını da yazdık, tescilli ürünlerden akın akın aldık; her sezon toplu kombine aldık, hatta bu sezon amiyane tabirle kazıklandığımızı bile bile aldık ama sevdik... Çok sevdik Samsunspor'u...

Bu nedenle bunlar tabiri caizse bir öğretmene ders anlattığı için teşekkür etmeye benziyor. Oysa ki biz bunları kırmızı, beyaz, kara sevdamızın gereği olarak görüyoruz. Birilerine örnek oluyorsak ne mutlu bizlere. Ancak bence eksik bir açıklama olmuş. Sanki biz gerçek taraftarmışız da diğer gruplardan arkadaşlarımız değilmiş gibi bir ayrıma sebep olmuş. Bu doğru değil. Her kesimin kendine göre yapabileceği fedakârlıklar vardır; biz farklı kulvardan Samsunspor'umuza katkı sağlıyoruz, diğerleri farklı. Bizim yaptıklarımızı onların yapmasını belemiyoruz ama onların yapabildiği bazı şeyleri de biz yapamayız. Ayrıca bizim samsunspor.biz dediğimiz şey içinde Şirinler'den, Bursa'dan, Grup İsstanbul55'ten, SBÇ'den ve diğer gruplardan da arkadaşlarımızı barındırıyor. Teoman Taş Samsunlular Derneği olarak biz asla bir taraftar derneği değiliz, Samsunspor'un yanında olanların yanındayız evet; Samsunsporluyuz ama Samsun'un sosyal ve iktisadi meselelerine de kafa yoran arkadaşlarımız var aramızda. Bu arada Adanaspor maçında da oradaydık ve Adana takımının yuhalandığına asla şahit olmadık; yuhalananlar birkaç istisna dışında kendi topçularımız olmuştu.

Evet, biraz daha farklı bir taraftar modeli çiziyor olabiliriz; doğrudur. Mesela bu sezon da bu şehrin önemli bir ayıbını kapatacağız ve Samsunspor'umuzun maçlarını sitemiz üzerinden radyo anlatımı ile tüm dünyaya yayınlayacağız. Ancak bu demek değildir ki, yanlışa doğru diyeceğiz ve eleştiri getirmeyeceğiz. Samsun'u da Samsunspor'u da bu hallere düşüren temel sebeplerden birisi de "aman aramız bozulmasın, aman bana mı kaldı?" gibi reflekslerle doğru zamanda doğru eleştirilerin getirilmemesi olmuştur. Tarz ve tavırlarda sorun yaşanıyor; geçen seneki otorite ve şeffaflıktan eser yok maalesef. Kimsenin kimseden haberi olmadığı bir tarz-ı idare ile başarılı olunamaz.

Biz Samsunspor'a verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Çünkü Samsunspor davası bizim için yalnızca bir futbol meselesi değil, bir şehrin ve o şehrin insanlarının şeref ve namus davasıdır! Bir var olma mücadelesidir...

Samsunspor'a sahip çıkmayan kim varsa yazıklar olsun...
Ben çıkmıyorsam bana da yazıklar olsun...

http://www1.samsunspor.biz/koseyazisi-Samsunspora_Sahip_Cikmayan_-6225-

alperen

abi her yöne tek tek süper cevap vermişsin.ALLAH senden razı olsun

Sioux

yazıdada dendiği gibi protetoların kime gtiiği ortada. özellikle yzy. benim duydgum bakan epey para akratmış samsunspora. ama yöneticler biz kredi çwektik diyorlardı. hakkı tomaça ihtiyaç kredisi bile vermezler, erkut kutunun çek kesmesi yasakmış. çok borcu varmış piyasaya. hangi banka bunlara kredi verirki zaten. o zaman desinler ki bize kaynağı bakanlar buldu bizde bilelim.

FaTiH_HaN

asilsiz ve saptirilmis haber yapan gazetelere ve yerel televizyonlara tatmin edici bi aciklama 
oldu. Samsunspora sahip cikmayan kim varsa yaziklar olsun!!!

berusa55

19 Ağustos 2009, 01:55:20 #4 Son düzenlenme: 19 Ağustos 2009, 01:57:12 berusa55
"Samsunspor'a sahip çıkmayan kim varsa yazıklar olsun...
Ben çıkmıyorsam bana da yazıklar olsun..."

Yüreğine, kalemine sağlık samsuni.

bengülü

Alıntı yapılan: berusa55 - 19 Ağustos 2009, 01:55:20
"Samsunspor'a sahip çıkmayan kim varsa yazıklar olsun...
Ben çıkmıyorsam bana da yazıklar olsun..."

Yüreğine, kalemine sağlık samsuni.

KotuCocuk55

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün  Samsuna çıktığında zihninde ve kalbinde oluşan düşünceleri anlattığı cümleleri...

''Ben Samsun'u ve Samsun Halkını gördüğüm zaman,memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsun'luların hal ve durumlarında gördüğüm gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakarlık ; ümit ve tasavvurlarımı olumlu bir inanca götürmeye yetmişti......."

İşte böyle ataların çocukları ,onlara yakışır şekilde,bugünün bizans medyasına inat mertce dobraca acıkca gostere gostere yazıyor kalemini esirgemeden anlayana...

Alkışlar...

Tamer55

protesto yapılınca kimse kendine pay çıkarmıyor herkes bir şeyler yaptığını söylüyor ne yaptıkların söylesinlerde bilelim bırakın bu işleri bir takım ihtiyacı olduğu halde transfer yapamıyorsa ve sorun çözülmediyse yazıklar olsun sahip çıkmayanlara

red_white

kaptan 55

SAHİPSİZ ŞEHRİN SAHİPSİZ TAKIMI SAMSUNSPOR

CriminaL

YaşarDoğu

Ellerine , yüreğine sağlık Samsuni...

Bu yönetimde öyle insanlar var ki  söyledikleri ile yaptıkları birbirine zıt.Biri der kaynakları biz bulduk, protestoyu görünce Bakanlar buldu der, mektup gödnercek parası yok kulubnün derler, 300 liradan kombine , 2 gün sonra da  transfer kütüüğünü yarıyoruz.BU asparagasları unutmamak lazım.

Şuan kulüpteki herkes şaşırmış.Kulüpteki bi yetkili kombinelerin iadesinin çok oldugunu moralinin çok bozuk oldugunu söyledi.

Neymiş efendim, Syn Mustafa Demir yardım yaptığının bilinmesini istemiyormuş???Yahu çocukı mu kandırıyorsunuz , sen iktidar partisinin bakanı olucaksın, zor durumdaki kulube yardım yapmışın ve bunun n reklamını yapmaycaksın ???Ben inanamıyorum.Haa olay gerçekten öyleyse ellerim patlarcasına alkışlarım kendisini.

Jnr.Serkan

Yazın çok güzel olmuş abi eline sağlık...

CriminaL

bizim yöneticiler 5 kurus para vermezler.domatesten peynirden kısan yönetici var.
ticari hayatlarını kurtarmak için samsunspor'u basamak olarak gören ve kullanmaya calışan yöneticiler de var.kimse bu kulübe sahip çıkmıyor.leş kargaları gibi halen daha üstünden prim yapmaya çalışıyorlar.
bulunan kaynaklar zaten belli ; adnan ölmez turgut tüfenk galip öztürk ve yeşilyurtlar her sene 500bin tl verip kenara çekiliyorlar.o paraları harcıyor şuanda mevcut yönetim
bakan da kaynak sağlamış olabilir ama bakıldıgında hala daha tso'nun 500bin tl vereceği var !
eğer yzy bu takıma destek verdiyse ve bu yönetim bunu kendileri yapmış gibi gösteriyorsa, ben de olsam yzy'nin yerinde daha 5 kuruş para vermem bunlara

oguz_5528

Bu takımı taraftarından başkası düşünmüyo..Biz ne yazarsak yazalım hiçbir şey değişmiyor..Hep aynı yalanlar..ulan kaç ay geçtii Trasfer tahtasıı açılıoo uğraşıyoruz..Aha ramazan geldii yalan konuşmayın barii neyse onu söyleyin..