TFF 2. LİG 2019/2020 6. HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz 2 - 2 Manisa Futbol Kulübü

Başlatan _SoN_, 30 Eylül 2019, 09:30:19

« önceki - sonraki »

ata55

brigand

Maçın seyrini belirleyecek şey maça başlangıç tercihimiz olacak diye düşünüyorum.
Önde basarak ve kalarak, baskılı ve tempolu mu oynayacağız yoksa karşı tarafında bizi tartmasına izin mi vereceğiz? İrfan hoca, ilk şablonu tercih edecek karakterde biri. Manisa gerektiğinde sakin kalarak oyunun temposunu düşürecek ve topu tutabilecek ayaklara sahip. Bu yüzden hızlı bir başlangıç yapmamız şart.

Hocanın geri dörtlüyü bozacağını sanmıyorum ama ortasahada Samed'e ve sağ kanatta Asatekin yerine Atabey veya Ahmethan'a şans verebilir.

Daha 6.haftadayız ama moral motivasyonumuzu iki kat artırabilecek bir maç. Hem tribünü hemde saha içini bir adım daha ileri götürebilir bu sezon için. Kazanıp bu ligdeki 40.haftamızı ilk kez lider bitirelim.

tactician

Hakkı Yeşilyurt çok harika bir yazı yazmis bugün halk gazetesinde

"
Halk Gazetesi | Samsun Haber | Samsunspor | Samsun Son Dakika Haberleri
HAKKI YEŞİLYURT
HAKKI YEŞİLYURTDERS ALINMALIYDI
Tarih: 02-10-2019 10:00

Manisa FK maçına gereğinden fazla anlam yükleyerek, hem oyuncuları hem taraftarı baskı altına almanın Samsunspor'a faydası yok. Çünkü ortada, sizi gerilimden besleyecek kadar büyük bir durum yok!

Baskı elbet olmalı.

Ama sizi itmesi gerekecek kadar... Altında kalmaya neden olabilecek kadar değil.

Anlamak için gayret sarf edilmeli; telafisiz, bir olmazsa olmaz maçı oynanmayacak Manisa ile... Yol daha çok uzun, değirmenin altından daha çok sular akacak kadar...

O nedenle, Afyon maçı sonrası sevgili genel menajerimiz Mustafa Aztopal'ın Manisa maçına dair kullandığı, "Erken final" cümlesi revizeye muhtaç!

Hatırlayalım geçtiğimiz sezonun hem de ligin sonlarına doğru Keçiören maçını; 1-1 biten maç sonrası "Beyaz bayrak" çekmemiş miydi bu kulüp aynı mantıkla? Sonrasında da, Keçiören'in aldığı bir mağlubiyete rağmen, evde Sarıyer, deplasmanda Hacettepe gibi görece kolay kazanılabilecek iki maçta bırakılan puanlar ile kaçmamış mıydı şampiyonluk?

Halen hatırımızda değil mi bu yaşanmışlık!

Olası olumsuzlukta camia üzerinde karamsarlık bulutlarının oluşmasından başka bi'şeye yaramaz onun için bu suni "Erken final" havası...

Rakiplere ekstra motivasyon ve direnç takviyesi anlamına gelir bir de bu.

ÇOK NEDEN VAR

Genel olarak memnun edici olmasa da oyun, bir şekilde sonuç almayı bilmek, büyük takım olmanın getirdiği bir beceri.

Benzer becerili geçen sene kimi dönemlerde beklentinin karşılanamamasının temel nedenlerinden biri, bu seviyede olmayan adanmışlık duygusu ile gerekenden çok olan gergin ve stresli havaydı.

Rahatlıkla söylenebilir ki, şimdi zihinler daha sarih...

Oyuncu ve teknik kadro daha rahat ve ana hedefe daha odaklı. Geçen senenin aksine, "Uyandırma servisi" görevi yapan saha içi oyuncuları var takımın.

Dahası alışık olmadığı lig ve ambiyansın yaşanarak ödettiği bedellerin öğrettikleri de! Lig pratiği de kolaylaştıracaktır tabii çok şeyi... Kazanma alışkanlığının getirdiği özgüven de...

İrfan Hoca için de geçerli bu. Onun hatadan dönerek yaptığı Erkam hamlesinde görebilmek mümkündü bunu.

Takıntı yapmadı.

Yanlışına erken müdahil oldu hoca.

Belki geçti ve an itibarıyla hiçbir önemi kalmadı ama benzer bakış açısı değişimini, birlikte çalışma şansını elinin tersi ile itmemiş olsa, Erhan Kartal ve Savaş konusunda da yaşardı muhtemelen hoca.

Aynen Erkam da olduğu gibi...

Gerçi tartışmaya açık; hocanın mı yoksa bu oyuncuların kalmaları ve potansiyelleri konusunda hocayı ikna edemeyen kulüp politikasının mı yanılgı içerisinde hareket ettikleri!

BAŞARININ TARİFİ BAŞKA

Belki romantikler öyle düşünmüyor ama geniş kadrodaki tüm oyuncuları hazır tutabilme ihtimalinden başka hiçbir esprisi yok Türkiye Kupası'nın, Samsunspor için... En azından bu sezon...

Bir 3. Lig takımı olan Fatsa Belediyespor'a karşı 26.2 yaş ortalaması ile oynamış olmak, her şeyi anlatması açısından yeter de artar aslında.

Biraz kafamızı kaldırsak görebiliriz...

Daha yeni, İngiltere Lig Kupası'nda bir maç oynandı, Manchester United ile Rochdale arasında. Normal süresi 1-1 biten maçta karşılıklı golleri atan isimlerin yaşları dikkat çekiciydi; 2001 doğumlu Greenwood ve 2002 doğumlu LukeMatheson... Henüz lise öğrencisi olan Matheson'un aynı zamanda maçın adamı da seçildi...

Daha çok örnekleri var dünyada ve Türkiye'de...

Misal Altınordu... Eskişehir maçında 15 yaşındaki Burak İnce, TFF 1. Lig tarihinde gol atan en genç oyuncu unvanını kazandı...

Fatsa'ya karşı bile 26.2 yaş ortalaması ile oynayan takımın aldığı galibiyete ve gelen tura sevinenlere küçük bir hatırlatmadır bunlar, başarıyı başka bir şekilde tarif eden ve bu şekilde içselleştirilmesi gerektiğine de dikkat çeken
"

evolution55

Kupa maçı ile ilgili yorumuna katılamıyorum maalesef, çünkü forma giymeyen ve az süre alan oyuncular için iyi oluyor bence. hele kazanmak takıma ayrı güven, bizlere ayrı hava katıyor. ki bizim şu an 15-16 yaşında oyunculara şans verecek lüksümüz yok. önce bu ligten kurtulalım sonrasında gerisi gelecektir. hepsi planlanmıştır bence.

_SoN_

Aynı şeyi İrfan Buz'a sordular, o da benzer şeyler söyledi,şampiyonluk maçı değil ama çok çok önemli bir maç dedi, aslında tabiki bu maçı kazanırsak şampiyon olmayacağız, yada kaybedersek şampiyonluk gitmeyecek, ama bu maçı kazanırsak bizim ve futbolcuların inancı tam anlamıyla taçlanmış olacaktır.

eprianu

Hakkı Yeşilyurt'un yazısı ne kadar güzelse, Erhan Kartal ve Savaş için söyledikleri de o kadar kötü. İkisi de bu takımda oynayamazdı, ikisini de sene başından beri hiç ama hiç eksiklik olarak görmedim. Hatta sadece bu ikisinin gönderilmesi de yeterli değil bana göre, hala gönderilmesi gereken oyuncular var. Mesela Samet Asatekin, keşke o da gönderilseydi ve yerine daha efendi ve mütevazi futbolcular alınsaydı. En azından trip çekmezdik.

jurista

Hakkı Yeşilyurt gibi tecrübeli bir spor adamının Samsunspor'u ,Altınordu gibi oturmuş alt yapısı olan bir takımla veya Manchester gibi bir futbol deviyle şu aşamada karşılaştırması talihsizlikten öte kaş yapayım derken göz çıkartmak olmuş ...

Samsunspor'un spesifik durumunu görmezden gelmek , olası bir Fatsa faciasında Afyon'a moralsiz gidilecek olması ve akabinde Manisa'yla karşılaşılması gerçeğini atlamak onun gibi bir üstada yakışmamış ...

İrfan Hoca 5 senedir bu takımda da Fatsa maçında 17 18 yaşında iki genç oynatmamış ?

Ya da Samsunspor Altınordu gibi çıksam ne olur çıkmazsam ne olur diye düşünen , taraftar, camia baskısı olmayan ,hatta bilerek süper lige çıkmadığını birçok otoritenin kabul ettiği bir takım ...

Hülasa bu takım bu camia bilerek ya da hakkı bey gibi istemeyerek yazılarıyla yorumlarıyla yıllardan beri yıpratılıyor , içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde hepimizin çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum ...

Manisa maçı önemsiz bir maç değil adamlar iki puan önümüzde ,olası bir mağlubiyette allah korusun 5 puana çıkar ki o zaman en güçlü rakibine bu kadar fark atmış olmanın özgüveniyle alır götürür ...

Ne yapıp edip bu maçı almalıyız , ben de Mustafa Aztopal gibi düşünüyorum bu maç bence final maçı ...

Umarım ilk defa yıllar sonra bu dönüm maçını kazanırız ve inanıyorum kazanacağız da ...

cembaba

Ben de Hakkı ağabeyin yazısına katılmıyorum. Maçın önemi şu, moral olarak, özgüven olarak, psikolojik olarak rakibe üstünlük kurulabilecek bir maç. Gücümüzü hissettirmek gereken bir maç. O yüzden Manisa maçı tabii ki çok önemli. Savaş ve Erhan Kartal'ın gönderilme nedeni kesinlikle mikserlik yaptıkları için. Öyle hissediyorum. Savaş çok iyi bir orta saha olsaydı en azından bu ligde forma giyerdi.

Hele oyun olarak geçen seneden çok daha bariz bir gerçek var ortada. O da takımın mükemmel direniş göstermesi. 90. dakikada rakip kovalayan takımımızın olması. Kenar baskısı da var geçen seneden olmayan. Hele Celil, Serkan, Ercan gibi isimlerin içerde olduğu dönemde kurulamayan otorite bu sene fazlasıyla hissediliyor.

Alt yapıdan oyuncular bu sene olmasa bile ilerleyen dönemde mutlaka gelecektir. Kupa maçları bizim oyuncularımızı hazır tutmamız açısından da önemli.

Hakkı abi içerde geçen sene neden başaramadığımızı açıklayan bir yazı yazsa da okusak diyr bekledim ama yazmadı.

Sercan

Elbette her şeyi bir maça bağlamak diye bir şey yok. Ancak Manisa'nın rakibini tanıması adına çok değerli bir maç. Bir şekilde psikolojik olarak üstünlüğümüzü ortaya koymamız gerekiyor. Bu sadece sahadaki futbolla değil, camia olarak verdiğimiz görüntüyle de çok alakalı. Ayrıca ben maçı kazanacağımızı düşünüyorum.

beşnumara

Manisa maçını kazanamayacaksak kaybetmeyelim diyebileceğimiz bir maçtır. Ev sahibi olduğumuz için mutlaka kazanmak istiyoruz tabii ki ama erken final nitelendirmesi yapılan maç için bu nitelemeyi haketmediğini düşünüyorum. Çünkü önümüzde daha 27 maç olacak. Biz kazansak da yine puan kaybedeceğiz, manisa kazansa da puan kaybedecektir mutlaka ama en az kayıp yaşayan ipi göğüsleyecektir.
Ligin ilerleyen haftalarında rakipler havlu atacaktır. Takımların bir kısmı rahat rahat play-offlara hazırlığa başlayacak. Manisa ile biz her maça kazanmak için çıkacağız.
Böyle bir ligin yaşanacağı yerde kaybetmemek çok önemli.

Rakibin önemli oyuncusu varsa bizim de çok önemli oyuncularımız vardır. As kadronun haricinde rakip yedek kulübesinde verim alamadığımızı düşünsek de atabey yok guido yok samed hakan yok aytaç sulu ercan  gibi oyuncular yok ama biz takım olarak daha iyiyiz. Seyirci avantajı da bizde. Saha içinde olağanüstü şeyler yaşanmazsa kazanacağımızı düşünüyorum.

Stoper

Ekrem

kavak_55

Bu maçta erken gol bulursak farka gideriz diye düşünüyorum. zor bir maç olacak trübünde olmak isterdim ama sinop ta evde internetten izleyeceğim inşallah. kalbim 19 mayıs ta olacak inşallah bu sefer olacak. Bizler sonuç yada başarı odaklı değil arma için karşılıksız seviyoruz. Bu sene ile beraber bizimde artık mutlu olma hakkımız var ve mutlu olacağız inşallah. Gökhan ALSANIN maçın adamı olacağını düşünüyorum. sonuç 3-0 veya  3-1 gibi kazanırız diye düşünüyorum.

cembaba

Nedense ben de çıktığımız sezonki Tavşanlı Linyit maçı gibi bir maç bekliyorum. Tahminim 2-0.

_SoN_

3 Puanı alalımda, skorun , oyunun , hiçbirşeyin önemi yok :)