Fatih URAZ - Evet oradaydım ve doğruları söyledim

Başlatan mehmet yılmaz, 09 Şubat 2007, 15:30:34

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

AlıntıEvet oradaydım ve doğruları söyledim

CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Oradaydım' programının ardından huzurumuzun kaçtığı yetmezmiş gibi, bir de ilgili-ilgisiz insanların yanlışlarını düzeltmeye çalışmak hayli yorucu oluyor.
20 Ocak 1989 senesinde vuku bulan elim Samsunspor kazasını konu alan 'Oradaydım' belgeseline katılarak kamuoyunun bilgilendirilmesine katkıda bulunalım istedik. Kimseyi suçlamadığımız, kimseyi hedef göstermediğimiz halde yaklaşık 10 günden beri 'Ne kıskançlığımız, ne yardım parasından 500 milyon istediğimiz, ne zamanında kutsal mekanlara Samsunspor formasıyla giderek gösteriş yaptığımız, ne Nuri hocanın kabrini bir kez dahi ziyaret etmediğimiz, ne de sağ tarafımıza yatamadığımızla ilgili raporlar kaldı!' Süleyman Nazif merhumun 'Bu kadar cehalet ancak okumakla mümkündür' sözünü doğrulatacak derecede baştan sona gerçek dışı ifadelerle dolu açıklamaları görünce yine başkalarını suçlamadan bazı ifşaatlar yapalım istedik.

Matematiğin bile yeri geldiğinde tartışıldığı ülkemizde geçen hafta oynanan Kocaeli-Samsun maçının arefesinde bazı Samsunspor taraftarlarından bize çiçek vermek istedikleri yönünde mailler aldık; elbette çok da memnun olduk. Ne var ki ne maçtan önce ne de maçtan sonra böyle bir durum yaşanmadı; çünkü taraftarların kimisinin zihni, hakkımızda söylenen kasıtlı iftiralarla karışmıştı. 'Bazı kafalarda oluşan yanlış düşünceleri bertaraf etmek zarureti hasıl oldu' diyerek doğruları söylemeye devam ediyoruz.

Devletten gelen 3 milyar ile hamiyetsever vatandaşların bağışladığı yaklaşık 1 milyar paranın (bağış miktarına 800 milyon diyen de var 1,5 milyar diyen de) ne yazık ki çok azı vakti zamanında kaza geçiren insanların kendilerine ya da ailelerine ulaştırılmıştır. Kaza geçiren arkadaşlardan futbola devam edebilenlere ödenen para ise bizzat o paraları alanların ifadesiyle son derece azdır. Kendilerine 5 milyon peşin, 35 milyon teklif edilen gençler (sonra 40 milyona çıkarıldı; ama onore edilmeden, sakat muamelesi yapılarak) ağızlarını açamayınca onların savunmasını yapmak, kendisine 125 milyon teklif edilen bize düşmüştü. O dönem SSK'nın yaptığı yardımı 'İhtiyacım yok' diyerek almayan tek kişi olan bizi, 'yardım parasından 500 milyon istedi' diyen kişiyi adaletin yanında Yaradan'a da havale ediyoruz. Hiç kimsenin olmayan olayları olmuş gibi göstererek, bunun üzerine yalanları bezeyerek, iftiralarla süsleyerek bir ömürde kazanılmış şöhreti gölgelemeye hakkı yoktur. 1987 senesinde 2,5 milyon lira olan bonservis bedelini kulübü istedi diye 150 milyona çıkaran, başka bir kulüple anlaştığı halde 'bizi bırakma' denince gözünü kırpmadan geri dönen bir oyuncu olduğumuzu yoksa unuttunuz mu? Kutsal mekanlarda şov yapma yalanıyla günaha girenlere ise diyecek söz bulamıyoruz; akıl ve vicdan dilemenin dışında.

09/02/2007
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/yazar.do?yazino=498003